Gerçek Apaçi Kim ? | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Gerçek Apaçi Kim ?

Bu yazı biraz suçlayıcıdır. Baştan söyleyeyim. Okumak istemeyen burda bırakır.

Apaçi nedir? Toplumumuzda apaçi diye aşağıladığımız genç grubu, acaip saç şekilleri olan, çakma markalar giyen, özenti tiplerdir. Burada herkes hem fikir. Peki şu yazacaklarıma kaç kişi hem fikir?

Apaçiler: Maddi olanakları olmayan, kentin varoşlarında yaşayan, güvenlikli sitelerde değil, çoğunlukla gecekondularda yaşayan kesim.

Şimdi diyeceksiniz ki, biz kimseye maddi olanakları yüzünden aşağılamıyoruz. Ama şöyle bir gerçek var ki apaçi dediğiniz kişilerin maddi olanakları olsaydı, güvenlikli sitelerde yaşasalardı, bir şeyleri görüp geçirselerdi, Apaçi olmayacaklardı. Burası gerçek.

Apaçi dediğiniz kişiler maddi durumu daha iyi olan kişilere özeniyorlar. Peki biz kime özeniyoruz? Televizyonlardan gördüğümüz ünlülere. Onlar gibi giyinmeye çalışıyoruz, onlar gibi saç şeklimizi değiştiriyoruz. Yani bizim apaçilerden tek avantajımız daha üst seviyelerdeki kişilere özenmemiz.

Apaciler, burjuva kesimine, orta sınıf aile çocukları da ünlü sanatçılara-futbolculara-yazarlara özeniyorz.

Kısacası apaçi diye küçümsüyorsunuz ama siz de birer apaçisiniz.

Cevap: Gerçek Apaçi Kim ?

Kendimce orta halli bir ailenin çocuğu olarak, fakir gurubunda olup da adam gibi adam olan pekçok arkadaşa sahibim. Apaçi diye küçümsediğimiz kişilerse kendini farklı göstermeye çalışan kişiler de bana göre bu küçümseme olayını hakediyorlar.

Ben 10 yıldızlı bir restauranta gitsem, bi balık söylesem, ben çatal - bıçakla yediğimde arkadaşım eliyle yese ben zerre küçümsemem. Ancak jolesiyle kafasını anlamsız şekillere sokup da kendini adam zanneden kişileri nerde görsem dalgamı geçer giderim. Aradaki fark bu.

Açıkçası ben kimseye özenmiyorum. Şu şöyle giyiyor diye elbiselerimi ona göre seçmiyorum. Başkalarının beni nasıl gördüğünü de pek önemsemiyorum.

Konu hakkında ciddi yorum yapmak gerekirse,

Burjuva kesime özenmek istiyorlarsa gitsinler biraz Burjuva kesim hakkında bilgi alsınlar. Ben aile sebeple Burjuva kesimdenim ve kendilerinde bana benzer hiç bir şey görmüyorum. Allah'tan görmüyorum o ayrı mevzu.

Ve benim kimseye bir özentiliğim yoktur. Ancak örnek aldığım insanlar vardır,

Ferhan Şensoy mesela. Zaten kendisinin tiyatro ekibinde 3 senedir oyunculuk ve çıraklığını yapıyorum. Usta-Çırak ilişkisi.

Örnek almak lazım. Herkesin bir idolü olmalıdır.

Ancak bu Ferhan Şensoy, Aziz Nesin gibi insanlar olursa daha makbuldur.

Demet Akalın, Serdar Ortaç gibi aptal insanları örnek alan, özenen insanlarla da muhattap olamam zaten. Aptallara tahammülüm yoktur.

Başlık, Facebook’ta açılmış ve çok popüler olmuş bir grubun adı. Yazıyı yazdığım saat itibariyle 56 bin 442 hayranı var. Apaçiler bu ellialtıbindörtyüzkırkiki hayranı çok eğlendiriyor. Önce masum ve mizahi bir hareket olarak başlayan bu sayfa, sayısız başka internet komünitesinin de desteğini aldıktan sonra giderek alayın, dışlamanın ve en sonunda da nefretin doruklarda yaşandığı bir nitelik kazandı. İnternet genelinde yapılan yorumların büyük kısmı yeteneksiz bir küçümseme ve izansız bir tektipleştirmeyle başlıyor; hapse, sürgüne ve hatta ölüme varan dileklerle sona eriyor.

Bileceksiniz, çoğunlukla yoksul ailelerden çıkıp, yoksul semtlerde yaşadığı halde şehrin ‘iyi’ yerlerinde takılan, eklektik müzikler seven, birkaç jenerik saç modeli kullanan ve mutlaka ‘çakma’ şeyler giyen gençlere ‘apaçi’ deniyor. Daha batılı bir görüntü kazanmış ‘kırolar’ olarak da algılayabilirsiniz.

İşlenen suçu mizah zannedenler için bir tanım getireyim. Her şeyin, ama her şeyin mizahı yapılır. Edebiyle olursa ölümün bile mizahı yapılır. Ancak mizah, komiği çıkarmak için teşhis ettiği farklılığı ayrım yapmak, rütbe dağıtmak için kullanmaz. Çelişkiyi yakalar ve o noktada durur. ‘Yanlış’ı göstermez. Çünkü o zaman neyin ‘doğru’ olduğunu açıklama mecburiyeti doğar. O da biraz sıkar.

Fikrini açıklamakla ahlak öğretmek arasında dev bir uçurum bulunur. Özetle, dünyadaki birçok şey gibi apaçi denen arketipin de komiği vardır, buna gülünür. İş ki, mizahı kendini temize çekme aracı olarak kullanmayasın. Sosyal sınıflarla dalga geçmenin (alay etmek değil) nasıl hakkıyla yapılacağını görmek için Umut Sarıkaya’nın bazen apaçileri de konu ettiği- karikatürlerini bir ders gibi takip edebilirsiniz.

Şimdi de bu çocuklara yönelen nefreti meşrulaştırmak için getirilen eleştirileri görelim.

İNSANLARI RAHATSIZ EDİYORLAR

Doğrudur. Olabilir . Yalnız bazen de üniversite hocaları, karılarını dövüyor. Son derece ‘normal’ insanlar, trafikte kavga çıkarıyor. Bazı taksiciler, bizi dolandırıyor. Kimi memurlar rüşvet yiyor. Çift anadal okumuş mühendislerden bir kısmı 1988’den beri oduncu gömleği giyerek göz zevkimizi bozuyor. Demek ki neymiş, bütün aklı başında ceza hukuklarında, suçun şahsiliği ilkesi varmış. Akça pakça orta sınıf faşizminin kafasının bir türlü basmadığı şeyi yeniden hatırlatayım: bir suçlu, ait olduğu (düşünülen) sınıfa, camiaya, örgüte mal edilemez. Biri size yolda laf atarsa gider polise şikayet edersiniz. Bu kimsenin Apaçi, Komançi ya da Abu Çi Çi olması fark etmez. Grubunun bütün üyelerini de sorumlu kılmaz.

İkincisi, hani önünde elpençe divan durduğunuz patron ve bünyesinde çalıştığınız yüksek kurumsal ‘ideallere’ sahip şirket filan var ya. Hah, işte bütün bunlar o apaçilere sattığınız cep telefonu sayesinde ayakta duruyor. Aman yani, fazla rahatsız olursanız kar marjınız düşüverir.

ÇOK ZEVKSİZLER (ÇAKMA)

Eğer kuşaklar boyu topraktan ya da sanayinden gelen bir zenginliğe sahip değilseniz, büyükbüyük dedenizle aynı ya da benzer eğitimi görmediyseniz, paranız cüzdanda değil de kimi evrakların üzerinde bulunmuyorsa; uzun lafın kısası aristokrasiye değil orta sınıfa aitseniz sahip olduğunuz her şey, edindiğiniz tüm zevkler, kimliğinizi oluşturan tüm parçacıklar ikinci eldir. Yani sizin deyişinizle, dur büyük yazayım, ÇAKMA’dır. Sonradan öğrenilmiştir. Çok azı sindirilmiş, geri kalanı üzerinize ancak teğellenmiştir.

Siz, eşten dosttan geri kalmamak için hayat boyu sevmeyeceğini bildiği müzikleri biriktiren, içine darallar geldiği halde rafına Kieslowski filmleri dizen, konusu gelince “OKUDUM ONU BEN!” diyebilmek için çok sıkıldığı halde elindeki kitabı fırlatıp atamayan, Fransa’nın bağrından kopmuş bir gastronomi uzmanı gibi “Rakının yanında şu yenmez, şampanyayla kumpanya yapılmaz” diye öğretmenlik taslayanlardansınız.

Ben sizi bu zavallılıklardan ötürü yargılamıyorum. Çünkü bu çağ, bu sistem, bu hayat böyle şeyleri zorunlu kılıyor. Acıklı yaşamlarımızı böyle merhemlerle ovmadan ağrılara katlanamıyoruz. Çünkü siz, büyük oranda ‘ben’im.

Unutmayınız ki Türkiye’de İstanbul’dan başka gerçek anlamıyla büyük şehir yoktur. Yani, Türkiye taşradır. Dolayısıyla taşranın kenti ‘işgali’ ekonomik, sosyal ve psikolojik bir masturbasyondan ibarettir. Ve kanaatimce nefret suçu işlenmediği sürece bu büyük taşra, hepimize yetecek kadar neşeli, zengin ve mutlu bir yer olabilir.

“En iyi kızılderili ölü olandır” sözünü bilirsiniz. Amerikalı kızılderili avcısı General Sheridan’a atfedilir. Bense kendi ülkemde her gün yeni bir Sheridan göreceğime, her gün yeni bir apaçi görmeyi elli kere tercih ediyorum. Mutlu yarınlar.

METiN ŞENTÜRK’E AÇIK MEKTUP

Şöyle bir haber okudum: Görme engelli şarkıcı Metin Şentürk, görme engelliler hız rekorunu kırdı. Şentürk’ün rekor sürüşü sırasında, en yüksek hızı 303.62 kilometre oldu. Şentürk, “Artık THY?bile benden daha yavaş” dedi. Şarkıcı, bir gazetecinin, “Rekoru kırdınız mı?” sorusuna ise “Kör müsün?” diyerek esprili yanıt verdi.

Metin abi, 1996’dan beri hiç sektirmeden aynı esprili yanıtı veriyorsun. Kurbanın olayım, bak ben profesyonel yazarım, bir telefon et, hiç ücret almadan sana yeni şakalar yazayım. Mesela bir gazeteci “Yeni albüm yolda mı?” diye sorarsa “Yolda yolda, hatta şu anda Afyon’da” diyerek ‘esprili’ bir yanıt verebilirsin.

Sevgilerimle. Aziz.

(ekşideki aziz kedi)

Apaçi olunmaz apaçi doğulur.

cristiano-ronaldo-ve-quaresma-apa%C3%A7idir_3656.jpg

Kendimce orta halli bir ailenin çocuğu olarak, fakir gurubunda olup da adam gibi adam olan pekçok arkadaşa sahibim. Apaçi diye küçümsediğimiz kişilerse kendini farklı göstermeye çalışan kişiler de bana göre bu küçümseme olayını hakediyorlar.

Ben 10 yıldızlı bir restauranta gitsem, bi balık söylesem, ben çatal - bıçakla yediğimde arkadaşım eliyle yese ben zerre küçümsemem. Ancak jolesiyle kafasını anlamsız şekillere sokup da kendini adam zanneden kişileri nerde görsem dalgamı geçer giderim. Aradaki fark bu.

Yazıyı okumamışsınız ki,

Şimdi diyeceksiniz ki, biz kimseye maddi olanakları yüzünden aşağılamıyoruz. Ama şöyle bir gerçek var ki apaçi dediğiniz kişilerin maddi olanakları olsaydı, güvenlikli sitelerde yaşasalardı, bir şeyleri görüp geçirselerdi, Apaçi olmayacaklardı. Burası gerçek.

Apaciler, burjuva kesimine, orta sınıf aile çocukları da ünlü sanatçılara-futbolculara-yazarlara özeniyorz.

Savunma şudur; ben kimseye özenmiyorum. Gerçekten mi ? :) Apaçi dediğiniz kişiler de aynı şeyi savunuyor ne tesadüf değil mi ?

Moda denilen bir kavram var kapitalizmin tüketim toplumu olmamızı sağlayacak araç. Allaşkına burda bundan 10 sene önceki moda ile giyinecek kaç kişi var :) KEndimizi kandıracağız diyorsanız ki öyle bence devam edin. Ama kendinize çevrenize bir adım geriden bakın.

Apaçi, kıronun farklı bir versiyonudur. Stilden çok karakterle alakalı bir şey olduğunu düşünüyorum.

[video=youtube;f0ASL4Y_aRw]https://www.youtube.com/watch?v=f0ASL4Y_aRw[/video]

Apaçiliği konuşup,dansını konuşmamak büyük haksızlık olur.Onlar için bu dans bir nevi ayindir.

Not; apaçiliğin sosyo ekonomik özelliklerini konuşurken, video resim falan koymak saçma. Onun için ayrı bir forum konusu var zaten.

Apaçiliğin maddiyatla gecekonduda yaşamakla ilgisi yok.Yoksa bütün apaçiler doğudan çıkardı ama en çok İstanbulda var.

Ne güzel, apaçi değilim lan. Ne çevredeki ekonomik durumu üst seviyede olanlara ne de televizyondaki ünlülere özeniyorum. Kendim olduktan sonra apaçi derdim olmaz. Kaldı ki saçını abuk subuk yapmayıp adam akıllı kyıafet giydikten sonra kimse apaçi olmaz, özense dahi.

Üst Alt