Hawking: "Evreni Tanrı yaratmadı!" - Sayfa 14 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Hawking: "Evreni Tanrı yaratmadı!"

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ademoğulları değil sadece Hz.Adem ve Hz.Havva kovulmuştur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Hawking: "Evreni Tanrı yaratmadı!"

images

umarım konu kapatılmaz, baya bir seviyeli muhabbet dönüyor, şaşırmakla birlikte ilgiyle takip ediyoruz

Dünya büyük ihtimal patlamayla oluştu milyarlarca yılda ancak soğuyup katılaştı bu halini aldı aynı diğer gezegenler gibi Evren biraz derin bir konu ama bahsettiğiniz adam dünyanın en zeki adamıdır saygı duyulacak biridir ben şu Cern deki deneyi bekliyorum sonuca çok yaklaştıklarını söylüyorlar

Bende fon müzigini koyayim,arkadan calsin giy giyda giy giy...

[video=youtube;RFj-e2oYhlU]https://www.youtube.com/watch?v=RFj-e2oYhlU&feature=related[/video]

Cern deneyi ønemli yalniz :) Mesala Cern deneyinde kutlecekim dalgalarinin kayboldugunu bulurlarsa M teorisi guclenecek. Yalniz biz Cern'e pek guvenmiyoruz. Daha nøtrinolardan habeleri olmayan cahil bir gruptur onlar. Ilk ønce su nøtrinolarini aciklasinlar sonra carpistirsinlar neleri carpistiracaklarsa :)

Reenkarnasyon varmı sizce ? Ben pek inanmasamda ( olmasını isterdim ama o ayrı mesele ) inanan insanların haklı ve mantıklı sebepleri var bence. Mesela Milattan önce 500 yılında Çin'in ıssız bir bölgesinde veyahut Afrika'nın ilkel bir toplumunda yaşayan bir insanın ilahi dinleri tanıma ve öğrenme şansı imkansız gibi birşey. Peki bu insanlar neye göre hesaba çekilecek şimdiki insanlarla o insanlar arasında bir adaletsizlik olmuyor mu ? Çünkü imanın en önemli şartı Allah'a ve onun gönderdiği tüm peygamberlere iman etmek derler. Ama o insanların bırakın Allah'ı peygamberleri, dinleri bile tanıma şansları bir dine mensup olma şansları yok gibi. Yada 3 yaşında ölen bir bebek nasıl hesaba çekilecek ? Ölen bebekler cennete gider diye bir inanış var mesela ama ya o 3 yaşında ölen bebek yaşasaydı belki çok büyük bir günahkar olacaktı. Önemli olan ahiret yaşamı ise 80 yıl yaşayıpta bir sürü günah işleyip te ölen bir adam ile 3 taşında ölen bir bebek arasında da bir adaletsizlik oluyor mesela. Bu tip sebeplerden dolayı inanan insanlar var bence mantıksız sebepler değil bunlar sizce ?

Ben de inanmıyorum.Olmasını bir sartla isterdim eger cehennemlik bir kulsam:D

Yalnız reankarnasyona inananları anlamakta zorlanıyorum,bir insan 2 keremi hesaba cekilecek naiy,hem eski bedende hem de yeni bedende:)

Yaratma da diriltme de tamamen Allah'ın elindedir ve Allah'ın, aynı yaratmada olduğu gibi diriltmede de bir sebebe ihtiyacı yoktur. Bunun Kur'an'da pek çok örneği vardır.

Kur'an'da bildirildiği gibi, insan ölüp toprağa karıştıktan sonra ahiret gününde yeni bir yaratılışla diriltilecektir. Ayetlerde şu şekilde bildirilir:

Bu, şüphesiz, onların ayetlerimizi inkar etmelerine ve: "Biz kemikler haline geldikten, toprak olup ufalandıktan sonra mı, gerçekten biz mi yeni bir yaratılışla diriltileceğiz?" demelerine karşılık cezalarıdır. Görmüyorlar mı; gökleri ve yeri yaratan Allah, onların benzerini yaratmaya gücü yeter ve onlar için kendisinde şüphe olmayan bir süre (ecel) kılmıştır. Zulmedenler ise ancak inkarda ayak direttiler. (İsra sûresi, 98-99)

Ayetlerde de görüldüğü gibi, inkar edenler, insanların ölüp, toprak olduktan sonra yeniden yaratılacaklarına inanmamaktadırlar. Bu örnek evrim teorisinin içinde bulunduğu durumu da özetlemektedir. Çünkü kıyamet gününde insanların bedenlerini yoktan var edecek olan Rabbimiz, ilk insan olan Hz. Adem'i de yoktan var etmiştir. Bu ayetler Kur'an'a inanan, ancak evrim düşüncesini savunmada ısrarlı davranan inanç sahibi kişiler için de çok büyük önem taşımaktadır.

Bu herşeyi anlatıyor sanıyorsam

Moderatör tarafında düzenlendi:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt