Hollanda Nasıl Tarım Lideridir?


Türkiye'nin Tarım Seviyesi Nedir ?


  • Kullanılan toplam oy
    16
Holanda 41.543 km2 olan, ülkenin çoğu deniz seviyesinde veya deniz seviye altında olan en yüksek olan yer denizden 353 metre yüksekte olan ülkenin ortasından nehirler geçen bizim Konya dan biraz daha büyük bir ülkedir.


Hollanda nın 2016 daki tarım ihracatı 85 milyar €, Türkiye 2016 tarım ihracatı 17,1 milyar € dur. Evet yanlış okumadınız. Aşağı yukarı 5 katı daha fazla bir ihracat rakamı var, buna 9 milyar € luk tarım makineleri ihracatı dahil değil. Dünya tarım ihracatı ise 1,38 trilyon euro. Hollanda denizden toprak kazanıyor. Deniz seviyesinin altında kalan toprakların doldurulması ile elde ediliyor. Hollanda da çoğu toprak deniz seviyesinden 1 m altında yer alıyor.

hollanda.jpg


Hollanda’da tarım nasıl yapılıyor


Hollanda da tıpkı bizim ülkemizdeki gibi çiftçiler var. Orada köylü ve çiftçi diye ayrılmıyor. Herkes çiftçi, herkes birbirine yardım ediyor. Küçük ölçekli bir çiftlik de 30 hektar (300 dekar) arazide 8 milyon lale ve 14 milyon lale soğanı üretiliyor. Toplanan tüm ürünler soğuk hava depolarına götürülür ve sabaha mezatta satılarak tüm dünya ya satışı yapılıyor. Günde 8 bin çiftçinin ürünlerinin satışı yapılıyor. Hollanda da yılda 2 milyar lale üretiliyor.

hollandanin-en-buyuk-5-tasarimsal-ihracat-urunu.jpg


Hollanda’da Sistem Nasıl İşliyor


Örnekler ile anlatım yapalım; tarım araziniz kayıtlı olan kooperatif yetkilisi sizi çağırıyor. 500 dekar arazinizde şu ürünleri yetiştireceksiniz diyor. Tamam diyorsunuz, sonra sizi mühendislere yönlendiriyor, mühendisler size işleyişi açıklıyor. Arazide buluşmak üzere ayrılıyorsunuz. Arazi bir fiil gezilerek neler yapılması gerektiği anlatılıyor. Bunu belgeleri olan çiftçiler ya da kooperatifin vereceği teknik personel ile yapabiliyorsunuz. Ayrıca makine parkınız yani hangi araçlarınız var onları da bildiriyorsunuz ki, eksik makineniz olmasın. Diyelim ki arazinizde farklı şeyler ekmek istiyorsunuz, 500 dekar da, lale, gül, patates, soğan, arpa, buğday v.b. bunu yapamazsınız. Çünkü kooperatif deki yönetici ve mühendisler size bunun getiri hesabını yapıyor ve onaylamıyorlar. Ekim yapılacak ürünler onaylandıktan sonra, ekim için plan ve program yapılıyor ve ona göre çalışma başlıyor. Atılacak ilaçlar, kullanılacak su, yapılacak kesim ve kontroller tamamen kooperatif yetkilileri tarafından size bildiriliyor ve siz ona aykırı hareket edemiyorsunuz. Hasat zamanı da personel desteği sağlanıyor ve hasat yapılıyor.


hollandanin-tarimsal-ticaret-rakamlari.jpg


Sonra kiralık depolarda eksperler ürününüze fiyat belirliyor. Bu fiyatı belirleyen eksperler yeminli eksperler ve ne üretici ne de alıcı bu fiyatlara müdahale edemiyor. Sonra satış zamanı açık arttırma usulü sistem ile ürünlerin satışları gerçekleştiriliyor ve satış sizin de onayınız ile kooperatifler tarafından gerçekleştiriliyor, borçlar ve hizmet faturalarınız düşüldükten sonra size kalan para ödeniyor. Burada önemli ayrıntı var. Düzgün ve kaliteli ürün üreten çiftçiler A sınıfı üretici ve yeşil sertifika sahibi iseniz ürettiğiniz ürünler daha iyi fiyata gidiyor. Bu sertifikalar gerçek sertifikalar. Devlet destekleri de gerçek üreticiye veriliyor. Mesela plastik serayı cam sera yaptık gibi gösterme şansınız yok, çünkü kesilen cam faturası zaten gerçek ve cam tedarikçileri de kalite sertifikalı. Hollanda da pek çok küçük çiftçi birleşerek büyük oluyorlar. Hiçbir şey naylon değil, hepsi gerçek. Üniversitelerin kapısı sonuna kadar üreticilere açık (Wageningen Üniversitesi), mesela video da izlediğiniz paspal kılıklı makasla kesim yapan adam doktor unvanlı bir mühendis.

hollandada-tarim.jpg


Yani sistem çok güzel işliyor. Oturan mühendis yok, oturan çiftçi yok, işten gocunan yok, Hollanda da asgari ücret yaklaşık olarak 1.500 € civarında. Acaba yarın ne olacak, hava soğuk don olacak mı, tüh dün don olmuş haberimiz yok gibi cümleler de duymuyorsunuz. Çünkü sistem size uyarı veriyor ve gerekli önlemleri almanızı istiyor eğer size bildirildiği halde önlemini almadıysanız, sistem otomatik olarak devreye giriyor ve önlemleri alıyor.


Tabii ki biz burada Hollanda ile Türkiye’yi kıyaslamıyoruz. Kıyaslamak doğru da olmaz zaten. Bizim burada göstermek istediğimiz şu, Konya dan biraz büyük bir ülke nasıl olurda bizim tarım ihracatımızı 5 e katlar? Bizim imkanlarımız da çalışanlarımız da topraklarımız da bol. Ama neden olmuyor? Neden yapamıyoruz? Nerede hata yapıyoruz diye kendi kendimize düşünmemizi sağlamayı amaçlıyoruz. Saygılarımla.

wageningen-universitesi.jpg


YouTube

Kaynak ve üslup bana ait değildir.. Ama veriler çok başarılı olduğu için paylaşmak istedim..

Kaynak ise buradadır; Mühendis Beyinler
 
Son düzenleme:
şimdi birisi buraya gelip hollandada sağlık sektörü bitmiş durumda falan diye dandikçe bir açıklama yapacaktır.
 
O konuyu bilmiyorum hiç araştırmadım ama eminim lanse edildiği gibi bir durum yoktur. En fazla eski standartlar geriye gitmiştir, ''bitmek '' veya ''mahvolmak'' gibi bir durum yoktur.
Var, bir takim gerileme var bu Almanya´da da böyle.
Mesela Sigortanin karsiladigi bir cok saglik hizmeti ya tamamen, ya da kismen saglik sigortasi kapsamindan cikarildi.
Keza yine aynisi ilaclar icin gecerli.
Mesela disciler eskiden tamamen sigorta kapsamindaydi, artik discinin sundugu bir cok hizmet tamamen özellesti, sigortanin karsiladiklari var ama ortaya cikan faturaya baktiginda cok az. Yada yine ödenen aylik sigorta primleri disinda, sigortalarin sene sonu zarar etmisler ise ek prim talep etme hakki var, bu eskiden düsünülemezdi bile. Ama senin de dedigin gibi mahvolduk, bittik, o kadar da degil. Hala daha Türkiye´ye bakarak kat ve kat daha iyi.
 
Son düzenleme:
O konuyu bilmiyorum hiç araştırmadım ama eminim lanse edildiği gibi bir durum yoktur. En fazla eski standartlar geriye gitmiştir, ''bitmek '' veya ''mahvolmak'' gibi bir durum yoktur.

Konuyu açan şahıs birazdan gelir zaten buraya açtığı konuyu hollandada sağlık sigortasına % bilmem kaç zam diye konu açmıştı koyduğu haber linkinde buna dair tek bir bilgi yoktu ve hollandada yaşayan birkaç çomarın hollanda sağlık sektörünü beğenmediği için yaptığı eleştiri vardı :D
 
Var, bir takim gerileme var bu Almanyada´da böyle.
Mesela Sigortanin karsiladigi bir cok saglik hizmeti, bazen tamamen bazen kismen sigorta kapsamindan cikiyor.
Keza yine aynisi ilaclar icin gecerli.
Mesela disciler eskiden tamamen sigorta kapsamindaydi, artik discinin sundugu bir cok hizmet tamamen özellesti, sigortanin karsiladiklari var ama ortaya cikan faturaya baktiginda cok az. Ama senin de dedigin gibi mahvolduk, bittik, o kadar da degil. Hala daha Türkiye´ye bakarak kat ve kat daha iyi.

Biz de yok demedik zaten Kenan, standartlar geriye gitmiştir dedim ki sen de bunu doğrulamışsın. Ülkeler özelinde ABD hariç pek detay bilmiyorum ama kapitalist sistemde sağlık sistemlerinin hali içler acısı, iyi durumda olanlar kötüleşmek, kötü durumda olanlar ise iflas etmek zorunda. Aksi eşyanın tabiatına aykırı çünkü.

Edit: Doğanın tabiatı ne la hahahaha.
 
Son düzenleme:
Biz de yok demedik zaten Kenan, standartlar geriye gitmiştir dedim ki sen de bunu doğrulamışsın. Ülkeler özelinde ABD hariç pek detay bilmiyorum ama kapitalist sistemde sağlık sistemlerinin hali içler acısı, iyi durumda olanlar kötüleşmek, kötü durumda olanlar ise iflas etmek zorunda. Aksi doğanın tabiatına aykırı çünkü.
Estafurullah renktas, aksini iddia ediyorsun demek istemedim, sadece mesajini destekleme amacli detaya gireyim dedim.
Almanlara sorsan ayni Türkiye´de ki vatandas nasil sikayet ediyor ise o derece sikayet ederler saglik sigortasi konusunda.
Ben iki tarafi da karsilastira bildigim icin, Almanyanin Türkiye´ye bakarak Saglik Sigortasi konusunda cok daha iyi oldugunu söyleyebiliyorum.
 
Son düzenleme:
Estafurullah renktas, aksini iddia ediyorsun demek istemedim, sadece mesajini destekleme amacli detaya gireyim dedim.
Almanlara sorsan ayni Türkiye´de ki vatandas nasil sikayet ediyor ise o derece sikayet ederler saglik sigortasi konusunda.
Ben iki tarafi da karsilastira bildigim icin, Almanyanin Türkiye´ye bakarak Saglik Sigortasi konusunda cok daha iyi oldugunu söyleyebiliyorum.

İşte aynen karşılaşıtırabiliyor olman önemli, benim en ufak fikrim yok. Mesela Almanya-Türkiye'yi sağlık açısından karşılaştıracak olursan en dikkat çekici farklar neler ?
 
İşte aynen karşılaşıtırabiliyor olman önemli, benim en ufak fikrim yok. Mesela Almanya-Türkiye'yi sağlık açısından karşılaştıracak olursan en dikkat çekici farklar neler ?
Mesela kendi özelimde konusacak olursam, kizimin durumu ile ilgil.
Almanya´da kizimin gelisimi icin sunulan imkanlari Türkiye´de saglamak icin paran olacak.

Bunun disinda bir kere düzen olarak daha iyi.
Türkiye´de saglik sektörü hastahaneler üzerinden yürüyor.
Devlet hastahanelerin de düzelme var ama hala yeterli degil, özel hastahaneler ise bir sekilde ekstra ücret fatura etmenin yolunu buluyor.
Almanya´da öyle degil, ev doktorun var, ilk önce ona gidiyorsun, eger o bir cözüm bulamaz ise seni bir uzamana havale ediyor, yine bu uzmanin kendi muaynehanesi var. Eger o uzman da bir cözüm bulamaz ise seni hastahaneye havale ediyor. Ben Türkiye´de daha hala bazen sikayetim icin en uygun doktor hangisi bilemiyorum, bu yüzden ev doktoru sistemini dogru buluyorum. Almanya´da mesela devlet hastahanesi pek yoktur, cogu özel veya Üniversite hastahaneleri ama hic birisi kafasina göre ücretlendirme yapamaz. Hepsi saglik sigortasi kanunu ne ön görüyor ise onu uyguluyorlar.

Ilac konusuna gelince, Türkiye´de bulunmayan bir cok ilaci Almanya´da buluyorsun.
Ben kendim tansiyon ilaci kullaniyorum, Türkiye´de iken ilacimi kaybettim ve hic bir Eczane´de bulamadim.
Ayni madde iceren farkli bir fabrikasyon dahi bulamadim.

Yine doktorlarimiz kusura bakmasin, Türkiye´de denk geldigim on dokdordan sekizi hastanin yüzüne bile bakmiyorlar dogru düzgün.
Bu konuda bir cok doktoru uyarmak zorunda kaldim.

Ben Türkiye´de sunu gördüm, evet eskiye nazaran düzelme var ama bazen temel saglik sorunlari icin bile ücret aliniyor.
Yani Türkiye´de paran var ise dogru düzgün bir saglik hizmeti alabiliyorsun.
Bu Almanya´da böyle degil, evet sigorta kapsamindan cikan bir cok sey var ama bunlar daha cok lükse kacan seyler.
Temel saglik hizmeti hala daha saglik sigortasi kapsaminda ve insanlarin bu sisteme güveni var.
Bununda bana göre para ile, sistem ile, saglik sigortasi ile alakasi yok, adamlara gavur diyoruz ama egri oturalim dogru konusalim, adamlar insan sagligina ve insan hayatina daha cok deger veriyorlar.
 
Son düzenleme:
Mesela kendi özelimde konusacak olursam, kizimin durumu ile ilgil.
Almanya´da kizimin gelisimi icin sunulan imkanlari Türkiye´de saglamak icin paran olacak.

Bunun disinda bir kere düzen olarak daha iyi.
Türkiye´de saglik sektörü hastahaneler üzerinden yürüyor.
Devlet hastahanelerin de düzelme var ama hala yeterli degil, özel hastahaneler ise bir sekilde ekstra ücret fatura etmenin yolunu buluyor.
Almanya´da öyle degil, ev doktorun var, ilk önce ona gidiyorsun, eger o bir cözüm bulamaz ise seni bir uzamana havale ediyor, yine bu uzmanin kendi muaynehanesi var. Eger o uzman da bir cözüm bulamaz ise seni hastahaneye havale ediyor.

Türkiye´de bulunmayan bir cok ilaci Almanya´da buluyorsun.
Ben kendim tansiyon ilaci kullaniyorum, Türkiye´de iken ilacimi kaybettim ve hic bir Eczane´de bulamadim.

Yine doktorlarimiz kusura bakmasin, Türkiye´de denk geldigim on dokdordan sekizi hastanin yüzüne bile bakmiyorlar dogru düzgün.
Bu konuda bir cok doktoru uyarmak zorunda kaldim.

Ben Türkiye´de sunu gördüm, evet eskiye nazaran düzelme var ama bazen temel saglik sorunlari icin bile ücret aliniyor.
Yani Türkiye´de paran var ise dogru düzgün bir saglik hizmeti alabiliyorsun.
Bu Almanya´da böyle degil, evet sigorta kapsamindan cikan bir cok sey var ama bunlarin daha cok lükse kacan seyler.
Temel saglik hizmeti hala daha saglik sigortasi kapsaminda ve insanlarin bu sisteme güveni var.
Türk insanı kolay kolay değişmez zihniyet değişmedikten sonra
 
Üst Alt