Karadelikler Gerçekten Var mıdır? | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Karadelikler Gerçekten Var mıdır?

Kara delikler henüz gözlemlenebilir değiller,yada gözlemlenmiş değildir. Kara delikler sizce bugün ortaya atılan teoriye göre belirtilen şekilde yapılar mıdır ? Yoksa farklı bir boyuta açılan bir kapı mıdır ? Bu konu üzerinde binlerce makale ve yayın yapılmasına rağmen Evren'deki en gizemli gök cisimleri olarak halen tahtını kaptırmış değildir. Sizlerin düşünceleri nelerdir.? Maçtan önce kafa dağıtmak için açtım. Fikir fırtınası yapabiliriz. :)

kara deliklerin varlıkları ya da yoklukları tartışılıyor mu şuan? o varlık yokluk konusu solucan delikleri içindi diye hatırlıyorum.

Kara deliklerin varlıkları tartışılmıyor. Var olduğu sanılan durumları tartışılıyor. Kara delik yıldızların içerisine çökmesi ile oluşan içinden ışığın bile kaçamadığı muazzam bir çekim gücüne sahip gök cisimlerine verilen addır. Solucan delikleri dediğimiz beyaz delikler henüz keşfedilmiş değildir. Albert Einstein'ın izafiyet teorisinde bahsettiği zaman-uzay denklemindeki dördüncü boyuta açılan kapıya verilen isimdir. Bahsettiğim Kara Deliklerin fonksiyonunun şu anda belirtilenden farklı bir durumda olup olmadığıdır.

Kara delikler henüz gözlemlenebilir değiller,yada gözlemlenmiş değildir. Kara delikler sizce bugün ortaya atılan teoriye göre belirtilen şekilde yapılar mıdır ? Yoksa farklı bir boyuta açılan bir kapı mıdır ? Bu konu üzerinde binlerce makale ve yayın yapılmasına rağmen Evren'deki en gizemli gök cisimleri olarak halen tahtını kaptırmış değildir. Sizlerin düşünceleri nelerdir.? Maçtan önce kafa dağıtmak için açtım. Fikir fırtınası yapabiliriz. :)
Hangi maçtan önce ?

Bilimsel açıdan: Var. Efekti görebiliriz... Direk kara delik görülmedi yanlız henüz.
#EducationIsImportant

Son düzenleme:
Bu bizim pek aklımızın alabileceği bir mevzu değil, insan beynini biraz aşıyor bence. Teknik olarak görmesek bile karadeliklerin varlığı kanıtlanmış gibi, çünkü nasıl gezegenler yıldızların etrafında yörünge çiziyorsa; yıldızlar da galaksinin ortasındaki muazzam bir güç tarafından çekiliyor ve yörünge çiziyor deniliyor. Hatta o büyük galaksilerin ortasındaki devasa ışık topluluğuna Kuasar deniliyor sanırım.

Yalnız orada tuhaf bir durum var, bu Kuasarların çizgi halinde ışık püskürttüğü görülmüş. Nasıl bir açıklaması vardı tam hatırlamıyorum ama karadelikler bunca maddeyi ve enerjiyi bir yere atmak zorundalarsa yani başka bir boyuta açılan kapılarsa, Kuasarlar da belki başka bir boyuttan bu boyuta madde püskürtüyor olabilirler. Tabii bu son yazdığım tamamen benim naçizane yorumum, saçmalamış olabilirim.

Bu bizim pek aklımızın alabileceği bir mevzu değil, insan beynini biraz aşıyor bence. Teknik olarak görmesek bile karadeliklerin varlığı kanıtlanmış gibi, çünkü nasıl gezegenler yıldızların etrafında yörünge çiziyorsa; yıldızlar da galaksinin ortasındaki muazzam bir güç tarafından çekiliyor ve yörünge çiziyor deniliyor. Hatta o büyük galaksilerin ortasındaki devasa ışık topluluğuna Kuasar deniliyor sanırım.

Yalnız orada tuhaf bir durum var, bu Kuasarların çizgi halinde ışık püskürttüğü görülmüş. Nasıl bir açıklaması vardı tam hatırlamıyorum ama karadelikler bunca maddeyi ve enerjiyi bir yere atmak zorundalarsa yani başka bir boyuta açılan kapılarsa, Kuasarlar da belki başka bir boyuttan bu boyuta madde püskürtüyor olabilirler. Tabii bu son yazdığım tamamen benim naçizane yorumum, saçmalamış olabilirim.

Şöyle bir soru da sorabiliriz. Madem Kara deliklerden hiç bir şey kaçamıyor. Işığı nasıl geri püskürtüyor. Tezin en can alıcı noktası da burası gözüküyor. Muazzam çekimden ışık bile kaçamaz deniliyor lakin Kuasarların ortasından 100 binlerce kilometre uzunluğunda bir ışın fışkırması yaşanıyor. İlla ki bilimin buna bir cevabı vardır.

Galaksilerin ortasında olduğu hipotezi kesinleşemiyor bu bağlamda o zaman
Teze göre Galaksileri bir arada tutan büyük ölçekli kara deliklerin çekim gücü olduğu yönünde, Samanyolu Galaksisinin merkezini henüz gözlemleyemiyoruz. Gözlemler isek yanıtını bulacağız. Sadece Galaksinin sarmal yapıda olması orta bir merkez kaç kuvveti olduğunu gösteriyor. Ama sarmal olmayan IC1001 benzeri galaksiler de ise durum nasıl bilmiyoruz. Stephen Hawking'in en çok merak ettiği sorunun cevabı da orada yatıyor.

Bu arada kara delik boş bir cisim değil , evrende kütlesi en fazla olan cisimler olarak kabul edilir.Yani uzay mekiği ile içinden geçip başka bir evrene portal açarım diye düşünmeyin , kara deliğin içine girmenin sonuçları tahmin edilemiyor.Zaman kavramı bilinemediğinden kara deliğin ömür boyunca orda tutsak kalmak da bir ihtimal. ( zamanın çok yavaşladığını ve milyonlarca yıl yaşadığınızı düşünün , size belki birkaç gün gibi gelecek yada kaynaklarınız tükenene dek )

Belki de girer girmez moleküllerimize ayrışırız bilmiyorum.

Zaman yolculuğu kavramı ise karadeliğin içinden geçmek değil karadeliğe çok yaklaşarak zamanı yavaşlatıp , mümkünse etrafında tur atarak geleceğe gitmek.Burada sorun karadeliğin çekim gücüne karşı koyabilecek kadar hızlı bir uzay aracının günümz teknolojisiyle mümkün olmaması .

Stephen hawking karadelikler ile geçmişe yolculuğun mümkün olmadığını düşündüğünü belirtmişti.Zaten kendisi paradokslar sebebi ile geçmişe yolculuğa pek inanmıyor diye biliyorum.

Son düzenleme:
Geçmişe gidilebileceğini düşünmüyorum. En azından Uzay-Zaman-Fizik denkleminde bunun olacağını düşünmüyorum. Uzay-Zaman'da geçmiş yerine geleceğe gitmek daha bir olası gözüküyor. Elbette bilim kurgu filmlerinde ki gibi ütopik değil daha çok bilimsel temele dayanan ve bir gerçekliği olan şekilden bahsediyorum. Mesela Uzay'daki bir kişiye göre bizde zaman oradan daha hızlı akar. Kara Deliğin çekim alanına girip çıkma ile seneler geçebilir. Bunlar tabi bir teoriden ibaret, ve bilim gerçeklik ister. Kanıt ister. Bunu kanıtlamanın tek yolu bir kara deliği önce tespit etmek, sonrasında ise gözlemlemek ve en sonunda bir şekilde o kara deliğe ulaşabilmekten geçer. Ama şu an ki teknoloji durumu bunu imkansız kılıyor. Çünkü burada en önemli unsur olan mesafe sıkıntısı ve hız bunu hemen hemen şu an ki teknoloji ile imkansız kılıyor. Zaten Uzay'ı bu kadar önemli kılan büyük boşluğudur.

Var oldukları gerçek, kanıtlanmış. Aşağı yukarı nasıl oluştukları da. Ama event horizon'dan sonra noluyor, başka bir boyuta mı açılıyor, Kara Delik içinde zaman duruyor ve sonra noluyor, her karadelik içinden yaşananlar aslında bir evrenin başına gelenlerin aynısı mı ? Bunlar bilinmiyor. Bilinmesi de bayağı zor zaten ama bayağı heyecan verici

Var oldukları gerçek, kanıtlanmış. Aşağı yukarı nasıl oluştukları da. Ama event horizon'dan sonra noluyor, başka bir boyuta mı açılıyor, Kara Delik içinde zaman duruyor ve sonra noluyor, her karadelik içinden yaşananlar aslında bir evrenin başına gelenlerin aynısı mı ? Bunlar bilinmiyor. Bilinmesi de bayağı zor zaten ama bayağı heyecan verici

Karadelik icinde zaman durmuyor. Cunku zaman yok.

Karadelik evrenin sonudur. Her galaksinin merkezinde bir karadelik var, enindesonunda o galaksi kara delik tarafından yutulacak. Karadelikler maddeyi veışığı içineçeken bir yapıda. Herşey onun merkezinde birikiyor bu da kütlesinin artmasıyla hergeçen gün çekim gücününde artması demektir. Yani nasıl bing bangta madde tek bir noktadan bütün evrene dağıldıysa, demekki evrendeki bütn madde de tek bir noktaya sığabilir. Karadeliğin içinde zamanın yavaşlaması maddenin kütlesinin büyüklüğünden, hatta merkezde zaman tamamen durmuş olacaktır. Aynen bing bang olduğu an zamanın olmadığı gibi. Zaman denen kavram bing bang sonrası oluşan birşey. Karadeliğin içinde hareket olmaması zamanın durduğunun başka bir göstergesi. Zaman dediğimiz şey madde ve enerjinin sürekli yer değiştirmesiyle oluşur aslında. Yani karadeliğin merkezi bing bangın tersine işleyip madde ve enerjinin geri toplsnması benim tahminince. Ve tabi evrenin sonu. Hatta bazı teorilere göre evrenin yaratılışı ve sonu arasında geçen süre bizim için milyarlarca yıl gibi gelsede aslında hepsi kısa bir anda oluyor. Kimbilir.

F5121 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Karadelik evrenin sonudur. Her galaksinin merkezinde bir karadelik var, enindesonunda o galaksi kara delik tarafından yutulacak. Karadelikler maddeyi veışığı içineçeken bir yapıda. Herşey onun merkezinde birikiyor bu da kütlesinin artmasıyla hergeçen gün çekim gücününde artması demektir. Yani nasıl bing bangta madde tek bir noktadan bütün evrene dağıldıysa, demekki evrendeki bütn madde de tek bir noktaya sığabilir. Karadeliğin içinde zamanın yavaşlaması maddenin kütlesinin büyüklüğünden, hatta merkezde zaman tamamen durmuş olacaktır. Aynen bing bang olduğu an zamanın olmadığı gibi. Zaman denen kavram bing bang sonrası oluşan birşey. Karadeliğin içinde hareket olmaması zamanın durduğunun başka bir göstergesi. Zaman dediğimiz şey madde ve enerjinin sürekli yer değiştirmesiyle oluşur aslında. Yani karadeliğin merkezi bing bangın tersine işleyip madde ve enerjinin geri toplsnması benim tahminince. Ve tabi evrenin sonu. Hatta bazı teorilere göre evrenin yaratılışı ve sonu arasında geçen süre bizim için milyarlarca yıl gibi gelsede aslında hepsi kısa bir anda oluyor. Kimbilir.

F5121 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Evrenin sonu harici yazdigin herseye katiliyorum. Sonu yok. Sonu olmasi icin bir nedende yok bana gore. evrenin icinde bir evren daha onun icinde bir diger evren boyuttan boyuta sonsuzluktur evren bana gore.

Üst Alt