İşte Gerekçeli Mahkeme Kararının Tam Metni! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İşte Gerekçeli Mahkeme Kararının Tam Metni!

3e513money_and_old_football-other.jpg

Futbolda Şike Davası’nın gerekçeli kararı GSC PORTAL'DA

Cevap: İşte Gerekçeli Kararın Tam Metni!

sanıkların belli bir suç işlemek amacından söz etmek mümkün olmayıp, belirsiz sayıda suçun işlenmesi amacıyla iştirak boyutunu aşan bir yapıda bir araya geldiklerinin kabulü gerekmektedir

Kralsın İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sayın Mehmet Ekinci :ka21: :ka21: :ka21: :bayrak:

İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun Aziz Yıldırım ile yaptığı telefon konuşmalarında “Tarladaki İşçiler” ve “Ne Zaman Böyle Dikim Yapsak Olmuyor” gibi ifadeler kullanması üzerine şahısların kendi aralarında şifreli konuştukları dikkat çekmiş, yapılan çalışmalarda bu ifadelerin futbol maçlarında yapılan şike faaliyetleri ile ilgili olduğu, İşçi olarak tabir edilenin futbolcu, tarla olarak tabir edilenin futbol maçı, dikim olarak konuşulan konunun ise şike yapılması anlamlarına geldiği tespit edilmiş, bu tespitler üzerine 22.02.2011 günü İlhan Yüksel Ekşioğlu hakkında da iletişimin tespiti ve kayda alınması çalışmalarına başlanmıştır.

Totem lan totem(!)

... ligin 24. haftasında 04.03.2011 günü oynanan Kayserispor-Manisaspor, 06.03.2011 günü oynanan Bursaspor-İBB Spor, 06.03.2011 günü oynanan Beşiktaş-Trabzonspor müsabakalarında şike ve teşvik primi faaliyetlerinin yürütüldüğünü kastettikleri, yine aynı hafta 07.03.2011 günü oynanan Gençlerbirliği-Fenerbahçe müsabakasında da şahısların şike faaliyeti yürüttükleri görülmüş ...

...........

28.02.2011 günü saat:13.38’de İ.Ekşioğlu’nu Tamer Yelkovan’ın aradığı görüşme(tape:1927);

Tamer: “Patron SİZ BU FUTBOLCU VERGİLERİ İÇİN 250 LİRA MI İSTEDİNİZ NE İSTEDİNİZ”, İlhan: “Evet evet şey,…şöyle acil akşam ben gidiyorum onu alıp gitmem lazım,…hı lira değil şey AMERİKA,…sen ne yapabilecek misin bir şey”, Tamer: “Ya işte ben 150’sini buldum da şimdi 100 arıyorum”,

Alıntı:

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün mali işler müdürü olan Tamer Yelkovan, sözde şifreli olarak İlhan’a “SİZ BU FUTBOLCU VERGİLERİ İÇİN 250 LİRA MI İSTEDİNİZ NE İSTEDİNİZ” demektedir. Yönetim Kurulu üyesi olan Sanık İlhan, birden vergi takip memuru yada muhasebe elemanı olmuştur. Bir an için böyle olduğu düşünülse dahi, İlhan’ın LİRA yerineAMERİKAN DOLARI istemesi karşısında vergilerin DOLAR olarak ödenemeyeceği de bilindiğinden amacın bu olmadığı ortadadır.

Kaynak: DAVA | Şike Operasyonu • Tribun Dergi

Uefa eğer söylentiler doğrultusunda rüşvet falan almamışsa bunları rahat 3 sene avrupa'dan men eder..

Bu kararlar yargıtaydan dönerse bilin ki orada da büyük bir şike var.

Dönmesin imkanı yok.

Hukukçu değilim ama şike muhabbeti yüzünden nerdeyse olacam :p

Ne UEFA ne de Yargıtay'ın düşündüklerimizin aksine karar vermesi makul gözükmüyor, işin içinde rüşvet vs. yoksa..

Açık açık şikeden bahsediliyor UEFA talimatlarına göre en az 3 yıl ceza gelmeli, fblilerin itiraz ettiği her konuya bu gerekçeli kararda yanıt verilmiş Yargıtay neye binaen değişiklik yapar bilemiyorum..

Gerekçeli kararın tam metnini indirdim arşivde durması gerek diye düşünüyorum adamlar hakikaten sağlam ve uzun yazmışlar..

Bu arada fenerbahçe tribünlerinde amigoluk yapan Sedat Peker bildiğimiz Sedat Peker sanırım ? İsim benzerliği değil sanırım gerekçeli kararda yazıyor ilk kısımda.

22.04.2011 günü saat:15.01’de Ali Kıratlı’nın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme(tape:2798);

İlhan: “Ben dedim ulan acaba bir şey mi unuttum diyorum,…abi hayattan şey olduk ya”, Ali: “Buradayım vereyim mi,…geldim buradayım”, İlhan: “Hangisi yanında”, Ali: “Yenisi de bizimkisi de hepsi burada”.

Ali Kıratlı’nın Eskişehir kampına gittiği ve yanında Sezer ,Ümit ve Bülent olduğu halde İlhan Ekşioğlu ile telefonda görüştüğü anlaşılmaktadır. Sanığın “yenisi” ile Sezer’i, “bizimki” ile Bülent Uygun’u kasdettiği açıktır.

22.04.2011 günü saat:15.10’da Ali Kıratlı’nın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme(tape:2799);

Ali: “Gece 11’de Sami’ye söylemiş o zaten anca sıra gelmiş ona tek tek konuşuyor diye…”, İlhan: “..Durum nasıl durum”, Ali: “Durum iyi de bir iki tane şey var eksik var,…iyileşmemişler,…2’si yanımda şimdi konuşuyorum hiçbir aksilik yok selamı var hepsinin,…11’de gece Sami’ye dönüş yapmış bu da yani şimdi Feridun”, İlhan: “…Sakin, saldırma yok sinir yok sakin sakin”.

Alıntı:

Sanık İlhan Eskişehir’e taktik vermektedir. Aynı şekilde Sivasspor müsabakasında da kaleci ile şike anlaşmasına varıldığı için “bol şut” diyerek oyuncuların şut atmasını isteyen İlhan, beraberlik halinde ikili averaj ile Fenerbahçe’nin şampiyon olacağını bildiği için, olası bir galibiyete oynama halinde Trabzonspor’un galip gelebileceğini düşündüğünden Eskişehir’den “Sakin, saldırma yok sinir yok sakin sakin” sözleriyle beraberliğe oynamasını istemektedir. Sivasspor müsabakasında olduğu gibi sanık İlhan’ın taktiği burada da işe yaramıştır. Bu, beraberliğe oynama taktiği, aşağıda sanık Tamer’in yaptığı bir başka telefon görüşmesinde de (tape 1900) geçmektedir

22.04.2011 günü saat: 22.00’da Tamer Yelkovan’ı X Şahsın aradığı görüşme(tape:1900);

X Şahıs: “Ya Eskişehir galibiyete oynamadı ha”, Tamer: “Ama şey yani öyle oynasın istedik biz de”, X Şahıs: “He bence de öyle oldu yani çünkü”, Tamer; “Çünkü şey galibiyete oynarlarsa şey olabilirdi açılırlardı anladın mı”, X Şahıs; “Doğru şeyi ama …bir tanesi aldı geçti kaleci ile karşı karşıya kaldı geri döndü, vursa süper gol olurdu, ama o” Tamer’in; “Şey iyiydi ama o, o çocuk neyse o çocuk o çok iyi oynadı”

Sanık Tamer Yelkovan, Tape 2779 da İlhan Ekşioğlu’nun verdiği “Sakin, saldırma yok sinir yok sakin sakin” sözü ile verdiği taktiğin nedenini bu telefon görüşmesinde açıklamaktadır.

Alaeddin Yıldırım’ın 06.04.2011 günü saat:10.58’de Samet Güzel’i aramış (tape:1679) ve aralarında;

Alaeddin:Sametciğim sen nasılsın günaydın canım,...o arkadaş ile konuştun mu,

Samet :Konuştum arkadaş ile konuştum,..olumlu olumlu,

Alaeddin:Olumlu ben şimdi söylemiyorum,..sen hiç bir şey söyleme Samandıra’ya geleceğim Samandıra’da konuşacağız,.., tamam olumlu ise konuşuruz,

Samet :Tamam olumlu, olumlu

Şeklinde konuşma geçmiştir.

Bilahare savunmalarda da belirtildiği üzere söz konusu “arkadaş”ın Gökçek Vederson olduğu sabittir. Sanık Samet Güzel yönüyle önem arz eden ve üzerinde durulması gereken konu, Alaeddin Yıldırım’ın “sen hiçbir şey söyleme” sözünden de anlaşıldığı üzere, konunun içeriğinden adı geçen sanığın haberdar olduğudur. Zira teşvik hususunun detayına Samet’in girmesini istememektedir.

Aynı gün saat :12.22’de Alaeddin Yıldırım, İlhan Ekşioğlu’nu aramakta(tape:2439) ve aralarında;

Alaeddin:Çok çalışıyorum haberin olsun,

İlhan
icon_biggrin.gif
ün dediğin zaten süper bir şeydi,

Alaeddin:Doğrumuymuş,

İlhan : Senin şeyle ilgili dediğin bu çingenelerle ilgili dediğin,..onu getirtiyorsun değil mi,

Alaeddin: Yalnız pazara geliyor,..bir şey daha söyleyeyim o şey var ya dün gittik ya birisi ile konuştuk seninle ...o tamam o iş,…vallaha uçurtma lan uçurtma hepsi,

İlhan: “Ben diyorum ya bu var ya bu para var ya bu para çok önemli ya”,

Şeklinde konuşma geçmektedir. Bu görüşmeden de anlaşılacağı üzere İ.Y Ekşioğlu bir diğer taraftan Alaeddin Yıldırım’ın gayreti ile Bursasporlu futbolculara (Çingene diye söylediği Wederson) ulaşılma çabasını bilmekte ve bilgisini almakta, şike ve teşvik faaliyetlerinde paranın önemini vurgulamaktadır.

10.04.2011 günü saat:14.15’de Alaeddin Yıldırım’ı arayan (tape:1680)Samet Güzel;

Samet :Şimdi çocuk şimdi bana bir mesaj attı bugün gelemeyeceğini söyledi,..ben de şey dedim ama geleceğin kesin net bir zaman söyle ki en kısa zamanda görüşelim dedim o da dedi ki yarın 1 buçuk 2 gibi İstanbul’dayım dedi,

Alaeddin: Sen deki bana 5’te şuraya gel ben geleyim,..sakin bir yere tamam mı,

Samet : Tamam,

Şeklindeki görüşme ile Vederson’un durumu ile ilgili olarak Alaeddin Yıldırım’a bilgi vermektedir.

Sanıklar Alaeddin Yıldırım ve Samet Güzel arasında yaşanan ve aşağıda belirtilen;

10.04.2011 günü saat:21.43’de Alaeddin Yıldırım’ın Samet Güzel’i aradığı görüşme(tape:1681);

…Samet: Çocuk yarın 1-2 gibi geliyor,..1 ile 2 arası burada olacak , Alaeddin: “Yarın saat 1’de konuşalım seninle”,

11.04.2011 günü saat:11.41’de Alaeddin Yıldırım’a, Samet Güzel’in mesaj attığı(tape:1682);

“Gunaydin Ali Bey. arkadas 13:00 te burda olcak” yazdığı,

11.04.2011 günü saat:13.08’de Alaeddin Yıldırım’a, Samet Güzel’in mesaj attığı;

“En gec saat 16 te yola cikmis olmasi gerekiyormus.” yazdığı. (tape:1684)

11.04.2011 günü saat :13.09’da Alaeddin Yıldırım’ın, Samet’e attığı mesajda(tape:2443);

“Bana büroya getirebilir misin küçükyalıya 2 3 da” yazdığı.

11.04.2011 günü saat:13.10’da Alaeddin Yıldırım’a, Samet Güzel’in mesaj attığı(tape:1685);

“Getiririm. Yalniz yeri bilmiyorum adrese ihtiyacim var” yazdığı.

11.04.2011 günü saat:13.12’de Alaeddin Yıldırım’ın, Samet Güzel’e mesaj attığı(tape:1686);

“5180305 buket hnm dan adresi ltf al” yazdığı.

11.04.2011 günü saat :13.13’de Alaeddin Yıldırım’a, Samet’in mesaj attığı(tape:2444);

Samet: “mdir. Arkadasla bulusup geliyorum%” yazdığı.

11.04.2011 günü saat:13.13’de Alaeddin Yıldırım’a, Samet Güzel’in mesaj attığı(tape:1687);

“Bekliyorum sahil yolunda” yazdığı .

Şeklindeki yoğun telefon ve mesaj trafiğinden anlaşıldığı üzere, sanık Samet Güzel’in Bursasporlu futbolcu Vederson ile Fenerbahçeli yönetici Alaeddin Yıldırım’ı bir araya getirme çabası izaha mahal bırakmayacak açıklıktadır.

Samet Güzel tarafından, Vederson’un getirildiği bilgisini alan ve buluşma yerini kararlaştıran Alaeddin Yıldırım durumu hemen İ.Y. Ekşioğlu’na telefonla 11.04.2011 günü saat:13.24’te(tape:2034) bildirmektedir. Bu görüşmede geçen;

Alaeddin Yıldırım : ... 2 buçukta benim büroya benim bi misafir geliyor hani biliyorsun ya,…bi misafir geliyor işte anla işte o sana getirecek herhalde tamam mı abi ya sen de gelsen de...konuşalım ya şununla ya,

İlhan Ekşioğlu : Neyi kim olduğunu tam anlamadım ama,

A.Y. : Şey ya bizim eski senin eski şeyin ya evin orada oturuyordu ya eski ev..,

İ.Y.E. : Senin ağzın var ya hepten yamulmuş,

A.Y.
icon_sad.gif
gülerek)Ben adamla adamla konuşamayacağım... gel ya gel işte gel gel,..ama hemen gel ha bak ben yoldayım 2 buçukta bende adam, 3’te de gidiyormuş,..anladın mı kim olduğunu”,

İ.Y.E :Anlamadım,

A.Y :YA ANLA İŞTE KARDEŞİM İŞTE BU İ..NELERDEN İŞTE,..ZEKİ MÜREN,

İ.Y.E :Zeki,

A.Y :Haydi öptüm seni bay bay.

Şeklindeki diyalogdan da anlaşıldığı üzere Alaeddin Yıldırım, Vederson’un görüşmek üzere geldiğini şifreli şekilde (bi misafir geliyor hani biliyorsun ya, bizim eski senin eski şeyin ya evin orada oturuyordu ya eski ev,işte kardeşim işte bu i..nelerden işte,..Zeki Müren) İ.Y. Ekşioğlu’na anlatmakta ve fakat adı geçen sanık bir türlü anlamamaktadır.

Alaeddin Yıldırım’ın şifreli sözlerinden bir şey anlamayan İ.Y. Ekşioğlu 11.04.2011 günü saat:13.29’da Alaeddin Yıldırım’ı aramaktadır. tape:2035);

İlhan :Ya kafayı yiyeceğim ha anlamadım ki bir bok.

Alaeddin:Ya bizim Vederson ha,…sen gelme o zaman tamam mı...değil mi

Şeklindeki görüşme ile gelen kişinin Vederson olduğu İ.Y. Ekşioğlu tarafından da anlaşılmaktadır.

Gökçek Vederson’un kullandığı (5433200807) telefonun 11.04.2011 günü saat:11: 26 ile 13:57 arası Samet Güzel’in kullandığı 5333254244 nolu telefonla 20 kez karşılıklı irtibatlı oldukları,

Gökçek Vederson’un kullandığı (5433200807) telefonun 11.04.2011 günü yapılan baz incelemesinde; 11.04.2011 günü saat:11:40’a kadar Bursa ve Yalova’da sinyal verdikten sonra saat: 12:54 ile 17:51 arası İstanbul’da sinyal verdiği, saat:18:00’den sonra sırasıyla Yalova ve Bursa’da sinyal verdiği tespit edilmiştir.

Şu hale göre telefon görüşmelerine konu Alaeddin Yıldırım, Samet Güzel ve Gökçek Vederson buluşması 11.04.2011 tarihinde gerçekleşmiştir.

Karar yeniden yüklendi. Kaybolmasina imkan yok. CD'lerde arsivliyorum hepsini.

Üst Alt