Hayabusa-2, Ryugu Asteroitten Alınan Örneklerle Geri Döndü! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Hayabusa-2, Ryugu Asteroitten Alınan Örneklerle Geri Döndü!

Hayabusa-2, Ryugu astreoidinden alınan örneklerle geri döndü (Evrenin sırlarına ışık tutacak)

Uzay çalışmalarında tarihi bir kilometre taşı geride kaldı. Japonya'ya ait Hayabusa-2 uzay aracının Ryugu asteroidinden örnekler taşıyan kapsülü dünyaya başarılı bir şekilde ulaştı.
taG0va99OEWNMAy76MuwGw.jpg

Açıklama Japonya Havacılık ve Uzay araştırma ajansı JAXA'dan geldi.

Dünya'dan 220 bin kilometre uzaklıkta uzay aracından ayrılan kapsül, Avustralya semalarında atmosfere girdi. 40 santimetre çapındaki kapsül bu esnada gökyüzünde bir kuyruklu yıldız gibi görüntü verdi.

2.jpg
Avustralya'daki bir çöle paraşütle inen kapsül, Ryugu asteroidinden alınan ve güneş sisteminin oluşumuna ışık tutması beklenen örnekler taşıyor. Dünya'dan 2014'te fırlatılan Hayabusa-2 uzay aracı, 300 milyon kilometre uzaklıktaki Ryugu asteroidine 2018'de ulaşmış, yüzeyden örnek aldıktan sonra geçen yıl kasım ayında asteroidden ayrılmıştı.

3.jpg
6 yılda toplam altı milyar kilometre süren yolculuğunun ardından Hayabusa-2 uzay aracı, göktaşından topladığı örnekleri Dünya'ya getirmesinin ardından 10 yıl sürecek başka bir uzay yolculuğuna çıkacak.

Adamlar Asteroidi keşfetmiş, isim vermiş, araştırmak için araç üretip 2014'de fırlatmış 2018 de Asteroide ulaştırmış, ardından Dünyaya geri getirtmiş, bugün tüm bilim dünyası ve hatta Cim Bomluların yuvası GSCimbom da dahi "VAY BE" nidalarına muhatap olmuş!! ne diyelim takdir edilesi...

Asteroidin adı Ryugu da Japon mitolojisinde deniz ejderha tanrısının denizaltında ki sarayının adı imiş.

eb6705c61a83cecec7372e03a70da880.jpg

Adamlar Asteroidi keşfetmiş, isim vermiş, araştırmak için araç üretip 2014'de fırlatmış 2018 de Asteroide ulaştırmış, ardından Dünyaya geri getirtmiş, bugün tüm bilim dünyası ve hatta Cim Bomluların yuvası GSCimbom da dahi "VAY BE" nidalarına muhatap olmuş!! ne diyelim takdir edilesi...

Asteroidin adı Ryugu da Japon mitolojisinde deniz ejderha tanrısının denizaltında ki sarayının adı imiş.

eb6705c61a83cecec7372e03a70da880.jpg
bu haberi akşam tvde gördüm şimdi aklıma geldi, aratırken doğru dürüst haberini bile bulamadım hayabusa yazıyorum oyun karakteri motor falan çıkıyo
allahtan bilime her daim önem veren bir üyeyim de buldum

Üst Alt