Hakem ve VAR Değerlendirme Başlığı - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Hakem ve VAR Değerlendirme Başlığı

Ofsayt kararlarının pierodan otomatik olarak verilmesi lazım. Babel'in Bursa'ya attığı gol neden verildi o zaman? VAR'da sorun yok. Cidden hakemler rezalet. Hele hele penaltı gibi yoruma açık olabilecek pozisyonlarda, Fatih Terim'in de dediği gibi 100 bin kişi de itiraz etse bir sebep bulursun vermeye. Yanıldığını kabul etmek bir eziklik, bir felaketmiş gibi düşünülüyor bizim toplumda. Bu sebeple VAR futbolumuz için faydalı olacak ancak hiçbir zaman tam verim alamayacağız. Önce bu aşağılık kompleksini yenmeliyiz toplumca.

Ben bu sistemden memnunum en azindan tekrar izlemeye gittiklerine hala yanlis karar veriyorlarsa ozaman ne kadar kötü hakem olduklari ortaya cikiyor

Ofsayt kararlarının pierodan otomatik olarak verilmesi lazım. Babel'in Bursa'ya attığı gol neden verildi o zaman? VAR'da sorun yok. Cidden hakemler rezalet. Hele hele penaltı gibi yoruma açık olabilecek pozisyonlarda, Fatih Terim'in de dediği gibi 100 bin kişi de itiraz etse bir sebep bulursun vermeye. Yanıldığını kabul etmek bir eziklik, bir felaketmiş gibi düşünülüyor bizim toplumda. Bu sebeple VAR futbolumuz için faydalı olacak ancak hiçbir zaman tam verim alamayacağız. Önce bu aşağılık kompleksini yenmeliyiz toplumca.

Ofsaytlarin bazilarina bakilabilir , ama cizginin ne tarafinda amaciyla bakilmamasi gerekir . Artik orada dogru ya da yanlis var karari uygulanmasi lazim

Bakilmasi gereken ofsaytlar , mesela antalyanin besiktasa attigi golde rivadaki hakem adrianoya top carpti mi yoksa bilerek mi oynadi kararini hakeme birakabilir

Yahut pasif aktif tartismasi varsa izle diyebilir

Ama onde mi geride mi tipi ofsaytlar izlenmemeli elbette

Bir de toplumda bilinirligi az olan kurallari hakem komitesinin ara ara halka aciklamasi lazim

Mesela onyekuru golu ayakla atti , pas da yerdendi diye kafasinin onde olmasinin onemsiz oldugu soyleniyor ama bu dogru degil

Ofsaytlarin bazilarina bakilabilir , ama cizginin ne tarafinda amaciyla bakilmamasi gerekir . Artik orada dogru ya da yanlis var karari uygulanmasi lazim

Bakilmasi gereken ofsaytlar , mesela antalyanin besiktasa attigi golde rivadaki hakem adrianoya top carpti mi yoksa bilerek mi oynadi kararini hakeme birakabilir

Yahut pasif aktif tartismasi varsa izle diyebilir

Ama onde mi geride mi tipi ofsaytlar izlenmemeli elbette

Bir de toplumda bilinirligi az olan kurallari hakem komitesinin ara ara halka aciklamasi lazim

Mesela onyekuru golu ayakla atti , pas da yerdendi diye kafasinin onde olmasinin onemsiz oldugu soyleniyor ama bu dogru degil

VAR sistemine en başından beri karşıyım ama madem böyle bir sistem getiriyorsun hakkıyla uygula. Maalesef Türkiye gibi kıçları kafalarından yukarıda gezen insanların bolca olduğu bir ülkede sen bu sistemle hata filan azaltamazsın. Burası 3.dünya ülkesi, burada kimse hata yapmaz. Herkes alemin kralıdır. Rizzoli'ye, Matiç'e, Clattenburg'a kararlarını geri aldırabilirsin ama bizdekiler "benden iyi mi bileceksiniz ulaaan" diye postayı koyarlar. Fırat Aydınus, kendi maçı ve kendi kararı olmadığı için sakin kafayla pozisyonu VAR odasında izleyip kesinlikle penaltı olmadığını gördü, bir bak dedi Bülent Yıldırım'a. Ben hakem camiası içerisinde kısa bir süre de olsa bulunduğum için orada her kademedeki hakemlerin ve idarecilerin birbirlerinin ayağını kaydırmak için nasıl uğraştıklarını, rekabeti bizatihi gördüm yaşadım. VAR odasındakiyle sahadaki görünürde birbirinin yüzüne güler, ama arka planda haset ve çekememezlik vardır. Dedim ya 3.dünya ülkesiyiz diye. Bülent Yıldırım pozisyonu izlerken penaltı olmadığını gördüğü halde kararında ısrar etmedi, o pozisyonu penaltı gibi görmek istedi. Verdiği karara toz kondurmak, hele hele bir rakibi tarafından düzeltilmeyi hakemlik gururuna yediremedi çünkü o anda sakin kafayla izlemiyor ekrandan pozisyonu, 'penaltı işte penaltı ne çağırıyorsun beni' kafasında istemeye istemeye geliyor kenara. Peki burada kararını değiştirmeyen Bülent Yıldırım neden Onyekuru'nun golünü izleyip iptal ediyor derseniz çünkü o gol kendi kararı değil yardımcısının kararı , o yüzden kafası rahat. Ona giren çıkan birşey yok orada.

Beşiktaş-Yeni Malatya maçında Medel'in ilk sarı kartı için hakeme birşey demem ama 2.sarı kart komik, saçma. Faul bile değil pozisyon. Ben Halil Umut Meler'in iyi niyetli bir insan olduğunu düşünüyorum. Yani kafasında haftaya Fener derbisi var, dur operasyon yapayım şu Beşiktaş'ın en önemli oyuncusunu atayım gibi şeytani fikirler olduğu kanısında değilim. Hem çok tecrübesiz hem de fazla yeteneği yok. Çok çabuk tuzağa düşüyor. Faul ve kart istikrarı da yok. Mesela ilk yarıda Malatyalı Mina ile Chebake'ye ucuz kartlar gösterdi ve bu kartlar nedeniyle Malatya'nın savunma direnci kırıldı. Beşiktaş'ın 1.golü için Erman başta bazı yorumcular faul dediler sadece güldüm. Yok öyle bir faul hocam. Futbolda dokunmak serbesttir itmek yasaktır. Orada Pepe itmiyor dokunuyor sadece. Geç bir kalemde!

Halil Umut Meler düzgün efendi çocuk, şeytanlık bilmez dedik ya hah işte Pazar akşamı asıl şeytanın maçı vardı, kim mi o? Ali Palabıyık. Aatıf ceza sahası dışından şut çekiyor. Topa sırtını dönen, kolu da vücuduyla birleşik Konyalıya çarpıyor top. Bu şeytan el var diyor frikik veriyor hem de en kritik yerden. O zaman adama sorarlar, futbolda kaleye çekilen bir şutu elle kesmenin cezası sarı karttır nerede kart? Onu da veremiyor çünkü Konyalının önceden sarısı var, atması gerekir yemiyor. Yani FB'ye kepçeyle verirken bir kaşıkta Konya'nın ağzına bal sürüyor bakın sizi de eksik bırakmadım diye. Dedim ya tam bir şeytan. 90.dakikada Ömer Ali'nin bileğine basıyor Isla, tam ceza yayında. Verse son dakika, gol olabilir. Korkuyor Fener gol yer de puan kaybeder diye. Onu da veremiyor, yemiyor çünkü.

Pozisyon yorumlarinin hemen hepsine katiliyorum

fakat halil meler de ayni palabiyik gibi fb maclari haric gayet duzgunken fb maclarinda o ortadan yoneten stilini kaybediyor

Bu konudaki en diferansi net adam ise aydinus

Fb stadinda sacmalamanin dibine vuruyor

Bugün Konya maçıyla dünya devi hakemle zirveyi görmüştür.
30-40cm ofsayt olmayan pozisyona bakıp ofsayt dedi

Edit:Bu arada ben yanlış görmüşüm çizgiyi ofsaytsada değilsede kılpayı

Son düzenleme:
Heriflerin attigi gol posyonun basindaki ofsayt icin mi iptal edildi yoksa ozan kafa vurunca yaninda ofsaytta olan biri oldugu icin mi (selcuk dereli boyle bisey yazmisti devrede baktim)

aleyhimize verilen penalti yanlis gibiydi bu da var'a ragmen bu sene verilen 70. yanlis karar fln heralde.

Ilk pozisyon ofsayt oldugu icin ama bu kadar geri gidilebiliyorsa maksimum ne kadar gerideki bir hatali ofsayta gidilebilir diye de bir soru sorulabilir . Iptal dogru ama 10 saniye degil de oyun 30 saniye daha oynanip gol gelseydi yine iptal edilecek miydi ? Var in muglak taraflarindan biri bu zaten

Onyekuruya yapilan hareket tartismasiz kirmizi kart , fifa nin en net talimati . Mutlaka var hakemlerinin uyarmasi gerekirdi

Lehimize verdigi penaltida serdar da omzundan biraz cekiyor ama adamin faulu daha baskin , fakat penaltinin oncesinde verdigi faul bence yanlis

Muslera sari gormedi cunku tamamen topa cikip zamanlama hatasindan adami indirdi , yaralayici bir hareketi de yoktu

En kritik hata kirmizi karti cat diye cikaramamak . Orada mukemmel denecekken "eh iste fena degildi" noktasina indirdi notunu

Akhisar-Galatasaray maçını yöneten Yaşar Kemal Uğurlu bence çok başarılı bir maç yönetti. Akhisar'ın golünün başlangıcında ofsayt var. Çok fazla da geri gitmediler ayrıca. Bence tam da talimatlara uygun şekilde hareket ederek golü iptal ettiler. Serdar Aziz'in penaltısı açık net bir penaltıydı. Genelde hakemler bu tarz duran top çekmelerine penaltı vermezlerdi ama bu hakem yakalayıp verdi diye de kimse sorgulayamaz. Sorun bunları görmezden gelen diğer hakemlerde. Adam kolunu Serdar'ın boğazına dolamış, nefessiz götürecek Serdar'ı. Serdar topa hareketlenmek istiyor ama engellenerek düşüyor. Hakeme bu kararından ötürü tam not. Mustafa Yumlu'nun sarı kart gördüğü pozisyonda arkadan yapılan hareket tekme değil çelme. Arkadan çelme takmanın karşılığı da sarı karttır. Akhisar'ın kazandığı penaltıda hata Muslera'nın. Kalesini geç terk ediyor, zamanlama hatası yapıyor. Manu topa dokunuyor, Muslera top yerine adamı götürüyor. Ama Muslera'ya 2. sarı olmaz burada. Kontrolsüz hareket değil bu, tayming hatasından kaynaklı dikkatsiz müdahele faulü. Gollük bir pozisyon da yok, top çok dar bir açıya doğru gidiyor. Kısaca yenildiğimiz bir maçta ben hakem kaynaklı bir sıkıntı göremedim.

Bu akşamki Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde hakem Fırat Aydınus epey bir müddet kartsız maç yönetmeye çalıştı. Her iki takım futbolcularının da sarı kartı hak ettikleri çok pozisyon vardı ama son yarım saate kadar idare etti hakem. Beşiktaşlıların ilk yarı duran topta Babel'e penaltı bekledikleri pozisyonda birşey yok. Şimdi hemen Serdar Aziz'in pozisyonuyla bir kıyaslama olacaktır ama diğerinde çekilen Serdar, burada karşılıklı bir çekme tutma var. Bunlar devam eder, penaltı olmaz. Son pozisyondaki eli ne maçı televizyondan izleyenler, ne stattakiler, ne sahadakiler ne de hakemler kimse fark edemedi. Sanırım VAR hakemlerinin bile dikkatinden kaçtı. Ama onun da öncesinde Slimani'nin Vida'nın gözüne bir kol darbesi var. Fırat orada faulü çalsa devamındaki pozisyona hiç yaşanmayacaktı zaten.

Yorumlarin 90% ina katiliyorum gecen hafta ile ilgili (yeni gordum)

Tek muhalefet ettigim pozisyon mustafa yumlunun onyekuruya hareketi

Son tamimlerde , bir hareket topla tamamen ilgisiz ve tamamiyle arkadan yapilir ise burada hakemlerin yorumunun (hareket asiri bir yaralayicilik icermese dahi) kirmizi kart olmasi gerektigi belirtildi . Bu pozisyonda kriterlerin hepsi var

Eger akini kosarak ve yine celme ile engellese idi (yandan ornegin) , sari karta katilirdim , ama tamamiyle arkadan yapilan bu nevi mudahalelerde kirmiziya basvurulmasi gerekiyor

Bu haftaya gelirsek , celiskili ve farkli ifadeler var , var incelemesi sonucu eger hakeme "izle" denmesine ragmen izlememe hakki mevcutsa hatali orta hakem , yok eger inceleyip "izlemene gerek yok devam" dendi ise de hata var hakemlerinin

Diger pozisyonlarda dogru kararlar verdigini dusunuyorum , ama rodrigues in cekilmesinin tartisilacak bir tarafi yok

Burada akillara su gelebilir , oyle mi duser , o kadardan bir sey mi olur ... vesaire

Hakemler ihlalleri cezalandirirken , yapilan ihlalin ne olduguna bakarlar , bunun rakip oyuncuda yarattigi etki bir faktor degildir

Bir baska deyisle nagatomo ornegin gomisi ceker , gucu yetmez , o zaman ihlal gerceklesmemistir

Ama ne bileyim cok kalipli guclu bir stoper yunus u cekerse adam yerine cakilir kalir , o zaman ihlal gerceklesir diye ayrimlar olmaz

Bu pozisyon disinda hakem kotu degildi pek

Üst Alt