Hakem ve VAR Değerlendirme Başlığı - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Hakem ve VAR Değerlendirme Başlığı

Evet beyler kararlarda hata yokmuş dağılabiliriz. Gol öncesi foul, müdahalenin dışarıda görünmesi ve horon teper gibi ellerin havada olması falan pek önemli değil.

Olanca objektifliğime haftanın hakem ve VAR performansları üstüne biraz kelam edeyim.

Ankaragücü-Galatasaray maçında Ümit Öztürk'ü beğendim. Zaten bu arkadaşı geçen seneden beri tutuyorum. Premier Lig hakemleri gibi az düdük çalarak oyunu tempolu oynatmaya çalışıyor, herşeye çalmıyor. İlhan'ın burnunun kırıldığı pozisyonda Fernando'ya kırmızı isteyenler var ama alakası yok. Fernando'nun hareketi kontrolsüzce ama kasıt unsuru taşımıyor yani sarı kartlık. Oyuncunun başına gelen tamamen talihsizlik. Ankaragücü'nün sayılmayan golünü VAR'ın iptal ettirdiğini söylemek yanlış olur. Yan hakem zaten ofsayta karar vermiş ve pozisyon bitiminde bayrağını kaldırıyor, VAR da tasdikliyor. Zaten bir yan hakem onu da yakalayamayacaksa bu işi hiç yapmasın.

Fenerbahçe-Bursaspor maçı ile ilgili ayrıntılı bir değerlendirmeyi maç başlığında yapmıştım ama burada da değineyim. Son dakikadaki pozisyon benim nesnel ölçütlerime göre penaltı değil. Kaleci Volkan ile Skrtel beraber hava topuna çıkıyorlar, çarpışıyorlar ve top yere inerken Skrtel'in koluyla buluşuyor, oyuncunun sırtı dönük topu görmüyor bile. Bursa lehine verilen pozisyonda hakemin penaltı tespiti doğru ama topun atıldığı ilk pozisyon ince bir ofsayt var. Hakem VAR'a penaltıyı soruyor, onlar ofsaytı söylüyorlar. Sonuç olarak eğrisi doğrusuna denk gelmiş. Ama ilk yarıdaki kararlarda çok ciddi sıkıntılar olduğunu düşünüyorum. Mehmet Topal'a verilen penaltı için içeride mi dışarıda mı olduğu tartışması yapılıyor ama ben işin o tarafında değilim. Gerçekten faul var mı yok mu onu tartışmak lazım. Ben Bursalı oyuncunun teması sonucu Topal'ın düşmesini pek inandırıcı bulmadım. Hakeme fazla kabahat bulmam burada ama aynı penaltı öbür tarafta olsa gene aynı kararlılıkla o düdüğü çalabilir mi emin değilim doğrusu. Fenerbahçe'nin 2.golünden önce Barış Alıcı net faul yaparak topu kazanıyor. Herkes Barış topa müdahele etti diyor ama önce rakibin bacağına sonra topa vurursan bunun adı fauldür. Ben maçın tamamını seyrettiğim için kimsenin değinmediği bir pozisyondan bahsedeceğim. Fenerbahçe'nin 2.golünden 1 dakika önce, yani 28.dakikada Bursa ataktayken geriye gelen Ayew ayağındaki topu kaptırır kaptırmaz kendini yere attı. Bursalılar topu kaptıktan sonra 2 futbolcuyla ceza sahasına girmişlerdi ve çok tehlikeli bir pozisyondu. Sonra pozisyon tekrar ekrana geldi, Ayew'e en ufak temas yok. Asıl hakemi eleştireceğim yer burası. Sonra o top döndü Fener'in 2.golü oldu.

Başakşehir-Trabzonspor maçında Fırat Aydınus son derece başarılı bir maç yönetti. Zaten öylesine basiretsiz ve silik bir Trabzon takımı vardı ki sahada maç sabaha kadar oynansa Başakşehir kazanırdı.

Beşiktaş-Akhisarspor maçında ise Bülent Yıldırım sonuca etki etmedi ama 2 pozisyonda hatalıydı. Maçın 14.dakikasında Akhisar takımından Ömer Toprak'a, Lens'i arkadan çekerek durdurduğu için haklı olarak sarı kart gösterdi çünkü bıraksa Lens topla rakip ceza alanına doğru hareketlenmişti. Ama gel gör ki maçın 21.dakikasında Tolgay çok benzeri bir poziyonda kendisini çalımlayıp kontraya kalkan rakibine arkadan çelmeyi taktı ama kart görmedi. Böylesi çifte standarda bir örnek. Maçın uzatmalarında Seleznyov topu bariz elle alıp götürdü ama hakem onu da göremedi. Devamında top kornere çıktı. Merak ediyorum gol olsa VAR'a bakıp golü iptal ettirir miydi?

Göztepe-Yeni Malatyaspor maçında hakem Özgür Yankaya Göztepeli 2 oyuncuyua (Poko-Castro), bir de Malatyalıya kırmızı kart göstermiş, hepsi doğru kartların. Ama gene ofsayt pozisyonlarında çok ilginç kararlar çıkmış. Mesela Malatya'nın 1.golü bence ofsayt. Yan hakem Candaş Elbil de haklı olarak bayrağını kaldırıp golü iptal ediyor ama VAR gene sahneye çıkıyor, hakemin kulağına gol diyorlar o da golü veriyor. Ne gördüler de ofsayt değil dediler inanın anlayamadım. Tabi yan hakem kendi kararının VAR ile piç edilmesi sonrası dağılıp 2.yarıda bu kez Göztepe'nin bariz ofsayt golüne bayrak kaldırmıyor. VAR bu defa doğru bir şekilde hakeme golü iptal ettiriyor.

Dünya Kupası'ndaki uygulama genel geçer şekliyle doğruydu. Bizde uygulanmaya çalışılan ise Türk işi VAR. Hatırlayın birkaç sene önce ilave hakem olayını getirmiştik Türkiye'ye de, onu da beceremeyince birkaç sezondan sonra tekrar eskiye dönmüştük. Ben bunun da çok uzun soluklu olacağını sanmıyorum. Kafalarda o tilkiler gezdikçe, o tilkilerin kuyrukları birbirine dolandıkça, siyaset ve medya işin bu kadar içindeyken değil video yardımcı hakem sistemi, sahanın her santimine bir hakem koyup maçları 44 hakemle yönetmeye kalksak gene de birşey çıkmaz.

Saygılarımla iyi geceler ve iyi haftalar herkese

Bugün Göztepe - Malatya maçında maçın kaderini değiştiren uygulamadır 1 kırmızı kart ve 1 gol ofsayt diye iptal edilip sonrasında gol verildi en son da Göztepe ofsayttan gol attı ve gol iptal edildi. İşin ucunda eyyamcı hakem olmayıp pat pat pat gördüğünü çalan hakemler olduktan sonra bu uygulama çok faydalı olacaktır eğer VAR'da görüp çalmayan ya da tamamen yanlış yorum yapıp bir takımın kaderini değiştiren hakemlere ciddi sürelerde maç vermeme kararı verilmelidir

Olanca objektifliğime haftanın hakem ve VAR performansları üstüne biraz kelam edeyim.

Ankaragücü-Galatasaray maçında Ümit Öztürk'ü beğendim. Zaten bu arkadaşı geçen seneden beri tutuyorum. Premier Lig hakemleri gibi az düdük çalarak oyunu tempolu oynatmaya çalışıyor, herşeye çalmıyor. İlhan'ın burnunun kırıldığı pozisyonda Fernando'ya kırmızı isteyenler var ama alakası yok. Fernando'nun hareketi kontrolsüzce ama kasıt unsuru taşımıyor yani sarı kartlık. Oyuncunun başına gelen tamamen talihsizlik. Ankaragücü'nün sayılmayan golünü VAR'ın iptal ettirdiğini söylemek yanlış olur. Yan hakem zaten ofsayta karar vermiş ve pozisyon bitiminde bayrağını kaldırıyor, VAR da tasdikliyor. Zaten bir yan hakem onu da yakalayamayacaksa bu işi hiç yapmasın.

Fenerbahçe-Bursaspor maçı ile ilgili ayrıntılı bir değerlendirmeyi maç başlığında yapmıştım ama burada da değineyim. Son dakikadaki pozisyon benim nesnel ölçütlerime göre penaltı değil. Kaleci Volkan ile Skrtel beraber hava topuna çıkıyorlar, çarpışıyorlar ve top yere inerken Skrtel'in koluyla buluşuyor, oyuncunun sırtı dönük topu görmüyor bile. Bursa lehine verilen pozisyonda hakemin penaltı tespiti doğru ama topun atıldığı ilk pozisyon ince bir ofsayt var. Hakem VAR'a penaltıyı soruyor, onlar ofsaytı söylüyorlar. Sonuç olarak eğrisi doğrusuna denk gelmiş. Ama ilk yarıdaki kararlarda çok ciddi sıkıntılar olduğunu düşünüyorum. Mehmet Topal'a verilen penaltı için içeride mi dışarıda mı olduğu tartışması yapılıyor ama ben işin o tarafında değilim. Gerçekten faul var mı yok mu onu tartışmak lazım. Ben Bursalı oyuncunun teması sonucu Topal'ın düşmesini pek inandırıcı bulmadım. Hakeme fazla kabahat bulmam burada ama aynı penaltı öbür tarafta olsa gene aynı kararlılıkla o düdüğü çalabilir mi emin değilim doğrusu. Fenerbahçe'nin 2.golünden önce Barış Alıcı net faul yaparak topu kazanıyor. Herkes Barış topa müdahele etti diyor ama önce rakibin bacağına sonra topa vurursan bunun adı fauldür. Ben maçın tamamını seyrettiğim için kimsenin değinmediği bir pozisyondan bahsedeceğim. Fenerbahçe'nin 2.golünden 1 dakika önce, yani 28.dakikada Bursa ataktayken geriye gelen Ayew ayağındaki topu kaptırır kaptırmaz kendini yere attı. Bursalılar topu kaptıktan sonra 2 futbolcuyla ceza sahasına girmişlerdi ve çok tehlikeli bir pozisyondu. Sonra pozisyon tekrar ekrana geldi, Ayew'e en ufak temas yok. Asıl hakemi eleştireceğim yer burası. Sonra o top döndü Fener'in 2.golü oldu.

Başakşehir-Trabzonspor maçında Fırat Aydınus son derece başarılı bir maç yönetti. Zaten öylesine basiretsiz ve silik bir Trabzon takımı vardı ki sahada maç sabaha kadar oynansa Başakşehir kazanırdı.

Beşiktaş-Akhisarspor maçında ise Bülent Yıldırım sonuca etki etmedi ama 2 pozisyonda hatalıydı. Maçın 14.dakikasında Akhisar takımından Ömer Toprak'a, Lens'i arkadan çekerek durdurduğu için haklı olarak sarı kart gösterdi çünkü bıraksa Lens topla rakip ceza alanına doğru hareketlenmişti. Ama gel gör ki maçın 21.dakikasında Tolgay çok benzeri bir poziyonda kendisini çalımlayıp kontraya kalkan rakibine arkadan çelmeyi taktı ama kart görmedi. Böylesi çifte standarda bir örnek. Maçın uzatmalarında Seleznyov topu bariz elle alıp götürdü ama hakem onu da göremedi. Devamında top kornere çıktı. Merak ediyorum gol olsa VAR'a bakıp golü iptal ettirir miydi?

Göztepe-Yeni Malatyaspor maçında hakem Özgür Yankaya Göztepeli 2 oyuncuyua (Poko-Castro), bir de Malatyalıya kırmızı kart göstermiş, hepsi doğru kartların. Ama gene ofsayt pozisyonlarında çok ilginç kararlar çıkmış. Mesela Malatya'nın 1.golü bence ofsayt. Yan hakem Candaş Elbil de haklı olarak bayrağını kaldırıp golü iptal ediyor ama VAR gene sahneye çıkıyor, hakemin kulağına gol diyorlar o da golü veriyor. Ne gördüler de ofsayt değil dediler inanın anlayamadım. Tabi yan hakem kendi kararının VAR ile piç edilmesi sonrası dağılıp 2.yarıda bu kez Göztepe'nin bariz ofsayt golüne bayrak kaldırmıyor. VAR bu defa doğru bir şekilde hakeme golü iptal ettiriyor.

Dünya Kupası'ndaki uygulama genel geçer şekliyle doğruydu. Bizde uygulanmaya çalışılan ise Türk işi VAR. Hatırlayın birkaç sene önce ilave hakem olayını getirmiştik Türkiye'ye de, onu da beceremeyince birkaç sezondan sonra tekrar eskiye dönmüştük. Ben bunun da çok uzun soluklu olacağını sanmıyorum. Kafalarda o tilkiler gezdikçe, o tilkilerin kuyrukları birbirine dolandıkça, siyaset ve medya işin bu kadar içindeyken değil video yardımcı hakem sistemi, sahanın her santimine bir hakem koyup maçları 44 hakemle yönetmeye kalksak gene de birşey çıkmaz.

Saygılarımla iyi geceler ve iyi haftalar herkese
Geçen seneden beri bende Ümit Öztürk konusunda baya olumlu düşünüyorum umarım bu tarz hakemlerimizin sayısı bir an önce çoğalmalı hatta bu sene umarım derbiler de görev almaya başlar potansiyel olarak ülke futboluna ciddi katkılar verecektir

VAR'ın en çok kullanıldığı 2 maç var biri göztepe diğer fenerbahçe maçı bence Göztepe maçında çok net ve doğru şekilde kullanıldı yorumlarına katılıyorum fakat katılmadığım bir iki nokta var Mina'nın attığı golde bence net bir şekilde goldü yaklaşık olarak pozisyon 4-5 cm civarında ofsayt değil diğer konuda Skrtel son dakika oluşan pozisyon da bir futbolcu yukarıdan aşağıya doğru düşerken hiç kimse ellerini o şekilde kaldıramaz tamamen fizik kurallarının tersini yaparak dirseğini topa doğru yönlendirdi normalden farklı şekilde topla oynama olduğu için net penaltı diyorum sonuçta orada hava topuna çıkıyor çıkarken etrafını çok iyi kontrol edemez o da havadayken darbeyle beraber ciddi tereddüt etti özellikle Volkan'ın oraya geldiğini düşününce rakip olabileceğini düşündü ve sonra dibinde futbolcu olabileceği refleksiyle topa müdahale edip önüne aldı bunu bir anadolu kulübü yapılsa o dakika da penaltıyı karşısındaki takıma vereceklerdi.

1234.png

Göztepe maçında ilk golde ofsayt bayrağını kaldırıyor yan hakem VAR sistemi ile ofsayt yok dendi ama tekrarda izlerken bile karar veremiyorsun yan hakemin suçu yok hatta bence yan hakeme uyulmalıydı,Göztepe iptal edilen golünde 2 kişi net ofsayt pozisyonu bekleyip yanlış yaparım,hatam izlenir diye bu sefer de bayrağı kaldırmıyor nasıl olsa pozisyon izlenecek diye,ah abicim sana ne gerek var o zaman,böyle korkakça işler yapılcaksa yan hakemlik kaldırılsın.

Hakemin korkakligi degil bu . Ilk kaldirdigi bayrak hatali , onda da kaldirmamasi lazimdi

Bu hakemlere verilen bir talimat , eskiden "emin degilsen kaldirma" idi ama buna uyulmuyordu ve fiili uygulama "suphe bile varsa kaldir" haline donmustu

Simdi "cok bariz olmadikca kaldirma" dendi ve kaldirmamalari gerekiyor . Yan hakemin korkakligi degil yani , talimat boyle

Tartışma esnasında olaya dahil olan Caner Erkin sarı kart görürken, kararı beğenmedi ve, "Bu VAR'dan bir b.. olmaz" ifadelerini kullandı.Caner'in bu sözleri kameralara yansıdı.

.

Adis Jahovic: '"Nerdesin VAR teknolojisi ?''

Dkd8LoQW0AA0m_x.jpg

Var sistemi bir oyuncunun kirmizi gormesine sebep olacak dahi olsa ikinci sarilar icin devreye girmiyor

Ancak , bir pozisyonda kirmizi suphesi sebebiyle inceleme yapilirken bir sey yakalanirsa sari verilebiliyor

Mesela kayseri antalya macinda , antalyali oyuncunun kivranmasinda acaba kayserili oyuncu kirmizilik bir sey yapmis mi diye bakilirken antalyaliya sari cikti sanirim , o da ikinci sariydi ve atildi

Yani sarilar icin oyun durmasin diye bakilamiyor ama bakilmasi baska bir sebepten iken sari kartlik bir sey yakalanirsa gosteriliyor

Ligin 2.haftasında VAR sisteminin uygulanmasına neden olacak durumlar pek yaşanmadı. Yani en azından benim seyrettiğim maçlarda VAR'a ihtiyaç duyulmadı. Anlaşılan hakemlere VAR sistemini sadece çok gerektiği zamanlarda, doğru yerlerde kullanmaları yönünde uyarılar gelmiş hafta arası. Yoksa ilk hafta neredeyse taçları bile içeriye soracaklardı. Gelelim bu haftanın hakem performanslarına;

Yeni Malatyaspor-Fenerbahçe maçında Fırat Aydınus sonuca etki etmedi ama Fenerbahçe lehine kullandığı takdir hakları gözümden kaçmadı. Josef ile Ayew sarı kartın sınırlarında gezmelerine rağmen Fırat'tan ihtar görmeden maçı tamamladılar. 90+1'de sol kanattan gelişen Fenerbahçe atağında ceza sahasına doğru yapılan bir orta Malatyalı oyuncunun beline ya da koluna çarptı tam emin değilim. Ama koluna bile çarptıysa adam kolunu vücuduna yapıştırmıştı. Yani hiç alakasız pozisyonda Fenerbahçe'ye duran top ve gol fırsatı yarattı Fırat Aydınus. Maçın skoru arasında kaynıyor bunlar genelde. Bir de dikkatimi çekti maçın sonuna 5 dakika ekledi iyi hoş. Bu 5 dakikada sadece 1 oyuncu değişikliği yapıldı ki bu da ekstradan bir 30 saniye daha demek ona da tamam ama Fırat kalkıp maçı 96:30'a kadar oynattı. O fazladan 1 dakika nereden geliyor anlayamadık doğrusu.

Erzurum-Beşiktaş maçında Ümit Öztürk ufak tefek birkaç faul hatası yaptı ama neticeyi etkilemedi. Zaten bu çocuğun oynatmaya dönük yönetim anlayışını beğeniyorum. Yönettiği maçlar genelde çok tempolu geçiyor. Bu maçta öyle oldu. Bir tek Lens'e gösterdiği sarı karta katılmıyorum. Lens'in kolu arkasındaki oyuncunun suratına geliyor ama adamın arkasında gözü yok ki görsün. Bunlara kart çıkmasına karşıyım.

Galatasaray-Göztepe maçında Fenerbahçeliliğiyle bilinen hakemlerimizden Ali Palabıyık görev yaptı. Geçmişteki vukuatlarından ötürü biraz tereddütteydik gene ne cevizler kıracak kimbilir diye ama bu defa zararsızdı. Hatta ilk yarıda bence takdir haklarında biraz Galatasaray'a yakın durdu. Oyunun 2.yarısında da Göztepe lehine daha fazla karar verdi. Mariano ile Nagatomo'ya gösterdiği sarı kartlar yanlıştı. Nagatomo sadece hava topuna çıkıp rakibini sırtından itiyor, çok düz bir faul. Mariano da gene taç çizgisi kenarında sırtı dönük rakibine dikkatsizce bir faul yapıyor. Sonra bir de kart görüyor anlamsız. Donk'un sarı kartı doğru, asla kırmızı olmaz. Topla oynama niyeti, hızı ve hareketin şiddeti göz önüne alındığında sarı yeterli.

Firat in iki devrede iki takimin atagina da illegal izin verdigini dusunuyorum . Bu konuda taninan esnekligi cok incelemedim ama bir kere yine firat saate bakip uzatmayi uzatmis ve gol atmistik

Efsane sezonki ankaraspor deplasmani olabilir 2006

Elle oynamayi ise uydurdu , benzerini cok kritik bir fb sivas macinda cuneyt yapmisti , bereket o maci da fb 2-1 kaybetmisti

Dün 2 tane güzel karara imza attı. Önce Seleznov'un kırmızısı, ardından İsaac Sackey'in kırmızısı. Açık konuşmak gerekirse Dünya Kupası'ndan önce soğuktum ama kupada aşırı beğendim. Özellikle Neymar'ın penaltıyı alıp, sonra iptal edilmesinde güvenimi tamamen kazandı.

Bizim ligle ilgili sorunlar olabilir dedim ama yavaştan etkisini görülüyor. 17 maçta 8 kırmızı kart çıktı. Nedereyse 2 maçta 1 kırmızı kart.

Bu sayı oyuncular alıştıkça düşer tabi. Penaltı sayısı ise beklediğimden az çıktı. Demek ki oyuncular ciddi şekilde uyarılmış.

Size bir sorum var avantaj ve var uygulamasi ile ilgili

Ilk golumuz oncesinde net bir penalti var , yunan oyuncu eliyle baya duzeltiyor panik halinde

Penalti calinmiyor ama sonrasinda da savunma oyuncusuna faul var . Bu faul de net

Bu da calinmiyor ve gol geliyor

Sorum su . Normalde penalti pozisyonlarinin devaminda makul bir sure icinde hucum takimi golu bulursa penaltidan daha buyuk avantaj oldugu icin gol veriliyor

Peki var uygulamasi ile hakemin hem penaltiyi hem de savunmaya yapilan faulu kacirdi ise

Sonucunda karar ne olmali ?

Üst Alt