Hakemin Kafasını Yarmanın Cezası 2 Maç, ASY'nde kafa yarmanın cezası paha biçilemez - Sayfa 8 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Hakemin Kafasını Yarmanın Cezası 2 Maç, ASY'nde kafa yarmanın cezası paha biçilemez

Cevap: Hakemin Kafasını Yarmanın Cezası 2 Maç, ASY'nde kafa yarmanın cezası paha biçi

gercekten cok yorucu bir derbi oldu. kimse dayanamiyor, surekli yorum arkasi yorum. simdi fenerbahceli olarak benim agirima giden seyi acikca yaziyorum. sabaha kadar burda size elimden geldigince objektif oldugumu haykirsam cogu kimse inanmayacak, ve onlari da anliyorum elimden geldigince. ne de olsa hepimiz biriz.

beni rahatsiz eden sey fenerbahcenin iki mac ceza almasi degil. onunde kasimpasa ve ankaragucu maclari var, nisbeten kolay maclar, bunlari seyircisiz kazanamiyorsa o zaman hangi maci kazanacaksin? o yuzden fenerbahcenin bu olaylardan dolayi ciddi bir sorun yasayacagini dusunmuyorum.

sorun su: sizlerin de takdir edecegi gibi federasyon bunyesinde gorev yapan hicbir kurum onundeki talimatlari gerektigi gibi degerlendirmiyor. dolayisiyla verilen kararlar arasinda korkunc celiskiler ortaya cikiyor, gectigimiz hafta yasadigimiz gibi fenerlisi samiyendeki gecmis galatasaray maclarindan, galatasaraylilar da gecmis fenerbahce deplasmanlarindan ornekler vererek futbolu yoneten kurumlarin, medyanin, digiturk kameramanlarinin rakip takimi destekledigini, haksizliklarin surekli olarak tek tarafa yapildigini savunuyor. ve bunda da haklilar - cunku baktiginiz zaman bu ulkede herhangi toplumsal bir olay ancak ve ancak medyada yer bulabildigi kadar degerli oluyor. oysa adalet dagitmakla mukellef kurumlar bu sekilde calismak durumunda degil - onune gelen raporlari talimatlara gore degerlendireceksin, olur biter. ornegin bu hafta yasananlar eger bursaspor-belediye macinda yasanmis olsaydi haliyle futbol kamuoyu zerre kadar ilgi gostermeyecekti. eger bilica - zapotochny olsaydi ceza almayacak, bursaspor'un sahasi belki bir mac kapanacak, keita - okan buruk olsaydi muhtemelen iki macla yirtacakti. bunun bu sene taze ornekleri bile var - diyarbakirspor - fenerbahce macinda yasananlari hatirliyorsunuz - konuk takim sahayi terkedemedi ve yaklasik bir saat sahanin ortasinda beklemek zorunda kaldi. sahaya mac boyunca, surekli olarak bilumum madde atildi, ve bunlarin icinde pet sise falan degil, basbayagi tas var. isinan fenerbahceli oyuncunun bilegine tas geldi. diyarbakirspor'a verilen ceza 1 mac saha kapama, 1 mac tarafsiz saha. ornekler cogaltilir, ki bunlarin icerisinde fenerbahce- galatasaray yumurtali mac da sokulur, denizlispor - fenerbahce macinda galatasaray'in sampiyon oldugu mac da koyulur, sadece degisen kimin hangi ornegi verdigi olacaktir. malzeme bol.

bilica'nin cezasi: daha evvel buraya yazdigim gibi bence mac baslamadan yasanan olaylardan oturu yalnizca bilica ceza almaliydi - arda, cristian, ve kazim'in ceza almamalari gerektigini dusunuyordum, ancak en azindan uyarilmalarini beklerdim. lakin burda rahatsiz edici olan su: bilica'nin cezasi televizyon goruntulerinden mi verildi? eger oyle degilse, ve gozlemci / hakem bu olayi karsilasma baslamadan not ettiyse o halde bilica nasil oldu da sahaya cikabildi? yok eger bilica televizyon goruntulerinden ceza aldiysa, o zaman nasil olmustu da bundan onceki senelerde benzer vukuatlar soz konusu oldugunda federasyon (ya da pfdk, hatirlamiyorum) acikca bunun talimatlara aykiri oldugunu soyleyebilmisti? sahsen ben televizyon goruntulerine bakarak ceza verilmesi taraftariyim, ancak bunun yapilabilmesi icin oncelikle ulke genelinde her macin ciddi olarak kamera goruntuleriyle takip edilmesi gerekiyor. eger fenerbahce galatasaray maclarini 87 kamerayla takip eder, bucaspor - sanluurfa macini tek kamerayla uc dakikalik goruntuye indirgerseniz bu cozum olmaktan cikar, varolan sorunlari katmerler.

dedigim gibi sorunun temel sebebi standartsizlik, ve futbolu yonetenlerin basiretsizligidir. ancak asil endise veren bu kadar aleni bir sekilde ortada olan sorunu gormeyi reddedip hala savas naralari atan bir guruhtur ki hakikaten tiksindiriyor.

Gözlemciyledir tabiki zaten olmasa bile maçı izleyen herkes gördü kazım ve bilicanın yaptıklarını

Cevap: Hakemin Kafasını Yarmanın Cezası 2 Maç, ASY'nde kafa yarmanın cezası paha biçi

Her foruma yayalım arkadşalar!

Müthiş bir yazı.

Genelkurmay + Başbakan + Tff + Mhk + Pfdk + Medya + M.fya + Pava = Febe

Hadi şimdi güreşelim minderde.

2 maç ceza verdiler.Çok büyük ihtimalle fener itiraz edecek,1 maç seyircisiz,1 maç saha kapatma olacak ve fener karlı çıkacak gibi bir izlenim edindim.Bunlardan herşey beklenir.

Göz göre göre hakkımız yeniliyor MHK ortada yok, TFF tepkisiz, ASY'de aynı olaylar olsa tff ve mhk aynı şekilde davranmıyacak akıllı olalım, sopa filan atmayalım, bu tff'ye karşı tedbirli olalım, tahriklere gelmeyelim, onlar dan üstün olduğumuzu 90 dakka daha fazla bağırarak gösterelim.Gerekirse ıslıklayalım ama sopa, su filan atmayalım renktaşlar.

Göz göre göre hakkımız yeniliyor MHK ortada yok, TFF tepkisiz, ASY'de aynı olaylar olsa tff ve mhk aynı şekilde davranmıyacak akıllı olalım, sopa filan atmayalım, bu tff'ye karşı tedbirli olalım, tahriklere gelmeyelim, onlar dan üstün olduğumuzu 90 dakka daha fazla bağırarak gösterelim.Gerekirse ıslıklayalım ama sopa, su filan atmayalım renktaşlar.

Eğer ASY'deki maça onlardan puan olarak geride çıkarsak bunların olma ihtimali %100

Ali Sami Yen'de oynanacak maçın hakemi dünyanın en şansız insanı. Şimdiden Allah sabır versin garibime. Ben hakem olsam o hafta hastayım, sakatım ayağına yatardım :D

Ali Sami Yen'de olay çıkmasın.. Hiç bir yerde düşmanlık olmasın ama hakkımızı da sonunda kadar savunalım.

Lakin futbolu futbol içi sevelim

Son zamanlarda artık derbiler sonrasında maç kimin sahasındaysa sahası bir kaç maç kapatılır oldu. Derbi gerçekten derbi olmaktan çok bir meydan savaşına döndü. Futbol izlediğimi hatırlamıyorum bu derbilerde doğru dürüst. Ali Sami Yen'de de ister istemez olaylar çıkacaktır ve gelebilecek olası bir cezaya göre ligin ikinci yarısında evimizde oynadığımız son maç olabilir fener maçı. Sakin olmalı fark atarak evlerine yollamalıyız feneri. Yapabileceğimiz en iyi şey birilerinin kafasını gözünü yarmak değil bol golle evlerine uğurlamaktır..Böyle taşkınlıklara hiç gerek yok..

Biz Fenerin yaptığı baskıyı yapamıyoruz Samiyen de kendi futbolcumuzu strese sokuyoruz iyi yürütemiyoruz o atmosferi .Onlar 2 maçla yırtıyor biz aynısını yapsak 5 maç yeriz bu yüzden herkezi şaşırtıp düzgün bir maç götürmeliyiz Samiyende Fener asıl o zaman şaşırır.Baskıyı sadece sesimizle yapıp takımımızı desteklemeliyiz.Hakemi ıslıklarla felan baskı altına almalıyız.Ben eğer atmosferi iyi yürütürsek nasıl fener bizi yeniyor 10 senedir bizde onları Samiyende yeneriz sürekli.

bugün uğur meleke bir konuya çok güzel değinmişti yazısında.eğer fenerbahçe-galatasaray maçlarında saha kapatma gibi bi yaptırım uygulanacaksa bunun bir sonraki lig maçı değilde bir sene sonraki fenerbahçe-galatasaray maçında olması daha mantıklı diye yazmış ki haksız da değil.

bugün uğur meleke bir konuya çok güzel değinmişti yazısında.eğer fenerbahçe-galatasaray maçlarında saha kapatma gibi bi yaptırım uygulanacaksa bunun bir sonraki lig maçı değilde bir sene sonraki fenerbahçe-galatasaray maçında olması daha mantıklı diye yazmış ki haksız da değil.

İlk bakışta evet çok mantıklı denilebilecek ama sonrasında uygulanabilirliği hiç olmayan bir düşünce.

Saha kapatma cezalarının kaymağını bir sonraki hafta o takımla oynayacak takım yiyor. Mesela bu cezada benim takımıma yapılan yapıldı ama Kasımpaşa yararlanıcak bu cezadan . Bu bjk da olabilirdi veya başka bir sezon baz alınırsa bundan şampiyonluktaki bir rakibimizde avantaj sağlayabilirdi. Bu yönden bakınca evet mantıklı diyorsunuz .

Diğer taraftan bakınca ilk olarak ceza düzenlemelerini takımlara göre yapamazsınız. Her ne kadar ülkemizde yazılı olarak işlemesede cezalar renklere göre veriliyor veya verilmiyor ama bunu resmiyete dökemezsiniz. Yani fenerle oynayacağımız maçlar için ayrı bir prosedür belirlenemez. Tüm geneli kapsadığını düşünün. Mesela bizim ankaragücü maçındaki olaylardan adamlar 3 mac ceza alsın ve o sene sonunda da adamlar küme düşsün. O zaman ne olucak adamlar cezasını ne zaman cekıcek veya cekıcek mı cekmeyecek mı belli değil. Birde bizim fb maçında aldığımız 5 maç cezayı düşünün. Düşünün ki 12 yaşında bir çocuğunuz veya kardeşiniz var 17 - 18 yaşina kadar Samiyende hiç alakasının olmadığı adamlar yüzünden fener maçı seyredemiycek.

Tüm bunlardan dolayı uygulanabilirliği olmayan çok düşünmeden bir fikir ortaya sürmüş çok beğendiğim Uğur Meleke. Bence en mantıklı olucak ceza sistemi şudur , fener bizim maçtan dolayı 2 maç seyircisiz oynama cezası mı aldı. Kaç para bu adamların stad hasılatı ,5 lira diyelim. Verir 10 lira bizim takıma , hem olaylardan mağdur olan takımın bir kazanımı olur hemde düşünsenize fenerliye ne kadar koyar. Bence oldukça mantıklı bir sistem

Uğur Meleke'nin fikri bir harika.

Bütün olayları keser. Hiçbir taraftar bir sonra ki Fener veya Galatasaray derbisini kaçırmayı göze alamaz. Hiç olay çıkmaz valla. Süper fikir.

Bu maç için 2 maç ceza verilmesini normal karşılıyorum.1 maç olsa az 3 maç olsa fazla olurdu.2 maç isabetli bir karar.Hakemin kafası yarılmış olabilir ama sahaya atılan madde sayısı bizim geçen yıllarda Ali Sami Yen Stadında atılmış olan madde sayısından azdır.Yani fazla madde atıp kimseye isabet etmedi ve de kimsenin başı yarılmadı diye az ceza verilir,başı yarıldı diye fazla ceza verilir gibi bir mantık yok.Sonuçta bizim son 2-3 yıldır sahaya atılan maddeler yağmur gibi oluyor.Ama hiçbiri de isabet etmiyor tribünler uzakta olduğu için etse bile fazla hasar yaratmıyor.Kadıköy'de isabet ediyor diye onlara daha fazla ceza verilmesi gerekir diye bir mantık yok benim ölçülerimde..

Üst Alt