İstanbul'da Ardı Ardına Depremler - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İstanbul'da Ardı Ardına Depremler

Büyük bir deprem olursa avcılar silivri çekmece hattında bolca hasar görmemiş ama zeminin yetersizliğinden yan yatmış yapılar görebiliriz. Yapılan çoğu yapıda kazık uygulamaları doğru yapılmıyor malesef

Bu ülkede bir dogal afet ne bileyim yahu umarım en hafif sekilde atlatılır. Kişisel hazırlık bilinçlenme herseyden önemli.
Birde toplu dönüşüm yeni binalar deniliyor ya koca bir yalan adam bina yapmis hepsinin altindan su boşaltılıyor o temele güven. Yetti mi yetmedi geçen tavana avize asayım dedim matkapı bi4 vurdum komple alçi geldi, duvara tv takacağım 5cm duvar yapmışlar karşı taraftan çıktım kafa atsam yan komşulardayım.
Kisaca yeni nesil inşaatlar kadar güvensiz bina ben görmedim. Anneannemin annesinin evi var 70 yıllık dökme bir adet demir kullanmamışlar, 2 katli yer hala kusursuz duruyor. Kısın sicak, yazin serin.

Son düzenleme:
Toplanma bölgelerinin AVM, deprem için normalde 3 sene boyunca alınması gereken özel tüketim vergileriyle depreme hazırlık hariç herşeyin yapıldığı bu ülkede deprem beni en çok korkutan şeylerin başında geliyor. Özellikle son dönemde zenginleşen inşaat firmalarının yaptıkları hiçbir binaya da güvenmiyorum. Umarım o beklenen büyük deprem hiç gelmez. Yoksa halimiz kötü.

Öncelikle geçmiş olsun. Bu depremlerin olmasına büyük depremin habercisi diyemeyiz tam olarak. Fay tek seferde büyük bir enerjiyle kırılırsa asıl felaket olur. Bu tarz ufak depremlerin olmasında fayda var.

Küçük ölçekte çok sayıda deprem olması iyidir diye biliyorum. Enerjiyi boşaltır.

Allah muhafaza İstanbul'un yerleşimi büyük depremi kaldıracak durumda değil. Hasılı bu ufak depremler rahmettir belki de.

bazen iyidir bazen kötü. her zaman iyi olmayabiliyor. istanbul için tahminlerim korkunç. kimseyi panikletöek istemem. buna rağmen ankarada yaşıyor olmama rağmen bence ankaranın riski istanbulunkinden az değil. ankaralılar da diken üzerinde olmak zorunda. izmirliler de. bolu, çankırı, sivas ve van ve çevresindekilerde. burdakilerin hiç birinin istanbuldan farkı yok.

geçen ankara da 5.1 ile sallandı ama pek göremedik haberlerde. istanbulda yaprak kıpırdasa son dakika oluyor. büyük istanbul depreminin piyasada bu kadar konuşulma nedeni de o. aslında o fay üzerinde olan her il aynı tehlikede.

ama istanbul büyük olduğu için yıkımı da büyük olacaktır. daha da kötüsü en kötü binalar da istanbulda.

bir de bir algı var, bina yüksek olunca depremden korkmalı mıyız? mesela arkadaşımla bunu konuşurken bizim ev müstakil 2 katlı nasıl olsa yıkılmaz dedi. hemen dışarı kaçması da kolay olur şeklinde konuştu.

ona da anlattım. yapının büyüklüğü değil sağlamlığı önemli. 4.7 - 5. küsür enerjili depremlerde bir çok apartmana bir şey olmazken genelde müstakil ve 2-3 katlı binalarda hasar meydana geliyor. bir de 4-5 şiddetindeki depremler 1980-70 yapımı binaların kolonlarını çatlatabiliyor. eğer rezidans tarzı yüksek bir binada oturuyorsanız 5 katlı sıradan apartmanda oturanlardan daha güvendesiniz isterseniz 40. katta olun. çünkü uzun binalarda perdeleme yöntemi uygulanır. ama klasik betonarmede kolon kiriş. kolonlar ve kirişler 6 üzeri depremlerde çatlamaya hatta kırılmaya yatkınken perdelemeye sahip olan uzun binaların perdelemeleri çatlamıyor bile. beşik gibi bi o tarafa bi bu tarafa gider gelirsiniz en fazla.

images

şu tarz bir evde iseniz ve dış cephesi de yoksa o evden koşarak uzaklaşmanız hayatınızı hüyük ihtimal kurtaracaktır. bir de çöken devrilen yamulan yarı yıkılan evler olur. kimisi buz gibi dağılır un ufak olur. kimisiolduğu yerde ters döner yan döner, genelde bunların temeli sağlam olmaz. bina sağlam ama komple yere secde etmiş gibi bütün halde yatar. genelde görülen ise ilk 2 kat kağıt gibi yapışır. 3. kat şanslıysan hayatta kalırsın. 4 5 ve üzeri kat olduğu gibi kalır. çoğu zaman zemin ve ilk kattaki kolonlar taşıyamadığı için ya da sarsıntıdan dolayı gerçekleşen eğimden dolayı kırılma yapar böylece bir üst kat zemin kat ile iç içe geçer. başta büyük marmara ve diğer depremlerde yiten canların nasıl yittiğini buradan hesap edin. alt kattakilerin sonu korkunç. gerçek anlamda kağıt gibi yapışıyorlar. şimdi istanbulda kaç yüz bin bina var ve kaç milyon aile var, toplamda kaç milyon insan zemin, kot 1 ve 1-2. katlarda yaşıyor. binaların 10/2si yıkılsa bile korkunç bir insan kaybı

10_2_.jpg

yani şu soldaki öyle bir göçmüşkü yerle bir olmuş, insana enkaz altında kalıp kurtulma şansı bile tanımamış. devlet birazcık devlet olsaydı eğer, şu depremden sonra şu hasar alan binaları kimler inşa etmiş onların elinden mesleğini alıp hapse tıkardı. gerçi zaten devlet adam olsa önceki depremlerden ders alırdı. sivas, gerede en son 1999 depremi muhtemelen en çok kayıp vereceğimiz önümüzdeki istanbul depremi. en fazla 2 sene sağlam evler yapmalıyız deprem değil bina öldürür gibi laflar edilip 2 senenin sonunda hiç bi halt değişmeden eski kafayla devam ederiz. bi 30 40 sene sonra da o enerji batıya aktarılır gölcük, çankırı, sivas, van. sonra tam tersi, tekrardan sivas çankırı bolu istanbul. osmanlı verilerini de ele alırsak bu hep böyle olmuş. burda bir devamlılık söz konusu. bi kere oldu hadi kurtulduk desek o da yok. devamlı tekrarlayan bir şey.

eğer siz de üstün bir ırk olsaydınız mesela japon gibi ya da sizi düşünen iyi bir ülkenz olsaydı mesela japonya gibi, siz de depremde canınızdan ziyade bu kadın gibi eşyalarınızı düşünürdünüz ve yanınızdakine ne video çekiyorsun şu eşyaları tutsana diye bağırırdınız bu denli sallanırken

ya da bu, şu olaya bak. kaç km ötedeki binanın yana yattığı net şekilde görülebiliyor.

bi de bize bak. un ufak olanlar deniz kumundan yapılma ve demir ve betondan çalınan binalar sanırım.

Klozetin üstünde yakaladı beni..:D
Daha dün “hiç deprem yaşamadım” muhabbetini ediyoduk.
Bi saniye sürmedi herhalde. Veya ben sadece o kadarını hissettim.
Sirkeci’de

Ulan o kadar salladım millette sensör mü var diye. Şu an yüzüstü uzanmış forumu okurken yatağım 3 tur beşik gibi sallandı sensörlük bir durum olmasa da hayatımda hissettiğim en net deprem oldu, Pendik tarafında, umarım tekrarı olmaz yine dışarı çıkacağım ne olur ne olmaz da sıkıntı bu iş ya.

Gecmis olsun
17 agustos ve 12 kasim gibi depremlerden allah korusun

Deprem kelimesini duyunca bile tuylerim diken diken oluyor hala

———-
Golcao!!

Anasinin nikahi gibi sallandik
Buyuk deprem adım adım geliyor ne bir deprem politikasi var ne birsey
Kimse ne yapacagini bilmiyor toplanma alani yok
Buyuk depremde ölen kurtulacaktir
Yasamak iskence olacak onca ölümün içinde. Belimizi de dogrultamayiz bizi bu hale dusurenlerin aq

Özellikle mesai ve okul saatlerinde olması çok büyük riski getiriyor tabii her an olabilir gece herkes evindeykende olabilir ama endişem okul saatlerinde olması büyük sıkıntı yaratır. Ayrıca ayda hayvan gibi para ödediğimiz gsm operatörlerinden yakınlarımıza ulaşamamız ayrı bir ironi ulan hiç mi stres testi yapmadınız nerde hazırlığınız. Ayrıca nereye toplanacak bu insanlar beton yığinlarindan nereye kaçıcaz

SM-G900FQ cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Üst Alt