Galatasaray Taraftarları ve Tribünleri Nereye Gidiyor? - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Galatasaray Taraftarları ve Tribünleri Nereye Gidiyor?

Cevap: Galatasaray Taraftarları ve Tribünleri Nereye Gidiyor?

Geçen seneki tribünlere göre yine daha iyiler takımı coşturma açısından. Geçen sene çöküş yılıydı resmen.

Aslında kim ne derse desin lucescu döneminden sonra yavaş yavaş sönen bir trübün ve atmosferimiz var.Sanki insanlar heyacanını kaybetmiş gibi takım iyide olsa farketmiyor.

Ne bir tezahurat nede insanların heyacanını belli eden bir şey.Derbiler bile sıradan bir maç gibi oluyor.Maldini,davids in övdüğü Ali Sami Yen yok artık..

Taraftar da , tribünde , salonda hepsi bir yere gidiyor Türkiye'de. Bu işin sonu ne olacak bilinmez. Resmen sidik yarışına döndü olay. Dünyaya rezil oluyoruz başka birşey değil..

Ne yapılabilir ? Federasyona ve yönetimlere düşüyor iş. Toplanacaklar. uA'nın liderleri ve bir kesim taraftar. GFB'nin lideri ve bir kısım taraftar , Çarşı , Teksas , Es Es hepsi toplanacak. Dev bir seminer oluşturulacak. Cezalar caydırıcı olacak tabi ki. Medya cezaları daha da korkutucu hale getirecek..

Yoksa , bir ay sonra siz buraya geleceksiniz, dövecez sizi. Ötekiler siz geleceksiniz , biz dövecez derken..

Ben değişeceğini zannetmiyorum.

Sizin yazdıklarınızın kısa ve net özeti endüstriyelleşmedir.Bakınız bugün Fenerbahçe tribünleri,taraftar gruplarına sahip olmalarına rağmen organize olamıyorlar bir türlü.Maçlarda tezahuratlar anonsla yaptırılıyor.

Neden?O adam o kombineye 1000TL'den fazla para vermiş,gelir oturur ve bağırmak zorunda değildir.Bağırmayan gelmesin diye bir düşünce de çok yanlış,ben stadda maç izlemeyi seviyorsam ama bağırmak istemiyorsam,bundan kime ne?Zaten 90 dakika tezahurat yapmak da çok saçma,bugün dünyanın en büyük tribün oluşumu Liverpool Kop tribününe baktığınızda da 90dk tezahurat görmezsiniz.

Bu böyledir bence,tribünleri kurtarma edebiyatı yapmaya gerek yok.Eski Açık'tan tüm stadı koordine etmek imkansız olduğu gibi,ultraslanın buldunduğu Eski Açık'ta koordine olamıyor insanlar :) Sadece dağ başını duman almış gibi tezahuratlardan kurtulup,zamanında ve etkili bir tezahurat yeter bence."Re re re,Ra ra ra,Galatasaray Cimbombom! tezahuratını bu sene hiç duymadım,halbuki ne kadar gaza getirir oyuncuları.Anca "Sen varya Sen","Nevizade Geceleri".Tamam güzelde,bizimle özdeşleşmiş tezahuratları da unutmamak gerek.

Taraftar da , tribünde , salonda hepsi bir yere gidiyor Türkiye'de. Bu işin sonu ne olacak bilinmez. Resmen sidik yarışına döndü olay. Dünyaya rezil oluyoruz başka birşey değil..

Ne yapılabilir ? Federasyona ve yönetimlere düşüyor iş. Toplanacaklar. uA'nın liderleri ve bir kesim taraftar. GFB'nin lideri ve bir kısım taraftar , Çarşı , Teksas , Es Es hepsi toplanacak. Dev bir seminer oluşturulacak. Cezalar caydırıcı olacak tabi ki. Medya cezaları daha da korkutucu hale getirecek..

Yoksa , bir ay sonra siz buraya geleceksiniz, dövecez sizi. Ötekiler siz geleceksiniz , biz dövecez derken..

Ben umudumu kestim açıkcası, "tahrik oldu" gibi bahanelere sığınabiliyoruz maçtan sonra bile, halbuki -en azından- o zaman "tamam yanlış yapıldı" diyecek kadar sağduyulu olmamız lazım.

Nasıl düzelecek söyleyeyim, çok eminim bu konuda:

Kısacası:

Yarın biri orta parmak yerine kenarda bekleyen güvenlik görevlisine "sahte tabanca" ile kurşun sıkıyormuş gibi yaptıktan sonra 30-40 kişi ölür, 400 kişi yaralanırsa, bu da 15 ayrı TV kanalından bilmemkaç ülkede gösterilirse; ancak öyle düzelir. Hoş gerçi o zaman bile belki "tahrik vardı" der çıkarız işin içinden.

Uzuncası:

Haysel felaketi, Liverpool ve Juventus arasında 85'te Brüksel'de yapılan final sırasında 39 kişi öldü, 32'si italyandı. 400'den fazla yaralı oldu. O malum ünlü "ingiliz holiganlığı" da o olaydan sonra yerini şimdi herkesin örnek gösterdiği atmosfere bıraktı..

Böyle birşey olacak, ancak o zaman akıllanacak herkes. Bir daha düşünecek "ama tahrik vardı" "ama daha önce bu oldu" derken.. Şimdi biz ne desek çok entel dantel bunlar çekilmez diye düşünüyor çoğu insan.

Tabii Haysel felaketinden sonra İngiltere başbakanı Thatcher'ın "bütün ingiliz takımları Avrupa'dan men edilmedilir!" diyerek bütün ingiliz takımlarının 6 sene boyunca kupalardan men edilmelerine ön ayak olduğunu hatırlamamız lazım. Ayrıca diğer bütün ülkelere çekilen resmi özür mesajları, Liverpool'un -sonradan kaldırılan ve zamanında hiç itiraz edilmeyen- bir daha hiç avrupa kupasına çıkamaması cezası da bunların tuzu biberi.

Bize de bu lazım işte, sonra tabii başbakanımız çıkıp "bütün Türk takımlarını men edin" der mi? Yoksa "tahrik vardı" mı der orasını "tahrik oldu yaptık" diyenler düşünsün. Kaş göz yapıp kendimizi haklı çıkarmaya çalışan mantık ile bir "Haysel felaketi" yaşanmadan olmaz. Hani yaşansa bile yine olayı oraya buraya çekip sıyrılmaya çalışırız dersimizi almayız gibi geliyor ya neyse. Zor işimiz.

Edit: Eminim "Haysel felaketi"nin futbol tarihindeki önemini bilmeyenler vardır, o yüzden böyle konuşuyorlardır. Eğer yabancı diliniz varsa bir gaztecenin gözünden, maç öncesinden başbakanın "ceza verilsin" demesine kadar olayların gelişimi:

https://www.independent.co.uk/sport...or-of-a-tragedy-waiting-to-happen-531167.html

Çevirsem şimdi kimse okumaz geçer gider nasıl olsa çok kişinin umursayacağını da düşünmüyorum. Meraklısına.. (olayların gelişimi tamamen anlatılıyor, aynen bizim derbide olduğu gibi ateşli bir taraftar topluluğu gibi görünürken küçük bir kıvılcımla yüzlerce insan yaralanıyor, onlarcası ölüyor.)

Konuya yaklaşım ve öneri çok güzel. Ancak bundan bir sonuç çıkacağını ummak safdillik olur. Keşke çıksa.

Neden bir sonuç çıkmaz peki? Gerçekten bu taraklarda bezi olmayanları tenzih ederek söylemeliyim ki, renk fark etmeksizin bu taraftar gruplarının aslen bir rant peşinde olduğunu düşündüğümden, Meriç'in önerisinden bir sonuç çıkacağına inanmıyorum.

Bu gruplar, camiaları desteklemek için var olduklarını unutup, desteklemeleri gereken camiaların önüne geçiyorlar zaman zaman. En sıcak örneği Beşiktaş'ta yaşanan gelişmeler. Çarşı ile Beşiktaş yönetimi (ya da daha doğru bir deyişle Yıldırım Demirören) karşı karşıya. Ya da "Fenerbahçe" diye bağırmayıp, "Genç Fenerbahçeliler" diye tezahürat yapan GFB. Bunun takıma ne yararı olacaksa artık.

Bunun haricinde, bu gruplar zaten kaostan beslenen gruplar. Varoluş amaçları artık diğerlerinin var olmaması, diğerlerine duyulan nefret üzerine kurulu. Alt metinleri masumane de olsa "senin için ölürüm/öldürürüm" grupları "Die For You" ve "Kill For You"lar, "B(ird) H(unter)" grupları, "her şeye karşı" Çarşı, NKFVAS'ler... Hal böyleyken, bu adamların "mama"larını da kesecek bir uygulamanın hayata geçebileceğine pek imkan ve ihtimal vermiyorum.

Tribün olaylarının önüne ancak ciddi, şeffaf ve dürüst bir eğitim ve adalet sistemiyle geçilebilir. Bu da maalesef kısa vadede gerçekleşmesi mümkün olmayan bir çözüm.

Allah sonumuzu hayreyleye.

Sevgiler...

Tribün olaylarının önüne ancak ciddi, şeffaf ve dürüst bir eğitim ve adalet sistemiyle geçilebilir. Bu da maalesef kısa vadede gerçekleşmesi mümkün olmayan bir çözüm.

Allah sonumuzu hayreyleye.

Sevgiler...

Çok iyimser kalıyor bence, tamam bir bakıma doğru, ancak o tip bir sistemle "dur" diyebiliriz. Fakat Türkiye'de her konuda eninde sonunda buna geliyoruz zaten. Daha gerçekçisi o sistemi nasıl ve neden uygulamaya başlarız?

Haysel felaketi gibi birşey olmadan olmayacak. İlla kan çıkacak, insanlar ölecek, millet olarak onurumuz zedelenecek, bu da Fenerbahçe'li Galatasaray'lı farketmeden olacak. Aynı utancı yaşayacak iki taraf da, böylece "daha önce siz şöyle yaptınız, tahrikdi, oydu, buydu" demeyecekler. "Big bang" gibi patlayacağız yani. O gün aynı Haysel olayındaki gibi "ben Türk'üm" demek zor olacak, onun utancını yaşayacağız, ancak ondan sonra. O gün kendi tarafını haklı çıkarmaya çalışanlar azınlık olacak ilk defa.

"Avrupa'da şöyle, böyle" demekte gerçekçi değil, demokrasinin ve uygarlığın kalesi gibi görünen İngiltere için bile Haysel felaketi gerekti bunu düzeltmek için. İnsanoğlu böyle malesef, bize de Kansu'nun başka bir başlıkta dediği gibi "umarım çok insan ölmez" diye dua etmek düşüyor.

Galatasaray tribünleri değilde, genel olarak Türkiye tribünlerine değinmek istiyorum ben.

Son günlerde basın yoluyla sistemli bir saldırı var tribünlere. Beşiktaş stadındaki gerginlikler, Demirören'in Beşiktaşlıları aldırması, Bursaspor maçındaki bıçaklı kavga, Fenerbahçe voleybol maçındaki olaylar ve son olarak Abdi İpekçi olayları. Çoğu zaman yaşanan bu tür olayları es geçen basın son aylarda öyle bir saldırıyorki tribünlere, bitirmek istercesine..

Dün akşamda Ahmet Çakar saldırıyordu, beyaz kefenlerden, şehitlerden bahseder oldu, toplumun huzurunu kaçırmak, insanların maç şevkini kırmak için elinden geleni yapıyordu sanki.

Uzun lafın kısası, toplu bir saldırı var tribünlere, kimse Abdi İpekçideki tribün şovdan bahseder değil, sanki bugüne kadar bir basketbol maçında 12000 kişiyi görmüşçesine. :-)

PS: Bizim tribünlerimizden sahaya atlayanlara sallayanları görüyorum bazen, Galatasaraylı değiller, olamazlar vs gibisinden kelamlar ediyorlar. Bir tanesi vardırki hayatını Galatasaray 'a adamış bir insandır, refleks ( ;) ) ile yaptığı bir yanlıştır o da ayrı konu.

Uzun lafın kısası, toplu bir saldırı var tribünlere, kimse Abdi İpekçideki tribün şovdan bahseder değil, sanki bugüne kadar bir basketbol maçında 12000 kişiyi görmüşçesine. :-)

Maçtan sonra "galibiyetimiz taraftar sayesindedir" gibi laf eden coach bunu niye dedi? o 12000'in belki 12'si sonraki maça gelsin diye dedi. Bu bile acıklı. Oradaki 12000 kişinin gelmesini Türk Basketbol'unun gördüğü ilgi ve güzelliğiyle açıklamak mümkün değil bence.

Not: Olay çıkarmak için gittiler demiyorum asla, ama rakip Fenerbahçe olmayınca gitmeyeceklerini de herkes biliyor. O yüzden Basketbol'un güzelliği uzantısında bir resme sokamayız bunu.

Maçtan sonra "galibiyetimiz taraftar sayesindedir" gibi laf eden coach bunu niye dedi? o 12000'in belki 12'si sonraki maça gelsin diye dedi. Bu bile acıklı. Oradaki 12000 kişinin gelmesini Türk Basketbol'unun gördüğü ilgi ve güzelliğiyle açıklamak mümkün değil bence.

Not: Olay çıkarmak için gittiler demiyorum asla, ama rakip Fenerbahçe olmayınca gitmeyeceklerini de herkes biliyor. O yüzden Basketbol'un güzelliği uzantısında bir resme sokamayız bunu.

Koçun yada bir yönetim üyesinin söylemesi üzerinde durulacak birşey değil, onlar zaten bunu söylemek zorunda, asıl sorun geçtiğimiz derbilerden daha farklı bir tribünün olduğu üzerinde kimsenin ve özellikle basının durmaması.

Maç sonuna kadar toplu şekilde ne bir küfür vardı,

nede o kadın ortaya çıkana kadar bir yabancı madde.

Herkesin sağduyulu olmasını beklemenin yanında dikkat edilmesi gereken birkaç durum daha var.

Statta/salonda polis dışında belli sayıda güvenlik görevlisi bulunuyor.Ne yapıyor peki bu kişiler? Genellikle çoğu bizle beraber maçı izliyorlar.Son olaylı basketbol maçında bile önümde sözde güvenlik görevlisi vardı ama maçı benden daha dikkatli takip ediyordu.Analizler filan yapıyordu bizlere maç içinde.:) Bu durum genel olarak böyle.Her yerde aynı.En güzel iş olsa gerek.Üstüne para alıp takımının maçını izlemek.:) Son maçta taraftarlar sahaya girerken ne yapıyorlardı acaba? Görüntüleri iyi analiz etmek lazım...

Meydana gelebilecek olayların önüne nasıl geçilebileceği üzerinde duralım durmasına ama çok basit bir örnek var.Stadlarda sigara içmek yasak.Yasak ama uygulamasını kim yapıyor? Güvenlik görevlisinden ateş istiyorlar.Bu düzeyde uygulama şuanda.

Yada maç başlarken bir anons yapılır.'Biletinizde yazan numaralı yerinizde bir başka kişi oturuyorsa,en yakın güvenlik görevlisinden yardım isteyiniz diye.Kim ciddiye alıyor ki bunu.Git görevlinin yanına abi boş bir yere oturuver diyor. :)

Bunlar farklı bir tarafı belki de olayların...

Bütün bunların yanında tribün olaylarından gözaltına alınanların akşamında salıverildiği ve popüler bir kişilik haline geldiği ortamdayız.Başıma birşey gelecek korkusu yerine, bana birşey olmaz düşüncesini insanların hafızasından silmeye çalışılmalı.

Kısaca verilecek cezalar caydırıcı olmalı yani...

Bizim ülkemizde ne zaman bu kadar ciddiye alınıp daha sert kanunlar vs. çıkar diyorsak eğer malesef bir Heysel faciası lazım gibi bizede!Deprem olacağını bile bile önlem almamak gibi birşey bu...

Bizim ülkemizde ne zaman bu kadar ciddiye alınıp daha sert kanunlar vs. çıkar diyorsak eğer malesef bir Heysel faciası lazım gibi bizede!Deprem olacağını bile bile önlem almamak gibi birşey bu...

10 yıl önce deprem oldu da ne oldu değişen ne sıfır...

Heysel faciası yaşansa ne değişecek hiç birşey...

Kafa yapıları değişmediği sürece istediğin kadar facia yaşa, olan ölenlere olur..

Gerçekten taraftar bazen çok iyi destekliyor bunlarda genelde Avrupa ve Önemli maçlar oluyor. Geri kalan da isteksiz ve sönük kalıyor.

Aslında büyük maçlarda da ateşleyici şeyler yapılamıyor. Açık söyleyim, Aleyhte bir kararda hakemlere öyle tepkiler konulşmalı ve takım atağa çıkarken haydi haydi sesleri ile ne biliyim ateşlenmelidir.

Fener de en ufak faül olsa tüm tribün deli gibi tepki veriyor hemen her maç sayısız faül kazanıyorlar bedavadan keza Trabzon hatta BJk de bile böyle.

bizim taraftar bir tezavhurat tututuruyor 90 dk aynı tempo da devam. Yerinde gerekli şey yapılmalıdır.

Tabi tepki derkende sahaya bişi fırlatmak küfür etmekten bahsetmiyorum.

Faül oldu bizim adama yuhhh ıslık vs.. etki olmalı babında.

Bugun anladım ki ne kadar konuşursak konuşalım düzelmez artık bu tribünler. takım 1-0 yeniyor rakip bastırıyor söylenen tezahürat" sensiz ben nefes alamam" ve "seviyorum seni"...Arabesk bestelerden gına geldi artık...

Bugun yürüyedur'u özledim keşke süpriz yapıp gelseler ....

Bugun anladım ki ne kadar konuşursak konuşalım düzelmez artık bu tribünler. takım 1-0 yeniyor rakip bastırıyor söylenen tezahürat" sensiz ben nefes alamam" ve "seviyorum seni"...Arabesk bestelerden gına geldi artık...

Bugun yürüyedur'u özledim keşke süpriz yapıp gelseler ....

İlk defa tek farklı öndeyken Nevizade Geceleri'ni söyleyelim dedik,gol yedik.

Tamamen takımın performansına paralel gidiyorlar. Skor'da öndeysek mükemmeller, gerideysek veya kötü oynuyorsak kötüler. Benim gözlemlediğim bu.

Pao maçından sonra hızla bir çöküşün içinde oldukları aşikar Özellikle UltrAslan kendine artık çeki düzen vermeli. Dün gözümde o kadar cok yanlış yaptılar ki. Skor taraftarı olmusuz da haberimiz yokmus.

Bursaspor maçında yenildik diye oyuncularımızı çağırmadık tribünlere ,onlara yensen de yenilsen de biz buradayız sizin yanındayız diyemedik.

Artık tezahüratları kim yapıyorsa bir zahmet kız arkadasıyla barıştırsınlar arkadasları.Arabesk besteler günden güne Galatasaray Tribünlerine hakim oluyor.takımı ve tribünleri uyutmaktan başka işe yaramıyor.

Hakem futbolcularımızı kıyıyor kendi sahamızda ama biz ıslıklamak, yuhalamak yerine ne yapıyoruz " saldır galatasaray" ya da"dağ başını duman almış " diye tezahürata devam ediyoruz.Herkes Barca futbolunu,premier ligi izlerken sadece futbolu mu izliyor.Orda ki taraftarın oyuncuya hakeme nasıl baskı kurdugu ,göstermeyecek sarı kartı nasıl baskı yüzünden verdiği hiç mi görmüyor kimse.Dün son saniyelerde kullanılan serbest vuruş bizim eski açık bağırıyor "dağ başını duman almış " diye. Gerçekten komedi.

Ayrıca tribün liderleri sağolsun ıslıklanyan taraftarı da davul sesleriyle ve susun susun diye bağırarak susturmaya çalışıyor.Herkes gider Mersine biz gidiyoruz tersine.

Ayrıca "avrupa avrupa duy sesimizi" tezahüratın amacı nedir bunu söylerken düşünmek lazım bu tezahüratı söylemenin amacı nedir diye.

Dün rezil ötesi bir Tribün vardı üstelik grubumuzun en güçlü takımıyla ama biz baskı bile kuramadık ne rakibe ne de hakeme.

Elano oyundan çıkarken verilen destek çok hoşuma gitti.

Bence takım içinde kabul görmesi için buna ihtiyacı olduğu aşikar. Umarım Elano konusunda bu tutumunu sürdürür taraftar.

Tezahürat konusunda zamanlamayı bilmiyoruz bence. Açıkcası "Nevizade geceleri" vs. hoşuma gidiyor. Her tezahüratın yüksek tempoda olma zorunluluğu yok, bazı tezahüratların takımı nasıl panik havasına sürüklediğini görebiliyoruz zaten. Fakat zamanlama konusunda gerçekten yanlış seçimler var. Eğer takımın zorlanıyorsa kendi yarı alanından çıkmakta onları hareketlendirmelisin, ve bu "nevizade geceleri" ile olacak işe değil bence.

En kötü tezahurat yapan taraftar grubuna sahibiz ya arabesk şarkılar ya da ilkokul müsameresi tadında tezahuratlar sadece kendini eğlendiren bir grup insan.

Taraftarımız fedakar falanda değil sadece başarıya ortak; ne gs mobile ne de bonus card'a ilgi var fener taraftarı bu konuda takımına daha çok destek oluyor.

Kulübe madii olarak zerre katkısı olmayan tezahuratları uyutan ve alt kültürden yetişmiş bir seyirci grubuna sahibiz maalesef.

Üst Alt