İlk Bilgisayar ile Yapılan Mallıklar | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İlk Bilgisayar ile Yapılan Mallıklar

bende çok fazla mallık var, parça parça anlatayım.

İlk bilgisayarımı, babamın bir arkadaşından almıştık. ilk bilgisayar ve ben her şeyi kurcalayarak öğrenmeye çalışıyordum.

Bilen bilir eski kasalarda, power supply'ların arkasında voltaj ayarlama tuşu vardı. Bende o tuşa takıktım arada bir kurcalar, bilgisayarın nasıl bir reaksiyon göstereceğini test ederdim. babamda sağolsun ayda bir arkadaşına götürür bilgisayarı tamir ettirirdi.
Adam benim o voltaj ayarını çok kurcalamamdan o kadar çok bıkmıştı ki, kasa son geldiğinde o buton tekrar oynamayayım diye silikonlanmıştı ;D sonra bir daha da ilişmedim :crushed:

Bilgisayarcı abimiz sağolsun her ay benim makineye format atardı. Tabi beleş değil format başına 10 lira mı ne alırdı ama bilgisayarı o kadar çok kurcalardım ki adam en sonunda bıkmıştı.

2 gb lık hard diskimi 1-1 olarak c-d sürücülerine bölmüş, kendi kendime format atabimem için windows 98 yedeğini kurmuştu. birde elime ms dos kodlarını tutuşturmuş al artık kendin yap bu işi dercesine eve yollamıştı. bu hamle ile 2 gb hard diskimde kullanılabilir alan 1 gb da düşmüştü :crushed:

Uni. Zamanlarında bilgisayar tamir yerinde çalışıyordum iki üç kuruşa yıllar öncesinde.

Çok tuhaf şeyler ile karşılaştık o zamanlar ama en iğrenç ve birazda komik durum bir tower PC ile karşılaştık...

Müşteri ne içti bilmiyorum ama DVD girişine salam sıkıştırmaya çalışmış ki başarılı olmuş bu projesi ile.

Tabiki Çırak profilinde olan ben o salamı oradan çıkartmaya çalıştım :(

Milletin aklından ne geçiyor bazen anlamaktan zorluk çektiğim bir andı.

Kalan 1 gb lık alan hiç bir gamer a yetmezdi tabi. bende sonsuz format atma fırsatını bulmuşken, windows klasöründeki gereksiz dosyaları silme işine girimiştim.

Kağıt-kalem alıp hangi dosyayı silince windows çöküyor diye yazmıştım. Şuan CCleaner programlarının yaptığı işlevi ben maneul yapıyordum.

yetmemişti en son ra2 'deki ses dosyalarını silip, oyunu uzunca bir süre sessiz oynama çözümü bulmuştum:crushed:

Ortaokuldayken, oyun oynamak için bir arkadaşımın evine gitmiştim. Bilgisayarında 5+1 sisteme bağlı ilave bir tane de koca bir hoparlör ve o zaman çok popüler olan özel skinli winamp ile beni büyülemişti.

Tabi eve dönüş yolunda benzer müzik keyfini bilgisayarımda çıkartmanın planlarını yaptım. Düşük voltajda çalışan klasik hoparlörümin kablolarını kırpmam ve eski tip kaset çalardan söktüğüm koca koca hoparlörleri bu kabloya iliştirmem sonucunda ses kartımı gümletmiştim. Yaklaşık 5 ay sessiz sessiz oyun oynamıştık. benim birader sırf sesli oyun olsun diye eski tip dos mariolar oynar ve anakartın küçük bipplelerinden messt olurdu :asd::asd::asd::asd:

İlk bilgisayarım windows 95'ti. Peder getirdiğinde Almancaydı ve de mükemmel oyunlar yüklüydü zamanına göre. Türkçeye çevirsin diye tamirci lavuğun birine verdik. Çevirdi de ama anasını ağlattı bilgisayarın. Dikiş tutmadı doğru düzgün. Oyunlar falan gidince üzülmüştüm baya. Renkli simgeli yabancı isimli programları oyun mu bu acaba diye açmaya çalışırdım sürekli.

Yazık la.

İlk bilgisayarım windows 95'ti. Peder getirdiğinde Almancaydı ve de mükemmel oyunlar yüklüydü zamanına göre. Türkçeye çevirsin diye tamirci lavuğun birine verdik. Çevirdi de ama anasını ağlattı bilgisayarın. Dikiş tutmadı doğru düzgün. Oyunlar falan gidince üzülmüştüm baya. Renkli simgeli yabancı isimli programları oyun mu bu acaba diye açmaya çalışırdım sürekli.

Yazık la.
o renkli iconlar hayallerimizin katiliydi resmen. ;D

Üst Alt