İnsan evrimine ait yeni bir türün fosili bulundu - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İnsan evrimine ait yeni bir türün fosili bulundu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: İnsan evrimine ait yeni bir türün fosili bulundu

Kardeşim ne olur anlamıyorsan şu işten yorum yapma, sen komik duruma düşüyorsun. "Evrim nedir, gelişim falan" demişsin. Evrim, basitçe anlatırsak, dış etkenlere bağlı olarak canlıda meydana gelen değişikliklerin tümüdür. Yani evrimin aklı olmasına gerek yok kıllarını dökmesi için. Maymunun bulunduğu bölgenin çok sıcak olması mesela, onun kıllarının sürekli dökülmesine, ve ileride doğacak yavrularının da kılsız doğmasına neden olabilir. Buna evrim deniyor.

İnanıp inanmamak ayrı konu, bilmeden atıp tutmak ayrı.

@Ali Yaren

Tüm görüşleri okudum başlıkta, tam olarak benim düşündüklerimi yazmışsın desem yeridir :)

Üstad eyvallah kendimi yedim burda da bari anlayan olmuş Sağol varol:D

Evrimin akli var mi ki maymun killarini dokup insan oluyor deyip sonra da insani bir varlik yaratti hatta 1.618 diye oranlar var demek cok enteresanmis, alinma Cem ama bana biraz sacma geldi bu. Kimseye de saygisizlik etmek istemem elbet.

Hani Rabbin meleklere: "Gerçekten ben, çamurdan beşer yaratacağım" demişti. (Devam ediyoy) ............... Sad Suresi...71.Ayet

Doğrusu biz onları cıvık-yapışkan bir çamurdan yarattık...Saffat Suresi...11.Ayet....

Maymun? Komik :)

Bana fosillerden bahsetmeyin. Bende bir tarafımdan fosil çıkarırım. Hiç olmadı giderim bir arkeolog bulurum bu işlerden o anlar.

Bana mutasyon sürecinden bahsedin. Mutasyon sürecinde hiç değişmez dediğiniz, kalıtsal olarak nitelediğiniz DNA yapısı da mı değişti? Çıkarın bir maymunla bir insanın DNA çizelgesini inceleyin. Birbirine uyuyor mu? Olmadı köpekle, köpek balığının DNA yapısını inceleyin. Madem biz maymundan geliyoruz neden maymunlar hala var? Köpekler denize atladığında neden köpek balığına dönüşmedi bu kadar zamandır?

Aslında mantığını kullanan herkes Darwin teorisinin ne kadar saçma bir şey olduğunu anlar. Herkesle tartışırım. Felsefik açıdan da tartışırım, bir çok saçmalığı var.

Yanlış bilmiyorsam %95-98 gibi birşeydi birbirine benzerlik oranı. Neyi değiştiri bu konuda hiçbir fikrim yok ama yazayım dedim :)

Bana fosillerden bahsetmeyin. Bende bir tarafımdan fosil çıkarırım. Hiç olmadı giderim bir arkeolog bulurum bu işlerden o anlar.

Bana mutasyon sürecinden bahsedin. Mutasyon sürecinde hiç değişmez dediğiniz, kalıtsal olarak nitelediğiniz DNA yapısı da mı değişti? Çıkarın bir maymunla bir insanın DNA çizelgesini inceleyin. Birbirine uyuyor mu? Olmadı köpekle, köpek balığının DNA yapısını inceleyin. Madem biz maymundan geliyoruz neden maymunlar hala var? Köpekler denize atladığında neden köpek balığına dönüşmedi bu kadar zamandır?

Aslında mantığını kullanan herkes Darwin teorisinin ne kadar saçma bir şey olduğunu anlar. Herkesle tartışırım. Felsefik açıdan da tartışırım, bir çok saçmalığı var.

Daha darwinin insa evrim teorisine inanan olmadı ki? Oldu da ben mi görmedim. Burda canlılığın evrimine inanan -ki ben- varım. Ama darwinin evrim teorisine inanıyorum demedim

Kardeşim ben tesadüf demiyorum ki altın oran kuralına. ama istersen o videoyu bir kez daha izle . Bu sana karşı çıkmak için söylediğim bir şey değil. Ben de altın oran olayını şaşkınlık ve mutluluk ile izliyorum. Altın oran olayında milletin bilmediği iki şey vardır

1. si dünyada sadece kabe değil 3 bölgede daha altın oran vardır. Ama oralarda yaşam yoktur. okyanus altında çölde vs.

2. si altın orana göre yaşamın olduğu yerde çıkan sonuçlar kabe değildir. kabenin etrafıdır. Matematiksel hesap yapıldığında kabenin yaklaşık 20 km doğusu çıkar. Tam kabenin tepesi değildir.

Hayır yarın birisi çıkar ve bu adam senin altın oran tezini çürütmek isterse bilgin olsun diye söylüyorum

Keza altın oran videosunda da adamlar kabe demiyorlar. Kabenin bulunduğu bölge diyorlar. ;)
Kıta levhaları her yıl 1-2 santim kaydığı için o günden bu güne 20km kaymış olabilir :eek:(Tamamen espri amaçlıdır dalga geçmek olarak algılanmasın)

Daha darwinin insa evrim teorisine inanan olmadı ki? Oldu da ben mi görmedim. Burda canlılığın evrimine inanan -ki ben- varım. Ama darwinin evrim teorisine inanıyorum demedim

İnanan olsaydı onu alıntılardım. O yüzden genel konuştum, ola ki inanan varsa sonuna kadar da tartışırım. Tartışmak istemeyene de saygım sonsuz. Kendisinin bileceği şey.

Ben eskiden dinazordum siz ne diyorsunuz ya :D

Tövbe estağfurullah.

Zaten onun için her deney fare üzerinde yapılıyor.

1. fare ile insan arasındaki genom benzerliği hafızam beni yanıltmıyorsa öyle %98 değildir.

2- farenin deneylerde kobay olarak kullanılması genlerinden dolayı değildir sebebleri

a) çok hızlı üreme

b) memeli hayvan

Çok hızlı üreyerek bir nesilden diğerine nasıl geçiş olduğu pratik olarak daha çabuk gözlenir

%100 uysa insan olurdu zaten:D

Hayır. Sadece adaptasyon derdik geçerdik ama resmen mutasyon diyor. Maymunların DNA yapısının her şeyi tam tamına insana uyması lazım. Bakın DNA yapısı diyorum, karakter biçimi demiyorum. Karakter biçimi %100 aynı olsa maymunlarla %100 ikiz olurduk. :)

Evrim komplike bir yapı/düşünce değildir. Evrim teorisinin en büyük açmazlarından biri canlılardaki kompleks yapılardır. Örneğin evrimciler, yaklaşık 40 ayrı parçadan oluşan gözün tesadüfen oluştuğunu iddia ederler ama bunun nasıl olduğunu asla açıklayamazlar. Nitekim böyle muhteşem bir yapının şuursuz tesadüflerle oluşması mümkün değildir.

Hicbirimizin bu konuyu tartisacak kadar donanimli veya bilgili oldugunu dusunmuyorum, herkes bizden cok daha zeki insanlarin buldugu seyleri distile edip edip kendi anlayacagi sekle getirdikten sonra bunun uzerinden millete artistlik yapiyor. :D

2- farenin deneylerde kobay olarak kullanılması genlerinden dolayı değildir sebebleri

a) çok hızlı üreme

b) memeli hayvan

Çok hızlı üreyerek bir nesilden diğerine nasıl geçiş olduğu pratik olarak daha çabuk gözlenir

Bu iki sebepten ötürü kobay olarak kullanılmıyor herhalde :D

Genleriyle alakalı hatta bu gen konusu daha önemli.

Kuran Ayetlerinden Evrim Teorisine Delil Getirmeye Çalışanlara Cevap: Kuran'da Evrim Yoktur

"Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır. O, bir işin olmasına karar verirse, ona yalnızca "ol" der, o da hemen oluverir." (Bakara Suresi, 117)

İnanç sahibi, Allah'a ve Allah'ın bildirdiği İslam dinine inandığını söyleyen bir kimse için temel yol gösterici Yüce Kuran'dır. Allah Kuran'da gerek canlılığın gerekse evrenin yaratılışı hakkında pek çok ayet indirmiştir. Fakat bu ayetlerde evrimle yaratılış olduğuna dair hiçbir bilgi ya da işaret bulunmamaktadır. Diğer bir deyişle, canlıların birbirlerinden türediğini, aralarında evrimsel bir bağ olduğunu destekleyecek bir ayet olmadığı açıkça görülmektedir. Kuran'da canlılığın ve evrenin Allah'ın "Ol" emriyle mucizevi şekilde var edildiği bildirilmektedir. Bilimsel bulguların evrim iddialarını geçersiz kıldığı da göz önünde bulundurulduğunda, Kuran'ın bilimle her zaman paralellik içinde olduğu bir kez daha görülmüş olacaktır.

İnsanın akıl ve gözlem yoluyla kavrayabileceği yaratılış gerçeği, tarihin başından bu yana din yoluyla insanlara öğretilmiştir. Tüm İlahi dinler (Tevrat ve İncil'in tahrif edilmemiş orijinal halleri kastedilmektedir), Allah'ın tüm kainatı yoktan, "Ol" emri ile yarattığını ve kainattaki kusursuz işleyişin Allah'ın üstün yaratma gücünün bir delili olduğunu bildirmişlerdir. Kuran'ın pek çok ayetinde de bu gerçek bizlere bildirilmiştir. Allah, "Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır. O, bir işin olmasına karar verirse, ona yalnızca "Ol" der, o da hemen oluverir." (Bakara Suresi, 117) ayetiyle kainatı yoktan ve mucizevi biçimde yarattığını bildirmektedir. Enam Suresi'nde ise şu şekilde buyrulmaktadır:

"O, gökleri ve yeri hak olarak yaratandır. O'nun "Ol" dediği gün (herşey) oluverir, O'nun sözü haktır. Sur'a üfürüldüğü gün, mülk O'nundur. O, gaybı ve müşahede edilebileni bilendir. O, hüküm ve hikmet sahibi olandır, haberdar olandır." (Enam Suresi, 73)

Günümüzde bilim, materyalist-evrimci iddianın geçersizliğini göstermekte ve yaratılışı doğrulamaktadır. Evrim teorisinin iddiasının aksine, çevremizi saran her bir yaratılış delili kainatta "tesadüfe asla yer olmadığını" bizlere göstermektedir. Göklerin, yeryüzünün ve tüm canlı varlıkların incelenmesi ile ortaya çıkan her detay, Allah'ın büyük güç ve kudretinin birer delili niteliğindedir.

Kuran'da Evrime İşaret Yoktur

Elbette Allah dileseydi canlıları evrimle de yaratabilirdi. Ancak Kuran'da bu yönde bir işarete rastlanmamakta, evrimcilerin öne sürdüğü gibi türlerin aşama aşama oluşumunu destekleyecek hiçbir ayet bulunmamaktadır. Eğer böyle bir yaratılış şekli olsaydı, bunu, Kuran ayetlerinde detaylı açıklamaları ile görmemiz mümkün olurdu. Ancak herşey bu kadar açık olmasına rağmen Darwinizm'i savunan bazı Müslümanlar, anlamları çok net olan ayetleri hatalı tefsir etmekte, ayetlere gerçek ve açık anlamlarından başka anlamlar yüklemektedirler. Evrimi savunabilmek ve Kuran'dan delillendirebilmek için bazı ayetleri anlamlarını çarpıtarak, zan ve tahminle çıkarımlarda bulunarak, kendi istekleri doğrultusunda yorumlamaktadırlar. Bu ise son derece tehlikeli bir durumdur. Yüce Allah bu gibi kimselerin durumunu Kuran'da şöyle bildirmiştir:

"Onlardan öyleleri vardır ki, dillerini kitaba doğru eğip bükerler, siz onu (bu okur göründüklerini) kitaptan sanasınız diye. Oysa o kitaptan değildir. "Bu Allah Katındandır" derler. Oysa o, Allah Katından değildir. Kendileri de bildikleri halde Allah'a karşı (böyle) yalan söylerler." (Al-i İmran Suresi, 78)

Bu kimselerin içine düştükleri yanılgıların bir bölümünü şu başlıklar altında ele alabiliriz:

"Size ne oluyor ki, Allah'tan bir vakarı ummuyorsunuz? Oysa O, sizi gerçekten tavır tavır yaratmıştır." (Nuh Suresi, 13-14)

1.YANILGI: İnsanın Evrimsel Merhaleler Sonucu Yaratıldığı Yanılgısı

Evrimsel yaratılışı savunanlar yukarıdaki ayette geçen "tavır tavır" kelimesini "evrim merhalelerinden geçirerek" şeklinde çevirirler. Oysa ayette geçen Arapça "etvaren" kelimesinin "evrim merhaleleri" şeklinde çevrilmesi bu kişilerin şahsi yorumlarıdır ve İslam alimleri tarafından da ittifakla kabul görmemektedir.

"Etvar" kelimesi "tavır, halet, durum" anlamına gelen "Tavru" kelimesinin çoğuludur ve Kuran'da bu şekilde başka bir ayette geçmemektedir. İslam alimlerinin bu ayetle ilgili tefsirleri de bu gerçeği ortaya koymaktadır.

Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, Kuran-ı Kerim Tefsiri'nde bu ayeti; "Oysa o sizi aşama aşama birçok hallerden geçirerek yaratmıştır" şeklinde tercüme etmiştir. Ayetin tefsirinde ise bu aşamaları "evrim mertebeleri" şeklinde ifade etmiştir. Ancak burada "evrim mertebeleri" ifadesi ile kastedilen mananın insanın farklı bir canlı türünden kaynaklandığını öne süren evrim teorisi ile hiçbir ilgisi yoktur. Nitekim tefsirin hemen devamında bu aşamaların neler olduğu şöyle ifade edilmektedir:

"…Ebu's-Suud'un açıklamasına göre; önce unsurlar halinde, sonra gıdalar halinde, sonra karışımlar halinde, sonra sperma halinde, sonra embriyon halinde, sonra et parçası halinde, sonra kemik ve et halinde, sonra da bambaşka bir yaratılışla şekil vermiştir. "Yaratanların en güzeli olan Allah'ın şanı ne yücedir." (Müminun, 23/14). Bunları yapan o güzel Yaratıcı ululama ve saygıya layık değil mi? O sizi daha başka bir şekil ve yaratışla yükseltemez mi? Yahut ezip yok ederek elem verici o azaplara düşüremez mi? Siz niye bunları düşünmüyorsunuz?"

Elmalılı'nın yukarıdaki ifadelerinden de anlaşıldığı gibi, bu ayette geçen aşamalar bir spermin, ulaştığı anne rahminde, önce embriyo, ardından bir et parçası, sonra kemik ve et halinde gelişip, sonra da bir insan olarak dünyaya gelişini ifade etmektedir.

İmam Taberi'nin Tefsiri'nde de Nuh Suresi'nin 14. ayeti; "Halbuki O sizi merhalelerden geçirerek yaratmıştır" şeklinde çevrilmiş ve "Önce sperma halindeydiniz; sonra sizi kan pıhtısına, ondan sonra da bir çiğnem et parçasına dönüştürüp yarattı" şeklinde açıklanmıştır. (İmam Taberi, Taberi Tefsiri, Tercüme Mehmet Keskin, Ümit Yayıncılık, 6.Cilt, s.2631)

Görüldüğü gibi İslam alimleri Nuh Suresi'nin 14. ayetini ittifakla aynı şekilde yorumlamış, sperm halinden insan haline geliş arasındaki aşamalar olduğunu ifade etmişlerdir. Ayetin bu şekilde yorumlanması gerektiği ise, "Kuran ayetlerinin yine Kuran ayetlerine göre tefsir edilmesi" prensibi gereğince açıktır. Çünkü Allah başka ayetlerde insanın yaratılış aşamalarını anne rahmindeki aşamalar olarak anlatmaktadır. Dolayısıyla "etvaren" kelimesinden de bu mananın çıkarılması gerekir. Bu kelimeden, insanın kökenini bir başka canlı türüne bağlamaya çalışan evrim teorisine dayanak aramak, temelsiz bir yorumdur.

"Şüphesiz Biz insanı, karmaşık olan bir damla sudan yarattık. Onu deniyoruz. Bundan dolayı onu işiten ve gören yaptık." (İnsan Suresi, 2)

2.YANILGI: Sudan Yaratmanın Evrimsel Yaratılışa İşaret Ettiği Yanılgısı

Evrimsel yaratılışı savunanlar birçok ayette geçen "insanın sudan yaratıldığı" şeklindeki ifadeleri de kendi iddialarına bir delil olarak göstermeye çalışmaktadırlar. Sudan hareketle bütün canlıların oluştuğunu iddia etmektedirler.

Oysa insanın sudan yaratıldığının ifade edildiği ayetler de yine İslam alimleri ve tefsirciler tarafından her zaman spermadan yaratılma olarak açıklanmıştır. (Elmalılı Hamdi Yazır, İmam Taberi, Taberi Tefsiri, 6.Cilt, s.2684; Ömer Nasuhi Bilmen, Kuran'ı Kerim'in Türkçe Meali Alisi ve Tefsiri, 8.cilt, s. 3915)

Aşağıdaki ayetlerde ise "bir damla suyun meni olduğu" açıkça ifade edilmektedir:

"Doğrusu, çiftleri; erkek ve dişiyi, yaratan O'dur. Bir damla sudan (döl yatağına) meni döküldüğü (min nutfetin iza tumna) zaman. Gerçek şu ki, diğer diriltme (yeniden neş'et) de O'na aittir." (Necm Suresi, 45-47)

Min : den, dan

Nutfetin : Nutfe, bir damla

iza : -dığı zaman

tumna : meniyi akıtmak

Bazı yorumcular bu ayetlerdeki "canlıların sudan yaratılması" ifadesinde, evrim teorisine paralel bir mana var zannetmektedir. Oysa bu çok yanlış bir yorumdur. Ayetlerde canlıların sudan yaratıldığı bildirilerek, canlıların temel malzemesinin su olduğu haber verilmektedir. Nitekim modern biyoloji ortaya koymuştur ki su, dünyadaki her canlının vücudunun en temel unsurudur. İnsan vücudunun yaklaşık % 70'i sudur. Her canlı, vücudundaki su sayesinde hücre içi, hücreler arası ve dokular arası ulaşımı sağlar. Su olmadan canlılık olamaz.

"Hani Rabbin meleklere: "Gerçekten Ben, çamurdan bir beşer yaratacağım" demişti." (Sad Suresi, 71)

3.YANILGI: İlk İnsanın Belli Bir süreç İle Yaratıldığı Yanılgısı

Evrimsel yaratılışla ilgili bir diğer yanılgı ise yine ayette geçen bir ifadenin yanlış bir şekilde yorumlanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Ayetteki altı çizili ifade "çamurdan bir beşer yapmaktayım" şeklinde tercüme edilmekte ve bunun evrim süreci içinde, yavaş yavaş yaratılışa işaret ettiği iddia edilmektedir. Ancak ayetin Arapçası bu şekilde bir çevirinin kişisel bir yorum ve kasıtlı bir çarpıtma olduğunu açıkça ortaya koymaktadır:

"İnni halikun beşeren min tın." = "Ben çamurdan bir beşer Yaratanım."

Bu ayette "yapmaktayım" şeklinde bir ifade bulunmamaktadır. Nitekim ayetin devamında "onu bir biçime sokup üflediğim zaman ona secdeye kapanın" şeklinde geçmekte ve buradan da "yaratma" fiilinin bir anda olup bittiği anlaşılmaktadır.

4.YANILGI: Kuran'da Geçen "Atalarımız" Şeklindeki İfadenin Evrimsel Atalara Baktığı Yanılgısı

Müslüman evrimcilerin iddialarına delil göstermeye çalıştıkları Kuran'daki bir başka ifade ise birçok ayette geçen "atalarınız" kelimesidir. Evrimcilerin hatalı tefsirine göre bu ifadede doğrudan insanın ilkel atalarına işaret bulunmaktadır. Bunun sebebini de kelimenin Kuran'da çoğul kullanılması olarak gösterirler. Bu ayetlerden bazıları şu şekildedir:

"(Musa:) Dedi ki: "O sizin de Rabbiniz, geçmişteki atalarınızın da Rabbidir."" (Şuara Suresi, 26)

"O'ndan başka İlah yoktur; diriltir ve öldürür. Sizin de Rabbinizdir, geçmiş atalarınızın da Rabbidir." (Duhan Suresi, 8)

Ancak bu çok zorlama bir iddiadır, çünkü bu kelimenin ayetlerde çoğul olarak yer alması çok bilinen bir kullanımdır ve evrimsel bir açıklamaya hiçbir şekilde dayanak oluşturmamaktadır.

Kuran'da bu ifadenin geçtiği başka birçok ayet vardır. Örneğin Bakara Suresi'nin 133. ayetinde "ataların" kelimesi geçmektedir. Buradaki "atalar", evrimleşme sürecini anlatmamakta, insanların önceki nesillerini ifade etmektedirler. Aynı şekilde "geçmişteki atalar" ifadesinde de geçmiş soylar anlatılmaktadır. Bu ifadenin içinde evrimleşmeyi bildiren bir anlatım yoktur:

"Yoksa siz, Yakub'un ölüm anında, orada şahidler miydiniz? O, oğullarına: "Benden sonra kime ibadet edeceksiniz?" dediğinde, onlar: "Senin ilahına ve ataların İbrahim, İsmail ve İshak'ın İlahı olan tek bir İlaha ibadet edeceğiz; bizler O'na teslim olduk" demişlerdi." (Bakara Suresi, 133)

5.YANILGI:Kuran'a Göre Maymunlarla İnsanlar Arasında Soy Yakınlığı Olduğu Yanılgısı

Evrim teorisi tartışmaları sırasında bazı kimselerce yanlış yorumlanan ayetlerden biri de, Allah'ın geçmişte İsrailoğullarından bir grubu maymun kılmasıyla ilgilidir. Ayetler şöyledir:

"Andolsun, sizden (İsrailoğullarından) cumartesi (günü) yasağı çiğneyenleri elbette biliyorsunuz. İşte Biz, onlara: "Aşağılık maymunlar olun" dedik. Bunu, hem çağdaşlarına, hem sonra gelecek olanlara 'ibret verici bir ceza', takva sahipleri için de bir öğüt kıldık." (Bakara Suresi, 65-66)

Ayetten evrim teorisine paralel bir mana çıkarılamayacağı aşikardır. Bunun birkaç ayrı sebebi vardır:

1.Ayette kastedilen ceza, büyük olasılıkla manevi bir anlamdadır. Yani söz konusu İsrailoğullarının fiziksel anlamda değil, karakter yönünden maymuna benzetilmiş olması kuvvetle muhtemeldir. (En doğrusunu Allah bilir.)

2.Eğer kastedilen ceza fiziki manada gerçekleşmiş olsa bile, bu doğa kanunlarının dışında gerçekleşen bir mucize olur. Burada Allah'ın dilemesiyle, bir anda mucizevi bir dönüştürme, yani bilinçli bir yaratılış söz konusudur. Evrim teorisi ise, türlerin milyonlarca yıllık zaman dilimlerinde rastlantılarla yavaş ve kademeli olarak birbirlerine dönüştüklerini öne sürer. Dolayısıyla Kuran'da bildirilen bu hadiseyle evrimin savunduğu senaryonun birbiriyle hiçbir ilişkisi yoktur. Nitekim bu ayetin devamındaki ayette "Bunu, hem çağdaşlarına, hem sonra gelecek olanlara 'ibret verici bir ceza', takva sahipleri için de bir öğüt kıldık" şeklinde buyrulmaktadır. Bu ayette söz konusu kişilerin aşağılık maymunlar haline getirilmelerinin sonra gelecek olanlara "ibret kılınmaları" amacıyla bir mucize olarak gerçekleştirildiğine işaret edilmektedir.

3.Ayette kastedilen ceza, tarihte tek bir kez ve sınırlı sayıda insan için gerçekleşmiştir. Oysa evrim teorisi tüm insanların maymunlar ile akraba oldukları gibi mantık ve bilim dışı bir senaryo öne sürer.

4.Ayette, insanların maymuna dönüşmesinden söz edilmektedir. Oysaki evrim teorisinin iddiası ters yöndedir.

5.Kuran'da, Maide Suresi'nin 60. ayetinde de Allah'ın gazaplandığı sapkın bir topluluğun maymunlara ve domuzlara çevrildiği haber verilir. Ayet şöyledir:

"De ki: "Allah Katında, 'kesinleşmiş bir ceza olarak' bundan daha kötüsünü haber vereyim mi? Allah'ın kendisine lanet ettiği, ona karşı gazablandığı ve onlardan maymunlar ve domuzlar kıldığı ile tağuta tapanlar; işte bunlar, yerleri daha kötü ve dümdüz yoldan daha çok sapmışlardır."" (Maide Suresi, 60)

Bu durumda, baştan beri incelediğimiz hatalı mantık örgüsüyle hareket edildiğinde, ayette insanın yalnız maymunla değil domuzla arasında da bir evrimsel bağa işaret olduğu gibi gerçek dışı bir sonuca varılması gerekmektedir. Halbuki evrimcilerin dahi domuzla insan arasında böyle bir bağlantı olduğuna dair bir iddiaları yoktur.

Sonuç

Evrim teorisi gibi ideolojik anlam ifade eden ve İslam dininin gerçekleriyle çelişen bir teoriyi savunmak, inanç sahibi bir kişinin şiddetle kaçınması gereken bir yanılgıdır. Belki böyle bir tutumun nedeni, bu teorinin bugüne kadar insanlığa getirdiği belalardan, din ahlakına düşmanlık besleyen çevrelerin bu teoriyi sahiplendiğinden, bu teorinin yaratılış gerçeğini kesin olarak reddettiğinden habersiz olmak olabilir. Bu durumdaki bir Müslümanın, hakkında bilgi sahibi olmadığı bu konunun peşinden gitmekten şiddetle sakınması şarttır. Çünkü bu, Allah'ın iman edenlere bir emridir. Kuran'da şu şekilde buyrulmaktadır:

"Hakkında bilgin olmayan şeyin ardına düşme; çünkü kulak, göz ve kalb, bunların hepsi ondan sorumludur." (İsra Suresi, 36)

Örnek Müslüman tavrı ise, bir konuyu samimiyetle araştırmak, öğrenmek ve ona göre davranmaktır:

"... İşte (Allah'a) teslim olanlar, artık onlar 'gerçeği ve doğruyu' araştırıp-bulanlardır." (Cin Suresi, 14)

Müslüman evrimcilerin de yukarıdaki ayetlerde bildirilen emir gereği, evrim teorisi üzerinde dikkatle düşünüp, daha sonra kapsamlı bir araştırma yapmaları ve vicdanlarının sesini dinleyerek bu yanılgıdan uzaklaşmaları gerekir.

NOT: Bu makale, İlmi Araştırma Dergisi 20. sayı (Şubat 2006) 32. sayfada yayınlanmıştır.

Bunları google'dan araştırıp bulmadım. Zaten bende olan makalelerden toparladım.

Ayrıca evrimi ve yaratılışı aynı anda savunan arkadaşların gözden kaçırdığı bir noktada şudur;

Evrime göre ilk insan dahi çok ilkel bir zekaya sahipti. Konuşamıyor yazamıyordu halbuki Kur'an'da Allah Hz. Adem'e varlıkların isimlerini öğrettiğini anlatıyor.

Ben Kuran-ı Kerim de yazanı inkar edemem valla. Evrimmiş oymuş buymuş belkide gerçektir ama o evrimi geçirttiren kim ? Allah. Peki bunun hakkında birşey var mı Kuran-ı Kerimde ? Hayır.

Şimdi mantıklı düşünürsek evrim teorisi Hz Adem ve Hz Havva yı yalanlar bu da Kuran-ı Kerimde yazanları yalanlaması demektir. Boşu boşuna tartışıyoruz biz İNSAN onlar MAYMUN , pokemonmuyuz biz evrim geçiricez ??

Hepimiz Adem oğluyuz neden boşuna tartışıyoruz bunları.

Evrim komplike bir yapı/düşünce değildir. Evrim teorisinin en büyük açmazlarından biri canlılardaki kompleks yapılardır. Örneğin evrimciler, yaklaşık 40 ayrı parçadan oluşan gözün tesadüfen oluştuğunu iddia ederler ama bunun nasıl olduğunu asla açıklayamazlar. Nitekim böyle muhteşem bir yapının şuursuz tesadüflerle oluşması mümkün değildir.

Kardeş kusura bakma ama en çok ta buna kızıyorum. Tamam bak evrimciler kendi çaplarında birşey koyuyorlar. Bu evrim denilen şey de çok komplike bir mesele olduğu için bazı açmazları oluyor. Ama adam uğraşıyor didiniyor ortaya bişey okymaya çalışıyor ne bileyim fosilleri inceliyor yok karbon 14 tü deneylerdi filan bişeyler yapıyor sonra birisi çıkıp eee bunu açıkla dediğinde adam açıklayamadığında hah işte koydum kapağı çektir git muamelesi yapılıyor. Halbuki sormazlar mı adama eğer bilim adamının bir görüşünü çürüteceksen senin tezin nedir diye. Olsun ben çürüttüm koyver gitsin oluyor hep bu söylemler. Sen o zaman kurana göre açıkla o gözün 40 ayrı parçasını nasıl oluştuğunu deyince allah bilir diyor amcam. Amenna allah bilir allah bilir de allah nasıl bildirmiş bunu. Yani bu elleri bağlı birisine vurmak gibi birşey. Tamam vur ama adam da sana vuracak. bilim adamına karşı bir görüş söylediğinde onu çürütmek için ona bilimsel başka bir görüşü sunabilmen lazım Allah bilir değil. Sonra çıkar kurandan mucize ararsın kardeşim. Halbuki kuran ne şifre kitabıdır ne mucize kitabıdır. Kuran insanın adam gibi adam olması için inmiş allaha kulluk vazifelerini ve hayatta yapıp yapmaması gerektiğini söyleyen kitaptır. Bunun yaptırımı da ahirettir. Bilim ise bambaşka şeydir ve afedersiniz amacına ulamak için otu b.ku irdeler. Din ise kabuller teamülüdür

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt