Galatasaray - Fenerbahçe | Türkiye Kupası İstatistikleri | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Galatasaray - Fenerbahçe | Türkiye Kupası İstatistikleri

Hepimizin bildiği gibi Galatasaray ile fenerbahçe arasında lig maçlarında fenerbahçenin galibiyet sayısında üstünlüğü bulunuyor. Bunu tabiki biz Galatasaray taraftarları sorun etmiyor, haset unsuru yapmıyoruz çünkü fenerbahçe taraftarı gibi kompleks sahibi değiliz. İnkar da etmiyoruz, ortada bir istatistik mi var? fenerbahçenin galibiyet sayısı fazla mı? o zaman fazladır. onlar gibi zır zır ötüp, uefa kupasını çamurladıkları gibi, başarılarımızı görmezden gelip hasetten çatlayan göbeklerini dikmeye uğraştıkları gibi yapmayız, tamam der geçeriz. Çünkü Galatasaray, tarihi başarıları, şampiyonlukları, ülkesini avrupa ve dünyada temsil edişi, kupa beyi olma gibi özellikleriyle zaten taraftarının kime nasıl yenilirse yenilsin ''sağlık olsun, oynadık kaybettik,olur böyle şeyler'' diyerek sağduyulu davranmasını sağlıyor. Ülkemizde başarıya doymuşluk olarak en büyük örnek kulübümüz ve taraftarları olan bizleriz.

Sözün özü bizler takımımız hangi maçta olursa olsun mağlup olduğunda yol kesen, futbolcusuna saldıran, başkanına takımına oyuncusuna söven ve kötü gidişat günlerinde dakka başı kimi olursa olsun habire istifaya çağıran taraftarlar değiliz, bunun kesinlikle Galatasaraylılık ruhuyla bağdaştırabiliriz çünkü diğer takımlarda sık sık olabilen şeyler bunlar.

Kafa ütülediysem kusura bakmayın ve konuyu yanlış yere açtıysam da gereken düzenlemenin yapılması beni sevindirir. En uygun yer burası diye gördüm.

Şimdi sürekli ''derbide lig maçlarında fener üstün'' sözleri duyarız her maç öncesi. Peki, öyledir, lafımız yok, galibiyet sayıları fazladır. Hoş onun bir sebebi de onların sahasında oynanan maç sayısıyla bizim sahamızda oynanan derbi sayısı arasında dağlar kadar fark olmasıdır. Bir sitede okumuştum onların sahasında 30 kez mi ne fazla oynanmış bu derbiler.

Herneyse, bunun birde kupası var diyorum ve kupa istatistiklerine geçiyorum.

Galatasaray ile fenerbahçe arasında oynanan Türkiye Kupası maçları ve sonuçları:

30 June 1963

Fenerbahce - Galatasaray 1 - 2

29 June 1963

Galatasaray - Fenerbahce 2 - 1

12 June 1966

Galatasaray - Fenerbahce 3 - 1

04 June 1966

Fenerbahce - Galatasaray 0 - 0

06 June 1969

17 April 1974

Fenerbahce - Galatasaray 3 - 0

20 March 1974

Galatasaray - Fenerbahce 0 - 0

07 April 1982

Galatasaray - Fenerbahce 2 - 0

14 April 1982

Fenerbahce - Galatasaray 2 - 2

28 February 1985

Galatasaray - Fenerbahce 1 - 0

06 February 1985

03 May 1989

Galatasaray - Fenerbahce 3 - 4

22 March 1989

Fenerbahce - Galatasaray 2 - 2

22 February 1995

Galatasaray - Fenerbahce 1 - 1

08 February 1995

Fenerbahce - Galatasaray 1 - 1

24 April 1996

Fenerbahce - Galatasaray 1 - 1

11 April 1996

Galatasaray - Fenerbahce 1 - 0

15 February 1998

Galatasaray - Fenerbahce 2 - 2

07 February 2001

Fenerbahce - Galatasaray 4 - 4

11 May 2005

Galatasaray - Fenerbahce 5 - 1

22 March 2006

Galatasaray - Fenerbahce 3 - 2

08 March 2006

Fenerbahce - Galatasaray 2 - 1

27 February 2008

Galatasaray - Fenerbahce 2 - 1

03 February 2008

Fenerbahce - Galatasaray 0 - 0

Gördüğümüz gibi oynanan 24 maçın 12 si Galatasaray galibiyetiyle sonuçlanmış. 3 kez fenerbahçe kazanmış. Aldığım kaynakta 2001 de oynanan 4-4 biten maç var ama penaltılarla fenerbahçe kazanmıştı diye hatırlıyorum fenerbahçenin galibiyet sayısı 24 maçta 4.

12 G.Saray galibiyeti

4 fenerbahçe galibiyeti

8 beraberlik

Yani Galatasaray ve fenerbahçe Türkiye Kupası karşılaşmalarında Galatasaray'ın % 50 galibiyet yüzdesi var. fenerbahçenin % 16-17 arası.

Her lig derbisi öncesi '' fener ligde üstün, bilmemne'' yazılarıyla yıkılan gazetelerin kupa eşleşmeleri öncesi ''cimbom kupada üstün, galibiyet oranı yarı yarıya'' dediğini görmedim hiç. sadece '' nefes kesen maç bugün'' ve benzeri başlıklarla kadroları verip diğer sayfalarda skor tahmini geyiklerini yapıp basıyorlar.

''Kadıköy psikolojisi'' başlığı üzerine makaleler yazan yazarlar peydah olurken her kadıköy derbisi öncesi, hiçbir kupa maçı öncesi ''fenerin aslan kabusu'' gibi şeyler yazmıyor, yazılması gerekirken yazılmıyor.

Yani ülkemiz futbolunda, medyasında, bu rekabette çifte standart var arkadaşlar. O yüzden bizim medyamızda bunları üstelemeli, su yüzüne çıkarmalı ve kupa maçları öncesi onlar nasıl kadıköy maçları öncesi ötüp duruyorsa bizim medyamızda bu maçları ve skorları, istatistikleri hatırlatmalı.

Herneyse, tabi fenerliler bu istatistikleri de kabullenmezler, biz ligdeki galibiyet sayısı fazlalıklarına laf edemeyiz, ama onlar buna bişeyler diyip, küçümseyip, akıllarınca kompleksli olmadıklarını belirtmeye çalışıp, aslında kupa sözkonusu olduğunda bize karşı duydukları kompleksi gizleyecekler. Çünkü lig maçlarında nasıl fenerbahçe üstünse, kupa maçlarında, kupa organizasyonlarında üstün taraf Galatasaray'dır.

Tekrarlıyorum, kafa ütülediysem kusura bakmayın ve konu yanlış yerdeyse özür dilerim.

iyi forumlar herkese.

(istatitsitkleri footballderbies.com ' dan aldığım için gözümden kaçmış olan maç olabilir, herhangi bir yanlışlık varsa düzelten yada ekleme yapan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.)

Cevap: Galatasaray - Fenerbahçe | Türkiye Kupası İstatistikleri

Biz bunu 2 yıl aralıksız konuşuruz ama angutlar anlamaz,anlatamayız.

Yapacak birşey yok. :D

TSL neden güzel ?

GALATASARAY VE FENERBAHÇE var diye güzel..

ezeli rakip ebedi dost!

ama medyamız ne yazıkkı [sansür]...

Fenerli yazarları sırasıyla bi gözünüzün önüne getirin. Rıdvan'dan Selçuk'a,Ömer'den Hasan Ali'sine, hatta Dişi yazarları olan Ebru'su bile aynı doğrultuda yazıyor.

''En büyük fener, başka büyük yok. Kupa alamasa da, maç kazanamasa da, dandirik dundirik avrupa maçlarına daima yenilmek için çıksa da, şampiyonlar ligi'nin hatta uefa'nın bile averaj takımı olsa da, kasım ayında ağızları kulaklarına varıp sezon sonu kaldırımlarda ağlayan olsalar da, en büyük fener'' merkezli saçma sapan yazılar.

Allah aşkına bi okuyun yazılarını internetten ya, hergün ''yok pisliğe bulanmış, şike yuvası olmuş ligin tek temiz takımı fener'' gibi komedi şeyler yazabiliyorlar. Arkadaş biz de insanız ya, beynimiz falan var yani, sen kime yediriyosun bunları. Ben anlamıyorum gazetecilik, medyacılığın ahlak alt sınırı nedir ya? satılık mıdır bu işler? böyle kolay mı 70 milyonla dalga geçer gibi yazılar yazmak ve bunların hiç hesabını vermiyor olmak?

Can Bartu'yu severim sayarım bi, güzel yazar, ne varsa onu yazar, en azından taraftarlığını abartmaz.

Şimdi fenerbahçe'ye karşı bi antipati var tüm ülkede, sadece bizim değil bu. herkes nefret ediyor. kendini beğenmişler takımı, sadece parası yüzünden. ne kupa var, ne sportif başarı öncülüğü, ama en büyükmüş, bak sen :D

belkide eskiden böyle değildi fener, belki çok iyi insanlar yönetiyordu, belki çok iyi niyetliydi oyuncuları, taraftarı. işte bizim nefret ettiğimiz fener şimdiki fener, eski fener belki sadece dosttu, rakip değildi. herzaman dosttu belki, ama şimdi daima düşman. sebebi de bu saçma sapan medyası ve şımarık, ne olduğuna bakmadan hava atıp aslında averaj takımlığıyla ünlü olan bir kulüp olması.

Fenerli yazarları sırasıyla bi gözünüzün önüne getirin. Rıdvan'dan Selçuk'a,Ömer'den Hasan Ali'sine, hatta Dişi yazarları olan Ebru'su bile aynı doğrultuda yazıyor.

''En büyük fener, başka büyük yok. Kupa alamasa da, maç kazanamasa da, dandirik dundirik avrupa maçlarına daima yenilmek için çıksa da, şampiyonlar ligi'nin hatta uefa'nın bile averaj takımı olsa da, kasım ayında ağızları kulaklarına varıp sezon sonu kaldırımlarda ağlayan olsalar da, en büyük fener'' merkezli saçma sapan yazılar.

Allah aşkına bi okuyun yazılarını internetten ya, hergün ''yok pisliğe bulanmış, şike yuvası olmuş ligin tek temiz takımı fener'' gibi komedi şeyler yazabiliyorlar. Arkadaş biz de insanız ya, beynimiz falan var yani, sen kime yediriyosun bunları. Ben anlamıyorum gazetecilik, medyacılığın ahlak alt sınırı nedir ya? satılık mıdır bu işler? böyle kolay mı 70 milyonla dalga geçer gibi yazılar yazmak ve bunların hiç hesabını vermiyor olmak?

Can Bartu'yu severim sayarım bi, güzel yazar, ne varsa onu yazar, en azından taraftarlığını abartmaz.

Şimdi fenerbahçe'ye karşı bi antipati var tüm ülkede, sadece bizim değil bu. herkes nefret ediyor. kendini beğenmişler takımı, sadece parası yüzünden. ne kupa var, ne sportif başarı öncülüğü, ama en büyükmüş, bak sen :D

belkide eskiden böyle değildi fener, belki çok iyi insanlar yönetiyordu, belki çok iyi niyetliydi oyuncuları, taraftarı. işte bizim nefret ettiğimiz fener şimdiki fener, eski fener belki sadece dosttu, rakip değildi. herzaman dosttu belki, ama şimdi daima düşman. sebebi de bu saçma sapan medyası ve şımarık, ne olduğuna bakmadan hava atıp aslında averaj takımlığıyla ünlü olan bir kulüp.

arkadaş can bartu mu güzel yazıo taraftarlığı abartmıo :D

adam maldonado için süper bir orta saha ileriye dönük ve hızlı oynuyor die yazmıştı bu adam :D

Ya şimdi benim kıstasım ercan saatçi, ebru köksaldı, hasan ali atasoy, ömer çavuşoğlu,selçuk yula gibi yazarlar(!) oldukları için can bartu melek gibi kalıyor yanlarında :) mesele bu.

Güzel yazı olmuş tebrikler,

Biz yazarlarımızla medyanın güçü ile degil başarılarımızla en büyük olduk,bazı başarılarımızı göz arda etmek isteselerde biz her geçen gün daha başarılı olcaz,mecburen bu yazarlarında hegomanyaları bitecek ;)

İşte bu yazarlar yüzünden Türk futbolu ileriye gidemiyor.Her takıma eşit davranılsa herşey çok güzel olacak.Faruk bey yazın için çok teşekkür ederiz.

number of matches;

Fenerbahçe home 196

Galatasaray home 165

Buyur, tarih boyunca onların sahasına 31 kez fazladan gitmişiz. Galibiyet sayıları arasındaki fark ne? 136-116 = 20

yine iyi korumuşuz farkı, acaba o maçlar bizim sahamızda fazla oynansa böyle olur muydu? paso papazın çayırına, şükrü saraçoğluna gitmişiz eski yıllarda.

Yani basın bunları da yazmalı, sadece araştıran farketmemeli bunları, basın duyurmalı, hatırlatmalı.

Bu arada istatistiklerin kaynağı : footballderbies.com

:) Biri Galatasaray Fenerbahçeyi daha çok yendi mi dedi ?

Nerede? Türkiye Kupasında.

Peki ya diğer kupalar? Onlar şu an oynanmıyor diye yok mu sayılacak :)

Ezeli rekabette toplam galibiyet-maglubıyet-beraberlik durum şu şekildedir.

Bilmeden etmeden yazmayalım. Fenerbahceyı daha çok yendik demek için insanın futbol tarihinden haberinin olmaması gerekir.

..........................FB.........Beraberlik.............GS

Türkiye Ligi..........41.............31...................29

Türkiye Kupası.......4.............10....................14

Cumhurbaşkanlıgı....1...............1.....................1

Başbakanlık............2..............1......................0

TSYD...................13.............10...................11

Atatürk Kupası........1...............0.....................0

Milli Küme..............8...............7.....................3

İstanbul Ligleri........33............24....................24

İstanbul Kupası.......2..............1......................1

İstanbul Şildi..........2..............0.......................1

Spor toto kupası.....0..............2.......................0

Donanma Kupası......1..............4......................0

Özel Kupalar..........20.............13....................15

Toplam...............128.............104...................89

128-89 = 37 galibiyet :)

NOT : Tablo dikkatli incelenirse Galatasarayın Fenerbahceyle oynadıgı 13 organizasyondaki maçlarda sadece Türkiye Kupasında üstünlük kurabildigi görülmektedir.

yani neresinden bakarsak bakalım Fenerbahcenin ezici bir üstünlüğü söz konusu.

Ama onca yenilgiden sonra ( Galatasaray 19 yıl içerde dışarda Fenerbahceyı surekli yenerse fark anca kapanıyor :) ) sadece Türkiye kupasındaki üstünlüğü dile getirmeye çalışması da ilginç.

Bi de bunlara 10 yıllık Kadıköy serisini ve 6-0 ı ekledik mi Galatasaraylı arkadasların sadece Türkiye Kupasındaki üstünlüklerini dile getirmeye çalışmalarına şaşmamak gerekir :)

Sen bambaşka bi tarafa çektin olayı. Benim ''fenerbahçeyi daha çok yenmişiz'' şeklinde bir cümlemi bulur musun? nerdeymiş ben de bileyim. eğer varsa öncesine bakman lazım, muhtemelen ''Türkiye Kupası'nda'' demişimdir.

Konu zaten açık, Türkiye Kupası maçlarında sağlamış olduğumuz ezici üstünlükten bahsediyorum ve bağıra bağıra da söylemişim ''fenerbahçenin ligde üstünlüğünü kabul ediyorum'' diye. şimdi sen buna rağmen gelip bunları yazarak gerçekten tartışmaya değmeyecek olduğunu gözler önüne seriyorsun. İnanki hiç tarzım değildir böyle takım muhabbetiyle itişip kakışmak yani efendilikle mantıkla yaparım düzgün tabirlerle yaparım ama sen daha okuduğunu anlamadan gelip yazmışsın bişeyler. Feneri daha çok yeniyoruz diyen kim? Benim konumun başlığı belli ,Türkiye Kupası maçlarını kapsıyor ve sonuç ortada. 12 galibiyete cevabınız 4 galibiyet tarih boyunca.

sen bu eziciliği hangi kupa yada ligde sağlamışsın getirip koyar mısın istatistikleri?

bana bir kupa getir, oynanan toplam maçın yarısını sen kazanmış ol, var mı?

not: uzun yıllara yayılmış bir kupa olsun. Gidip te Atatürk kupasını getirip 1 maç oynayıp biz kazanmışız % 100 başarı bizim deme, gülerim. yapmazsın zaten muhtemelen, o kadar değildir yani fanatizm denen şey.

E ben de neden sadece Türkiye Kupasını sayıyorsun dıyorum? tamam sadece Türkiye kupasında ustunsun. ya digerleri?

tam 13 organızasyon yapılmıs. Bunu 1 tanesi Türkiye ligi digerlerinin hepsi kupa.

Nasıl oluyor da Galatasaray kupalarda daha çok yeniş dıyebılırsın ki?

ustun oldugun tek kupayı sahiplenip dıgerlerini yok saymak nasıl bir mantıktır ?

Fenerbahce hem kupalarda hem Ligde her platformda toplamda Galatasarayı daha çok yenmiş. Tablo ortada :).

128-89 = 37 galibiyet

tarih boyunca onların sahasına 31 kez fazladan gitmişiz.

:rolleyes:

Atatürk Kupası........1...............0................... ..0

Milli Küme..............8...............7............... ......3

İstanbul Ligleri........33............24................... .24

İstanbul Kupası.......2..............1..................... .1

İstanbul Şildi..........2..............0................... ....1

Spor toto kupası.....0..............2....................... 0

Donanma Kupası......1..............4...................... 0

Özel Kupalar..........20.............13................ ....15

:p

yayla kupalarıda bu özel kupaların içindemi :)

1- Arkadaşım, konumun başlığı ''Türkiye Kupası istatistikleri''

konunun başlığına göre, yani şöyle bi başlığa baktığında mantıken içinde sadece Türkiye Kupası maçlarının sonuçları olmalı değil mi? ben donanma kupasını koyacak olsam gider ''donanma kupası istatistikleri'' der başlık açarım. yada tüm kupaları koyacak olsam ''tüm kupa maçları'' derim.

2-Neden Türkiye Kupası?

Türkiye kupası ülkemizde oynanmış olan ve oynanmakta olan en uzun soluklu kupadır ve ''kupa'' dendiğinde akla ilk o gelir. Yani gidipte donanma kupası gelmez akla, istanbul şildi gelmez. başbakanlıkta gelmez. önce Türkiye Kupası gelir, diğerleri sonra gelir ve zaten diğerlerinde de bu kadar maç oynanmamış, bu kadar turnuvası yapılmamış. Yani sen 2 maç oynayıp birini kazanıp donanmayı almışsın tamamdır git konusunu aç duyur amenna saygı duyarım ama burda ben 24 maçın 12 sini almış olan ve finallerinde adeta ezip geçmiş olan bir Galatasaray'dan bahsediyorum.

3- Fenerbahçe lig maçlarında üstündür, bunu aklı selim her insan bilir, inkar edenin aklından zoru vardır. orada sayılar var, bilimsel ifadelerle yani sembollerle maç sayıları falan yazılmış, yani bunu inkar etse etse, o galibiyet sayılarını değiştir 136 yı bize ver 116 yı siz alın o zaman gelip siz inkar ederdiniz, o derece tahammülsüzsünüz yani Galatasaray'a karşı. İnanki benim böyle bir derdim yok, sen 6-0 ı gelip karşımda 100 kere tekrarlayıp dans etsen parti yapsan, güler geçerim. Olur böyle şeyler sporda, rekabette.

bak mesela ben 5-1 diye zart zurt diyebilirim şuan, onun sonunda kupa var ve sen 25 yıldır alamamışsın, gelmişsin 5 yemiş geri gitmişsin. 6-0 dan daha mı az etki edici bişey sanıyosun sen bunu? biz tekrarlayıp durmuyoruz, kutlamasını yapmıyoruz, görgüsüz değiliz diye 5-1 önemsiz mi kalıyor 6-0 a göre? hiç te değil, taraftar anlayışı farkı bu.

4- 136 ya 116. saygı duyuyorum, galibiyet sayınız fazla, kör değilim ve inkar edecek hal yok, akıl mantık sahibi biriyim. sen bana şunu izah et, 31 maç sizin stadınızda daha fazla oynanmış tarih boyunca? sen 20 sayı galibiyet farkı atmıcaksında ben mi atıcam? söyler misin?

bu arada 12'ye 4 değil 14'e 4 müş. yani Türkiye'nin en büyük kupasında tarih boyunca karşılaşan bu iki takımdan Galatasaray 14 kez galibiyet alırken fenerbahçe 4 kez galip gelmiş. senin getirdiğin kaynakta yazıyor.

4- 136 ya 116. saygı duyuyorum, galibiyet sayınız fazla, kör değilim ve inkar edecek hal yok, akıl mantık sahibi biriyim. sen bana şunu izah et, 31 maç sizin stadınızda daha fazla oynanmış tarih boyunca? sen 20 sayı galibiyet farkı atmıcaksında ben mi atıcam? söyler misin?

Alisamiyen stadı kaç yılında maç yapılmaya başlandı 1966.

Şu anki Fenerbahce stadında ise maçlar 1931-1949 yılları arasında oynanmıs.

ardından bu stda kapatılıyor. Butun maçlar inönüde oynanıyor.

1966 dan itibaren Galatasaray Ali samıyende de oynanmaya başlıyor. Fenerbahce stadı ise 1982 de açılıyor.

Şimdi dikkaatt !!!!!!!

hani fazladan oynandıgı iddia edilen 1931-1949 yılları arasındaki kadıkoydekı papazın çayırında galibiyet sayılarına bakınca tablo nasıl ?

Fenerbahcenın galibiyeti... 15

Galatasaryın galıbıyetı.......10

Beraberlik.......................09

Arada sadece 5 Fenerbahce galıbıyetı fazla.

yani aradaki 20 fark sanıldıgı gibi eskiden kadıkoyde fazladan alınan galıbıyetlerle ilgili degıl.

Ali samıyende , İnönüne, 1982 den sonra acılan Kadıkoydeki Saracoglu stadında ve dıger stadlarda oynanan maçlarla ilgili.

yani o bahsedılen 34 maçta Fenerbahcenın ustunlugu sadece 5 :)

umarım aydınlatıcı olmustur. istenirse o maçları da teker teker yazabılırız.

O maçları yazmaya gerek yok , oynana maç sayıları 196 ya 165 mi? arada 31 maç fark var mı sizin stadınızda oynanmış olan? beni hangi yıl ne olmuş ilgilendirmez. o 31 maç bizim stadımızda oynansın en az 10 maç çekilir o galibiyet sayıları içeri. yani senden 10 gider bana gelir. 126 126 bile olur. hoş olur eder gibi şeyleri sevmem ama burda bu muhabbetin yeri geldi.

Sen şimdi şunu söyle, Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük, en uzun soluklu kupasında Galatasaray fenerbahçeden üstündür?

katılıyor musun?

katılmıyorsan hiç uğraştırma beni, tartışmaya tenezül edemem gerçekten. Klasik bir fenerlisindir ve 6-0 la, 10 senelik kadıköy serinle bir ömrünü geçireceksin demektir.

Biz daha çok yendik diye bir laf ettik mi Ufuk kardeş yapma lütfen.Türkiye Kupası istatistiklerini gösteriyoruz biz sadece.Üstelik zamanında size TSYD maçlarının hepsinde 3-4 tane çakarken sırf GS daha fazla kupa kazanmasın ayıp olmasın diye bahane uydurup TSYD'yi kaldırdıkları günleri ne çabuk unuttunuz?

Üst Alt