Giovanni Santos yanlış bir transfer mi? - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Giovanni Santos yanlış bir transfer mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Giovanni Santos yanlış bir transferdir..!

Çok mantıklı,çok akla yatan maddeler.Kesinlikle yanlış, alınmaması gerekirdi gibi bir yazı değildir yazdığım okuyup yanlış yorumlamalar yapılmasın lütfen.Giovanni'nin futbolculuğuna değil alınan mevkiyedir yanlışlığın çoğu!

Sizin yaziniza karsi bir tepki degil zaten kopyala/yapistir yaptigim bir yazim bu. Genel olarak insanlarin hesaba katmasini istedigim bilgiler olarak koydum buraya. Son cumlemde de gorebiliceginiz gibi mevkisini de cok yanlis gormuyorum acikcasi. Tabi sizin dusuncenizdir takir ederim ama bana gore modern futbolda bu tip komple offensif oyuncular cok onemlidir Kun ornegini verip duruyorum yanlis anlasilmasin asla Kun kadar iyi demesem de Gio'ya bizim takimizin Kun'u neden olmasin? Ayrica tutarsa ilerde 20-30 milyon avra gibi paralara cok rahat satip verdigimiz paranin 5 katini alabilme olasiligimiz da hesaba katarsak bence son derece dogru bir transer. Satin alma opsiyonu biz de yani tutarsa baglicaz tutmazsa yol vericez riski minimume indirgemek icin yapilmis akilica bir hamle riskli ama deger.

Ben Elano ve Arda'yi artik tamamen orta sahanin ortasindaki oyuncualarimiz olarak goruyorum sahsen. Barca bir Xavi ve Iniesta'yi kanat da oynatmaz mesela cok zorunda kalmazsa. Arda kariyerine sol acik oalrak baslamis olsa da benim yillardir istedigim sekilde oynuyor sonunda. Acikcasi hic bir zaman Arda benim icin bir kanat oyuncusu degil di ancak Turkiye'de sirf teknigi yuksek ve top surme ozeligi oldugu icin oynatilir. Bu sene bence en iyi maclarini orta da cikardi cunku tam orta saha oyuncusu Arda teknigi yuksek yaratici bir oyuncu. Cok zorunda kalmadigimiz surece sol kanat da gorucegimizi de sanmiyorum artik Arda'yi cunku bu sistemin kanat oyuncusu asla tam anlami ile olamaz.

Baris'i zaten saymiyorum, bence ikinci yari toplam toplam 1 maclik sure bulursa sukretsin anca on libero oalrak oynar ki o gorev icin Sarp ve Topal tercih edilicektir. Aydin ne yazik ki kendisine verilen sanslari comertce harciyor ona guvenerek kadroyu dusunmemek lazim. Alt yapidaki Berkin Arslan'dan cok umutluyum o kadar ki gelecek sene Caner'in bonservisinin alinmasinin degmeme olasiligi olabilicegini dusunucek kadar ama daha henuz A takim icin hazir degil belki gelecek seneye. Olaya bu acidan bakicak olursak su an sol acik icin tek isim Caner kalmis oluyor.

Su son 2 mactir gordugumuz Nonda'dan sahsi fikrim Giovani daha basarili olur EL'de. Tabi tum bunlar varsayim gercekleri ankca maclar ilerdekice gorebilicegiz.

Bence Canerle Gioyu karşılaştırmak yanlış; teknik kapasite olarak Gio ağır basar ve o bölgede formayı kapması gereken de Giodur. Caner kadro içinde farklı yerlerde düşünülebilir mesela orta üçlüden biri olabilir.

....... elano......m.sarp(m.topal).........caner......

.....................forvetler..............................

Frank reisin bir bildigi vardir sup-hesiz. Ben de bir orta saha bekliyordum ama hic bu kadarini da bekliyordum Haldun Ustunel oldugu icin, hic bu kadarini bekliyordum.

Sene sonu Kewell ve Arda ile yollar ayrılacakken, 89 doğumlu ve neler yapabileceğini bildiğimiz aynı zamanda Rijkaard ile harikalar yaratma şansı olan ve Uefa'da da oynayabilen ve ayrıca opsiyonuda bizde olan bir Dos Santos mükemmel bir transferdir bence.

Birde Caner'i değil ama Arda'yı etkileyebilir bu durum ama sonuçta bir adam ekisk yada sakat olduğunda oturup kara kara düşünmemeliyiz diyen bizdik. Şimdi nereye geldikki bir yanda Arda bir yanda Dos Santos, bu durum sadece alkışlanmalı bence...

Sene sonu Kewell ve Arda ile yollar ayrılacakken, 89 doğumlu ve neler yapabileceğini bildiğimiz aynı zamanda Rijkaard ile harikalar yaratma şansı olan ve Uefa'da da oynayabilen ve ayrıca opsiyonuda bizde olan bir Dos Santos mükemmel bir transferdir bence.

Birde Caner'i değil ama Arda'yı etkileyebilir bu durum ama sonuçta bir adam ekisk yada sakat olduğunda oturup kara kara düşünmemeliyiz diyen bizdik. Şimdi nereye geldikki bir yanda Arda bir yanda Dos Santos, bu durum sadece alkışlanmalı bence...

Arda ile sezon sonu yollarin ayrilicagini neden dusunenler var ben bunu anlayamiyorum... Arda gibi oyuncu onemli bir turnuvadan sonra satilir ancak yani en erken Euro 2012. Yoksa su anda alicagin max para en iti ihtimalde 15 milyon avro ama ole bir turnuvadan sonra 30+ gibi fiyatlar konusabilirsin bir de isin icinde gelecek sezon CL olasiligi var. Ayrica Giovani dos Santos ile baglantisini hic ama hic anlayamiyorum farkli tip oyuncular farkli ozellikleri var ve Rijkaard farkli sekilde faydalanicak ikisinden. Ayrica Arda gidince orta sahada onun gorevini kim yapicak onu da cok merak ediyorum zira Emre Colak daha henuz hazir degil tam anlamiyla Euro 2012'ye kadar olur ama.

Dün öğlen saatlerinde açıklanan yeni transferimiz her ne kadar kabullenmek istemesemde yanlış ve gereksiz bir transfer olarak gözükmekte..Şimdi daha iki sene önceki transferlere bakıp da Giovanni'yi beğenmiyoruz diyenler olabilir,normaldir.

Gelelim bu düşüncenin nedenlerine..

Öncelikle bizim takımımızda son günlerin yükselen değeri Caner,o bölgeye yerleştirebileceğin Arda,Barış,sakat olmasına rağmen Kewell,Afrika'dan bugün yarın dönecek olan Keita,kullanılamayan Aydın daha alternatif türetmek mümkün!

Alternatifleri sadeleştirmek gerekirse inanılmaz bir Caner'in önü kapanmış olmayacakmı,kaldı ki Caner'de kiralık.Oraya kaydırabileceğimiz bir Arda hatta bir Elano bile varken böye bir transfer ne kadar yarar sağlıyacak?

Özellikle bu transferden sonra ya Kewell ya elimizde tek sağlam olan forvet Nonda'yı elden çıkarmak zorunda kalacağız,aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık diyebileceğimiz bir durum.

Hadi bu transfer yatırım amacıyla yapılmış bir transfer diyelim ama 4 ay kiralık olan senin olmayan bir oyuncuya nasıl yatırım diyebiliriz düşünmemiz gerekir...

En önemli nokta ise 89 doğumlu olan bu Meksika'lıdan özellikle Avrupa'da en az Kewell kadar verim alabilecekmiyiz?Aslına baktığımızda İngiltere alt liginden bir oyuncu alıyoruz,yani aşağıdan yukarıya giden bir oyuncu değil,yukarıdan aşağıya inen bir oyuncu alıyoruz...

Bütün bu noktalar ve gidecek olan bir oyuncumuz hesaba katıldığında benim aklım çok çelindi bu transfere,yorum sizlerin!

Umuyorum Santos bütün bu söylenilenlere cevabı en güzel şekilde sahada verir ve ağzımızı bir karış havada bırakır ama ya veremezse! Galatasaraylı bunu da düşünmeli.

Saygılar..

Bu adamla ilgili karışık düşünceler içerisindeyim. Böyle diyorum çünkü bir dönemin Real Madrid'ini anımsatıyor şu Galatasaray. Zidane, Figo, Beckham, Owen, Ronaldo falan. Eminim onlar da forumlarda zevkten salyalarını akıtıyolardı. Ama Makalele'yi Chelsea'ye kaptırdılar ve bir daha iflah olamadı o takım uzunca süre.

Bakıyoruz Galatasaray'a elimizde çok kaliteli ileri uç elemanları ve aynı Real gibi zayıf bir orta saha var. Zayıf derken yine onların orda Gravesen falan gibi adamları vardı. Gerçi Gravesen de Türkiye Ligi'nin Mustafa Sarp'ından fazlası değildir. Sonumuzun onlara benzemesinden korkuyorum.

Bu transfer hakkında olumlu görüşlerim var çünkü açıkcası sol açıkda performansını arttıran Caner'in formasını riske atacağını düşünmüyorum. Dahası sol açıkta Caner yedeğe düşücek yada tekrar sol beke dönücekse buna neden olacak adam Arda olur gibi geliyor bana. Çünkü birincisi görüyoruz ki Rijkaard yavaş yavaş Emre'ye şans vermek istiyor ve bu konuda çok haklı. Orta sahanın bir süre sonra Elano - Emre ve arkalarında da Mehmet Topal ya da Mustafa Sarp'dan kurulacağını ve Arda'nın da esas mevkisine kayacağını tahmin ediyorum. Artık orda Kewell gibi bir fenomen yok ve onu en iyi şekilde kullanabilmek için Arda'yı başka mevkilerde değerlendirme zorunluluğumuz ortadan kalktı.

Bakın Keita gitti sağ kanatta Barış'ı oynatmak zorunda kalıyoruz. Herşeyden önce güzel alternatif. Bence Gio kimi maçlarda Meksika milli takımdaki gibi orta sahada oynarken kimi maçlarda da Keita ile değişmeli oynar. Zaten bir çok maçta Keita'nın maçın 2. yarısının bir bölümünden sonra oyundan koptuğuna hepimiz şahit olduk. Sakatlıklar mecbur bırakmazsa pek sol açıkta göreceğimizi düşünmüyorum.

Bu transferin en olumlu tarafı ise geleceğe bir yatırım olmasıdır. Bu sezon dünya kupası var. Sırf bu turnuva nedeniyle bile Gio'nun ederi 20 milyon EU'yu geçebilir. Daha önce Barca'nın gönderdiği ve Manchester'de çok az forma giyebilen Pique'yi dünya para verip geri aldığına ve takıma monte ettiğine şahit olduk. Henry'e alternatif arayan Katalan ekibi pek muhtemel dünya kupasında göstereceği bir üst düzey performans sonucu Gio'ya milyonları dökebilir. Çünkü bir çok maç kendisi Barca'da sol açık olarak oynamıştı.

Eh tabiki adamın elimizde kalması ve 3-4 sezon bu takıma gelişimini de tamamlayarak üst düzey katkıda bulunması muhtemeldir. Gio da yapılan röpörtajda doğrudan ilk 11 e girmeyi beklemiyorum. Çok kaliteli oyuncular var ve sadece artık süre almak istiyorum, gerisi bana kalmış dedi. Eminim bazı şeyleri gelmeden hocasıyla konuşmuştur. Rijkaard gibi bir ustanın elinde gelmesi takım yapısını bozmaz diye umuyorum.

Dediğim gibi bu nedenle kafam karışık. Umarım iyi olur. Aslında Caner sol beke başarılı şekilde monte edilir Arda sola kaydırılır, Gio orta sahada iyi performans verirse, Keita sağ kanattaki performansını devam ettirirse, istenen düzeye gelmeye başlayan Elano sakatlık yaşamaz, Mehmet Topla eski formunu yakalarsa işte o zaman görenin arkasına bakmadan kaçacağı bir takım haline dönüşürüz. Bırakın forveti 10 kişi bile çıksak her maçın favorisi oluruz.

Yanlış bi transfer mi degil mi oynadıgı futbolla görücez bakalım. genç olması bi avantaj bizim için ama kiralık olması dezavantaj.

hala tapusu bızde forvet yok şart.sercanı da aldıkmı ortalık karışır.

sezon sonu veya şimdi nonda kesın gıdıcı baros eskı baros olurmu yoksa oda gıdermı,jo aldıgı ucret kıyaslanırsa elımızde kalmaz gıder vede bız o paraları vermeyız.yerlı forvette sercan- pektemektır.yapmışken son nokta atışı yerlı forvettır .....

Giovani 'ye burun kıvıramam ben. İyi ki geldi. İnşallah opsiyonu da alınır. Çünkü ileride aldığımızın çok daha üzerine çok rahat satabileceğimiz bir oyuncudur. Çok çok iyi bir yatırımdır.

Kadro konusunda tasalanmak yersiz. Rijkaard böylesi kaliteli kadro ile ne yapacağını iyi bilir. ;) Gerekirse takım içinden yeni bir forvet bile çıkarabilir.

Bu transfer %100 isabetli bir transfer oldu diyemeyiz tabiki hiçbir şey görmeden. Ancak büyük takım olmanın olmazsa olmazlarından biri de geniş bir kadro kalitesine sahip olmaktır. Bu anlamda düşündüğümüz zaman Gio'nun alınması doğru bir hamle gibi geliyor bana.

Caner'in son maçlarda yükselen bir form grafiği olduğu herkesçe malum. Gio'nun gelmesi, çok iyi performans gösteren Caner'in %100 yedeğe çekileceği anlamına gelmez. Rijkaard'ın bu konudaki hassasiyetini hepimiz biliyoruz. Daha Elano örneği duruyor önümüzde taze taze. Yeni yeni takımda yer bulmaya başladı kendine. Kaldı ki bildiğim kadarıyla Gio çok yönlü bir oyuncu. Sol çizgide çakılı duracak gibi gelmiyor bana. Santrafor hariç hücum hattının her bölgesinde oynayabilecek kabiliyete sahip bana göre.

Yukarıdan aşağıya inen bir kariyeri var gibi görünüyor bu doğru ama, henüz çok genç olmasına rağmen bu kadar yükseklere çıkabilmiş olması da önemlidir. Herkesin de bildiği gibi Kewell, Baroş, Hagi gibi yıldızı sönmek üzere olan oyuncular bizim takımda ikinci baharlarını yaşamışlardır.

Özetlemek gerekirse çok isabetli bir transfer demek için henüz erken ama ben umutsuz değilim. Uzun vadede değerlendirebilirsek hem sportif başarı hemde maddi açıdan kazançlı çıkabiliriz diye düşünüyorum.

Cevap: Giovanni Santos yanlış bir transfer mi?

konuyu açan arkadaş dos santosu çok mu izlemişte veya galatasaraya ne kadarlı yararı olup olmayacağı önceden bilipte mi gereksiz diyor anlamadım dün gördük işte sol açıkta ayhan oynadı ve geçen sene hamburg maçları neler çektik her zaman bol alternatifli kadro lazım gereksiz bi konu ve kapatılmalı kimse burda galatasarayın emek veripte getirdiği futbolcuya gereksiz diyemez

dünya da 1. sınıf futbolcular olarak adlandırdığımız futbolcular vardır. messi, cristiano ronaldo, kaka, ibrahimovic vb. bunları kendi aralarında da sıraya koyabiliriz ama bunlar bir çizginin futbolcularıdır. dos santos ta bu çizgiye ulaşabilecek potansiyele sahiptir. bu çizgiye ulaşır demiyorum ama bu potansiyel vardır. bu futbolcuyu bonservisiyle de kadroya katarsak büyük iş yapmış oluruz. santos kesinlikle boş ya da gereksiz bir transfer değildir. hatta Galatasaray tarihinin en büyük transferi olabilme potansiyeline bile sahiptir...

şunu unutmayalım

bu transferi yapan rijkaard. gia frakın göz bebeğiydi barçadayken. frank takımı tanıyor eksik fazlalıkları biliyor gio yu tanıyor ve transferi yaptığına göre bir bildiği vardır. sadece basından bize yansıyanlara göre yorum yapmaktansa bekleyip görmek daha iyi geliyor bana.

Şu adam 2 sene önce alınsaydı neler söylenirdi çok merak ediyorum. Şimdi ingilterede fazla oynayamadığı için bu yorumlar yapılıyor belkide ama unutmayınki bu bebe daha 20 yaşında, baros gibi bize geldikten sonra kendini bulursa tekrar siz söyleyin Türkiyede Gioyu tutabilecek bir bek oyuncusu var mı ?

Giovani dos Santos hakkinda bazi negatif olarak algilanan ama dogru bilinmeyen gercekler.... okuyan antulu varsa dikkatine arastirsin ogrensin sonra konussun:

1. Gio dos Santos Barca'dan basarisiz oldugu icin ayrilmadi. Ayrilamdan onceki sezon 28 maca cikmis 3 gol atmis ve 4 assist yapmistir. 18 yasinda birisi icin Barca gibi takimda oldukca guzel bir istatistikdir. Barcelona Gio tutmak istemis yeni bir kontrat sunmustur cunku o sezon kontrati bitmekteydi yanlis Gio ilk 11 garantisi isteyince 4.7 milyon pound'a Tottenham'a satmislar zira kontrati o sezon bitiyordu.

2. Tottenham'a onu alan Juande Ramos kovulduktan sonra Rednapp kendi adami olmadigi icin Gio'ya hic dogru duzgun sans tanimamistir Tottenham hayranlarinin saskinliklarina ragmen. Gecen sezon'un Mart ayinda da sezon sonuna kadar kiralanmistir ki Ingiltere'de bu tur kisa vadeli kiraliklar transfer sezonundan sonra da gerceklesmektedir. Ipswich town'da 8 macta 4 gol atmis 1 assist yapmistir Gio. Orada gosterdigi basarili performans ile Ipswich taraftarinin gozdesi olmus butun yonetim bi teknik direktor Robbie Keane'in presni olmustur. Herhangi bir Ipswich taraftarina sorarsaniz Gio hakkinda cok olumlu seyler soler size negatif birsey duyucaginiz Ipswich taraftari yoktur.

3. Gold Cup 2009'da bu yaz turnuvanin oyuncusu secilmis ve Meksika milli takimini sampiyonluga tasimistir Gio final'e Amerika'yi 5-0 yenmelerinin bas mimaridir.

4. Bu sezon Rednapp'in onu sadece 1 macta oynatmisini skandal olarak nitelendiri bir cok Tottenham taraftari ve bircogu Gio'yu dogru duzgun izleyemedigi icin uzgundur. Merak eden herhangi bir Tottenham sitesine girip forumlari okuyabilir mesela resmi sitelerindeki forumda 5 kusur sayfalik topik vardir Gio icin.

Ek olarak Gio Meksika bilgi takiminda forvet oynamaktadir tipki Atletico Madrid'deki Kun gibi. Basari saglayamaz ise sezon sonu opsiyon kullanilmaz ve yerine geri doner zaten. Bu konuda Rijkaard'a guvenmeliyiz bence...

hocam sağol güzel bilgi vermişsin

Dün öğlen saatlerinde açıklanan yeni transferimiz her ne kadar kabullenmek istemesemde yanlış ve gereksiz bir transfer olarak gözükmekte..Şimdi daha iki sene önceki transferlere bakıp da Giovanni'yi beğenmiyoruz diyenler olabilir,normaldir.

Gelelim bu düşüncenin nedenlerine..

Öncelikle bizim takımımızda son günlerin yükselen değeri Caner,o bölgeye yerleştirebileceğin Arda,Barış,sakat olmasına rağmen Kewell,Afrika'dan bugün yarın dönecek olan Keita,kullanılamayan Aydın daha alternatif türetmek mümkün!

Alternatifleri sadeleştirmek gerekirse inanılmaz bir Caner'in önü kapanmış olmayacakmı,kaldı ki Caner'de kiralık.Oraya kaydırabileceğimiz bir Arda hatta bir Elano bile varken böye bir transfer ne kadar yarar sağlıyacak?

Özellikle bu transferden sonra ya Kewell ya elimizde tek sağlam olan forvet Nonda'yı elden çıkarmak zorunda kalacağız,aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık diyebileceğimiz bir durum.

Hadi bu transfer yatırım amacıyla yapılmış bir transfer diyelim ama 4 ay kiralık olan senin olmayan bir oyuncuya nasıl yatırım diyebiliriz düşünmemiz gerekir...

En önemli nokta ise 89 doğumlu olan bu Meksika'lıdan özellikle Avrupa'da en az Kewell kadar verim alabilecekmiyiz?Aslına baktığımızda İngiltere alt liginden bir oyuncu alıyoruz,yani aşağıdan yukarıya giden bir oyuncu değil,yukarıdan aşağıya inen bir oyuncu alıyoruz...

Bütün bu noktalar ve gidecek olan bir oyuncumuz hesaba katıldığında benim aklım çok çelindi bu transfere,yorum sizlerin!

Umuyorum Santos bütün bu söylenilenlere cevabı en güzel şekilde sahada verir ve ağzımızı bir karış havada bırakır ama ya veremezse! Galatasaraylı bunu da düşünmeli.

Saygılar..

Bu yaz dünya kupasında Gio şov yaparsa(ki bence yapacaktır Meksika totalde de iyi takım) rüyanızda göremeyeceğiniz bir transferdir.

Bu transfer bazılarının düşündüğü gibi "günü kurtarma" transferi değil, tam tersine ilerisi için yapılmış mükemmel bir transferdir(opsiyon var).

Bu tip adamları bu yaz alamazsınız. Bu yaz milli takım düzeyinde kimseyi alamazsınız kolay kolay. Bunu görüp, işi devre arasında bitirmek müthiş bir planlamanın eseridir.

Seneye %90 takımdan ayrılacak olan Arda'nın yokluğunu bize asla hissettirmeyecek bir adamdır Gio.

Düşüncenizin çok aksine bu transfer tamamen gelecek için yapılmıştır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt