Koronavirüs Hakkında Önemli Bilgiler

Şüphelendiğiniz durumlarda 184'ü arayın!

Hukuk/Sgk/Muhasebe/Emlak/Araç VB. sorular

Dostlar buranın bir aile olduğunu düşünerek ailemizden birinin bir sıkıntısı varsa dara düşmeden çözmek maksatlı bu konuyu açtım. Sizin/tanıdığınızın/kaynınızın başına bir iş gelir örnek olarak vergi cezası gelir ne yapacağını bilemezsiniz, tarla davanız olur ne yapacağınızı bilemezsiniz, babanız emekli olacaktır kaç yaşında olacağını çözemezsiniz, işletme açacaksınızdır hangi defterleri tutacağınızı bilemezsiniz, kasko-sigorta ile ilgili bir probleminiz vardır piyasanız çakalına düşmekten korkarsınız ne yapacağınızı bilemezsiniz, burada bunları soralım konuyla ilgili dostlarımız da elinden geldiğince cevaplasın. Güzel bir yardım platformu gibi de olalım. Eğer yanlış bir yere yanlış bir şey açtıysam forum ahalisi affetsin.

İlk önce ben sorayım. Emlak ve araç işiyle ilgilenen dostlarım ne diyorsunuz araç fiyatları daha ne kadar artacak araç yenilemek için bekleyelim mi ? Ev fiyatları geri çeklecek mi ev alalım mı yoksa bekleyelim mi? İstanbulda yakında sizce kentsel dönüşüme girecek yerler var mı?

E-Devlet Uygulamaları, Muhasebe Yazılımları ve Özel Entegratörler (Efatura - Earşiv - Edefter - Eirsaliye vb.) hakkında sormak istedikleriniz varsa bende bu konular hakkında yardımcı olabilirim.

2004 Eylül ayı sgk girişim var 25 yıldır tip1 Diyabetim. 2019 mayısta %46 engelli raporu aldım. Vergi indirimim var. Sigorta pirim sayım 3200. Şimdi erken emeklilik için günümü doldurunca hesaplamam oki 2023 yada 2024 Eylül ayında emeklilik hakkı kazanıyorum. Bu emeklilik için başvuruda bulunduğumda Ankara raporumu düşürebilirmi oran olarak düşürürsede buna itiraz edebilir miyim. Yaşım 33 saygılar

2004 Eylül ayı sgk girişim var 25 yıldır tip1 Diyabetim. 2019 mayısta %46 engelli raporu aldım. Vergi indirimim var. Sigorta pirim sayım 3200. Şimdi erken emeklilik için günümü doldurunca hesaplamam oki 2023 yada 2024 Eylül ayında emeklilik hakkı kazanıyorum. Bu emeklilik için başvuruda bulunduğumda Ankara raporumu düşürebilirmi oran olarak düşürürsede buna itiraz edebilir miyim. Yaşım 33 saygılar
Emeklilik konusunda daha iyi bilen renktaşlar mutlaka vardır ama ben şunu söyliyeyim idarenin her işlemine karşı itiraz/ dava hakkınız vardır. Burada emeklilikte alınan raporun oranını düşürebileceklerini sanmıyorum ancak belirli bir hastahaneden rapor alınmasını isteyebilirler.

Emeklilik konusunda daha iyi bilen renktaşlar mutlaka vardır ama ben şunu söyliyeyim idarenin her işlemine karşı itiraz/ dava hakkınız vardır. Burada emeklilikte alınan raporun oranını düşürebileceklerini sanmıyorum ancak belirli bir hastahaneden rapor alınmasını isteyebilirler.
Tam teşekküllü devlet hastanesi kıstas. Yeni tarihli raporlarda normalde işlem yapmaması lazım ama tabii devlet bu belli olmaz. Vergi indirimi için başvurup oranları düşenler var okuyorum. Vergi indirimi yapıldı şirket tarafından ve şimdilik bir oran değişikliği yok. %46 sınırda sayılır düşürürlerse 40ın altına düşmesi emeklilik hakkının iptali demek oluyor

İlk önce ben sorayım. Emlak ve araç işiyle ilgilenen dostlarım ne diyorsunuz araç fiyatları daha ne kadar artacak araç yenilemek için bekleyelim mi ? Ev fiyatları geri çeklecek mi ev alalım mı yoksa bekleyelim mi? İstanbulda yakında sizce kentsel dönüşüme girecek yerler var mı?
İstanbul'da favorilere eklediğim ev fiyatlarına bakıyorum zam gelenler var geri çekilmeyi geçtim krediler o kadar yükseldi biraz düşüş bekledim ama hiç yok mütahhitler o kadar çok ev sattı ve sıcak para aldı ki 2 yıl hiç satmasalar umurlarında olmaz ondan dolayı fiyatları düşürmüyorlar.

@Keramettin TANRIVERDİ hocam benden daha iyi bilir de İstanbul artık çok değişik bir hal aldı bence.

Araç fiyatları yeterince sıfır araba olmadan düşmez.
Mesela atıyorum sen araba alacaksın. Alacağın galerici sana 10 ay sonra tarih veriyor, almazsın demi.
Gidersin ikinci el alırsın, çünkü ihtiyacın var.
Ne zaman galerilerde talebe karşılık sıfır araba olursa, o zaman bir nebze fiyatlar düşebilir.
Dolar ve Euro'nun da bu denklemde tabii ki bir rolü var.
Çıkarsa fiyatlar yine yükselir, düşünce de en fazla aynı seyreder.

Yani senin anlayacağın aldın aldın, almadın doğalgazı çıkış tarihini beklersin artık.
2023 diyorlar ama sen ona düz hesap 2025 de.

Paran varsa al, bu piyasada TL bazında seni üzmez.
İki sene sonra kar edip satarsın.

Hayat hiç bir zaman ucuzlamayacak.
Bu hep böyle devam edecek.
Ucuzladiğı anda bile, sende ve bende yatırım yapacak para olmayacak.

Araba tavsiyesi veremiyorum çünkü bütçe söylememişsin.
Dizel mi benzin mi, manuell otomatik? Tercih ettiğin markalar?
Kaç kişisiniz, uzun yol kısa yol?

Gscimbom mobil

İstanbul'da favorilere eklediğim ev fiyatlarına bakıyorum zam gelenler var geri çekilmeyi geçtim krediler o kadar yükseldi biraz düşüş bekledim ama hiç yok mütahhitler o kadar çok ev sattı ve sıcak para aldı ki 2 yıl hiç satmasalar umurlarında olmaz ondan dolayı fiyatları düşürmüyorlar.

@Keramettin TANRIVERDİ hocam benden daha iyi bilir de İstanbul artık çok değişik bir hal aldı bence.
Bende artan dolar/euro kuruyla birlikte demir ve diğer malzemelerin fiyatları artacağından fiyatlarda düşüş beklemiyorum. Ama tabi sadece bir tahmin bu . 0,79 dan millet o kadar çok ev aldı ki dediğiniz gibi müteahhitler köşelik oldu yine. Bundan dolayı tok satıcıyı oynayabilirler. Bir de insanlarda bir anda aç gözlülük peydah oldu . 300 e aldığı evi 600 e ilana koymaya başladılar. Belki bir keriz buluruzda kaptırırız diye.

Kooperatif hissesini nerden sorgulatırız

MI 8 Lite cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi
böyle bir sistem var ama ayrıntısı hakkında çok bir bilgim yok. Asıl önemli konu koperatifin defteridir , noter tasdiğine bakın . Bulunması zorunlu hususlara bakın.

Araç fiyatları yeterince sıfır araba olmadan düşmez.
Mesela atıyorum sen araba alacaksın. Alacağın galerici sana 10 ay sonra tarih veriyor, almazsın demi.
Gidersin ikinci el alırsın, çünkü ihtiyacın var.
Ne zaman galerilerde talebe karşılık sıfır araba olursa, o zaman bir nebze fiyatlar düşebilir.
Dolar ve Euro'nun da bu denklemde tabii ki bir rolü var.
Çıkarsa fiyatlar yine yükselir, düşünce de en fazla aynı seyreder.

Yani senin anlayacağın aldın aldın, almadın doğalgazı çıkış tarihini beklersin artık.
2023 diyorlar ama sen ona düz hesap 2025 de.

Paran varsa al, bu piyasada TL bazında seni üzmez.
İki sene sonra kar edip satarsın.

Hayat hiç bir zaman ucuzlamayacak.
Bu hep böyle devam edecek.
Ucuzladiğı anda bile, sende ve bende yatırım yapacak para olmayacak.

Araba tavsiyesi veremiyorum çünkü bütçe söylememişsin.
Dizel mi benzin mi, manuell otomatik? Tercih ettiğin markalar?
Kaç kişisiniz, uzun yol kısa yol?

Gscimbom mobil
Açıkcası E serisi almayı düşünüyordum 2014 felan ama fiyatlar öyle bir yürüdü gitti ki 100 binden fazla arttı.

böyle bir sistem var ama ayrıntısı hakkında çok bir bilgim yok. Asıl önemli konu koperatifin defteridir , noter tasdiğine bakın . Bulunması zorunlu hususlara bakın.
Evet onları biliyorum ama ben gene tapu müdürlüğü gibi online ortamda görmek istedim linki araştırayım teşekkür ederim

MI 8 Lite cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Açıkcası E serisi almayı düşünüyordum 2014 felan ama fiyatlar öyle bir yürüdü gitti ki 100 binden fazla arttı.
Para var diyorsun yani.
E220d 2018 bizzat kullandım 2 sene boyunca.
Yakıt ve konfor bakımından muazzam bir araba.
Uzun yolda 1300 km yaptım bir depoyla. 9 vites otomatik, 160 la giderken 2000 devire zor dayanıyor.

Seneye bir 100 bin daha eklenir, keşke alsaydım dersin.

Gscimbom mobil

Para var diyorsun yani.
E220d 2018 bizzat kullandım 2 sene boyunca.
Yakıt ve konfor bakımından muazzam bir araba.
Uzun yolda 1300 km yaptım bir depoyla. 9 vites otomatik, 160 la giderken 2000 devire zor dayanıyor.

Seneye bir 100 bin daha eklenir, keşke alsaydım dersin.

Gscimbom mobil
Arac değiştirecektim ama benim aracımın yükselmesiyle mercedesin yükselmesi aynı olmadı yürüyedursun artık ne yapalım kısmet değilmiş. Araç fiyatları ev fiyatlarını geçti bu işe aklım almıyor artık.

Üst Alt