İspanya'daki Referandum, La Liga'yı Karıştırdı! - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İspanya'daki Referandum, La Liga'yı Karıştırdı!

n_f_c_barcelona_escudo-3966549.jpg

diyeceksiniz ulan !

yav bunları hangi lig alır. ingilizler almanlar keriz mi her sene sampiyon olacak takımı liglerine soksunlar.

defolsunlar iskoc ligine

bölücülük eylemlerini maddi manevi destekleyen ülkelerde olmasını isterdim bu olayın çok hakim değilim ama ispanya pek destek değil galiba

Ekonomik olarak, merkezi devlete yaptıkları katkıyla kendilerine dönüt arasında ciddi bir fark var. Ben kişisel olarak ulusların bir arada olduğu büyük devletlerin daha güçlü olduğuna inansam da, demokrasilerde halkların kararlarına saygı duymak gerekir.

Bana sorarsan butun ispanyada yapilmasi gereken bir oylama anca dogruyu gosterebilir. Cunku sadece katalanlari etkilemiyor bu karar, butun ispanyayi etkilen bir durum ve ilgilendiren bir durum olduguna inaniyorum
Barcelona ve diger katalan sehirlerin dogru diyorsun cok zengin ve ispanya devletine verdikleri parayinin belkide yarasini geriye alamiyorlar ama vermeseler cok insan daha kotu durumlara dusecekler. yararcilik bir dusunce, evet.

Bana sorarsan butun ispanyada yapilmasi gereken bir oylama anca dogruyu gosterebilir. Cunku sadece katalanlari etkilemiyor bu karar, butun ispanyayi etkilen bir durum ve ilgilendiren bir durum olduguna inaniyorum
Barcelona ve diger katalan sehirlerin dogru diyorsun cok zengin ve ispanya devletine verdikleri parayinin belkide yarasini geriye alamiyorlar ama vermeseler cok insan daha kotu durumlara dusecekler. yararcilik bir dusunce, evet.

Bütün İspanya'nın bunu oylaması mümkün değil. Başka ulusların, başka uluslar üzerinde karar verme yetisi olamamalı. Önümüzde Kıbrıs ve Britanya örnekleri vardır, iyice etüt edin derim.

Bu referandumun şeklen benzeri İskoçya'da yaşandı, ikincisinin yaşanması da çok mümkün. Orada da mesele İskoçya'nın kaynaklarının İngilizler tarafından sömürülmesi ve gereken karşılığın alınmamasıydı. Muhafazakar taraf ise Londra'dan kopmanın ekonomik olarak sıkıntılarını dile getirdi. İskoçya ile İngiltere arasında çok güçlü ekonomik ilişkiler var, dil olarak çok yakınlar, İskoçya'da yaşayan ve oy veren çok fazla İngiliz var. Bunlar Katalonya-İspanya örneğinde geçerli değil.

Şahsi fikrim, Avrupa'nın göbeğinde böyle bir ayrılık mantık çerçevesinde çözülebilir. Tayvan-Çin modeli Katalonya için uygun olabilir.

Üst Alt