Galatasaray - Fenerbahçe Maçları Artık Derbi Olmaktan Çıkıyor mu? - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Galatasaray - Fenerbahçe Maçları Artık Derbi Olmaktan Çıkıyor mu?

Cevap: Galatasaray - Fenerbahçe Maçları Artık Derbi Olmaktan Çıkıyor mu?

bu 10 maçla başlamadı ki 10 maçla bitsinha derbilerde futbolmu oynanıyor o yok işte asıl sorgulanması gereken bu futboldan başka herşey yapılıyor olaylar falan işte derbilerin kalitesini düşürenler bunlar bence.

Kopkoyu Fenerbahçe'li olarak söylüyorum, sözde ben bile takılmak için derbi merbi değil, en rahat maçlarımız desem de özde DÜNYA'NIN EN BÜYÜK DERBİSİDİR...

Olmaz; ama asla Galatasaray'ın normal şekilde küme düşmesini veya ne bileyim, gelir gider dengesizliğinden dolayı yada yöneticlerinin iş bilmezliği yüzünden vs vs bir alt lige düşürülmesini kesnlikle istemem...

Bazı arkadaşlar lazer olayından ilk defa Kadıköy'de görmüş gibi bahsetmişler; ama aynıları geçen senelerde Ali Samiyen'de bizim oyuncularımıza da yapıldı, yapılcak da...

Onlar atıyor biz atamıyoruz...

Sami Yen'de ki geçen maçı düşünün.İlk yarım saat kaleyi bombaladık ama top girmedi.Onlar ise o yarım saatte 2-3 gol bulabiliyorlar...

Şans desem değil,10 senedir mi şans...Galiba beceriksizlik,telaş ve heyecan...

Fenerbahçe'nin bize karşı olan ezici istatistiğini görünce her Galatasaray'lı gibi üzülüyor, yıkılıyorum doğal olarak.Ama onlarından bizi her yendiğinde Şampiyonlar Ligi'ni kazanmış gibi sevinmelerinden de ayrı bir mutluluk duyuyorum.Çapları ve hedefleri bu kadar...

Kopkoyu Fenerbahçe'li olarak söylüyorum, sözde ben bile takılmak için derbi merbi değil, en rahat maçlarımız desem de özde DÜNYA'NIN EN BÜYÜK DERBİSİDİR...

Olmaz; ama asla Galatasaray'ın normal şekilde küme düşmesini veya ne bileyim, gelir gider dengesizliğinden dolayı yada yöneticlerinin iş bilmezliği yüzünden vs vs bir alt lige düşürülmesini kesnlikle istemem...

Bazı arkadaşlar lazer olayından ilk defa Kadıköy'de görmüş gibi bahsetmişler; ama aynıları geçen senelerde Ali Samiyen'de bizim oyuncularımıza da yapıldı, yapılcak da...

Öncelikle forumumuza hoşgeldin fenerli kardeşim.

Kadıköyde terör devam ettiği sürece artık Galatasaray-fener maçları derbi niteliği taşımaycakdır.Zaten yeniliyoruz,önümüzdeki fener maçlarındada çoğu taraftarın umudu olmayacak dolayısı ile river-boca derbilerindeki verdiğim örnekdeki gibi artık istatistiki rekabet ortamıda kalmadı.Galibiyet farkı fenerde.Hadi galibiyet farkını geçtik şu 6-0 lık olayı tarihe gömebilcek bir skor oluşturamadık,hadi onuda geçtim 2-3 farklı yendiğimiz maçda yok sonra 10-12 yılda.Dolayısı ile bu şartlar altında bu maçların derbi niteliği artık kalmamışdır.

Bugün gazete ve tvlerde kadıköydeki maçı 2-3 ülke televizyonu canlı vermiş ..

Yani dünya derbisi denilen maçı koskoca dünyada 2-3 ülke yayınlamış..:confused:

River-boca maçlarını bile en az 10-15 ülke canlı veriyor...

İşte bu duruma getirilmemizin sebide başkanınız aziz yıldırımdır sevgili arkadaşım.Futbolda terörü,sahadışı etkenleri tümüyle kullanıp "zafere giden yolda yapılan herşey mübahdır" sözüyle giden bir başkanınız bulunmakda.Adaleti olmayan,hepbencilik edip bizim avrupa şampiyonluklarımıza bile "tesadüf" diyebilen bir başkanınız var..

Aslında söylenecek çok şeyler varda orası bu başlık değil.Gerekli şeyleri zaten bloğumda ve fanzin dergisinde dile getiriyorum.

Fener Türkiye Kupasını alamayacak,bizde onları orada yenemeyeceğiz galiba :D

Dün akşam kadıköydeki maçda 10 yıllık makus talihimizi yine kıramamızın yankıları halen devam ederken,Galatasaray taraftarının kızgınlı,kırgınlığı,sabır haddelerinin tükendiği bir ortama geldik,getirildik..

Yıllar boyunca her iki kulübün taraftarının merakla beklediği bu dev maçların bizim nezlimizde tadının ve tuzunun artık tükenmeye başladığını,taraftarlarımızın büyük çoğunluğunun fener derbilerinden nefret eder hale geldiğini görüyorum.Haksızda değiller zira her fener - Galatasaray maçı öncesi biz feneri nasıl yenerizin hesabını ederken,karşı takım ve taraftarları biz Galatasaraya kaç çekerizin hesabını yapıyorlar.

Dünki maçda fenerin saha dışı olaylarını sonuna kadar kullandıklarını,futbol oynamakdan ziyade bizi psikolojik olarak yıkmak için ellerinden geleni yaptıklarını gördük.10 yıllık talihsizliğimizi kırmak elbette kolay değildi ancak saha dışı etkenlere oyuncularımızında teslim olması 3-1lik skoru oluşturdu.

Fenerin stadında yaşananlar elbette ilk değil ama sonda olmayacak.Futbolun başında dirayetli ve adaletli bir yönetim olmadığı için bu tip olaylar hep yaşanacakdır.

Bu hale Gelmek İçin 10 yıl Bekledi

Aziz yıldırım Galatasaray uefa ve süper kupayı aldıkdan sonra,bu kupaları gölgede bırakmak ve fenerin armasını her daim önplanda tutmak adına Galatasarayı hep köşeye sıkıştırma politikası güdmüşdür.Zaten herkezde biliyorki aziz yıldırım katıksız bir Galatasaray düşmanıdır.Avrupada alınan kupaları unutturmak,Galatasarayın armasını ve ismini lekelemek için topyekün bir baskı uygulatan aziz yıldırım şuanki geldiğimiz noktada çok başarılı olduğunu görüyoruz malesef.

Baskı,hiddet,sportif dışı etkenler ile Galatasaray son 10 yıldır hep yıpratıldı,yıpratılmayada devam ediliyor.Artık olay öyle bir hale geldiki kazandığımız uefa ve süper kupa,kadıköyde 10 yıldır kazanamamızın gerisinde kaldı.Tüm ülke 10 yıl önce türkiyeyi onurlandırarak türk ismini tüm dünyaya tanıtmış kupaları artık unutuyor.Gündemi sadece bugünki olaylara bakarak değerlendirmek artık genel bir yorum düşüncesi oldu.Futbolda geçmişde alınan kupalar değil,kazanılan derbilere bakılır oldu ve işte bu noktada aziz yıldırım kadıköyde Galatasarayı hep yenerek içindeki arzuları hayata geçirdi;

"Galatasaray uefa ve süper kupa aldı ama asla kadıköyden galip gelemeyecek ve bir gün herkez Galatasarayın kadıköye gelmesini bile istemeyecek.."

Aziz yıldırım istediği artık oldu..Artık hiçkimse kadıköye gitmek istemiyor,oyuncusundan bir kesim taraftarına kadar artık kadıköyde derbi oynamak yada izlemek istemiyor.Takım ne kadar güçlü olursa olsun kadıköye fener eksik çıksa bile farklı yeniliyor.İşin kötü tarafı fenerin üstüste hezimetlerinin karşılığınıda ali sami yende veremez hale geldik.Basit 1-0lık galibiyetler unutuldu gitti.Son ali sami yen maçını ise hiç kimse hatırlamak dahi istemiyor.

İşin garip ve kaldırılamaz bir gerçeğide var.

Bundan yaklaşık 2 yıl önce ali şenin bir röpörtajında fener-Galatasaray maçları artık derbi değil demiş,çok tepki almışdı.

Şİmdiki geldiğimiz noktada ise istatistiki olsun,içerde ve dışarda oynanan maçlar olsun sürekli fenerin galip geleceğini peşinen söyleyen çok kişi ve taraftar var.Galatasaraylı bir takım yazarda fener maçı öncesi Galatasarayın yenilme ihtimalini sürekli dile getirir hale geldi.Elbette futbolda yenmekde var yenilmekde ancak söylenen açıklamaların hep fener ağırlığında olduğu için bu Galatasarayı ve taraftarını yaralar niteliğe geldi.

Şuanki taraftar psikolojisine baktığımızdada maç öncesi yorumlarda,anketlerde fener tarafının sakin ve umursamaz tavırları dikkat çekiyor.Öyleki sunulan anketlere bile fenerliler katılmıyor zira "biz her türlü Galatasarayı yeneriz" psikolojisini fener başkanı aşılamış taraftarına,zaten o yüzden seviliyor yıldırım.

Dünki maç öncesi büyük sitelerin anketlerine bakıldığında Galatasaray açık farkla maçı kazanır sonucuda bunun bir göstergesi.Fenerliler bu tarz şeylere artık önem bile vermiyorlar,biz sözümüzü kadıköyde söyleriz diyip maç saatini bekliyorlar.

Haftalardır İnandığımız Şeyler Maçın 10. Dakikasında Bitiyor..

Galatasaray cephesinde ise maç haftası anlamsız şekilde büyük bir stres yaşanıyor.Yıllardır galip gelemediğimiz kadıköy deplasmanı hafta başından itibaren görsel ve yazılı basının fener yandaşı kanalları ile Galatasarayın başkanından ,taraftarı ve oyuncularına kadar her türlü "sarı-kırmızı" renklere gönül vermiş kitlesine baskı kurdurulmaya çalışılıyor.Geçmiş kötü maçlar,olaylar temcit pilavı gibi ısıtılıp psikolojik baskıyı her geçen gün artırıyorlar.Bu durum tüm Galatasaray camiasını etkiliyor.Oyuncular kadrolar yıllar geçip değişse bile bu durumdan etkileniyor ve maç haftası çalışmalarda yeterli performans gösteremiyorlar."ne yapsakda feneri yenemeyiz" düşüncesi o hafta oyuncuların bilinç altına işleniveriyor.

Maç saati gelincede fener taraftarı artık maç başlasında şenlik görelim havasında çok çok rahat tavırlar sergilerken bizler adeta soğuk terler dökmeye ve inanılmaz bir sıkıntıya girip "yinemi kaybedeceğiz" psikolojisini yaşamaya başlıyoruz.Hafta başından beri herkezin birbirine anlattığı onur,şeref ve adam gibi oyun tercümeleri maç saatinde yok olup gidiyor.Dünki maç öncesi takımdaki oyuncuların ısınmak için çıktığı sahada ne kadar gergin ve stresli oldukları açıkça görüldü,bu durumları staddaki 50000 kişilik azgın taraftarı dahada coşturdu ve hiddetlendirdi zira maç başladığı anda staddaki ağır baskı atmosferi dahada arttı.Maçın 10. dakikasına gelindiğinde çoğu Galatasaraylı şunu söyledi kendi kendine "bu seferde olamayacak bu iş.."

Biz ekran başında daha 10. dakikada bu duyguları hissederken maçı oynayan 11 Galatasaraylı bu duyguları daha maç başlamadan hissetmişdi.

Takım ne kadar iyi oyunculardan kurulu olursa olsun o atmosfer onları olumsuz yönde etkiliyor ise bu onların tamamen suçlu olduğunu göstermez,aksine onları bu anlamda motive etmeyenler,o atmosferdeki baskıları üstlerinden atmasını sağlayacak psikolojik desteği vermeyenlerde suçludur.

Galatasarayın yapısı itibari ile fener kadar katı ve acımasız bir kulüp olmadığı bir gerçek.Hepbencilik hiçbir zaman yapmadık.Kendi stadımızda konuk ekipleri daimi centilmenlik içinde karşıladık (tahrik yapılmadığı sürece).

Ancak şu bir gerçekki biz Galatasaraylılar çok duygusal bir taraftar kitlesiyiz,kulübünden oyuncularına kadar bu böyle.Kimse bunu inkar edemez çünki Galatasaray arması bile zerafetin ve centilmenliğin bir sembolü olmuş,o aramaya her bakışımızda o duyguları en derinden yaşayan insanlarız.İşte bu yüzden bizler psikolojik baskılara karşı çok dayanıksız ve dirayetsiziz.

Dünki maçda şunuda gördükki bu takımın başında ferguson yada wenger bile olsa kadıköyde bu psikolojik saldırılar ve eksikliklerimiz yüzünden maç kazanamayız.Aziz yıldırımın en büyük isteğide zaten buydu."Galatasaray uefa ve süper kupa aldı ama feneri yenemiyor nasıl şampiyon bu böyle" demeye getirdi 10 yıldır ve bunuda başardı bir şekilde.

İstatistiklere Bakmayalım Diyoruz Ama Bakıncada Utanıyoruz..

Olayı birazda istatistiki bir konumda konuşalım.

Dünyanın çoğu ülkesinde 1 numaralı derbi olarak görülen boca-river maçlarına bir göz atalım.Bu iki "düşman" kulüp arjantin futbolunu domine etmeyi başarmış ve çok geniş kitleye nüfus etmiş köklü takımlardır.Her iki takımın yenilen tarafı o hafta sokağa bile çıkamaz,futbol adına en ufak bir söz dahi etmezlermiş.Tam bir yas haftası olurmuş.Ancak bu iki kulübün istatistiklerine baktığımızda aradaki galibiyet sayıları hiçbir zaman uçurum niteliğinde büyük farklar oluşturmaz.İki kulüp arasında galibiyet farkı 4 bilemediniz en fazla 5 maçlık oluyor.Her iki takımda içerde yada dışarda galip gelebiliyor.Sürekli olarak bir kulübün diğerine karşı ezici bir üstünlüğü yok ancak skorsal anlamda birbirleri ile mücadele ettikleri kesin.Boca juniors takımı hem kendi içinde hemde dünyaya kazandırdığı diego maradona ile büyük bir gurur ve onur duyuyorken,Arjantinde daha çok elit kesimin tuttuğu takım olarak bilinen river plate ise "sizde maradona varsa bizimde che gueveramız var,o her daim riverliydi" diyerek karşı rakiplerine atıfda bulunabiliyor.Elbette örnekler fazlalaştırılabilir ancak işin gerçeği boca-river derbilerinin tamda derbi tadında geçtiğidir.

Fakat Fener-Galatasaray maçları ise artık bu özelliğini yitirmeye başlamışdır.

İstatistiki anlamda toplamda 363 maçın 137sini fener alırken 116 maçı biz kazanmışız.110 maçda berabere bitmiş.Kabaca bir hesap yaptığımızda aradaki 21 maç farkı elbetteki korkunç bir uçurum.Dünyada kime sorarsanız sorun bu istatistiki sonuçlarla fenerin ağır basacağını söyleyebilir.Aynı şekilde bizim bu farkı kapatmamız için en azından 15-16 yıl "hiç yenilmeden" maçları almamız gerekiyorki buda işin gerçeği imkansız,ömrümüz bile vefa etmeyebilir.

Dünyada şuanda iki büyük derbi maçı olarak görülen fener - Galartasaray ve boca-river maçlarındaki farkda işte burdan çıkıyor.River ve boca aradaki 3-5 maçlık farkı kapatmak adına savaşırken bizler 1 maç kazanalım artık diyip yola koyuluyoruz.

İşte bu noktadada durup düşünüyorum.Kafamın,zihnimin içindeki duygu ve düşüncelerimi zorluyorum.Ben 30a merdiven dayamış birisi olarak zaten fenerin 21 maçlık farkını kapatacağımızı göreceğime pek inanmıyorum.İnsan ömrü türkiyede ortalama 55 yıl ise 25-26 yılım var demekdir ama bu süreç içerisindede biz bu farkı kapatırmıyız diyede düşünmüyorum zira kapatamayızda.

Fark bu kadar açıldığı için ve her iki tarafın maç öncesi duyguları ve düşünceleride tamamen zıt fikirlerde olduğundan ötürü Fener-Galatasaray derbilerinin artık "derbi" maçlar olamakdan çıkacağını görüyor ve üzülüyorum.

Şimdi çoğu kişi bana kızabilir,düşüncelerimi belkide yanlı bulabilir.ancak herkezin şu soruyu kendine sorması gerek;

Gelecek yılda kadıköyde kazanacağımıza gerçekten inanıyormusunuz?

Biz her sene inanıyoruz,ama maç bittikden sonra karalar bağlıyoruz.Aynı şeyler artık ali sami yen içinde geçerli çünki hem istatistiki hemde psikolojik anlamda fenere karşı eksik durumdayız.

Öfkelenmenin Bir Mantığı Yok,Artık Özeleştiri Yapalım..

Eksikliklerimizi analiz etmek,nerde ne hatalar yaptığımızı görmek bir özeleştiridir.Biz 2000den sonra bir rehavete kapıldık.Avrupayı fetettik ve karşımıza fener çıkınca "bunlar kim ya" dedik.

Onlarda 10 yıl boyunca hem istatistiki anlamda,hem ekonomik anlamda hemde psikolojik anlamda bizi yerelere savurdular.Biz uefa ve süper kupayı aldık ama bunu paraya çeviremedik.Tam tersine ekonomik olarak çöktük.Oyasaki bu kupaları hasbel kader fener almış olsaydı 7 cühele bu kupalarını tanıtır ona göre ekonomik anlamda büyük paralar kazanabilirlerdi.

Bazı şeyleri görmemezlikden gelmek,aslında kendimizi kandırmakdır.

Adnan polat öncesi yönetimler bizleri batırdı.Ekonomik anlamda çöküşümüzün yanı ısra ne sportif nede imaj bakımından bir eserimiz kaldı.Adnan polat başkanlığa geldiği zaman "enkaz deviraldık" sözleride gerçeğin ta kendisiydi.

İnanın şuanda öyle bir düşünceye sahibimki keşke canaydın döneminde şu stad olayının peşinde koşturulmasaydıda ali sami yeni bölüm bölüm adam etseydik.En azından 2. terim dönemi farklı olurdu belki ve sonraki dönemler içinde öyle.Aslantepe bize çok şey kaybettirdi.İmajımız zedelendi.Camiasından taraftarına çok fedakarlılar yaptık.Ama geldiğimiz şu noktada hangi Galatasaraylıya sorarsanız sorum Aslantepedemi oynamak istersiniz yoksa bunca yıl feneri yenmekmi isterdiniz deseler sanırım 2. seçenek daha ağır basacakdır.

Olmuşla ölmüşe artık çare yok.Klasik cevap "yolumuza bakıyoruz" diyeceğiz gene..

Her tarafdan baskılar altındayız.Her taraftan saldırılara maruz kalıyoruz.Hakkımızın yenmediği bir dönemde yok.Savunduğumuz doğrular tememizdeki insanlar tarafından yanlış olarak bize geri döndürülüyor.Dünki maçdaki olaylardan fenerin az bir ceza alacağınıda biliyoruz.

Hakemlerin kafası yarılıyor,oyuncular taciz ediliyor ,lazerler ile oyuncuların dikkati dağıtılıyor ama bunlara ceza kesecek dirayetli bir futbol yönetimi bulunmuyor.

Bizlerin bu noktada yapması gereken ,bu baskıları ve tacizleri önelemek adına yapılabilcek en önemli şeyin fener maçlarını bir derbi değilde sıradan bir maç olarak görerek oyunumuzu oynamamız daha mantıklı olacak zira derbi derbi diyip bütün hafta kafa patlamızında ne bize nede oyunculara faydalı olamadığını görebiliyoruz.

Karamsar Bir Tablo Çizmek İstemiyorum ama Gerçekleri Söylemeye Çalışıyorum..

Sonuç olarak karamsar bir tablo çizdiğimin farkındayım,ama gerçekler böyle bir tablo çizmeyi gösterdi bana.Fenere veyahut başka takımlara yenilebiliriz,amma velakin genel anlamda her fener-Galatasaray maçı öncesi "fener alır bu maçı" havasının bizi üzdüğünü ve yaraladığını açıkça görebiliriz.

Bizim fenere karşı istatistiki anlamda olmasa bile psikolojik anlamda avantaj kazanmamız için en az 1 sezon içerde ve dışarda feneri yenmemiz şart.Hemde 2-3 farkla çünki skor tabelasındaki farklarda psikolojik baskıyı artıran faktörlerdir ve bizimde artık feneri 2-3 veya daha fazla bir farkla yenmemiz lazımki bize doğrultulmuş psikolojik baskıyı tersine çevirebilelim.

Ben buna bize atılan bumerang diyorum.Psikolojik anlamda,maç öncesi ve maç esnasında dış etkenlerin tamamiyle bize doğrultulmuş bu negatif eklentili bumerangdan kurtulmak için bunu başarmamız şart,ancak şuanda bunu yapabilmek için kadıköyden zaferle ayrılmamızda şart ve bu noktada bunu ileriki yıllarda başarabilirmiyiz bunun hesabını yapmak gerek..

Korkacağım tek şey bir gün aziz yıldırımın "bir gün herkez Galatasaray - fener maçlarını izlemek bile istemeyecek çünki galibi herkez tarafından bilinecek" sözünün gerçekleşme ihtimalidir..

Sonuçda hiçkimse bile bile yenileceğini düşündüğü maçı izlemek istemez..

Noktasından virgülüne kadar katılıyorum bu yazıya. Benim de düşüncelerim bu yönde beynine ve parmaklarına sağlık.

Küçüklüğümde hatırlıyorum da bu derbiler bu kadar kanlı bıçaklı olmuyordu.fb'den fark yediğimiz 5-2'lik maç vardır mesela.Ama bunun karşılığını da GS verirdi.Hatta Tugay'ın füzesiyle hatırladığım Kadıköy'deki 4-1'lik maç da vardır. O zamanlar tabi ki diyebiliyorduk "yeneriz,duruma göre fark bile atabiliriz" vb...

Bu noktada 9-10 yıldır GS-fb maçlarında anormal bir gerilim var. 9-10 yıl önce ne oldu? GS UEFA Kupası'nı aldı. Aziz Yıldırım başta. Müthiş bir GS hegemonyası var(haklı olarak başarılarla).Leeds maçından önce ne yaptı fb hatırlayan var mı? Fatih Terim'e teklif götürdüler! Ali Şen hatta şöyle diyordu:" Haklı olarak başarılı bir takımın hocasına teklif götürdük". Tabi ki buna sadece Kadir İnanır. Amaç Arda'nın şu an Aziz Yıldırım'ım aklını karıştırmak için yaptığı teklif gibi,iç dengeleri bozarak GS'nin yolundan sapmasını sağlamak.Hatta bunu kanıtlarcasına Ali Şen'in bir beyanatı vardı:"Artık gazetelerde GS haberlerini görmekten bir fb'li olarak bıktım,en büyük fb'dir bu böyle biline"

Neyse GS UEFA Kupası'nı aldı. Artık moda GS,doğan GS'li oluyor, Avrupa'da da saygı kazanmış,hatta rekabet bitti denen zamanlar...Aziz Yıldırım,ekibi ve yandaş medyası için tehlike arzedecek bir durum. Ne yapıp edilmeli bu durum ortadan kalkmalı! Çünkü fb 80'lerde kavuştuğu hegemonyayı kaybetmiş durumda,tekrar geri kazanılmalı.Peki nasıl?

Öncelikle Aziz Yıldırım medyayı sindirme psikolojisine girdi. MHK ve federasyonu kontrol etme çalışmaları ve GS'ye yönelik beyanatlarla medyanın ilgisini fb'ye ve kendine yönelik çekme gibi ucuz politikalar güttü(meşhur tesadüf beyanı)

Ve de 50 bin kişilik stad için düğmeye bastı.

Bu noktada hedef olarak kendine yine TSL'de şampiyonlukla GS hegemonyasını kırma ve belki de daha önemlisi kendi aralarındaki maçlarda ne pahasına olursa olsun GS'yi yenme amacı koydu.Çünkü fb'nin GS'ye karşı oluşturabileceği tek üstünlük bu olacaktı.

Bunun için

1) Medyayı kullandı

2) Psikolojik savaşla GS'yi yıprattı.

3) Stadda organize işleri ayarladı

4) Hakem faktörü dolaylı yoldan işin içine girdi

5) fb'lilerdeki kabul edilebilir GS nefretini daha da fazlalaştırdı ki böylece seyirci baskısından daha fazla bir gerilim ve çirkeflik yaşanmasını sağladı.Artık fb seyircisi GS'yi evlatlarının ölümünden sorumlu terörist gibi görüyordu

Kısacası; GS'nin fb üzerinde Demokles'in Kılıcı gibi duran Avrupa Kupalarını 2. plana itmek için kendi aralarındakşi maçları hedef seçti.Bunun için ezici bir üstünlük olması gerekiyordu. Ve oldu !

Bu noktada Aziz Yıldırım her ne kadar fair-play'den yoksun olsa da kendi çapında başarılıdır.Fakat GS ile fb taraftarı arasına nifak sokan asla affedilmemesi gereken biridir.Maçtan önce ,esnasında ve sonrasında sanki GS vatan haini bir kurum olarak görülmüştür.

Aynı şeyi neden Bjk yapmıyor? bunun da nedeni fb'nin 80'li yıllardaki hegemonyasından kaynaklı.fb herşeyin eskisi gibi kontrolünde olmasını istiyor. 90'lı yıllardan itibaren GS'nin hakimiyeti kabul edilemez bir durum.fb'de müthiş bir üstünlük kompleksi ve bencillik var.Bjk daha mülayim tarzda bir yapı.fb öyle değil,fb "ben yapmalıyım" mantalitesine sahip. "Saygı" veya "bükemediğin bileği öpme" gibi kavramlar tabiatlarına aykırı.

Burada bizim hatalarımız yok mu? Tabi ki var.Stad yapmakta geciktik.Aynı baskıyı kuramadık ASY'de.

Psikolojik olarak yenildik sahada olduğu gibi. Her ne kadar Kadıköy'de çirkeflik,düşmanlık tohumlarıyla bezenmiş bir ortamda evlat katili gibi muamele görsek de oradaki son 10 maçın mağlubiyetini haklı çıkaramaz hiçbir şey.

Öncelikle forumumuza hoşgeldin fenerli kardeşim.

Sağol GS'li Arkadaşım hoşbulduk...

Kadıköyde terör devam ettiği sürece artık Galatasaray-fener maçları derbi niteliği taşımaycakdır.

Terör diye nitelendirdiğiniz olayların hepsi 3 aşağı, 5 yukarı Mecidiyeköy'de, Ali Samiyen Stadın'da da oluyor...

Zaten yeniliyoruz,önümüzdeki fener maçlarındada çoğu taraftarın umudu olmayacak dolayısı ile river-boca derbilerindeki verdiğim örnekdeki gibi artık istatistiki rekabet ortamıda kalmadı. Galibiyet farkı fenerde.Hadi galibiyet farkını geçtik şu 6-0 lık olayı tarihe gömebilcek bir skor oluşturamadık,hadi onuda geçtim 2-3 farklı yendiğimiz maçda yok sonra 10-12 yılda.Dolayısı ile bu şartlar altında bu maçların derbi niteliği artık kalmamışdır.

diyelim ki FB 12. - GS 8. ligin bitimene kalmış 3 hafta ikimizde iddaasısız ve bu hafta maçımız var o maçtan yenersek şampiyon oalcakmışız gibi haz alırım, heyecan duyarım, aynı şekilde şampiyonluğu garantilemiş olalım, siz de gene 8. olun ve son maç olsun aynı hazzı ve heyecanı, yenme isteğini gene duyarım... Futbol kelimesi bana ilk önce FB-GS'yi çağrıştırıyor...;)

Bugün gazete ve tvlerde kadıköydeki maçı 2-3 ülke televizyonu canlı vermiş ..

Yani dünya derbisi denilen maçı koskoca dünyada 2-3 ülke yayınlamış..:confused:

River-boca maçlarını bile en az 10-15 ülke canlı veriyor...

- Türkiye her Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına katılırsa,

- önümüzdeki 10 yılda 2 Türk takımı Avrupa Kupalarında en az 4 kere eşleşirse, Türkiye'ye 2 Avrupa kupası gelirse,

- Bizim 8-9 senedir, sizin 2-3 senedir yaptığınız transferleri birazcık daha ileriye taşıyabilirsek bırak FB-GS maçlarını FB-Antalyaspor veya Bursaspor-GS maçlarını bile en az 10 ülke canlı verir...

İşte bu duruma getirilmemizin sebide başkanınız aziz yıldırımdır sevgili arkadaşım.Futbolda terörü,sahadışı etkenleri tümüyle kullanıp "zafere giden yolda yapılan herşey mübahdır" sözüyle giden bir başkanınız bulunmakda.

2006 yılı, Denizli, Ali İpek desem yeterli olur sanırım... ;)

Adaleti olmayan,hepbencilik edip bizim avrupa şampiyonluklarımıza bile "tesadüf" diyebilen bir başkanınız var..

uefa ve süper kupaları alana kadar 10 takım elediniz diyelim, 1'i şansa, 1'i tesadüf hadi 1'i de rakibin mallığından diyelim, geriye kalan 7'si sizin başarınızdır; ama bunu devam ettiremediğiniz için bu başarılarınız 1,5 - 2 yıl arasında kaldığı için ben şahsen Aziz Yıldırım gibi tesadüf olarak değil de " saman alevi gibi yanıp, sönme" olarak adlandırıyorum... umarım aradaki farkı anlatabilmişimdir... benim devrim olmadığı için 90 öncesini katmadım...

Sevgili ayberk benim virgülle geçtiğim yerleri sen tamamlamışsın.

Ek olarak ben şunuda görüyorum;

Haluk ulusuyo döneminden sonra gelen federasyonlar tamamiyle aziz yıldırımın etkisi altına girmişdir ve derin futbol dediğimiz olayı şimdi aziz yıldırım yönetmekdedir.Yani 90lardaki politik kuvvetimiz artık bulunmamaktadır,bunun en büyük nedeni ise avrupadaki başarıların devam edememesi,fenerin ekonomik yapısına ulaşamamız ve yönetimimizde yaşanan karışıklıklar ve istikrarsızlıkları gösterebiliriz.

Tüm bunları bir araya getirdiğimizde geçmiş 10 yılımızı kendi içimizde bitirdiğimizi,ama bu süreçde de aziz yıldırımın elini kuvvetlendirip şuanki tabloyu yarattığını görebiliyoruz.

Galatasarayın temel yapısı olan istikrarı aziz yıldırım daumla devaöm ettirip kötü bile olsa belli bir yapıyı bozmamak istemediği ve "kumandanın kendisinde" olmasını istediği için kendi düzenini bozmadan devam ediyor.Şuanki federasyonuda adeta kullanıyor,zaten sezon başı 3 yıl üstüstte şampiyonuz sözüde bundan ötürü.

Aziz yıldırımın bu saatten sonraki hedefi Galatasarayın 4 yıllık rekorunu egale etmek.Zaten 3 yıl üstüste şampiyon olurlarsa bu rekoru egale edeceğinide biliyor yıldırım dolayısı ile bu sezon artık kartlarını açık açık kullanmaya başladı.

sevgili ayberk arkadaşım;

Fenerin 8ci yada 12ci olacak bir durumu yok,hadi şampiyonluğa oynamasak bile şu tabloda değişen bir şey olmaz.

Fener - Galatasaray derbilerinin dünyada izlenmesi bundan birkaç yıl önce revaçtaydı ancak son yıllarda bu azaldı.Özellikle geçen sezonki olaylı maçdan sonra kimse bu derbiyi yayınlamak istemedi.

Aziz yıldırımın kontrolü ele alması konusundaki fikirlerimin arkasındayım,görünen köy kılavuz istemiyor artık..Kadıköydeki terör ortamını ali sami yendeki bir takım taraftar ile kıyaslama yapamassınız.KAdıköyde daha stada girmeden terör yaratılıyor,sami yende bunların yarısı olmuyor..

2000 den sonra yönetimsel anlamda çok hatalar yaptık,kolay değil uefa kupası almışız tarihimizde ilk kez ve bunu maddiyata çevirme yönünde beceriksiz kaldık.O kupayı almak için kulübün içini boşalttık ama kupayı alıncada dolduramadık.Emin olunki o dönem şayet terim ve hakan şükür gitmese,takım dağılmasa idi bi şampiyonlar ligini alırdık sonraki sezon,bunu herkez kabul etmişdi ancak temel taşlar yerinden oynadığı için biz o dönem o dağılmış kadroyla bile süper kupa kazanıp şampiyonlar liginde çeyrek final oynadık.Yani taşların dağılması bize yaramadı,yönetimi ve futbol takımımızı dağıttı.O dönemdede aziz yıldırım çok akıllıca davranıp ekonomisini genişletti ve bizim 96-2000 arası yaptığımızın tam tersini yaptı.Önce kulübü büyüttü sonra sportif başarıları kovaldı ancak şuanda ekonomik anlamda fener çok iyi olsada sportfi açıdan asla iyi olmayacakdır zira bu işden aziz yıldırım anlamıyor,bunu fener taraftarıda biliyor.

Terör diye nitelendirdiğiniz olayların hepsi 3 aşağı, 5 yukarı Mecidiyeköy'de, Ali Samiyen Stadın'da da oluyor..

ikisini ayni sekilde gundeme getirmiyorlar ama..samiyene gelince fairplay diye nutuk atmaya basliyorlar..kadikoyde kufur yok,hatta misafire su bile ikram ettiler,fener ne kadar gelisti,buyuk takim oldu bu konuda diye sacmaliyorlar..yapilanlar ayni ama muamele farkli.

Bizim 8-9 senedir, sizin 2-3 senedir yaptığınız transferleri

9 senedir ne gibi transferler yaptiniz acaba?

uefa ve süper kupaları alana kadar 10 takım elediniz diyelim, 1'i şansa, 1'i tesadüf hadi 1'i de rakibin mallığından diyelim, geriye kalan 7'si sizin başarınızdır; ama bunu devam ettiremediğiniz için bu başarılarınız 1,5 - 2 yıl arasında kaldığı için ben şahsen Aziz Yıldırım gibi tesadüf olarak değil de " saman alevi gibi yanıp, sönme" olarak adlandırıyorum..[/QUOTE]

fener de ceyrek finale kalip sonra edirneden donmusse o da ayni sekilde saman alevi gibi yanıp,sönmedir,ustelik bizim yonetim ve durumumuz neydi ondan sonra,sizin durumunuz daha da iyiye gitmeli degilmiydi..

Sevgili ayberk benim virgülle geçtiğim yerleri sen tamamlamışsın.

Ek olarak ben şunuda görüyorum;

Haluk ulusuyo döneminden sonra gelen federasyonlar tamamiyle aziz yıldırımın etkisi altına girmişdir ve derin futbol dediğimiz olayı şimdi aziz yıldırım yönetmekdedir.Yani 90lardaki politik kuvvetimiz artık bulunmamaktadır,bunun en büyük nedeni ise avrupadaki başarıların devam edememesi,fenerin ekonomik yapısına ulaşamamız ve yönetimimizde yaşanan karışıklıklar ve istikrarsızlıkları gösterebiliriz.

Tüm bunları bir araya getirdiğimizde geçmiş 10 yılımızı kendi içimizde bitirdiğimizi,ama bu süreçde de aziz yıldırımın elini kuvvetlendirip şuanki tabloyu yarattığını görebiliyoruz.

Galatasarayın temel yapısı olan istikrarı aziz yıldırım daumla devaöm ettirip kötü bile olsa belli bir yapıyı bozmamak istemediği ve "kumandanın kendisinde" olmasını istediği için kendi düzenini bozmadan devam ediyor.Şuanki federasyonuda adeta kullanıyor,zaten sezon başı 3 yıl üstüstte şampiyonuz sözüde bundan ötürü.

Aziz yıldırımın bu saatten sonraki hedefi Galatasarayın 4 yıllık rekorunu egale etmek.Zaten 3 yıl üstüste şampiyon olurlarsa bu rekoru egale edeceğinide biliyor yıldırım dolayısı ile bu sezon artık kartlarını açık açık kullanmaya başladı.

Kesinlikle GS'nin 90'lardaki lobi gücü fb'nin elinde şu an.Fakat bu noktada Aziz Yıldırım daha acımasız. GS lobi gücünün yanına kendi değerlerini de koyarken, Aziz Yıldırım sindirme politikasıyla hareket ediyor.

Biz malesef dediğin gibi bu 10 yıllık süreçte ekonomik olarak yaşadığımız sıkıntılar eşliğinde elimizde varolan gücü kendi kendimize yitirdik.Mehmet Cansun,Özhan Canaydın yönetimleriyle küçülme politikasıyla yönetildik resmen.Şu stad olayı bize pahalıya maloldu.Fakat artık zararın neresinden dönersek kardır.

GS'nin rekorlarını -Avrupa'dakiler zor olduğundan- Türkiye içinde kırmak için elinden geleni yapacaktır ki ilk hedefi de 4 yıl üstüste şampiyonluk rekorunu egale etmek. 3 yıl üstüste şampiyonluk sözünü o denli kendinden emin veriyor ki, sindirme politikalarıyla bunun olmaması için bir neden yok gibi.

Bu noktada bizim yönetim biraz yumuşak kalıyor gibi.Umarım haklarımız korunur.

Kesinlikle GS'nin 90'lardaki lobi gücü fb'nin elinde şu an.Fakat bu noktada Aziz Yıldırım daha acımasız. GS lobi gücünün yanına kendi değerlerini de koyarken, Aziz Yıldırım sindirme politikasıyla hareket ediyor.

Biz malesef dediğin gibi bu 10 yıllık süreçte ekonomik olarak yaşadığımız sıkıntılar eşliğinde elimizde varolan gücü kendi kendimize yitirdik.Mehmet Cansun,Özhan Canaydın yönetimleriyle küçülme politikasıyla yönetildik resmen.Şu stad olayı bize pahalıya maloldu.Fakat artık zararın neresinden dönersek kardır.

GS'nin rekorlarını -Avrupa'dakiler zor olduğundan- Türkiye içinde kırmak için elinden geleni yapacaktır ki ilk hedefi de 4 yıl üstüste şampiyonluk rekorunu egale etmek. 3 yıl üstüste şampiyonluk sözünü o denli kendinden emin veriyor ki, sindirme politikalarıyla bunun olmaması için bir neden yok gibi.

Bu noktada bizim yönetim biraz yumuşak kalıyor gibi.Umarım haklarımız korunur.

Şimdi 90lardaki lobi gücümüz elimizden gidince otomatikman yönetimde biraz alttan alıyor doğal olarak.Geçen yıl polatın hakemler konusunda ılımlı konuşup akabinde sivas maçıyla başlayan cadı avında polatın ağzı yandı dolayısı ile polat bu noktada federasyonla çok zıt gitmek istemiyor çünki takımında durumu iyi sayılır,dengeleri tekrar bozma niyetinde değil.

Aziz yıldırımın futbolda ne denli başarısız olduğunu 10 yıllık süreçde 3 yıl üstüste şampiyon olmamasını ve avrupada bir kupa dahi kazanamamasını gösterebiliriz haliyle ortada Galatasarayın elinde tuttuğu çıta kalıyor.

Stad bize pahalıya mal oldu evet,yıldırım stadımız açılınca nelerin değişeceğini,dengelerin nasıl altüst olacağının farkında,onun içinde stadın yapım sürecinide elinden geldiğince baltalamaya çalışıyor.Stad açılana kadarda bu acımasız tavrını sürdürecek,Galatasrayı her başlıkda köşeye sıkıştırma politikası elbette güdecekdir.

Ne zaman kaybetsek şu stadta hemen yok AliSamiyen cehennemine geleceksiniz şişeler başınızda kırılacak anca kendimizi kandırırız böyle yaparak Ne olacak gelecekler maçın başından sonuna kadar şişe taş patlayıcı atılacak ne olacak adamları daha da motive edeceksiniz bizimkiler gibi değillerki 50 bin kişinin galeyanına gelmiyorlar.2006 da yabancı madde yağmuru oldu kaybettik 2007 yi söylemiyorum zaten 2008 de tek bir madde bile atılmadı Öyle bir atmosfer olduki ben fenerli oyuncuların biz sahaya çıkarken yüzlerini gördüğümde bu iş tamam dedim.Sonra 2009 da gene yabancı maddeler.Maçın başında oynanan iyi oyun ilk yarının sonunda yerini sinire gerginliğe bıraktı.Ve şimdi gelmiş bazıları Samiyende Cehennemi yaşayacaksınız atış serbest diyor . Böyle yaparak sadece onları motive edersiniz çünkü adamlar böyle şeylerle moral buluyorlar hırslanıyorlar.Ve o maça bazı oyuncular isim vermiyorum kendilerini kontrol ederse korkak oynamazsa takım oyununu oynayabilirse ve tribünler 90 dakika var gücüyle desteğiyle rakibi baskı altına alırsa Puan farkı 8 değil 2 olacaktır.

Şimdi 90lardaki lobi gücümüz elimizden gidince otomatikman yönetimde biraz alttan alıyor doğal olarak.Geçen yıl polatın hakemler konusunda ılımlı konuşup akabinde sivas maçıyla başlayan cadı avında polatın ağzı yandı dolayısı ile polat bu noktada federasyonla çok zıt gitmek istemiyor çünki takımında durumu iyi sayılır,dengeleri tekrar bozma niyetinde değil.

Aziz yıldırımın futbolda ne denli başarısız olduğunu 10 yıllık süreçde 3 yıl üstüste şampiyon olmamasını ve avrupada bir kupa dahi kazanamamasını gösterebiliriz haliyle ortada Galatasarayın elinde tuttuğu çıta kalıyor.

Stad bize pahalıya mal oldu evet,yıldırım stadımız açılınca nelerin değişeceğini,dengelerin nasıl altüst olacağının farkında,onun içinde stadın yapım sürecinide elinden geldiğince baltalamaya çalışıyor.Stad açılana kadarda bu acımasız tavrını sürdürecek,Galatasrayı her başlıkda köşeye sıkıştırma politikası elbette güdecekdir.

Aziz Yıldırım inşaat şirketi yönetir gibi fb'yi yönetiyor. Futboldan anlasa zaten bu GS'nin bocalama zamanlarını iyi değerlendirirdi. Aksine eline yüzüne bulaştırdı. Yine lokal kaldı,şampiyonluklar aldı fakat GS kadar Türkiye'de hegemonya kuramadı. Çünkü GS bir sistem,bir ekol üzerine kurulu camia iken; fb daha çok bireysel,kişiler kulübü.O kişiler gücünü kaybedince fb de bitiyor. Geçmişten gelen bir futbol yapıları yok.Kralların hüküm sürdüğü derebeylik yönetimi gibi...

Geçen sene Adnan Polat fazla çıkışmıştı zaten federasyona.O da biliyordu Aziz'in etkisini ki anlam verilemeyecek çıkışları oldu.Nerden bakılırsa bakılsın şu an için federasyonla zıt düşmek anlamsız. Takım matematiksel olaral ligde ve avrupada içler acısı durumda değil. Fakat dünkü maç için bir duruş sergilememiz lazım. GS'nin sahipsiz olmadığını bilsinler.

Stad olayında her ne kadar inkar etseler de Aziz Yıldırım'ın etkisi kaçınılmaz. Kendisi NATO mütaahiti. Görev yaptığım birliğe de gelmişti. Ayrıca Nihat Özdemir de bu konularda az değil ve Aslantepe'ye etkilerinin olmaması söz konusu değil. Eğer stad tamamlanırsa GS'nin tutulamayacağını biliyorlar.Bu kadar GS ile uğraşacaklarına fb ile ilgilenseler Avrupa'da sıradan takımlardan biri olma hüviyetinden kurtulurlardı.

9 senedir ne gibi transferler yaptiniz acaba?

- Jay Jay OKOCHA

- Kenneth ANDERSON

- Ariel ORTEGA

- Pierre VAN HOOIJDONK

- Alex De SOUZA

- Mateja KEZMAN

- Roberto CARLOS

- Josico ve Maldonado :)

Milan RAPAIC'i, Daniel GUIZA'yı, Andre SANTOS'u, Diego LUGANO'yu saymıyorum...

Zaten tekrar 3 yıl başkan seçilmeside o yüzdendir.İleriki yıllardada işini götürebilmek,feneri kullanarak bazı şeyleri yapması için tabiri caiz ise ceketini koydu başkan adaylığına ve aldı.

Aslantepe onlar için sonun başlangıcı olacak zira zamanında belkide fenere gelebilcek en kaliteli isimleri kulüpten afaroz ettiği şahıslar şimdi onun kuyusunuda kazmak için siperde bekliyor.Şimdilik herşey güzel ammavelakin sezon sonu fener şampiyon olamayıp birde bunun üstüne aslantepe açıldığı zaman yıldırımın kuyruğu köşeye sıkışacak.Bunlar hep bilindiğinden hem zamana karşı hemde rakiplere karşı inanılmaz bir baskı politikası başlatılmış durumda şuan.

Bizim bu son maçdaki olaylara tepki göstermeye gelince sanırım yönetim federasyonun fenere vereceği cezayı bekliyor.Elbetteki fenerin komedi bir ceza alacağını biliyor yönetim dolayısı ile resmi ağızların açılamasını bekliyorlar.

Benim duyduğum çok sert bir açıklamanın bu hafta yapılacağı yönde.İş sadece fenere verilecek cezanın hükmüne kaldı.

Sayın Ayhan Çakır;

son 9 yıl içinde okocha transferi yok,adam 98de sizden kaçıp gitti unutmayın :D

bunların haricinde VAN HOOIJDONK ve alex dışında elle tutulur bir transferiniz olmadı.

Sadece kısa bir dönem için appiahıda bunun içinde sayabiliriz.

Adam almakla ,ondan faydalanmak ayrı şeylerdir.

Biz bu 9 yılda alıpda faydalandığımız;

jardel,mondragon,song,tomas,kewell gibi isimler ile şampiyonluklar yaşadık.

İsim olarak jardel harici ağırlığı az oyuncular olsada bize çok yararları olmuşdur.

İşte bu yüzden şampiyonluğu bu sene çok istiyorum. Bu seneki şampiyonluğumuz tüm taşları yerinden oynatır ve Aslantepe ile birlikte çok çok anlamlı olur. Zaman bizim için lehte sonuç verir. Katalizör görevi görür.

Tahriklere kapılmadan önümüze bakmamız lazım,unutalım şu fb maçını.

Ekim'ler Kasım'lar onların olabilir yeter ki Nisan'lar Mayıs'lar bizim olsun

Fener'e yenilmişiz Kadıkoyde .. Cok buyuk olay sanki 10 senedir hep yeniyorduk. Sezon sonu sampiyonluk ve cl'ye katılmak en kotu 2. olarak katılmak gruplara kalmak gayet yeterli benim için Feneri yenmesekte olur takmayın bukadar kafaya.

Yok hakem yok baskı yok bilmem ne hiç alakası yok. İyi oynarsan yenersin , oynadık mı ?

Keita yok baros sakatlandı ben bunları düşünüyorum haftaya ne yapacağız mesela ? Cok fazla yazmıyorum ama yazdığım coğu msg da 2 yonlu ortasaha ve defans diye bas bas bağırdım transfer sezonunda. Gökhan Zan'mıdır bu takımın defansı ? Var mı bizde Emre ...sı gibi ortasaha ? Hem basacak hem geriye gelecek hem ileriye cıkacak. Rijkaard'ın cıkardığı kadroyuda biraz tartışalım ve de taktik anlayışı.. Fenerin boyle oynayacağı belli değilmiydi? Yanlış anlamayın rijkaard'ın burda olmasından cok memnunum ama hatası yok mu.. Elano'nun ne işi var bu maçta? Yumuşak takım olduk fazlasıyla bu sene cok gol atarız ve yeriz 1. en kotu 2. oluruz ama bu sene boyle gider.

Cok uzun zamandır soylemek istiyorum bunu açıkçası biraz çekiniyordum ama Arda Gs taraftarının abarttığı kadar üst düzey bi adam değil. Sezon başı iyi başladı peki son 5-6 maç hangisinde oynadı ? Hangi maç Keita'nın yarısı kadar performans gosterdi. Bu takımın solu kewell'a emanet edilmeli seneye de keita gibi bi adam sola..

İşte bu yüzden şampiyonluğu bu sene çok istiyorum. Bu seneki şampiyonluğumuz tüm taşları yerinden oynatır ve Aslantepe ile birlikte çok çok anlamlı olur. Zaman bizim için lehte sonuç verir. Katalizör görevi görür.

Tahriklere kapılmadan önümüze bakmamız lazım,unutalım şu fb maçını.

Ekim'ler Kasım'lar onların olabilir yeter ki Nisan'lar Mayıs'lar bizim olsun

Olay zaten fenere niçin yenildik mevzusu değil,fenerin elinin güçlenip bizim nasıl olupda bunu görmemezlikden geldiğimiz idi.Elbetteki nedenleri niçinleri tartışacağız ancak bazı gerçekleride görmemezlikden gelmemeliyiz.

Bende bu yıl çok istiyorum bu şampiyonluğu zira aslantepe öncesi aziz yıldırıma büyük bir çelme olacak bu durum.Fener daha çok puan kaybeder zira takımı herkezin öyle dediği gibi oturmuş bir takım değil.Onlarda çok hata yapıyor.

Bu süre zarfında mümkün olduğunca az puan kaybedip yolumuza bakmalıyız.Zaten derbileri bitirmişiz artık korkmamamız lazım.

Ben fb'ye neden yenildik diye üzülmekten çok Baros'a ve bazılarında kaybolmaya başlayan inanca üzüldüm. Bu çok tehlikeli. Maçı unuttum bile.

fb'nin genelde GS'ye karşı oynadığı pusu kurmaya dayalı kişiliksiz pis futbolu, bazılarının gözünü boyayabilir tabi.

İlk yarıyı minimum puan kaybı ile kapatmalıyız hatta kayıpsız diyeceğim de şu anki durumda biraz olasılık dışı.

yerlisinden yabancısına kadar Kadıköy'deki tüm maçlarda futbolcularımızın elleri ayakları titriyor,atmosferden inanılmaz etkileniyorlar,sanki ilk kez o sahaya çıkıyorlarmış gibi.. "Derbi" bu adı üstünde 2 büyük ve ezeli kulübün karşılaşması.. Bu strese, heyecana bir gol yedikten sonra dağılmaya ne gerek var. En az fener kadar bizde iyi bir takımız ama ne bileyim 10 sene oldu artık utanç vermeyide geçti bu olay.Sami Yen'de de yenememiz yada ite kaka yenmemizde işin daha bi kötü tarafı.

Bu işin çözümü mözümü yok aga.Çıkacan takır takır oynayacan,ve herşeyden önemlisi öncelikle bu maçı kazanacağına inanacan.Biz (taraftarlar) her maç öncesi tam olmasada hep aklımızın bi tarafında kazanacağımızın inancını taşıyoruz ama daha 10. dakikadan itibaren "anlaşıldı yine sonuç hüsran,inşallah fark olmaz" düşünceleri içerisinde maçın bitmesini bekliyoruz.Ki maçı seyrederken yanımızdaki fenerlilerin halleri hareketleri de gayet sakin rahat oluyor.Bizim ise hep başımız yerde ha yedik ha yiyeceğiz.Burda kıçımızıda yırtsak biz birşey yapamayız,belki bi sinerji oluşur ama iş futbolcularda bitiyor,ne yönetim nede deplasmana gelen seyircimizin pekbir önemi yok.

olay basit aslında..

+inanç

+mücadele

+disiplin.

bi kadıköy derbisinde de şu üçünü yapın 5 sene daha kaybetsem gam yemeyecem.

ve son olarak harbiden derbylikten çıktı Saraçoğlundaki maçlar.. Sami Yen'de derby deniliyor..Çünkü; o maçta kimin kazanacağı belli olmuyor;)

:(

Üst Alt