Kimi hakeme kimisi de kendi takım arkadaşına takıldı! Yakın zamanın güme giden golleri

5 Cristiano Ronaldo v İspanya (2011)

Yaklaşık 5 ay önce İspanya’ya 1-0 yenilerek Dünya Kupası’ndan elenen Portekiz, şampiyon rakibini 4-0’la ezerken, skordan çok Cristiano Ronaldo’nun ofsayt kurbanı golü konuşuluyordu. Kendisini karşılamaya gelen Gerard Piqué’yi akraba ziyaretine yollayan CR7, Carles Puyol ve Xabi Alonso’nun tedirgin bakışları arasında dar açıdan topu Real Madrid’den takım arkadaşı Casillas’ın üzerinden aşırtıp gol sevincine odaklanırken, hakemin iptal kararıyla çıldırmıştı. Bunun nedeni ise zaten ağlara gitmekte olan topa çizgi üzerinde kafayla dokunan takım arkadaşı Nani’nin ofsayt pozisyonunda olmasıydı. Ronaldo’nun takım arkadaşına öfkesi maç içinde dinmez ve Nani maç sonrasında arkadaşından özür dilerken, bu talihsiz gol birçok futbolsever tarafından gelmiş geçmiş en harika sayılmayan gol olarak nitelendiriliyordu.

watch

YouTube


4 Pablo Osvaldo v Lecce (2011)

Olimpico’da 75. dakikaya 2-1’lik Roma üstünlüğüyle girilirken Fernando Gago’nun savunmanın arkasına gönderdiği şahane pasa müthiş bir zamanlamayla yükselen Osvaldo yaptığı şık röveşatayla izleyenlerin aklını alıyor…Ancak gol ofsayt gerekçesiyle iptal ediliyor. İşin acı kısmı isepozisyonun ofsayt olmaması. Roma maçı 2-1 kazanırken, Osvaldo kariyerinin belki de en güzel golünün böylesine güme gitmesine uzun süre isyan ediyor.

YouTube


3 Fran Fandino v Pontevedra (2011)

Kale ağlarının yardımcı hakemlerce kontrol edilmesi bir maç öncesi klasiğidir, fakat sanırız bazı hakemler bu safhayı es geçebiliyor…
İspanya 3. Ligi’nde oynanan maçta, gelen ortaya çok iyi yükselerek kafa vuruşuyle cevap veren Fandino, topu 90’dan ağlara gönderiyor… Top ise ağlara gitmekle yetinmemeye kararlı şekildebir delik bulup kendini tribüne atıyor. Fandino ve arkadaşları golü kutlayıp, Pontevedra oyuncuları da yedikleri golün üzüntüsünü yaşarken, maçın hakemi ise kale vuruşuna hükmederek bütün oyuncuları şaşırtıyor.
Hakeme sorulacak basit bir soru var: Bir futbolcu neden dışarı gönderdiği topun ardından arkadaşlarıyla gol sevinci yaşar?

YouTube


2 Deivid v Denizlispor (2008)

Uzaktan şutların usta ismi Deivid, Denizli deplasmanında harika bir gol atıyor. Ama sadece gönüllerde…
Neredeyse orta sahadan gönderilen bu şut, belki de yakın tarihin en unutulmaz golü olacakken maalesef ‘güme gidenler’ serisine eklenmiş durumda. Bu gole devam diyen hakemlerin bir nebze tesellisi ise bu hataya rağmen maçı Fenerbahçe’nin kazanmış olması…

YouTube

1 Frank Lampard v Almanya (2010)

2010 Dünya Kupası’nda grubundan güçlükle çıkabilen İngiltere, ezeli rakiplerinden Almanya ile karşılaşıyor. 2-0’lık Almanya üstünlüğüyle girilen 37. dakikada Matthew Upson’ın golü İngilizleri umutlandırırken hemen akabinde Frank Lampard’ın uzaktan sert ve düzgün şutu kalesinden ileride olan Neuer’i aşıp, üst direğe çarpıyor. Üst direkten sekip kalenin yaklaşık bir metre içine düşen top dışarı çıkınca, Uruguaylı hakem tarafından devam kararı çıkıyo ve ilerleyen dakikalar 4-1’lik Almanya galibiyetini getiriyor.
İngilizleri kale çizgisi teknolojisinin en büyük savunucuları haline getiren bu gol, Almanlar tarafından 1966 Dünya Kupası’nı kaybetmelerine neden olan tartışmalı golün rövanşı olarak nitelendiriliyor.

YouTube

https://fourfourtwo.com.tr/ilk-5-gume-giden-goller/
 
Üst Alt