Geleneksel Beyin Fırtınası-33 l Osmanlı Tarihi - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Geleneksel Beyin Fırtınası-33 l Osmanlı Tarihi

Cevap: Geleneksel Beyin Fırtınası-33 l Osmanlı Tarihi

Ben var yada yok demiyorum...

Vahdettin bir hainse söyleme ve eyleme göre...

Bu sonuç çıkar...

Hain yaftası vurmam ben kimseye...

Vuramam...

Ne çapım yeter...

Görüştür saygı duyarım. Ben de Atatürk' ün Nutu

Nede bilgim yada birikimim...

Görüştür saygı duyuyorum. Ben de Atatürk' ün Nutuk' daki söylemine itibar ediyorum.

Bütün bir toplumu kendisine inandırmış, daha ötesi o topluma inanmış bir kişinin en önemli eserinde kendi halkına yalan söyleyeceğini düşünmüyorum.

Abdulhamit siyah ya da beyaz degil. Hafiyelik teskilati kurmus mu kurmus bircok insanin bircok insani ispiyonlamasina sebep olmus mu olmus. Basin uzerinde inanilmaz bir sansur kurmus mu kurmus. Cogu sistemi liberallestirmek icin atilan adimlari cesitli yollarla bastirmaya calismis mi calismis. Mesala Tevfik Fikret'in Sis siiri bununla ilgili.

Gene Abdulhamit cok fazla sayida okul acmis mi acmis. Egitim de atilim yapilmis mi yapilmis. Demiryollari yapilmis mi yapilmis. Sanayi yerli sanayi tesvik edilmeye calisilmis mi calisilmis.

Burda bunlar yapilirken Osmanli Bagdat demiryollari ile Alman emperyalizmin avucunda dusmus mu dusmus.

Cok kapsamli konular bunlar. Abdulhamit'in Ingiltere'den falan uzaklasmasi biraz tarihsel zorunluluk. Mesala bunu degerlendirmek icin Almanya'yi incelemek gerekir Bismark falan Dogu meselelerine ilgi gøstermez o ølur falan Almanya krali gelir vs. vs. Ingiltere Kibris ya da Misir hatirlamiyorum orayi isgal eder zaten Abdulhamit'in uzaklasmaktan baska sansi yoktur Ingiltere'den falan o uzaklasma iyi bir sey olarak gørulurse Alman emperyalizmine Osmanli'yi teslim etmesi falan dogru gørulmemeli vs. vs. Yani øtekisinden uzaklastirirken borclar falan hep Almanya'dan alinir Alman mali sermayesinin gucu yukselir Osmanli'da vs. vs.

Birseyi degerlendirmek icin onlarca degiskeni isin icine katmak lazim. Bunu yaparken de gene modernlesme falan uzerine biraz kafa yormak da gerekir nasil oluyor falan diye. Ki modernlesmenin kendisi bile icinden zor cikilan ayri bir konu.

Neyse size iyi tartismalar. Izleyim bugun mudahil olmadan tartismalari.

Abdulhamit siyah ya da beyaz degil. Hafiyelik teskilati kurmus mu kurmus bircok insanin bircok insani ispiyonlamasina sebep olmus mu olmus. Basin uzerinde inanilmaz bir sansur kurmus mu kurmus. Cogu sistemi liberallestirmek icin atilan adimlari cesitli yollarla bastirmaya calismis mi calismis. Mesala Tevfik Fikret'in Sis siiri bununla ilgili.

Gene Abdulhamit cok fazla sayida okul acmis mi acmis. Egitim de atilim yapilmis mi yapilmis. Demiryollari yapilmis mi yapilmis. Sanayi yerli sanayi tesvik edilmeye calisilmis mi calisilmis.

Burda bunlar yapilirken Osmanli Bagdat demiryollari ile Alman emperyalizmin avucunda dusmus mu dusmus.

Cok kapsamli konular bunlar. Abdulhamit'in Ingiltere'den falan uzaklasmasi biraz tarihsel zorunluluk. Mesala bunu degerlendirmek icin Almanya'yi incelemek gerekir Bismark falan Dogu meselelerine ilgi gøstermez o ølur falan Almanya krali gelir vs. vs. Ingiltere Kibris ya da Misir hatirlamiyorum orayi isgal eder zaten Abdulhamit'in uzaklasmaktan baska sansi yoktur Ingiltere'den falan o uzaklasma iyi bir sey olarak gørulurse Alman emperyalizmine Osmanli'yi teslim etmesi falan dogru gørulmemeli vs. vs.

Birseyi degerlendirmek icin onlarca degiskeni isin icine katmak lazim. Bunu yaparken de gene modernlesme falan uzerine biraz kafa yormak da gerekir nasil oluyor falan diye. Ki modernlesmenin kendisi bile icinden zor cikilan ayri bir konu.

Neyse size iyi tartismalar. Izleyim bugun mudahil olmadan tartismalari.

Ya Selen...

Tevfik Fikret'in her görüşü doğru her dediği doğru mu...?

Bizim cenaba göre Ayyaş bir şair'den başka hiç bir şey bilmeyen biri...

Kıt bilgimle benim görüşüm Vahdettin Mustafa Kemal 'e kendisini bilerek hain gibi göstermesini istemiş, böyle halkın İstanbul 'a değil Ankara 'ya inanmasını ve Mustafa Kemal 'in peşinden gitmesini sağlamıştır. Hain olduğunu sanmıyorum Vahdettin 'in.

Ya Selen...

Ayyaşlığı kendisini ilgilendirir fakat Tevfik Fikret

"Ey şanlı avcı, damını bihûde kurmadın.

Attın fakat yazık ki, yazıklar ki, vurmadın"

dizesinin yazarıdır. Dizenin hikayesini herkes biliyordur sanırım.

Ya Selen...

:) Alemdar bak orda bir yargi da bile bulunmadim. Kim hakli kim degil diye. Yazinin geneli degil bir cumleyi aliyorsun fakat yazinin genelinde bahsettigim farkli sey. Iste sizin cenah farkli yaklasiyor diger cogu veriyi gøz ardi ediyor diger cenah farkli yaklasiyor diger cogu veriyi gøz ardi ediyor. ( Tevfik Fikret olarak degil Abdulhamit konusunda ki Tevfik de benzer yaklasim var iste iki cenahta da kabullenme ya da reddetme ) Sorun bu zaten.

Burada tarihteki olayları şeffaf olarak tartışmak değil de kendi görüşüne aykırı olanlara karşı çıkmalar başlamış gördügüm kadarıyla...

Abdülhamid'e suikast düzenleyen ermeniye yazmıştı bunu bildiğim...

Evet Yıldız Camii Cuma çıkışındaki suikasti düzenleyen Ermeniye -ki birçok insanı öldürdü o patlamada- Tevfik Fikret efendi şanlı avcı diyor bu da zihniyetini açıkca gösterir zaten gerisi alakadar etmez.

Biraz konu dışına çıkılmış oldu ama kusura bakmayın. Dipnot mahiyetinde

Farklı görüşlerimiz zenginliğimizdir , ( iyi niyetli olmak şartıyla )

Herkese iyi geceler diliyorum güzel yurdumun güzel insanları ,

Neyse ben de yatar. Yoksa yarınki psikoloji dersini uyuyarak geçirecem :)

Herkese iyi geceler

Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!

Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?

Tarihi tekerrür, diye tarif ediyorlar;

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi? .

Mehmet Akif Ersoy

Tartisin ya ): Ben de tartisma izlemek istiyorum icinde olmadan ):

Ben de kaçıyorum. Yarın hafta başı, yorucu bir hafta beni bekliyor. :(

Kıt bilgimle benim görüşüm Vahdettin Mustafa Kemal 'e kendisini bilerek hain gibi göstermesini istemiş, böyle halkın İstanbul 'a değil Ankara 'ya inanmasını ve Mustafa Kemal 'in peşinden gitmesini sağlamıştır. Hain olduğunu sanmıyorum Vahdettin 'in.

bence de hain falan değil

[video=youtube;5qiv0PCujts]https://www.youtube.com/watch?v=5qiv0PCujts&feature=related[/video]

Bilip bilmeden konuşmayın.Binlerce alevi kılıçtan geçirilmiş yalanına hepiniz kanıyorsunuz.Evet öldürülen ve ayakları ve kolları kesilen aleviler var.Ama bu niye yapıldı bilmek lazım.

Üst Alt