Geleneksel Beyin Fırtınası-33 l Osmanlı Tarihi - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Geleneksel Beyin Fırtınası-33 l Osmanlı Tarihi

Cevap: Geleneksel Beyin Fırtınası-33 l Osmanlı Tarihi

Atom bombası atılıp insanlar buhar edilince ölünmüyor dimi...

Çinlilerin Uygur Türklerine yaptıkları daha insani dimi...:)

Savunmuyorum ama B.k atacaksanız Müslümanlara değil herkese atın...

Konusuna göre konuşuyorum katliamın her türlüsüne karşıyım

Bende tutup kafamdan bişey sallamıyorum ya zaten

İşin tarihin bilimsellik kısmında zaten ihtilaf yok recm var dedi evet var ama 1 kez dedim , kaynaklarımı belirttim.

Ve ben olaya karşı olan bakış açısına dikkat çektim bunun tarih profesörü olmakla veya dilencilik yapmakla ölçüsü olamaz, bu bakış açısı meselesidir.

Neyse ben olaya bakış açımı şöyle özetleyim. Kimseyle recm tartışmam çünkü bu konu Kuranda nasıl ve ne şekilde geçiyor bilmiyorum. Hea şunu belirtieyim kim ne derse desin ben Kuranda yazana sebepsiz eyvallah derim. O yüzden bir Kuran ayeti tartışılmaz.

Taht için şehzade katline gelince bu devletin devamı için gerekliydi , şehzadeleri destekleyenler arasında çıkacak bir mücadele de binlerce Osmanlı binlerce Osmanlıyı öldürürdü. Bunun önüne geçilmek için kardeş katli uygun görüldü hea bu konuda da yanlış uygulamar yapan padişahlar olmuştur bilemem ama bu davranış hanedanın milleti için canını hiçe saymasıdır ve ben buna hayranlık duyarım. Çıkıp tu kaka Osmanlı demem.

Dediğim gibi benim olaya bakışım önceki sayfa da ve bu yazımda mevcut bunun için ''Ben tarihi profesörlük derecesinde bilirim sen kimsin de benle tartışıyon'' imasında bulunmasın kimse kimseye.

O olay bugünkü Türkiye'de olsa ülke karışır. Ama orada yapılması normal karşılanıyor. Sayısı önemli değil toplum algısı önemli.

Bütün dini kitaplar zamanla hacıların, hocaların elinde değişime uğramıştır. Bu tarz yaklaşımların Kuran'ın özünde olacağını hiç zannetmiyorum. Kuran'da tanımlanan insan biçimi bu olamaz. Kadınlar neden 2. sınıf insan olarak görülür ki? Kuran neden böyle bir şeyi emretsin? Kuran doğru insanı, barışı tarif eder özünde.

yalnız osmanlının uzun soluklu oluşunun yegane temellerinden biridir fatihin fermanı

Her kim neye evlâdımdan saltanat müyesser ola,

Karındaşların nizam-ı âlem içün katletmek münasibdür.

Ekser ulema dahi tecviz etmişdür, bununla âmil olalar

burda ölüm maalesef tek çözümdür çün ki araya fitne fesat ayrımcılık girdi mi ordan hayr gelmez

yapan padişahlarda düğün bayram havasında yaptırmamış neticesinde çoğu padişah yazdıkları şiirlerde felan içlerinin nasıl kan ağlayarak yaptıklarınıda belirtmişlerdir zaten

yani şöylede düşünebilirsiniz

devlet ve toplum açısından şehzadelerin arkalarına esnaf tımarlı sipahi, saray maiyeti yeniçeriler, yerel güçler gibi toplumsal güçleri arkalarına alarak mücadele etmeleri mi yoksa bu işin hanedan içinde halledilmesi mi daha iyidir??

Osmanli tarihindeki en buyuk uzuntum Safeviler ile savas. Keske hic savasmasaydilar.

O olay bugünkü Türkiye'de olsa ülke karışır. Ama orada yapılması normal karşılanıyor. Sayısı önemli değil toplum algısı önemli.

Bütün dini kitaplar zamanla hacıların, hocaların elinde değişime uğramıştır. Bu tarz yaklaşımların Kuran'ın özünde olacağını hiç zannetmiyorum. Kuran'da tanımlanan insan biçimi bu olamaz. Kadınlar neden 2. sınıf insan olarak görülür ki? Kuran neden böyle bir şeyi emretsin?

Bütün ilahi dinlerin --özellikle söylüyorum ''ilahi'' dinlerin-- hepsinde dediğin gibi çok büyük dejenerasyonlar oldu. Kasten yapıldı , bu da zaten Allahın ve gönderdiklerinin gerçekliğine dolaylı da olsa örnektir ama bu başka konu. Ama İslamda Kuran sabittir. Hadislerde de güvenilir olanlar vardır bunlar zaten bilinir ben kesinlikle zaten o güvenilir gördüklerim dışındakileri hassas meseleler de kaynak edinmem mesela.

Toplum algısı meselesinde asıl önemli olan o algının eşiğidir. Bir Avrupalı da Türkiye'de yaşananlar başka olaylar için

aynen bu cümleyi yazabilir. Birbaşka toplumda bize yazan için yazabilir. Ama şiddet kavramı o gün ne ise bugünde o. Dozunun da azaldığını düşünmüyorum aksine arttığını düşünüyorum. Gözlerimizin önünde petrol için insanlar katledilip özgürlük için geldik denmiyor mu yahu ? Bunu biz laptopların TVlerin başında biliyoruz devlet başkanları bilmiyor mu ? Buna rağmen ne yapılabiliyor ? Ne yapılabiliyor Filistinde yaşananlar için ? Hitlerin yaptığı şeyler için büyük zengin yahudi kardeşleri ne yaptılar ? Şiddetin dozu azaltmak yerine arttırıldı ama insanların önüne setler kuruldu engeller çıkarıldı. Ben 200 yıl önceki Osmanlı vatandaşından daha özgür olduğumu düşünmüyorum mesela.

Bugün bütün insanlık mahkum ama tek fark demir parmaklıkları göremiyoruz ve özgürüz sanıyoruz. Ama dediğim gibi ben kesinlikle özgür olmadığımızı düşünüyorum. Geçmişte insanlara bunu yapacaksın mecbursun deniliyordu. Bugün bak bunlar seçeneklerin birini seçebilirsin ama şunu seçmezsen çoooook zararlısın söyleyim deniliyor. Ne anladım aga ben bu işten. Yemişim öyle özgürlüğü.

AZ önce adını unuttum şimdi bir arkadaşın dediği gibi ''Teknoloji ilerledikçe insanlık geriliyor''

yalnız osmanlının uzun soluklu oluşunun yegane temellerinden biridir fatihin fermanı

Her kim neye evlâdımdan saltanat müyesser ola,

Karındaşların nizam-ı âlem içün katletmek münasibdür.

Ekser ulema dahi tecviz etmişdür, bununla âmil olalar

burda ölüm maalesef tek çözümdür çün ki araya fitne fesat ayrımcılık girdi mi ordan hayr gelmez

yapan padişahlarda düğün bayram havasında yaptırmamış neticesinde çoğu padişah yazdıkları şiirlerde felan içlerinin nasıl kan ağlayarak yaptıklarınıda belirtmişlerdir zaten

yani şöylede düşünebilirsiniz

devlet ve toplum açısından şehzadelerin arkalarına esnaf tımarlı sipahi, saray maiyeti yeniçeriler, yerel güçler gibi toplumsal güçleri arkalarına alarak mücadele etmeleri mi yoksa bu işin hanedan içinde halledilmesi mi daha iyidir??

:yenieek:

Aynen

İnsanlara bu olayı ''Padişahlar kahpe bizans filminde M.A.Erbil'in canlandırdığı gibi bir tavırda bu işi yapıyormuş gibi öğretiyorlar

Osmanlı'yı Muhteşem Yüzyıl'la tanıyan öğrenenler ile iki kelime bile etmemek gerekir...

Sözüm sana değil Mert bilgine...

:)

Ben sana diyorum ki şiddet olayları heryerde var. Ama hiçbiryerde KANUN değildir. Problem o zaten.

Kan dökmek Kabil ile başlayıp Kıyamet'e kadar devam edecek bir mevzu...

Sadece Osmanlı'ya yada bir İnanca mensub kişiler ile sınırlayamayız...

Yahudiler'de din adına herkesi öldürmek emrediliyor...

Hristiyanlar'da keza öyle...

Dinsizliği savunanlar bile Bolşevik Devrimin'de milyonlarca insan katletmiştir...

Vahşi'yiz vesselam vahşi...

Kan dökmek Kabil ile başlayıp Kıyamet'e kadar devam edecek bir mevzu...

Sadece Osmanlı'ya yada bir İnanca mensub kişiler ile sınırlayamayız...

Yahudiler'de din adına herkesi öldürmek emrediliyor...

Hristiyanlar'da keza öyle...

Dinsizliği savunanlar bile Bolşevik Devrimin'de milyonlarca insan katletmiştir...

Vahşi'yiz vesselam vahşi...

İlk cümle hariç doğru evet. Ama sadece Osmanlı ile sınırlamıyoruz. Konu Osmanlı. Burada ne anlatacağız? Başkası hakkında konu açsan başkası hakkında yazılara yoğunlaşacağız.

Tamam Mert bişi demedim...:)

Sadece konunun özünde olanı aktardım...

Konumuza dönersek...:)

Osmanlı'nın uygulamaları o günkü şartlar içerisinde gerekliydi...

Kardeş katli Devlet Bekaa'sından dolayıdır...

Hesabını ALLAH sorar...:)

Ben sana diyorum ki şiddet olayları heryerde var. Ama hiçbiryerde KANUN değildir. Problem o zaten.

Bende diyorumki yazılı bir kanun olup olmaması birşeyi değiştirmez. Zira Alemdar abinin dediği gibi birçok dinde dejenere haliyle mevcut. İnsanoğlu yapısında mevcut. Evet bugün kanun değil Türkiye'de ama varolan kanun bu konularda ne kadar uygulanıyor ? İnsancıl bir kanun yapıp bunu uygulamamak diğerinden de kötüdür. Bütün insanlıkla dalga geçmektir. İnsan hakları sözleşmesi olan bir dünyada neler yaşıyoruz. Hollandalı askerlerin gözleri önünde Bosnalılara neler yapıldı neler. Hocalı'da neler yaşandı neler.

İlla Osmanlı ile ilgili bir beyin fırtınası yapılacaksa bence en uygun konu Yavuz Sultan Selim'in seferleridir.

Bu konuları tartışmak akıntıya kürek çekmek gibi....

Çok şey değiştirir. Çünkü bu çok anormal birşeydir. Hadi diyelim o dönem normaldir. Ama bu günümüzde bile uygulanmaktadır.

edit: Bana hala katliamlardan bahsediyorsun. Boşver tamam. :)

Tarihi o gunun sartlarina gøre degerlendirip yapilan uygulamalar icin gerekceler bulmak yapilan uygulamalarin vahsilik oldugu gercegini degistirmez. Tarih o gunun sartlarina gøre incelenmeli demekten de kastedilen olaylara gerekceler bulmak falan degil oradaki toplumsal formasyonlarin farkli olmasi, dinin insan hayatindaki etkisinin o dønem ile gunumuzden farkli olmasi, teknoloji, kamusal alanin gunumuzden farkli olmasi vs. vs. kastedilir.

Vahsiliklerin olmasi yapilan vahsilikleri hakli kilmaz. Avrupa yapmadi mi yapti Osmanli yapmadi mi o da yapti. Binlerce Alevi'yi kilictan gecirdiler, Suriye'de 5000 Hristiyan kilictan gecirildi bazi insanlarin derileri yuzuldu. Ekstra Yahudilere kucak acmadi mi onlara da kucak acti. Hacli seferlerinde Avrupalilar katliam yapmadi mi onlar da yapti gunumuzde Amerika katliam yapiyor mu yapiyor.

Kimsenin tarihi sutten cikma ak kasik degil. Ve icinden birkac tane seyi øne cikartip iste bizim tarihimiz en temiz tarih demek de dogru bir yaklasim degil. Tencere dibin kara cogunun tarihi birbirinden kara.

Üst Alt