6-format43.jpg

1992'de Jupp Derwall ve öğrencisi Mustafa Denizli ile Galatasaray'da süregelen Alman ekolü ile birlikte Türkiye'ye gelerek Galatasaray'a geçti. Yanına yardımcı olarak Rainer Hollmann'ı aldı. Sezon başında altyapıdan yetişen Bülent Korkmaz, Okan Buruk, Tugay Kerimoğlu yanında Almanya'dan getirdiği Falko Götz, Reinhard Stumpf, sezonun başında alınan Hakan Şükür ile çok genç bir takım yarattı. Sezon öncesi düzenlenen resmi olmayan Türkiye Spor Yazarları Derneği Kupası'nı kazanarak sezona başladı.

Ligde başlangıcı çok iyi yapmasalar da ilk yarının sonlarına doğru ligin zirvesini zorlamaya başladılar. 12 Aralık 1992'de Beşiktaş'ı 3-1 yendiler ve hep rakipleriyle puan farkını 1'e indirip, Beşiktaş'ın 48 maçlık yenilmezlik serisini sonlandırdılar. 25. haftada ise Galatasaray, ezeli rakibi Fenerbahçe'yi 10 kişi olmasına rağmen 4-1 yenerek, Beşiktaş'ın da Trabzonspor mağlubiyetiyle liderliği kazandı. 27. haftada Galatasaray ve Beşiktaş'ın puanları eşitlenmişti. 28. haftada Galatasaray'ın 5-0'lık Konyaspor galibiyetiyle Galatasaray averajda da öne geçti. Son hafta da Ankaragücü karşısında alınan 8-0'lık galibiyetle Galatasaray, 3 senelik Beşiktaş liderliğine son vererek Türkiye şampiyonu oldular. Feldkamp, sezon içindeki üçüncü kupasını ise Bartınspor, Çanakkale Dardenelspor, Trabzonspor ve finalde de yine rakibi Beşiktaş'ı eleyerek kazandı.

1993-94 sezonu öncesi sağlık problemleri nedeniyle teknik danışman olarak takımda kalıp yerine yardımcısı Hollmann takımın başına geçti. Buna rağmen, Kalli'nin takım yönetiminde büyük katkıları oldu. Başarılar ona yazılmasa da sonraki sezonda önce Cumhurbaşkanlığı Kupası, daha sonra da lig şampiyonluğunda büyük payı bulundu. Manchester United zaferinin de Hollmann ile mimarlarından biriydi.

Uzun süre ara verdiği teknik direktörlük hayatına 1999'da bu sefer de Beşiktaş'ta devam etti. John Toshack'ın Real Madrid'e gitmesi ile teknik direktörsüz kalan Beşiktaş, Fuat Yaman'la devam etmek istemeyince son 10 maç için Feldkamp'ı takımın başına getirdi. Lig üçüncüsü Beşiktaş'ın başına geçen Feldkamp, 10 maçta 8 galibiyet 2 beraberlik aldı. Ancak rakipleri Galatasaray'ın puan kaybetmemesi nedeniyle şampiyonluğu kazanamadılar. Türkiye Kupası finaline çıksalar da finalde yine Galatasaray'a kaybettiler.

Feldkamp, yaz aylarında Türkiye'ye dönmedi ve sağlık sorunları nedeniyle teknik direktörlüğü yardımcısı Hans Peter Briegel'e bıraktı. Önceleri taktikleri Briegel'e taktikleri iletse de daha sonra resmi olarak da Briegel görevine başladı.

Karl-Hainz Feldkamp, 9 yıllık aradan sonra sağlık sorunlarının tamamen düzelmesi üzerine Galatasaray Futbol Şube Sorumlusu Adnan Polat'ın da çabaları sonucu 2007 yılında yeniden Galatasaray'ın teknik patronluğu görevini üstlenmeyi kabul etmiştir. Feldkamp, disiplinli tavırlarıyla dikkat çekti. Sezon başında Necati Ateş, Hasan Kabze, Emre Aşık ve Orhan Ak'ı kiralık veya satılık olarak takımdan göndermiştir. Beşiktaş derbisi öncesi Cassio Lincoln ve Hakan Şükür'ü kadro dışı bıraktı. UEFA Kupası'nda takımı gruplardan çıkardı ancak Bayer 04 Leverkusen'e elendiler. Ligde alınan başarısız sonuçlar, sağlık problemleri ve yönetimle yaşanan sonuçlar nedeniyle 5 Nisan 2008'de takımdan istifa etti. Feldkamp 28 maçta 18 galibiyet, 7 beraberlik ve 3 mağlubiyetle Fenerbahçe'nin 2 puan gerisinde ikinciydi. Feldkamp'ın yerine bakan antrenör Cevat Güler geriye kalan 6 maçın hepsini kazanarak Galatasaray'ı lig şampiyonu yaptı.

İstifasından 8 ay sonra Michael Skibbe yönetimindeki Galatasaray'a teknik sorumlu olarak geldi. Galatasaray'ın rakiplerini izlemek konusunda takıma yardım etti. Skibbe'nin kovulması sonrası görevine devam etse de pek etkin olmadı ve 5. bitirilen sezon sonunda takımdan ayrıldı.
 
olumlu bakıyorum çünkü;*adnan sezgin devre dışı kalacaktır yüksek ihtimal. kalli işine karıştırtmaz.*kalli sahaya inmez, skibbe sadece A takıma konsantre olur*Almanya dan gelecek vaad eden, ucuz türk/alman oyuncular bulur, bir bakıma scout*Altyapı ile A takım bağlantısını daha verimli hale getirebilir*birlikten kuvvet doğar =))
 
Skibbenin sonuna kadar arkasındayım ama bu karar tamamen skibbeyi tanımamak ona guvenmemek oluyor,madem öyle yolla skibbeyi,kallinin ne isi var daha Galatasaray'da,demekki skibbede vizyonu geniş biri değimiş,getir bakıyım fatih terimin ustune veya yanına kalliyi getirebiliyormusun..Skibbe hemen kendisi icin istifa etmelidir, vizyonu varsa..
 
Skibbeyle konuşulmadan ona danışılmadan alınmışsa bu karar, Skibbe nşa da istifa etmeli..başka yerlerde okuduklarıma göre, skibbe yi en başından kalli tavsiye etti, kalli nin de danışman olması skibbe nin de bilgisi dahilindeydi. kısacası planlıydı şuan olanlar. kalli nin sağlık sorunları yüzünden planlarda aksamalar oldu
 
Tam gülermisin ağlarmısın durumu ama ne gülerim ne ağlarım, 5-10 kalası ıslatıp Adnanları bir birine bağlar 10 sopa vurur tek sayarım. Daha ne olsun :)
 
Otorite eksikliğini giderecektir elbet. Daha derli toplu bir Florya havası olabiliR.

Oyunculara karşı tavır almasından korkuyorum. biliyoruz ki, hiç kimseyi takmıyor.Kafamda soru işaretleri olmasına karşın, yönetimin şu zamanda, şu görüntüde yapabileceği ve yaptıgı, en iyi hamlediR.Hayırlı , ugurlu olsun...
 
insallah senin dedin gibi olurne kallimis ya bir gidiyor bir geliyorbence olumlu etkileri olacaktır. öyle ümit ediyorum. skibbe nin eksiklerini kapatabilir. altyapıyla ilgilensin, scout olarak çalışsın almanyada, analiz yapsın. sonuçta skibbe kukla olacak değil, A takımın başında skibbe var. skibbe ye de tek başına mükemmel denilemez
 
Üst Alt