Hangi Kardiyo Metodu En Hızlı Yağ Yaktırır?


Aerobik (oksijen içeren) egzersiz söz konusu olduğunda, en iyi metotlar hangileridir ve yararları nelerdir? Burada konuyu ayrıntılı olarak ele alacağım. Aerobik egzersiz örneklerini, ve izlenecek kuralları vereceğim. Şimdi, aerobik hakkında her şeyi öğrenme zamanı!

İnatçı vücut yağlarından kurtulmak ve mümkün olan en iyi forma kavuşmak, bir miktar aerobik egzersiz yapmayı gerektirebilir. Bilinen aerobik metot çeşitliliği ve bunları kardiyo ile ilişkilendirme yolları oldukça fazladır. Hatta fazla kilolarından arınıp, zor kazanılmış kaslarını göstermek isteyenlerin kafalarını karıştıracak kadar çok.

Cevabı merak edilen soru: Aerobik egzersizin en iyi çeşitleri nelerdir? Kardiyovasküler yöntemle yağ yakmanın mükemmel bir yolu var mıdır, eğer varsa, nedir? Aerobik egzersiz doğası gereği birincil yakıt kaynağı olarak yağa gereksinim duyar. Karbonhidrat ve protein ise daha küçük ölçekte kullanılır. Bu yüzden yağ yakmak için, bir miktar aerobik çalışma gerekeceği açık ve nettir.


Aerobik çalışma, uzun, tekrarlayan, kalbi ve ciğerleri yoracak kadar zor olan her türlü egzersiz hareketini teşkil eder.Ancak, en iyi şekilde kilo vermek için yapılması gereken aerobik çalışmanın türü tartışmaya açık bir konudur. Aerobik çalışmalar (yüksek tempolu aerobiğin daha fazla kalori yaktığı bilinse de, genellikle orta tempolu yapılır) tekrarlı, uzun süren ve zor egzersizlerden oluşur. Egzersizler, kalp ve akciğerleri zorlamalı ve oksijeni yakıt kaynağı olarak kullanarak vücudu uzun bir süre desteklemelidir. (15-20 dakika veya daha uzun süre)

Bazı aerobik egzersizler:
 • kürek çekme
 • koşu
 • yürüyüş
 • bisiklete binme
Aerobik egzersizler yukarıda sayılanları ve bunların varyasyonlarını içerebilir. (Ortak noktaları vücudun en büyük kas gruplarının çalıştırılıyor olmasıdır). Bu makalenin amacı, yağ yakmak için en iyi aerobik egzersiz metotlarını belirlemek ve bu yöntemlerin etkili olma sebeplerini sizlere açıklamaktır.

Aerobik egzersiz sırasında, oksijen, yağ ve karbonhidrat birleştirilip adenozin trifosfat (ATP) üretilir. ATP bütün vücut hücreleri için temel enerji kaynağıdır.

Vücudumuz karbonhidrat ve protein ile kıyaslandığında, oldukça büyük yağ depolarına sahiptir. Oksijenin varlığı yağları kolayca hareketlendirebilir. Vücut, aerobik egzersiz için daha verimli bir yakıt kaynağı olduğundan egzersiz sırasında öncelikli olarak yağ depolarını kullanılacaktır. Bu nedenle yağ, glikoz gibi oksijensiz ve kısa süreli patlama etkisine sahip tepkimelerden daha uzun süre enerji sağlar.

Öyleyse, orta tempolu (Maksimum Kalp Atış Hızının (MKAH) yüzde 50-75’i ile) yapılan aerobik çalışma daha fazla gerçek yağ yaktırır gibi görünüyor. Gerçekten de uzun vadede büyük oranda yağ yakımına yardımcı oluyor mu? Bazı araştırmalar öyle olmadığını söylüyor.

Görünen o ki aerobik çalışmalarda Maksimum Kalp Atış Hızını (MKAH) yüzde 75 ve üzerine çıkardığımızda, daha fazla toplam kalori yakıyoruz. Bu da kuşkusuz uzun vadede daha fazla toplam yağ kaybı anlamına geliyor. (220 den yaşınızı çıkararak Maksimum Kalp Atış Hızınızı kolayca hesaplayabilirsiniz.)

Yaptığınız egzersiz aerobik sınırlar (oksijen kullanan) içinde kalırsa ve anaerobik (yani yakıt olarak karbonhidrat kullanan) sınırlara düşmezse daha iyi olur. Ne kadar yüksek tempolu, o kadar iyi.

Düşük tempolu aerobikte olduğu gibi eğer daha fazla toplam kalori kullanırken nispeten daha az yağ yakılmışsa, bu kalorilerin depolanma olasılığı daha fazladır ve yağ yakımı çok daha az olacaktır. Yüksek tempolu aerobik yapıldığında vücut çalışırken çok daha fazla toplam kalori yakar ve sonuçta yakılan yağ kalorileri de artar.

Bu düşük tempolu egzersizler hiçbir işe yaramaz demek değildir. Daha sonra açıklanacağı gibi, onları da kullanacağımız durumlar var. Ancak, eğer en kısa sürede büyük miktarlarda yağ yakmayı hedefliyorsanız, yüksek tempolu aerobik antrenmanları sizin için mükemmel bir seçim olacaktır. Biraz da yüksek ve düşük tempolu aerobiğin yararlarını karşılaştıralım.


Aerobik Egzersizin Yararları

Aerobik egzersizlerin bütün formları birçok benzer fayda sağlar. Yüksek ve düşük tempolu metotların (sözde her ikisi de yağ yakma aralığı içinde olmasına rağmen) kendilerine özel farklı faydaları vardır.

Belli bir aerobik metodundan yarar sağlamak için önce egzersizin ne tempoda yapılacağına karar verilmesi gerekir. Öncelikle Hedef Kalp Hızının (HKH) alt ve üst sınırlarını tespit etmek gerekir. Aralığın alt ucu Maksimum Kalp Atış Hızının (MKAH) yüzde 55’i, üst ucu ise yüzde MKAH’nin 80’idir. Bir hesap makinesi kullanarak bu değerleri bulabilirsiniz. (220 den yaşınızı çıkarıp, çıkan sonucu önce 0,55, sonra 0,80 ile çarpın)​


Aerobik egzersiz (yoğunluğu ne olursa olsun) kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Aerobik egzersizin (yoğunluğu ne olursa olsun) aşağıdaki konulara yardımı olacaktır:
 • Akciğerin işlevini desteklemek için solunum sırasında kullanılan kasları güçlendirir.
 • Alyuvarlar toplam sayısını artırarak, vücudun oksijen kullanımını kolaylaştırır.
 • Kalp kaslarını güçlendirerek, kalbin kan pompalama verimliliğini artırır.
 • Stres ve gerilimi azaltarak, zihinsel sağlığı artırır.
 • Kanın vücudun uç noktalarına kadar dolaşımını kolaylaştırır.
 • Kişinin öz saygısını artırır ve kendini daha iyi hissettirir.
Düşük-Orta tempolu aerobik çalışma (MKAH’nin yüzde 50-75’i):
 • Eklemler üzerine daha az baskı uygulaması nedeniyle bu tempo obez ve fazla kilolu kişiler için en idealidir.
 • Direkt yağ yakar (toplam kaloriden yakmak yerine) ve uzun süre yapılabilir.
 • Daha yoğun ve zorlayıcı antrenmanların ardından aktif iyileşme olarak faydalanılabilir.
Orta-Yüksek tempolu aerobik çalışma (MKAH’nin yüzde 70-85’i):
 • Daha fazla toplam kalori, ve dolayısıyla sonuç olarak daha fazla toplam yağ yakımı sağlar.
 • Metabolizma hızını (egzersiz esnasında ve sonrasında) düşük tempolu aerobiğe göre daha büyük ölçüde arttırır.
 • Daha fazla dayanıklılık, güç ve atletik performans gibi yararlar sağlar.
 • Kemik erimesini engellemeye yardımcı olur.
Aerobik Egzersiz Metotları & Avantajları
Uygun aerobik çalışma temposu kişinin hedeflerine göre belirlendikten sonra ne tip egzersiz yapılacağı seçilmelidir. Bazı egzersizler doğası gereği yüksek tempoluyken, bazıları ise düşük tempoludur. Bazıları kişinin belirli spor hedeflerine uygunken, diğerlerinin amacı fiziksel belirginlik için vücut yağını düşürmektir.

İyi bir aerobik egzersiz seçmenin anahtarı, eğlenceli ve etkili olmasıdır. Böylece hedefe giden yolda sürekliliği garanti edebilirsiniz.

1. Yürüyüş (Saatte 300-400 Kalori)

Yürüyüş, bir zamanlar yağ yakmak için kusursuz bir aerobik egzersiz olarak düşünülse de, şimdilerde en az etkili aerobik yöntemi olarak kabul ediliyor.

Yeni başlayanlar, kas incinmesi yaşayanlar veya çok kilolular için harika olmasına rağmen, diğer metotlara kıyasla düşük temposu sebebiyle kilo vermek ve fit bir görünüme kavuşmak için en ideal seçenek değildir.

Yoğunluğu daha düşük olan bir egzersizin, birim zamanda daha az kalori yaktığı düşünülüyor. (45 dakikalık orta hızda yürüyüşün, 15 dakika bisiklete binmekten daha az kalori yakması gibi)

Ayrıca, yürüyüşten sonra metabolizmada ortalama 1-2 saatlik bir artış görülüyor. Oysaki yüksek tempolu aerobik egzersizlerde bu süre 24 saate kadar çıkar.

Yürüyüş aşağıdaki amaçlarda kullanılabilir:
 • Aşırı kiloluların yağ yakmasını sağlamak. (diğer yöntemleri kullanamayanlar için geçerli bu)
 • Kas incinmesi yaşayanlarda düşük etkili egzersiz olarak.
 • Kas onarımı sürecinde daha ılımlı bir egzersiz olarak. (yüksek tempolu egzersizler sonucu kas zorlanmalarında)
 • Yüksek tempolu aerobik egzersizlere hazırlık olarak.
Yeni başlayanlar için iyi bir yürüyüş programı aşağıdaki gibi olabilir:
 • Sıklık: haftada 3 gün
 • Yoğunluk: MKAH’nin yüzde 50-70’i
 • Süre: her seans 20-45 dakika

2. Koşu (Saatte 600 Kalori)

Yürüyüş ile kıyaslandığında daha yüksek tempolu bir egzersiz olan koşu, (depar atma anaerobik olduğu için bu kapsamda değildir) yağ yakmak, ve kalp ve akciğer sağlığını iyileştirmek için etkili bir yöntemdir.

Kilo verme amacıyla yapılan koşunun asıl yararı çok fazla kalori yakmasının yanı sıra metabolizma hızını egzersiz sonrasında da uzun bir süre yüksek tutmasıdır.


Kilo verme amacıyla yapılan koşunun asıl yararı çok fazla kalori yakmasının yanı sıra metabolizma hızını egzersiz sonrasında da uzun bir süre yüksek tutmasıdır.

Yağ yakmak için koşunun bir çeşidi olan tempolu ve yavaş koşu da yapılabilir. Bu yöntem de yüksek tempolu bir aerobiktir ve öncelikli yakıt olarak karbonhidratın kullanıldığı anaerobik sınırı geçmez. Koşu tıpkı yürüyüş gibi vücudun tüm alt kısmını çalıştırır ama çok daha büyük ölçüde.

Özelikle, kalça fleksörleri (bükülme hareketi yapan kaslar), hamstringler (diz arkasındaki kirişler), quadrisepler (bacağın ön üst kısmındaki kas gurubu) ve baldırları çalıştırır. Harika bir alt vücut antrenmanıdır. Ayrıca kolları da çalıştırır ve ekstra kalori yakan bir etki sağlar.

Koşu aşağıdaki amaçlar için kullanılabilir:
 • Yüksek tempolu aerobik çalışma yapmak ve bunun sonucunda daha fazla yağ yakmak için.
 • Bacak kas liflerini güçlendirmek ve böylece kasları belirginleştirmek ve şekillendirmek için.
 • Fit olmak ve atletik performansı arttırmanın sportif bir yolu olarak.
 • Metabolizma hızını 24 saate kadar arttırmanın bir yolu olarak.
 • Yüksek etkili doğasından dolayı, kemik erimesini önlemeye yardımcı olmak için.
Yeni başlayanlar için koşu programı aşağıdaki gibi olabilir:
 • Sıklık: haftada 3 gün
 • Yoğunluk: MKAH’nin yüzde 65-85’i
 • Süre: her seans 20-30 dakika

3. Bisiklete Binme (Saatte 600 Kalori)

Bisiklete binerken ve koşarken aynı kaslar çalışır, fakat kas ve kemiklere daha az yük bindirdiği için bisiklet daha avantajlıdır. Bu da bisikleti belli sakatlığı olanlar hariç herkes için ideal bir seçim yapar.

Kondisyon bisikleti veya açık havada normal bisiklet kullanılabilir. Amaç yağ yakmak olduğu ve kapalı alanda daha az dikkat dağıldığı için kondisyon bisikleti önerilir.

İster kondisyon bisikleti, ister normal bisiklet olsun, ikisinin de temposu tercihe göre değiştirilebildiği için kardiyovasküler hedefleriniz ne olursa olsun herkese uygundur. Bisiklete binerken tempo yavaştan hızlıya ani bir şekilde değiştirilebildiğinden, YTAA (Yüksek Tempolu Aralıklı Antrenman) için de idealdir.

Vücut geliştiriciler için bisiklete binme, bacağın ön üst kısmındaki kas grubunu şekillendirir. Bu da yarışma döneminde yarışmacıya belirgin bir farklılık sağlar.

Aerobik egzersiz olarak bisiklete binme aşağıdaki nedenlerle yararlıdır:
 • Kas ve kemiklere az yük bindiren bir egzersiz olarak çok miktarda vücut yağı yaktırır.
 • Fit olmanın ve atletik performansı arttırmanın sportif bir yolu olarak.
 • Bacağın ön üst kısmındaki kas gurubunu detaylı bir şekilde biçimlendirdiği için.
Yeni başlayanlar için bisiklete binme programı aşağıdaki gibi olabilir:
 • Sıklık: haftada 3 gün
 • Yoğunluk: MKAH’nin yüzde 65-85’i
 • Süre: her seans 30-45 dakika

4. Kürek Çekme (Saatte 840 Kalori)
Kürek çekme aleti ile yapılan egzersiz tüm vücudu çalıştırır. Ayrıca, vücut yağını sıyırıp atan yüksek tempolu bir çalışmadır. Yürüyüşten yüksek temposu, koşudan düşük etkisi, ve vücuttaki tüm ana kasları çalıştırması ile kürek çekme, mükemmel bir egzersiz olarak kabul edilir ve yaygın olarak yapılan diğer aerobik çalışmalardan daha fazla saat başına kalori yaktırır. (saatte 840 kalori)


Kürek çekme aleti ile yapılan egzersiz tüm vücudu çalıştırır.

Aerobik egzersiz olarak kürek çekme aşağıdaki sebeplerle yararlıdır:
 • Diğer yaygın aerobik egzersizlerden daha fazla kalori yaktırır.
 • Yağ yaktırırken tüm vücudu çalıştırdığı için bir yandan da kas yaptırır.
 • Fit olmanın ve yağ yakmanın, kas ve kemiklere fazla yük bindirmeyen, yüksek tempolu bir yoludur.
 • Fit olmanın ve atletik performansı artırmanın sportif bir yolu olarak.

5. Yüzme (Saatte 600 Kalori)
Yüzme de kürek çekme gibi bütün vücudu çalıştırırken çok fazla kalori yaktıran harika bir egzersizdir. Üstelik ağırlıksız ortamda (suda) yapıldığı ve kas ve kemiklere az yük bindirdiği için sakatlanma riski de çok düşüktür.

Serbest stilde yüzmek, birçok insan için yeterince iyi olsa da, farklı kas gruplarını çalıştırmak için mümkünse değişik stillerde kulaç atmak çok yararlı olacaktır. Bu tempo değişimi daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olur.

Yüzme aşağıdaki sebeplerden ötürü harika bir aerobik egzersizdir:
 • Aerobik çalışmaların içinde sakatlanma riski en az olan egzersizdir.
 • Vücudun belli başlı bütün kas gruplarını çalıştırır.
 • Fit olmaya yardımcı olur ve atletik performansı artırır.
 • Fazla sayıda kalori yakar ve yağ yakımına yardımcı olur.

6. İp Atlama (Saatte 1000 ve Üzeri Kalori)

İp atlama kürek çekmeden daha fazla kalori yakar (saatte 1000 kaloriden fazla) ve kısa süreli yapmak en iyisidir.
Kas ve kemiklere çok yük bindiren bir egzersiz olsa da, eğer doğru yapılırsa ip atlama harika bir aerobik egzersizdir. Baldır ve omuz kaslarını dinamik bir şekilde çalıştırdığından bu kas gruplarını büyük ölçüde belirginleştiririr. Doğru bir şekilde ip atlama, inanılmaz derecede beceri, kuvvet, odaklanma ve sabır gerektirir. Bu yüzden en zor aerobik egzersizlerden biri olarak sayılabilir.

İp atlama, kürek çekmekten daha fazla kalori yaksa da (saatte 1000 kaloriden fazla), yaygın bir aerobik egzersiz olarak kullanılmaz. Eğer çok uzun süre yapılırsa, bacak ve kalça sakatlanmalarına sebep olabilir. Bu yüzden en iyisi süreyi kısa tutmaktır.

Ustalaştıktan sonra, ip atlama şu nedenlerle oldukça etkilidir:
 • Çok fazla kalori yakar.
 • Yüksek etkili doğası nedeniyle, kemik erimesini engellemeye yardımcı olur.
 • Maksimum kuvvet, dayanıklılık ve hız gibi geniş bir yelpazede beceri geliştirir.
 • İp atlama boksörlerin eğitimlerinin ayrılmaz bir parçasıdır.


7. YTAA (Yüksek Tempolu Aralıklı Antrenman)
YTAA (Yüksek Tempolu Aralıklı Antrenman) yağ yakmanın en yeni ve etkili yollarından biridir. Geleneksel kardiyo metotlarına kıyasla çok daha kısa zamanda istenen etkiyi veren, yoğun tempolu bir aerobik antrenman seçeneğidir.

YTAA, isminden de anlaşılabileceği gibi yüksek tempolu aerobik çalışmaya, çok daha yüksek tempolu bir bileşen katarak çok fazla miktarda yağ yakmanızı sağlar. Ayrıca metabolizma hızınız, egzersiz sonrasında da yüksek olduğundan yağ yakma etkisi 24 saat boyunca devam eder.

Düzenli aerobik yapılırken, bir zaman sonra gelişmenin yerinde saydığı bir durgunluğa girilebilir. Bu vücudun aynı tempoya alıştığı ve kalorileri saklamaya çalıştığı anlamına gelir. YTAA yaparak yani tempoyu sık sık değiştirerek, durgunluk problemi önlenebilir.

YTAA antrenman örneği aşağıdaki gibi olabilir:

Aerobik antrenman olarak bisiklet yaparken ortadan yüksek tempoya doğru (MKAH'nin yüzde 75-80’i) iki dakika çalışın. Sonra çalışma hızınızı çabucak MKAH’nin yüzde 90'ının üstüne 30-60 saniye boyunca yükseltin. Bu şekilde 30 dakika boyunca aynı süreci tekrarlayın. Koşma, kürek çekme veya yüzme egzersizlerinde benzer şekilde YTAA yapabilirsiniz.

YTAA aşağıdaki sebeplerden dolayı mükemmeldir:
 • Epinefrin ve norepinefrin gibi yağ yakan hormonları artırır.
 • İnsülin seviyesini baskılar.
 • Metabolizma hızını diğer kardiyo yöntemlerine göre daha fazla artırır.
Aerobik Egzersiz Önerileri
Kademeli Olarak Başlayın

Diğer antrenmanlarda olduğu gibi, aerobik egzersize eğitimin ilk aşamalarında özellikle de aşırı kilolu veya antrenmansız olanlar için yavaş tempoda başlanmalıdır. Yürüyüş, yeni başlayanlar için mükemmel bir başlangıç egzersizi olur. Diğer metotlardan daha az emek ister ve kas ve kemik üzerine daha az yük bindirir.

Kısa sürede aşırı yoğun çalışma yapmak, sakatlanmalara veya tükenmeye neden olabilir. Antrenmanlara kasları ısıtarak ve eklemleri yağlayarak başlamak çok önemlidir. Özellikle yüksek tempoda çalışılacaksa, yoğunluk kademeli olarak artırılmalıdır.

Hedeflenen Kalp Atış Hızı Aralığında Çalışın

''Yağ yakma aralığı'' kavramı gözden düşmüş olsa da, vücudun tam kapasite çalıştığından emin olmak için belirli bir kalp atış hızı aralığında kalmak hala önemlidir. Daha önce verilen formül kullanılarak, hedef kalp atış hızının alt ve üst limitlerine karar verilip, antrenman bu değerlere göre ayarlanır.

Daha fazla fayda sağlamak için, üst limite yakın çalışın. Aralığın üst sınırını aşarsanız sakatlanma riski ile karşılaşabilirken, alt sınırının altına düşerseniz etkisi çok az olur.


Kısa sürede aşırı yoğun çalışma yapmak, sakatlanmalara veya tükenmişliğe neden olabilir.

Aşırıya Kaçmayın
Kardiyo her zaman güvenle yapılmalıdır. Aşırı çalışmak, başarmaya çalışılanın tersine bir etki yaratabilir. Seansın süresi 45-60 dakikayı aşmadığı sürece (bu sürenin tamamen sağlıklı insanlar için uygun olduğu kabul edilir) yağ yakma ve sağlığa olan diğer faydalar ortaya çıkar.

Sınırı aşmak, tekrarlayan sakatlıklara (egzersiz türüne bağlı olarak) ve kas kaybına yol açabilir. Kas kaybı metabolizmanın yavaşlamasıyla ve yağ kaybının engellenmesiyle sonuçlanır. Ağırlık kaldırma programı eşliğinde yapılan kardiyo, aşırıya kaçmamak için dikkatle izlenmelidir. Fit olmak için ideali aerobik egzersizleri ve ağırlık kaldırma antrenmanlarını beraber yapmaktır.

Bir Etki Yaratmak İçin Yeterince Yapın (Yoğunluk, Süre ve Sıklık Açısından)
Bir aerobik antrenman programından en iyi şekilde yararlanmak için, yoğunluk, süre ve sıklık titizlikle planlanmalıdır. Böylece yeterli etki sağlanabilir. Bu değerler kişinin özel hedeflerine veya hangi seviyede olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Örnek olarak genel bir aerobik antrenman programı (orta derecede antrenmanlı bir kursiyer için) bisiklet çevirme yoğunluğu MKAH'nin yüzde 70-85'i, süresi 45-60 dakika ve sıklığı haftada 4 gün olmalıdır. Daha az antrenmanlı biri için daha azı yeterlidir.

Antrenman Öncesinde, Esnasında ve Sonrasında Su İçin
Aerobik antrenman yapılırken, artan vücut ısısı ve ter yoluyla büyük bir miktarda sıvı kaybı gerçekleşir. Egzersiz öncesinde, egzersiz sırasında ve sonrasında su içmek çok önemlidir. Yeteri kadar su içmeden aerobik çalışma yapmak (özellikle sıcak havada) vücudun su kaybına ve performans düşüklüğüne sebep olur. Onun için hiç susuz kalmayın.


Sonuç
Vücudu güzel bir forma kavuşturmak için bir miktar aerobik çalışmanın gerektiği genel bir kanıdır. Ancak yapılacak çalışmanın türü ve kullanılan yöntem kişiden kişiye göre değişir. Seçilen egzersizin kişinin gereksinimlerini karşılaması, eğlenceli, etkili ve istikrarlı olması üstün başarı elde etmek için çok önemlidir.

Umarım bu makale aerobik çalışmanın sunduğu yararları ve uygun yöntemleri akıllarda netleştirmiştir ve fit olma hedeflerinize ulaşmanız konusunda size bir ışık tutmuştur.

Hangi Kardiyo Metodu En Hızlı Yağ Yaktırır?
 
Haftada iki gün yüzüyorum üç gün ağırlık çalışıyorum ama göbek erimiyor bi türlü. Egzersizden daha önemlisi beslenme bence yağ yakmak için
 
Haftada iki gün yüzüyorum üç gün ağırlık çalışıyorum ama göbek erimiyor bi türlü. Egzersizden daha önemlisi beslenme bence yağ yakmak için
Ben sadece yuzyuorum yine erimiyor.

Yüzme de ama bir olay var. Hizli yüzmek var... Plaj da keyif yapmak gibi yüzme var .
Yok ya öyle keyif için değil spor yapmak için yüzüyorum da yine de erimiyor. Bi de işin garibi ben zayıfım ve metabolizmam da hızlıdır sadece göbeğim var o kadar spora erimiyor bi türlü
 
Haftada iki gün yüzüyorum üç gün ağırlık çalışıyorum ama göbek erimiyor bi türlü. Egzersizden daha önemlisi beslenme bence yağ yakmak için
Ben sadece yuzyuorum yine erimiyor.

Yüzme de ama bir olay var. Hizli yüzmek var... Plaj da keyif yapmak gibi yüzme var .
Yok ya öyle keyif için değil spor yapmak için yüzüyorum da yine de erimiyor. Bi de işin garibi ben zayıfım ve metabolizmam da hızlıdır sadece göbeğim var o kadar spora erimiyor bi türlü
Şeker, Un, Ekmek, Makarna gibi şeylerden uzak dur.

Sadece Protein, Et, Sebze vs tüket. (Low-Carb veya Atkins tarzı)
Bak Meyve bile değil..onda da şeker var.
Ve tabiki Özellikle karın kasını çalıştırır...
 
En iyi kaloriyi ağırlık calışması yaktırır. Cardio'yu anca onla harmanlarsanız daha iyi olur. Sıralamayı veriyorum Diyet > ağırlık calışması > cardio.
 
Bu işin sırrını adam açıkladı ama linç edildi dedi ki; "toplama kamplarında hiç şişko gördünüz mü" hemen ooov anti-semitist dediler ardından da içinden pis nazi şimdi sana bilimsel olarak itiraz edeceğim diyen takiyeci bilim adamları da ama onlar öldüler diye çıkış yaptılar adam da ikinci bir efsane cevap daha verdi; "müttefik askerlerin kurtardığı 4 yıldır konsantrasyon kamplarında olan milyonlarca kişi vardı" diye...

Evet tarih iyidir şimdi hayatta kalacak ve bedensel olarak çalışacak kadar yiyin isterseniz sabaha karşı yiyin isterseniz akşam 8'de yiyin isterseniz ikindi de yemeyi kesin fark etmez...Sadece patates yiyerek de yaşanılır sadece yumurta yiyerek de yeter ki az yiyip hareket edin anasını satayım çok rahatsızsanız kilonuzdan yada takılın göbekli ne var :) Bu arada videoyu da ekleyeyim, hürmetler;

 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Haftada iki gün yüzüyorum üç gün ağırlık çalışıyorum ama göbek erimiyor bi türlü. Egzersizden daha önemlisi beslenme bence yağ yakmak için

Beslenmeye çok dikkat etmezsen o six pack olayı olmaz kolay kolay.
Ya gün boyu çok düzgün beslenmişim gibi geliyor sağlıksız hiç bişey yemiyorum akşam bi hesaplıyorum yediklerimi %50 yağ almışım :D
Et, Peynir, Yumurta, Sebze

Bunlar ile yetin. Vücut Yağ yakması gerekir.
Sen karbonhidrat tarzı şeyleri tüketir isen, vücut yağ yerine şeker yakar.
 
Haftada iki gün yüzüyorum üç gün ağırlık çalışıyorum ama göbek erimiyor bi türlü. Egzersizden daha önemlisi beslenme bence yağ yakmak için

Beslenmeye çok dikkat etmezsen o six pack olayı olmaz kolay kolay.
Ya gün boyu çok düzgün beslenmişim gibi geliyor sağlıksız hiç bişey yemiyorum akşam bi hesaplıyorum yediklerimi %50 yağ almışım :D
Et, Peynir, Yumurta, Sebze

Bunlar ile yetin. Vücut Yağ yakması gerekir.
Sen karbonhidrat tarzı şeyleri tüketir isen, vücut yağ yerine şeker yakar.
Yani yağın biraz fazla çıkmasında sıkıntı yok zaten vücut harcıyor karbonhidratı düşük tut diyosun
 
Bide kendinize eziyet etmenize gerek yok , Herşey kalori hesabı ile alakalı aldığınızdan fazlasını yakarsanız kilo verirsiniz olay bu. İşin sağlık boyutunu bi kenara bırakıyorum ben kilo vermek istiyorum diyen adam baklava ilede kilo verir dürüm döner ilede. Ben kebab döner 2 lisi ile yağ oranımı %10 altına çektiğim oldu. İlk spor yaptığım yıllrda çok eziyet ederdim kendime sadece sırf 2.5 yıl ben her gün yulaf yumurta tavuk pilav 4 lüsü ile beslendiğimi bilirim. Tamamen eziyet sürdürülebilirliği yok. En güzel diyet sürdürülebilirliği olucak diyet'dir 1 ay yapıp hedefime ulaşayımla olmuyo o işler . 2 3 ayın sonunda aynı noktaya geri dönüyorsun yaşam stili haline getirmek lazım. O yüzden fatsecret tarzı uygulamalar var yediğinizin kalorisini girin almanız gerekenden aşağısını alın sporunuzu yapın , Kilonuzuda verirsiniz yağ oranınızıda düşürürsünüz.
 
Haftada iki gün yüzüyorum üç gün ağırlık çalışıyorum ama göbek erimiyor bi türlü. Egzersizden daha önemlisi beslenme bence yağ yakmak için

Beslenmeye çok dikkat etmezsen o six pack olayı olmaz kolay kolay.
Ya gün boyu çok düzgün beslenmişim gibi geliyor sağlıksız hiç bişey yemiyorum akşam bi hesaplıyorum yediklerimi %50 yağ almışım :D
Et, Peynir, Yumurta, Sebze

Bunlar ile yetin. Vücut Yağ yakması gerekir.
Sen karbonhidrat tarzı şeyleri tüketir isen, vücut yağ yerine şeker yakar.
Yani yağın biraz fazla çıkmasında sıkıntı yok zaten vücut harcıyor karbonhidratı düşük tut diyosun
Bir oku renkdaş.
Ketojenik Diyet


Meğer ne maharetleri varmış: Ketojenik diyetin faydaları
Ketojenik diyet sadece kilo vermek için değil, çeşitli hastalıkların etkilerini azaltmak için de uygulanan bir yöntem. Vücuda fazla karbonhidrat ve şeker alındığında enflamasyon (iltihap) artıyor ve bu enflamasyon, hücrelerin savunma mekanizmalarını bozuyor, çoğu zaman da hücrelerin ölmelerine neden oluyor. Bu hücrelerin bozulması ve ölmesi de pek çok hastalığa neden oluyor. Bu hastalıkların başında ise epilepsi ile diyabet geliyor.

İlk olarak 1920'lerin başında epilepsi nöbetlerini azaltmak için uygulanmaya başlanan ketojenik diyet, daha sonra '90'larda tekrar gündeme geliyor. Hatta bununla ilgili en yakın tarihli araştırmalardan biri ise Hacettepe Üniversitesi'nden. 2013 yılında epilepsi hastalığı olan çocuklar üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda ise 3 ay ketojenik diyet uygulanan çocukların %54'ünde epilepsi nöbetleri azalıyor. Araştırmayı incelemek isterseniz burayatıklayabilirsiniz.

Sadece bu iki hastalık da değil. Alzheimer, parkinson, mide ekşimesi, yüksek tansiyon gibi pek çok hastalığın etkileri, ketojenik diyetin uygulanmasıyla azalabiliyor.
 
Son düzenleme:
Bu işin sırrını adam açıkladı ama linç edildi dedi ki; "toplama kamplarında hiç şişko gördünüz mü" hemen ooov anti-semitist dediler ardından da içinde pis nazi şimdi sana bilimsel olarak itiraz edeceğim diyen takiyeci bilim adamları da ama onlar öldüler diye çıkış yaptılar adam da ikinci bir efsane cevap daha verdi; "müttefik askerlerin kurtardığı 4 yıldır konsantrasyon kamplarında olan milyonlarca kişi vardı" diye...:asd::asd::asd:
 
Haftada iki gün yüzüyorum üç gün ağırlık çalışıyorum ama göbek erimiyor bi türlü. Egzersizden daha önemlisi beslenme bence yağ yakmak için

Beslenmeye çok dikkat etmezsen o six pack olayı olmaz kolay kolay.
Ya gün boyu çok düzgün beslenmişim gibi geliyor sağlıksız hiç bişey yemiyorum akşam bi hesaplıyorum yediklerimi %50 yağ almışım :D
Et, Peynir, Yumurta, Sebze

Bunlar ile yetin. Vücut Yağ yakması gerekir.
Sen karbonhidrat tarzı şeyleri tüketir isen, vücut yağ yerine şeker yakar.
Yani yağın biraz fazla çıkmasında sıkıntı yok zaten vücut harcıyor karbonhidratı düşük tut diyosun
Bir oku renkdaş.
Ketojenik Diyet


Meğer ne maharetleri varmış: Ketojenik diyetin faydaları
Ketojenik diyet sadece kilo vermek için değil, çeşitli hastalıkların etkilerini azaltmak için de uygulanan bir yöntem. Vücuda fazla karbonhidrat ve şeker alındığında enflamasyon (iltihap) artıyor ve bu enflamasyon, hücrelerin savunma mekanizmalarını bozuyor, çoğu zaman da hücrelerin ölmelerine neden oluyor. Bu hücrelerin bozulması ve ölmesi de pek çok hastalığa neden oluyor. Bu hastalıkların başında ise epilepsi ile diyabet geliyor.

İlk olarak 1920'lerin başında epilepsi nöbetlerini azaltmak için uygulanmaya başlanan ketojenik diyet, daha sonra '90'larda tekrar gündeme geliyor. Hatta bununla ilgili en yakın tarihli araştırmalardan biri ise Hacettepe Üniversitesi'nden. 2013 yılında epilepsi hastalığı olan çocuklar üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda ise 3 ay ketojenik diyet uygulanan çocukların %54'ünde epilepsi nöbetleri azalıyor. Araştırmayı incelemek isterseniz burayatıklayabilirsiniz.

Sadece bu iki hastalık da değil. Alzheimer, parkinson, mide ekşimesi, yüksek tansiyon gibi pek çok hastalığın etkileri, ketojenik diyetin uygulanmasıyla azalabiliyor.
Ben çok yağ tükettiğim zaman stres olup karbonhidrat almaya çalışıyodum bi yerlerden çok yanlış anlamışım olayı :D teşekkür ederim renktaş bilgilendirdigin için
 
Bir oku renkdaş.
Ketojenik Diyet


Meğer ne maharetleri varmış: Ketojenik diyetin faydaları
Ketojenik diyet sadece kilo vermek için değil, çeşitli hastalıkların etkilerini azaltmak için de uygulanan bir yöntem. Vücuda fazla karbonhidrat ve şeker alındığında enflamasyon (iltihap) artıyor ve bu enflamasyon, hücrelerin savunma mekanizmalarını bozuyor, çoğu zaman da hücrelerin ölmelerine neden oluyor. Bu hücrelerin bozulması ve ölmesi de pek çok hastalığa neden oluyor. Bu hastalıkların başında ise epilepsi ile diyabet geliyor.

İlk olarak 1920'lerin başında epilepsi nöbetlerini azaltmak için uygulanmaya başlanan ketojenik diyet, daha sonra '90'larda tekrar gündeme geliyor. Hatta bununla ilgili en yakın tarihli araştırmalardan biri ise Hacettepe Üniversitesi'nden. 2013 yılında epilepsi hastalığı olan çocuklar üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda ise 3 ay ketojenik diyet uygulanan çocukların %54'ünde epilepsi nöbetleri azalıyor. Araştırmayı incelemek isterseniz burayatıklayabilirsiniz.

Sadece bu iki hastalık da değil. Alzheimer, parkinson, mide ekşimesi, yüksek tansiyon gibi pek çok hastalığın etkileri, ketojenik diyetin uygulanmasıyla azalabiliyor.

abi Ketojenik diyet tamamen eziyet 2 ay uyguladım ben. Yarşmaya giren arkadaşım ise 3 ay uyguladı antidepresan almış gibi gezersiniz hiç birşey zevk vermiyor. Tekrar söylüyorum sürdürülebilirliği olmayan hiç bir diyet işe yaramıyor en babalarını yaptım ben bunların kiloda verirsiniz yağ oranınızda düşer 5 ay sonra size geri döner. Ketojenik cart curt tarzı diyetler günü kurtarma diyetleri birşeye hazırlanıyo olursunuz dügün tatil vs ama sonraki dönemlerde yine şişko gezersiniz. Benim önerim kalori açığı oluşturulmuş bi diyet listesi. Ağırlık idmanı bu 2'linin hayatını , vucudunu düzene sokamayacağı insan yok.
 
Üst Alt