Geleneksel Beyin Fırtınası-31 l Evrenin Yaratılışı ve Big Bang | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Geleneksel Beyin Fırtınası-31 l Evrenin Yaratılışı ve Big Bang

Cevap: Geleneksel Beyin Fırtınası-31 l Evrenin Yaratılışı ve Big Bang

astronomi iyidir hoştur bigbang da iyidir tabi

çok seferim :ask:

konuya müdail olucak bilir kişileri merakla bekliyoruz

Birazdan üşüşürler...:)

Hele azbuçuk materyalizm'e laf attık mı tamamdır...:)

her şey o kadar mükemmel bir şekilde dizayn edilmiş ki bir elin bunu yaptığını inkar etmek veya olayı tesadüfe bağlamak vicdanen ve aklen doğru görünmüyor.

da ben şunu merak ediyorum: her şeyi yaratan Allah'sa Allah'ın kendisi nasıl var oldu. öncesiz ve sonrasız olmak mümkün mü?

yoksa insan aklının kavrayamayacağı bir gerçeklik mi var bu konuda?

Tesadüfmüş öyle diyolar...:)

Misal Materyalizm'e göre sen tesadüfen oluşup tesadüfi bir şekilde Dünya'ya gelip Tesadüfen buraya yorum yazıyorsun...

Bende o kadar tesadüf arasında tesadüfen bu yorumu görüp tesadüfen bu yorumu yazıyorum...

Peki hocam bu harfleri algılamamız, sıralamamız, anlamamız da mı tesadüfmüş?

Bu konu tutmaz, birincisi elde yeterli bilimsel veri yok ikincisi daha ilk sayfadan ilginç bir tavır var.

Umarım yanılırım, güzel bir sohbet olur.

her şey o kadar mükemmel bir şekilde dizayn edilmiş ki bir elin bunu yaptığını inkar etmek veya olayı tesadüfe bağlamak vicdanen ve aklen doğru görünmüyor.

da ben şunu merak ediyorum: her şeyi yaratan Allah'sa Allah'ın kendisi nasıl var oldu. öncesiz ve sonrasız olmak mümkün mü?

güzel nokta'ya deginilmis. kutluyorum :005:

cevabini verebilecek kimse var mi... huuuuuuu?

kul huvallahu ehad allahu samed lem yelid velem yuled velem yekun lehu kufuven ehad

de ki allah birdir tektir herşey ona muhtaçtır o doğmamış doğrulmamıştır eşi dengi ve benzeri yoktur ;)

İşte...:)

Can alıcı mesele...

ALLAH'a bir olduğu eşi benzeri olmadığı için iman ediyoruz...

Ezel'i olanı düşünmek akıl kapasitemizi aşan bir mevzuu...

Birşeyin yaratıcı olması için eşi-benzeri-ortağı olmaması gerekir...

Olursa kusuru var demektir...

Olmadığından Yaratıcıdır...

kul huvallahu ehad allahu samed lem yelid velem yuled velem yekun lehu kufuven ehad

de ki allah birdir tektir herşey ona muhtaçtır o doğmamış doğrulmamıştır eşi dengi ve benzeri yoktur ;)

eyvallah bu ayetlerle islam inancına sahip olup şüpheye düşenler ikna edilir de bir ateiste bunu nasıl kanıtlayabilceğiz?

Bu soru dil bilgisi kurallarina göre bir soru özelligi tasisa bile, mantik yönü ile yanlis bir sorudur. Bir kere yaratilan yaratici olamaz. Allah’in bir yaratici olmasi için yaratilmis olmamasi lazim.

Her seyin bir sebebi oldugunu görenler, Allah içinde bir sebep ariyorlar, bununla da akillilik yaptiklarini zannediyorlar. Allah’in her seyin sebebi oldugunu bilmiyorlar. Her seyi bir yaraticiya dayandirmadan hiç bir seyi açiklayamayiz. Her seyi bir seye dayamadikça bu sorularinin arkasi kesilmez. Mesela binlerce sifiri yan yana dizelim sifirin disinda rakamlardan birini onlarinin önüne koymadikça sifirlar milyonlarca da olsa hiç bir sey ifade etmeyeceklerdir.

Soralim basimiz nerede duruyor, omuzlarimizin üzerin de omuzlarimiz neyin üzerinde, gövdemizin, gövdemiz ayaklarimizin, ayaklarimiz dünyanin, dünya neyin üzerinde ????? Ayni soruyu degistirerek kendimize soralim beni annem dünyaya getirdi, annemi anneannem, onu onun annesi, onun annesini kim....??? bu sorulari ilk insan Hz. Adem ve Havva’ya kadar götürürüz ya ondan sonra ....Bu türlü mantik yürütmeler, tavuk mu yumurtadan çikti, yoksa yumurta mi tavuktan çikti sorusunun tekrarina benzer, bu soru birinden birine öncelik vermeden bitmez, tavuga öncelik verirseniz, tavugu yaratan birini kabul etmeniz gerekecek, siz burada durmayip tavugu kim yaratti, baska bir tavuk, baska bir tavugu kim yaratti daha baska bir tavuk diye devam ederseniz, halinize tavuklar bile güler. isi mutlaka bir tavuga dayayacak ve onu yaratan da Allah’tir diyeceksiniz, yada ömrünüz yeterse tavuk sülalesi sayma gibi bir mirasi ölümünüzden sonra sizden sonrakilere birakip gideceksiniz.

Hasa Allah’i kim yaratti sorusuna, mantiksiz olmasina ragmen cevap olarak Allah’i da baska bir Allah yaratti desek, bu cevap da yetmeyecek çünkü, soru bu seferde Allah’i yaratan Allah’i kim yaratti seklinde sürüp gidecek. Her sey bir sebeptir. Bu sebepleri kendisinin sebebi olmayan biri yaratabilir o da Allah’tir. Bu kadar sebebin varlik sebebini Allah’in yaratmasina vermez tabiat yaratti veya sebepler yaratti derseniz, yaptiginiz is binlerce sifirin yanini bir kaç sifir koymaktan öte gitmez. Sifirlarin çogalmasi hiç bir sey ifade etmez...

Gökay'ın sorusuna cevap...:)

bence hem inananlar hem de evrimciler yaratılış ve evrim konularında bazı zor soruların varlığını bildiğinden bir süreci zırt diye bitirmek için süreci hızlandırıyorlar ani bir önkabulle.

mesela inananlar sürekli yaratan kim sorusunun sorulması durumunda işin içinden çıkılamayacağını bir yarataıcının muhakkak kabul edilmesi gerektiğini söylüyorlar.

öte yandan evrimciler de akla hiç de mantıklı gelmeyen ara form veya ara geçiş iddialarıyla beyinleri sulandırmaya çalışıyorlar.

bence hem inananlar hem de evrimciler yaratılış ve evrim konularında bazı zor soruların varlığını bildiğinden bir süreci zırt diye bitirmek için süreci hızlandırıyorlar ani bir önkabulle.

mesela inananlar sürekli yaratan kim sorusunun sorulması durumunda işin içinden çıkılamayacağını bir yarataıcının muhakkak kabul edilmesi gerektiğini söylüyorlar.

öte yandan evrimciler de akla hiç de mantıklı gelmeyen ara form veya ara geçiş iddialarıyla beyinleri sulandırmaya çalışıyorlar.

Evrimcilerin mantığı 19.yy'da kaldı maalesef...:)

Birçok bilimsel tespit artık Evren'in yoktan vareldiğini ortaya koyuyor...

Kafanı kaldır bak...

Bunca nimetin tesadüfü olması kaçta kaç olasılık...?

ben tesadüfü kabul etmiyorum ki.

bunca mükemellik tesadüf olamaz kesinlikle ama zırt diye de bir yaratıcı kabul etmezsek işin içinden çıkamayız demek de doğru değil.

Allah Kur'an'da "hiç tefekkür etmez misiniz?" diyor o zaman bu konu üzerinde de düşünülmesi gerekir.

ben tesadüfü kabul etmiyorum ki.

bunca mükemellik tesadüf olamaz kesinlikle ama zırt diye de bir yaratıcı kabul etmezsek işin içinden çıkamayız demek de doğru değil.

Allah Kur'an'da "hiç tefekkür etmez misiniz?" diyor o zaman bu konu üzerinde de düşünülmesi gerekir.

Bende aynısını diyorum...:)

Farklı birşey söylemiyorum ki...

Tefekkür edecek...

Düşünecek...

ve neye inanması gerekiyorsa inanacak...

Ondan dolayı insanlara irade verilmiş...

Nefs ve İrade...

Sürekli çatışır...

:)

Üst Alt