Koronavirüs Hakkında Önemli Bilgiler

Şüphelendiğiniz durumlarda 184'ü arayın!

Göktürk-1 Uydusu Fırlatıldı!
Göktürk-1 için geri sayım başladı.. TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) istihbarata yönelik görüntü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusu bugün saat 16.51’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle uzaya fırlatılacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) Akıncı yerleşkesinde yer alan, Türkiye’nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi’nde çevresel testleri yapılan uydu, yörüngesine fırlatılmak üzere Fransız Guyanası’nda bulunan Koruou Fırlatma Merkezi’ne gönderildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde TUSAŞ Akıncı Tesislerinde bugün düzenlenecek törende fırlatma anı canlı izlenebilecek. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da katılacak.

YILDA 60 BİN GÖRÜNTÜ

Alçak irtifa dünya yörüngesine oturacak olan uydu, fırlatmanın ardından 57. dakikada roketten ayrılacak, 59. dakikada güneş panellerini açacak. Uydudan ilk sinyal, fırlatmanın ardından 68. dakikada alınacak. Yaklaşık 90 dakikada dünya çevresinde bir tur atacak uydunun, yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi öngörülüyor. Uydu, Türkiye üzerinden her geçişinde dünyanın çeşitli bölgelerinden aldığı fotoğraf ve görüntüleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonuna aktaracak.

SINIRLARI İZLEYECEK

Yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak uydu, çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü, kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevleri yapabilecek. Göktürk-1 Uydusu’nun, montaj ve entegrasyon faaliyetleri, proje yüklenicisi olan Telespazio (İtalya)-Thales Alenia Space (Fransa) tarafından Cannes’daki tesislerinde gerçekleştirildi.

​Hürriyet

Edit:
Uydumuz fırlatıldı.

Gokturk 1 uzaya fırlatıldı - YouTube
 
Son düzenleme:
Göktürk-1 Uydusunun yörüngeye oturması ile yurtçapında park ve meydanlarda sınırsız fibernet ve 5g ağı , ev ve işyerlerinde akk'sız limitsiz internete geçiş yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.
:asd22:
 
şüphesiz en çok akplileri sevindirmiştir. bakın olum uydu fırlattık uzaya. muhalifler ise japon yaptı derdindedir

neyse tabiki hayırlı olsun :)
 
Coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayacak deniyor. O zaman birileri de bizleri yıllardır coğrafi kısıtlama olmaksızın izliyor. Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim.
 
komutanın biri az önce Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi istikbal göklerdedir dedi. Komutanın hangi ülkeden olduğunu anlayamadım
 
Üst Alt