İnsan vs Şempanze Hafıza Testi | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İnsan vs Şempanze Hafıza Testi

Evrim teorisi yalandır. İnanmayan.

hamdino-1024x706.jpg

Bu deneyi yapanlar bulamamıs mı niye

teroileri vardir mutlaka. bu hafiza oyunu short term memory ile ilgili. bir seyi gorup kisa zaman icinde unutmamak. Bu konuda sempanzeler bizden cok cok ustun.
Teoriye gore got korkusuyla yasadiklari icin leopar, kaplan vs gorup nerede olduklarini hatirlamak icin bu sekilde evrilmisler diyorlar ama bana gore yanlis bi teori.
Benin fikrim ise agacta olan meyvelerin yerini bir bakista gorup hatirlayabilme. Bu fikir kafama daha cok yatiyor. Dusunun, agacin bir ucundayken oteki ucundaki meyvelerin yerini saptayabilme yetenegi. Bu yetenegi daha iyi olanlar haliyle meyveleri rakiplerine gore daha iyi topladiklari icin survival sanslari daha yuksek. O yuzden short term memory'si daha iyi olanlar hayatta kalip genlerini bir sonraki jenerasyona aktariyor. Rekabet hic bitmedigi icin hafiza gitgite mukemmellesiyor. Benim nacizane fikrim bu yonde.

Son düzenleme:
teroileri vardir mutlaka. bu hafiza oyunu short term memory ile ilgili. bir seyi gorup kisa zaman icinde unutmamak. Bu konuda sempanzeler bizden cok cok ustun.
Teoriye gore got korkusuyla yasadiklari icin leopar, kaplan vs gorup nerede olduklarini hatirlamak icin bu sekilde evrilmisler diyorlar ama bana gore yanlis bi teori.
Benin fikrim ise agacta olan meyvelerin yerini bir bakista gorup hatirlayabilme. Bu fikir kafama daha cok yatiyor. Dusunun, agacin bir ucundayken oteki ucundaki meyvelerin yerini saptayabilme yetenegi. Bu yetenegi daha iyi olanlar haliyle meyveleri rakiplerine gore daha iyi topladiklari icin survival sanslari daha yuksek. O yuzden short term memory'si daha iyi olanlar hayatta kalip genlerini bir sonraki jenerasyona aktariyor. Rekabet hic bitmedigi icin hafiza gitgite mukemmellesiyor. Benim nacizane fikrim bu yonde.

Ben tatmin oldum valla. Mantıklı söylediğin. :D

Cesitli arastirmalar futbol taraftarinin cogunlugu egitimsiz oldugunu gösterdi gecmiste. Forumda bu tip konulara girdiginiz vakit bu arastirmalarin gercek oldugunu görebilirsiniz.

Tamam futbol forumu ama bir konunun icine de etmeyin lütfen.

Ben tatmin oldum valla. Mantıklı söylediğin. :D

Bencede daha mantikli.
Peki 1 den 9'a kadar saymayla ne alakasi var diyeceksin? Sayilarin sirasiyla meyvelerin yeri nasil bagdasiyor dersen, o da meyvelerin uzakligiyla ilgili. Sempanze gordugu meyvelerin hangisinin kendine daha yakin oldugunu kestirip daldan dala atlayarak hepsini tek istikamet giderek toplayabiliyor. Bunuda yapabilmesi icin gittigi yonun derinligine gore kafasinda bir sira sekillenmesi gerek. Bu sirada o 1-9 sirasini nasil cozdugunu anlatiyor benim icin. Sempanze meyveleri gorup beyninde 3D bir imaj beliriyor ve o imaja gore hareket ediyor.
Ha bu konuda herhangi bir uzmanligim falan mi var? Asla.. sadece mantigimi kullaniyorum. Hatta sempanzeler agacta mi yasar diye simdi bi kontrol ettim got olmamak icin. :)
30-80'li gruplar olarak tum yiyecek ihtiyaclarini agacta geciriyorlar. Yani rekabetin boyutunu bir dusun.. Meyveyi kaptin kaptin, yoksa ac kalacaksin..

Son düzenleme:

Naçizane görüşünden sonra aklıma başka bir deney geldi.

Toplumsal Davranışlarımıza Adeta Ayna Tutan Cok İlginc "Maymun - Muz Deneyi" - onedio.com

Üst Alt