İşte Başakşehir Gerçeği: Menajerlerin İsmini Bilmediği Kulüp (!)


Gazeteci CELAL EREN ÇELİ̇K, Başakşehir'i yazdı!

img


gazzetta9.com ANALİZ HABER

CELAL EREN ÇELİ̇K


Fenerbahçe Başkanı Ali Koç,Türkiye Futbol Federasyonu'nun Spor Toto Süper Lig'de yer alan tüm kulüplerin 2018/2019 sezonunda menajerlere ödediği rakamları açıklamasının ardından bir basın toplantısı düzenleyerek açıklanan bu verileri eleştirmişti.

Koç,TFF verilerine göre 2018/2019 sezonunda tüm Süper Lig ekiplerinin 11,5 Euro menajer ödemesi yaptığını açıklarken bu rakamın %53'ünün sadece Fenerbahçe tarafından tek başına yapılmış olmasının "Hayatın doğal akışına ters olduğunu" ifade etti...

Herkes TFF'nin açıkladığı verilere karşılık Ali Koç'un bu çıkışını konuşurken biz ise "hayatın doğal akışına ters düşen" bir başka noktaya çevirdik gözlerimizi gazzetta9.com olarak...

Gözlerimizi çevirdiğimiz yerde ise Süper Lig'de şampiyonluğa koşmakta olan ligimizin lideri Medipol Başakşehir durmaktaydı...

Neden gözümüzü Başakşehir'e çevirdiğimize gelince...Tafsilatı ile yazalım o zaman...

KADRO "YILDIZLAR GEÇİDİ" GİBİ AMA...

Medipol Başakşehir kulübü özellikle son 2 yıldır yaptığı transferler ile gündeme geliyor.Son olarak Barcelona'da forma giyen milli futbolcu Arda Turan'ı kadrosnuna katarak sansasyonel bir transfere imza atan Başakşehir'de Adebayor,Robinho,Clichy,Elia,Attamah gibi Avrupa hatta Dünya çapında kariyer yapmış yabancı yıldızların yanı sıra İrfan Can Kahveci,Emre Belözoğlı,Mert Günok,Volkan Babacan,Edin Visca,Mossoro gibi çok kaliteli ve kalburüstü futbolcuları adeta bir "yıldızlar geçidi" tadında kadrosunda barındırmakta.

TRANSFERMARKT verilerine göre kadro değeri 53,82 milyon Euro olan Başakşehir'in TFF verilerine göre menajerlere 2018/2019 sezonunda ödediği ücret ise sadece ama sadece 88 bin 200 Euro!

Ancak böylesi önemli oyunculardan kurulu bir takımda Faruk Çakır,Fedor Kudryashov,Robinho ve Demba Ba haricindeki 21 futbolcusunun hem de Avrupa'nın önemli menajerlik firmalarından oluşan menajerleri var.

Peki biz bakalım Başakşehir'in 2018/2019 yılı trabsferlerine ve ödediği bonservis bedeline zira TFF oyuncu menajerlik ödemeleri 2018/2019 verileri baz alınarak yayınlanmış.

Başakşehir 5,5 milyon Euro'luk "Boservis bedeli, ödeyerek" transfer yapmış.Ancak bu transferlerden 2 milyon Euro bedelle transfer edilen Robinho'yu bir kenara koymak lazım zira bu oyuncunun bir menajeri yok.

Ancak Milos Jojic transferine 2 milyon Euro,Alican Özefesli içim 1 milyon Euro ve Cemali Sertel transferi için klüp kasasında 3,5 milyon Euro çıkmış ve bu oyuncuların da menajerleri mevcut.

Menajerlik firmaları ise %8 komisyon ile çalışmaktalar...

Hal böyle olunca Başakşehir, değil bu bonservis bedellerinin %8'ni,%3'ünü dahi ödemiş olsa zaten TFF verilerinden fazla menajerlik hizmeti bedeli ödemiş olması lazım. Ama TFF'nin açıkladığı rakam ortada.Yani "Hayatın olağan akışına uygun olmayan" bir durum var.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi İstanbul Başakşehir,sadece 88 bin 200 Euro menajer ücreti ödemiş...

Peki nasıl oluyor bu iş? Aynı zamanda bir A.Ş olduğu için bu tip finansal işlemleri konusunda KAP bildirimi yapması gereken İstanbul Başakşehir bu bilgilendirmeyi yapmadan bu işi nasıl çözüyor? İşte burada devreye o "sihirli formül" devreye giriyor:SPONSORLAR...

BAŞAKŞEHİR'İN "SİHİRLİ FORMÜLÜ":SPONSORLAR

Tüm Süper Lig ekipleri borç batağına saplanmışken, Fenerbahçe gibi bir büyük kulüp uzun süre formasına göğüs sponsoru bulamamış,Galatasaray ve Beşiktaş'ın sponsorluk anlaşmaları yapmakta zorlanıp sponsorluk gelirlerinde ciddi düşüşler yaşanırken İstanbul Başakşehir'e adeta sponsor yağmakta.

Bu sponsorlara ve sponsorlar eli ile kurulan "ilişkiler ağına" eğilmeden önce Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ'ı hatırlatmak lazım...

Gümüşdağ bundan 10-12 sene önce kimseni bilmediği bir isimken Başkşehir'in başına geçmesi ile önlenemez yükselişi başladı.Daha sonra Kulüpler Birliği Vakfı Başkanlığını yaptı,bir dönem TFF'de yönetim kurulunda yer aldı.Halihazırda Türk futbolunun "en etkin" kişilerinden birisi kendisi.

Peki nedir Gümüşdağ'ın en önemli özelliği? Kendisi Erdoğan ailesinin "damadı" olur...Emine Erdoğan'ın yeğeni ile evlidir ve aslında Başakşehir'e adeta "akan" sponsorlarda Gümüşdağ'ın bu akrabalık ilişkisi kilit rol oynamaktadır.

Şimdi gelelim Başakşehir'in resmi internet sitesinde duyurduğu sponsorlara:

DOLCE-VİTA:
DOLCE-VİTA firması aslında bir başka firmayı "perdelemek" için kurulan bir yan şirket.DOLCE-VİTA seramik Başakşehir'in geçtiğimiz sezonlarda forma göğüs sponsoru olan ve Arda Turan transferinin de "sponsoru" olan MAKRO İNŞAAT'ın bir yan şirketi.MAKRO İNŞAAT Yönetim Kurulu Başkanu ise Ercan Uyan... Ercan Uyan bir dönem AKP Küçükçekmece Belediye Meclis üyeliği ve AKP Küçükçekmece İlçe Teşkilatı Gençlik Kolları "Kurucu Başkanlığını" yapmış bir isim.MAKRO İNŞAAT ise son 5-6 yılda aldığı TOKİ inşaatları ve devlet ihaleleri ile adeta jet hızı ile zenginleşmiş durumda...

MEDİPOL: Medipol Hastanesi ve Medipol Üniversitesi'ni bünyesinde bulunduran MEDİPOL MEGA Başakşehir'in "Ana Sponsoru" Zaten kulübün ismi de Medipol Başakşehir olarak geçmekte.Medipol Hastanesi ve Medipol Üniversitesi'nin sahibi ise AKP'nin şu anki Sağlık Bakanı Fahrettin Koca...Hal böyle olunca daha fazla bir şey yazmaya da gerek kalmıyor tabii...

3.İSTANBUL: Başakşehir formasının sırt kısmı sponsoru 3.İSTANBUL. 3.İSTANBUL ise FUZUL GRUP'un yüz milyonlarca dolarlık bir İnşaat Projesi. Projeyi BAŞAKŞEHİR'de hayata geçiren ve AKP döneminde servetini katlayarak arttıran bir başka firma olanFUZUL GRUP tabii karşılığını da forma sırt sponsoru olarak vermiş...

KALYON İNŞAAT: 1970'lerin başında 4 kardeş tarafından temelleri atıklan Kalyoncu Grupta bu 4 kardeşten Hasan Kalyoncu'nun Erdoğan ile yakınlığını ve samimiyetini bilmeyen yok.Kalyoncu ailesi ile Erdoğan arasındaki dostluk çok eskilere dayanmakta.Erdoğan İstanbul Belediye Başkanı iken Hasan Kalyoncu o dönem Milli Görüş içerisinde yaşanan Gelenekçi-Yenilikçi ayrışmasında tüm gücü ve desteği ile Erdoğan'ın yanında durmuştu.Aynı zamanda Nakşibendilerin önemli bir ismi olan Hasan Kalyoncu 2008'de vefat etse de Erdoğan ile KALYONCU Ailesi arasındaki yakınlık ve ilişki artarak devam etti.

ATV-SABAH Grubu'nun satın alınması için oluşturulan "havuza" en çok katkıyı koyan ve SABAH-ATV'yi satın alan grubun içerisindeki aslan payını sahibi olan KALYONCU GRUP AKP iktidarından çok sayıda büyük devlet ihalesi alarak kısa sürede servetine servet kattı..

Metro Hattı (Mecidiyeköy – Mahmutbey) ihalesi,Adalet Sarayı ihalesi,Metrobüs ihalesi,Çankaya-Ezine Otoyolu ihalesi,Kıbrıs'ın içme suyu sorununu çözmek için yapılan Akdeniz Geçişi Boru Hattı İnşaatı İhalesi,Başakşehir Stadı İhalesi ve tabii 3.Havaalanı İhalesi'ni alan konsorsiyum içerisinde olması ilk akla gelen aldığı büyük ihaleler.

TURKISH AIRLINES: Hisselerinin %49'u Varlık Fonu'na devredilen THY de Başakşehir'in sponsorloru arasında yerini aldı...

INTERCİTY: İstanbul Park'ı yıllık 9 milyon TL+KDV bedelle kiralayan Vural AK'ın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı ve %47'sine Mitsubishi'nin ortak olduğu araç kiralama devi...

SIRMA GRUP: Sırma Grup Türkiye'nin lider doğal kaynak suyu ve doğal maden suyu şirketlerinden bir tanesi.Altın yıllarını ise şirketin 2. kuşak yöneticisi Davut Dişli'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı yıllarda yaşadı.Davut Dişli, bir dönem AKP'nin kuruluşunda son derece etkin rol almış bir isim.Ayrıca bir dönem AKP'nin DIŞ İLİŞKİLERİDEN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Görevini de yürüten ancak bugün CHP Lideri olan Kemal Kılıçdaroğlu'nu CHP Grup Başkanvekili olduğu dönemde ortaya çıkardığı arsa yolsuzluğuna adı karışarak partideki görevlerinden istifa eden Şaban Dişli'nin amcaoğlu.

Davut Dişli'nin bir diğer amcaoğlu ise 15 Temmuz Darbe girişimi'nin "2 numarası" ve Yurtta Sulh Konsdyi üyesi olmakla suçlanarak darbe girişimi sonrası tutuklanan darbeci Tümgeneral Mehmet Dişli'nin de amcaoğlu.

Sırma Grup 2013'te Fransız Danone'ye satılsa da yapılan anlaşmaya eklenen özel madde ile şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığınu Davut Dişli yapmaya devam etti.

SUNNY:Kamoyunda herkesin görece olarak düşük fiyatlar ile satışa sunduğu televiyon ve teknoljik ürünleri ile bilinen SUNNY markası Başakşehir kulübünün pek dikkat çekmese de aslında en girft ve çarpıcı ilişkiler ağına sahip sponsoru.

Herkesin tanıdığı SUNNY firması aslnda ATMACA GRUP'un bünyesindeki markalardan sadece bir tanesi ve ATMACA GRUP'un çok ciddi inşaat sektörü yatırımları da bulunmakta.

ATMACA GRUP'un başındaki isim ise Adem Atmaca.

ATMACA GRUP'un inşaat sektörüne girişi ise oldukça "çetrefilli" bir süreç sonrasında oluyor.

İstanbul'da Lütfü Ağgül ve Mehmet Fatih Ağgül tarafından kurulmuş olan Big Ottoman İnşaat Taşımacılık İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti. isminde bşr şirket var. İşte bu şirketteki Mehmet Fatih Ağgül'ün hisselerini ATMACA GAYRİMENKUL A.Ş tarafından satın alınıyor,şirket 27.08.2014 nev'i değişikliği yaparak ismini ATMACA GAYRİMENKUL A.Ş olarak değiştiriyor.Hisselerini ATMACA GAYRİMENKUL A.Ş'ye devreden Mehmet Fatih Ağgül ise MAF ismi ile yen bir inşaat şirketi kuruyor ancak MAF isimli bu inşaat şirketi de ATMACA GAYRİMENKUL A.Ş tarafından 23.06.2016 tarihinde satın alınıyor.

Yani ATMACA GAYRİMENKUL A.Ş Mehmet Fatih Ağgül'e 2 yıl içerisinde hem Big Ottoman şirketindeki hisselerini hem de MAF'ı satın alarak hatrı sayılır bir servet kazandırıyor.Peki nedir bu Mehmet Fatih Ağgül'ün sırrı da kendisine 2 yılda milyonlarca dolarlık sevet kazandırıyor ATMACA GAYRİMENKUL A.Ş? Mehmet Fatih Ağgül Fethullah Gülen'in "damadı" oluyor.Gülen'in yeğeni ile evli.

ATMACA GAYRİMENKUL A.Ş tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra ise Başakşehir'in en değerli arazilerinden birisi olan Bahçeşehir Göleti çevresindeki parsellerin ihalesine girerek kazanıyor ve burada Başakşehşr Park projesine start veriliyor. Bu projede satılan dairelerin tanesi 1.7 milyon dolar.

Ancak bu parseller daha sonra hukuken davalık oluyor imar planları sebebi ile ve yerel mahkemeler ile Danıştay eski imar planlarının iptaline yönelik 3 kez iptal kararı vermesine rağmen bu bölgede ATMACA GAYRİMENKUL A.Ş'ye aşakşehir Belediyesi inşaatı devam ettirmesi için izin veriyor, gerekli inşaatı durdurma işlemlerini yapmıyor.

Atmaca Grubunun avukatlığını üstlenen E.B., avukatlık tebliğ adresi ise Medipol Hastanelerinin Merkezi... Medipol Hastaneleri ise Başakşehir'in ana sponsoru ve sahibi de AKP'nin sağlık bakanı Fahrettin Koca.

Ayrıca Bahçeşehir Göleti davalarında Başakşehir Belediye’sinin Avukatlığını yapan Avukat İrfan ÖGE’de FETÖ soruşturmasında şüpheli sıfatı ile yer almış ve malvarlığına el konulmuş bir isim.Ancak her ne hikmetse Başakşehir Belediyesi bu avukattan vazgeçmiyor bu FETÖ soruşturmasından sonra Avukat İrfan Öge Başakşehir Belediyesi'nin hukuk işleri için açılan ihaleyi kazanarak 500 bin TL'nin üzerinde bir rakama yeniden Başakşehir Belediyesinin avukatlık hizmetlerini alıyor.

TUREX:Tureks Turizm A.Ş. kurulduğu 2001 tarihinden bugüne turizm, personel ve öğrenci taşımacılığı alanlarında HİZMET VERMEKTE... Ancak Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Ersan'ı asıl bıgünlere getiren sektör parekende sektörü ve İNKUR şirketindeki yöneticiliği.

Atilla Ersan KİM Marketler Zinciri'nin sahibi ve eski AKP Milletvekili,KİLER GIDA ve KİLER MARKETLER ZİNCİRİ'nin sahibi Vahit Kiler'in ortağı.

Ayn zamanda İstanbul Belediyesi'nin "kolilenmiş gıda paketi" ihalelerini yüksek fiyattan alması ve son olarak Sağlık Bakanlığı''na bağl Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünün açtığı ve 2008-2014 yılları arasında 6 yılda 30 milyon liralık tıbbi cihaz alımının yapıldığı ve daha sonra Mehmet Müezzinoğlu'nun Sağlık Balanlığı döneminde hakkında soruşturma açılan,kurucuları arasında AKP milletvekillerinden Harun Karaca'nın da olduğu İNKUR isimli şirketin Yönetim Kurulu üyesi olan Ailla Ersan hali ile AKP ile de çok yakın ilişkiler içerisinde...

Daha devlet bankası Ziraat'i ve AKP iktidarı ile 10 yılda Türkiye'nin en zengin 100 kişii arasına giren Erden Timur'un sahibi olduğu NEF İnşaat'ı saymıyorum bile...

Gördüğünüz gibi siyaset-ticaret-spor üçgeni böyle kurulunca sponsorlar Başakşehir'e yıldızları satın alarak "jest" yapıyorlar hali ile menajerlik paraları da bu sponsorlar tarafından karşılanıyor. Tabii kulübün kasasından menajerlik parası da çıkmayınca 50 milyon Euro'dan fazla kadro değeri olan takım 88 bin 200 Euro menajerlik bedeli ödüyor.

Bu "jestler" de sponsor firmalara yol-su-elektrik olarak değil "İHALE-İHALE-İHALE" olarak geri dönüyor ve böylece "sihirli formül" mükemmelen işlemiş oluyor.

Ve biz de bir kez daha diyoruz ki: FUTBOL ASLA SADECE FUTBOL DEĞİLDİR.

CELAL EREN ÇELİ̇K

MENAJERLERİN İSMİNİ BİLMEDİĞİ KULÜP (!): BAŞAKŞEHİR
 

ip kamera canlı yayın | Tv Hosting | Trabzon Haber | Barkodlu Satış Programı | Samsun Haber | İsviçre Haber

Üst Alt