Galatasaray'ın 37 Şampiyonluğu | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Galatasaray'ın 37 Şampiyonluğu

Galatasaray’ın 1959’da başlayan profesyonel ligde 22, 1959 öncesi ise 15 olmak üzere toplam 37 şampiyonluğu bulunmaktadır. Sarı kırmızılılar 1956 şampiyonluğu ile ülkemizi UEFA Şampiyon Kulüpler Kupasında temsil eden ilk kulüptür.

62-1024x576.jpg

Türkiye Şampiyonluklarımız;

• 1909
  • 1910
  • 1911
  • 1915
  • 1916
  • 1922
  • 1925
  • 1931
  • 1949
  • 1955
  • 1956
  • 1958
  • 1961
  • 1962
  • 1963
  • 1969
  • 1971
  • 1973
  • 1987
  • 1988
  • 1993
  • 1994
  • 1997
  • 1998
  • 1999
  • 2000
  • 2002
  • 2006
  • 2008
  • 2012
  • 2013
  • 2015
  • 2018
  • 2019

SORULARLA 37 ŞAMPİYONLUĞUMUZ

ULUSAL ŞAMPİYON NE DEMEKTİR?

Ulusal şampiyon resmi bir kurumun kanunla belirlediği müsabakada yarışan ve kazananın tüm ülkeye veya resmi bir kuruma ilan edildiği yarışmacı veya takıma verilen isimdir.

ULUSAL ŞAMPİYONLUK NASIL İLAN EDİLİR?
Müsabakayı organize eden resmi kurum şampiyon olan takımı tüm ülkeye resmi bir duyuru ilan eder buna tescil denir. Aynı zamanda yine resmi kurum bağlı olduğu üst resmi kuruma şampiyonu ilan ederek ulusal şampiyonluğu tescil eder.

MİLLİ KÜME ULUSAL BİR LİG MİDİR?
Milli küme İstanbul, Ankara ve İzmir takımlarının karşılaştığı bölgesel bir kupa organizasyonudur. Sonraki adları Milli Eğitim Mükaafatı ve Milli Eğitim Kupası’dır. Dönemin gazetelerinde Milli Küme Şampiyonu için ‘Milli Eğitim Şampiyonu, Kupa Şampiyonu, Milli Eğitim Kupası Şampiyonu, Milli Eğitim Yencili ünvanları kullanılmıştır. Milli Küme şampiyonu için Türkiye Şampiyonu ünvanı kullanılmamıştır. 1940 tarihli milliyet gazetesi Milli Küme şampiyonunun Türkiye Şampiyonu olarak kabul edilmediği ile ilgili haber yapmıştır.

milli-k%C3%BCme-%C5%9Fampiyonu-1940-252x300.jpg

MİLLİ KÜME ŞAMPİYONUNUN TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLMADIĞINI NASIL ANLIYORUZ?

31.05.1946-300x126.jpg
Ba%C5%9Fbakanl%C4%B1k-kupas%C4%B1-1950-300x284.jpg
milli-egitim-kupas%C4%B1-1-300x166.png

a) TFF Milli Küme şampiyonunu Türkiye Şampiyonu olarak ilan etmemiştir.
b) Bu konuda resmi kurumlara yapılmış bir ilan veya tebligat yoktur.
c) Dönemin gazeteleri Milli Küme şampiyonunu Türkiye Şampiyonu olarak kabul etmemektedir.

TÜRKİYE FUTBOL ŞAMPİYONASI ULUSAL BİR LİG’MİDİR?
Türkiye Futbol Şampiyonası ulusal bir lig değil bölgesel bir futbol şampiyonasıdır. Türkiye’nin belirli bölgelerinden takımlar katılmıştır. TFF Türkiye Futbol Şampiyonasını kazanan takımı tescil etmemiş yada her hangi bir resmi kuruma ilan etmemiştir.

BİR SEZONDA İKİ ŞAMPİYON OLUR MU?
Bir sezonda iki şampiyon olması için bunun kanunla önceden ilan edilerek açılış sezonu kapanış sezonu şeklinde kamuoyuna tebliğ edilmesi gerekir. Türkiye’de bu yönde kanunla belirlenmiş çift sezon uygulaması yapılmamıştır. Bu nedenle Türkiye’de bir sezonda iki şampiyonun olması hukuken imkansızdır.

FEDERASYON KUPASI ULUSAL BİR LİG’MİDİR?
Federasyon kupası ulusal bir lig değil kupa müsabakasıdır.

BEŞİKTAŞ’IN KAZANDIĞI 2 FEDERASYON KUPASI NEDEN TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR.
TFF 1 ve 2. maddede belirttiğimiz üzere resmi bir yazı ile 1957-1958 ve 1958-1959 yılları arasında Federasyon Kupasını kazanan Beşiktaş’ı UEFA’ya Türkiye şampiyonu olarak ilan etmiştir. Bu ilan yazısı aynı zamanda tescil anlamına geldiği için Beşiktaş’ın şampiyonluk sayısı 2 artırılmıştır.

GALATASARAY’IN NEDEN 1959 ÖNCESİ ŞAMPİYONLUKLARI RESMİ NİTELİK TAŞIR?
Galatasaray 1956-1957 sezonunda İstanbul Profesyon Ligi şampiyonu olmuş ardından aynı yıl başlayan Şampiyon Kulüpler Kupasına TFF’nin kararıyla katılmıştır. Söz konusu durum 1 ve 2. maddede belirtildiği üzere ve Beşiktaş örneğindeki gibi ulusal şampiyonluğun resmi olarak tebliğ edilmesi ve ilanıdır. Bu örnekten hareketle bu ligin öncülü olan ligler hukuken bu statüde kabul edilir.

1956-1957 ŞAMPİYON KULÜPLER KUPASI

Galatasaray 1956 yılında o zamanki adıyla İstanbul Liginde şampiyon olmuş ve TFF’nin UEFA’ya gönderdiği yazı ile ‘Türkiye Şampiyonu’ olarak 1956-197 Şampiyon Kulüpler Kupasına katılmıştır. Bu katılım hukuki olarak Galatasaray’ın kazandığı İstanbul Ligi Şampiyonluğunun Ulusal Lig şampiyonluğu olarak ilanı ve İstanbul Liginin ulusal lig olarak kabul edildiğinin tescilidir. Bu bakımdan daha önce oynanan İstanbul ligleri ve devamı veya öncülü niteliğindeki lig müsabakaları hukuken bu kategoride değerlendirilir.

EDdpELRWwAE3VVM.jpg

İSTANBUL LİGLERİ TEK BAŞINA ULUSAL LİG SAYILIR MI?

Evet Galatasaray İstanbul ligi şampiyonu olup Şampiyon Kulüpler Kupasına katıldığı için hukuken sayılır.

KATILIMCI SAYISI BİR ORGANİZASYONUN ULUSAL OLDUĞUNU BELLİ EDER Mİ?

Bir organizasyonun ulusal olması veya şampiyonunun ilanı resmi makamlarca yapılmış ise hukuken katılımcı sayısı veya statü aranmaz.

BU KONUDA BAŞKA ÖRNEK VAR MIDIR?

Bu konuda önemli örnek 1957-1958 ve 1958-1959 yılları arasında oynanan Federasyon Kupasıdır. Bu organizasyon bir lig olmamasına ve kısıtlı katılımla gerçeklemesine rağmen Beşiktaş iki defa Şampiyon Kulüpler Kupasına katıldığı için hukuken Türkiye Şampiyonu olarak kabul görmüştür.

BU KONUNUN HUKUKİ GEREKÇELERİ NELERDİR?

TFF’nin 1956-1957 sezonu için Galatasaray, 1957-1958 ve 1958-1959 sezonları için Beşiktaş için UEFA’ya gönderdiği Ulusal Şampiyonluk kabul ve tescil yazılarıdır.

Gerçek Galatasaraylı olup Fenerbahçe kanı taşımadığımız için herkes bunun acziyet olduğunu düşünüyor ama ülke futbolunu yöneten heriflerin şeref endeksine bakarsak bu konuya ciddi ciddi eğilmemiz gerektiğini düşünüyorum. İşin manevi kısmı çok önemli değil, elin Fenerlisi gibi 100 yıl önceki şampiyonluk için Fener'in bizi geçmiş olabileceğini umursamıyorum ama bu işin bahsedilen gibi havadan bir maddi getirisi olursa bunun önünde tüm güçlerle durulmaya çalışılmalı. Sen 2020'nin baharında binbir emekle kadrolar kur, taraftara 40.000 kombine sat, ligi tüm engellemelere rağmen 2 yıl üst üste kazan, sonra dangozun birine 2 şampiyonluk fazladan yapıştırılsın ve senenin 1 senede elde ettiğin bütün payı 100 yıl önceki şampiyonluğundan dolayı kapuzlasın, bu kabul edilemez bir şey. Bu herifler artık bir şeyi yapamaz diyemiyorum, o açıdan bizim her türlü senaryoya karşı bir planımız olmalı. Galatasaray'ın hakkını kimse gasp edemez.

tff kararı ne olursa olsun her türlü son noktayı tahkim koyacakmış birde.

3 fenerli olduğu kesin , 1 bjk , 1 gs , 1 ts deniliyor.

fbjk kardeşliği burda da olursa onaylanır ne yazık ki.

Şu acizlerin 29 şampiyonluk diye gündem değiştirme çabalarına kanmayın.
Bu ülkenin en büyüğü , 22 tane Lig kupasını kanırta kanırta alan Galatasaraydır.
Diğerleri bunu unutturup itibarsızlaştırmaya çalışıyor kanmayın.

2 dakika beyni bir kenara bırakıp Fenerliler gibi düşünelim ve her kupaya şampiyonluk yazalım. 75 oluyor o zaman. 15 yıldızımız varmış.

Üst Alt