Keita'nın gönderilmesi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ? - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Keita'nın gönderilmesi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ?

Cevap: Keita'nın gönderilmesi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ?

Takımda Arda dışında bence satılmayacak futbolcu yoktur; fiyatını bulma şartıyla. Keita için 8 milyon euro gibi rakam komiktir. Onun performansını gösterecek biri en az bu paralara bulunabilir ki bellki de uyum sorunu yaşayacak. Keita'da da bu durum söz konusu değildi. Uyum sorunu yaşamadan, takıma alışmıştı ve en kaliteli oyuncusu konuma gelmişti.

Keita için yaş konusu söze gelirse, Kallsrom ile ilgileniyoruz; onun da yaşı uygun değil.

Son yıllarda Galatasaray'a hatta Türkiye'ye gelen en yaratacı en güçlü kanat adamıydı. Hem hız, hem güç ,hem teknik bu kriterleri taşıyan bir kanat adamı daha hatırlamıyorum. Türk kulüplerde en büyük eksik bence bu bölge. Ne Beşiktaş'ta ne de Fenerbahçe'de yaratıcı bir kanat adamı yoktu. ligin üstünde bir adamı kaybettik.

8 milyon euro ile hem sol hem de sağ kanat açığını kapatabiliceklerse tebrik ederim; ama imkansız. Benim gözümde gereksiz,yanlış ve boş bir hamledir. Geçen sezon en iyi bölgemiz olan sağ kanadı bozup; baştan yaratmak. Yerinde saymaktır; başka bir şey diyeyem.

Elano'da sağ kanat için kesinlikle döşünülmemeli; haddinde fazla hareketsiz kalıyor, oyun içerisinde; umarım ona da yol görünür.

Şu an için hem sağ hem de sol kanat; bunlara birde alternatifleri ile orta saha transferili yapılamz ise; başarı öyle böyle TSL'de gelse de ; Avrupa'da yine başkasının eline bakarız guruptan çıkarsın diye.

Keita 8 milyon euro'ya satılmaz.

Rakip takım taraftarları seviniyorsa yorumu onlar yapmış demektir. Satılması sadece iyi bir paraya hoş karşılanabilirdi, 8 M euro Keita'nın değeri değildir.

8 milyon € 'ya Keita 'dan daha iyisini alacaksan sat. Ha yok satamayıp çarçur edeceksen niye satıyorsun? Hayırlısı olsun iş işten geçti artık. Umarım yanılırım da şu yazdıklarımı yerim.

--------------Xabi Alonso---Busquets--------

-------------------------Xavi---------------------

------------İniesta----------------------------

-----------------------------------------Villa---

---------------------Torres-------------------

Bu İspanya'nın muhtemel yarı final kadrosu.

Biraz daha abartırsa Bosque Villa'yı Torres'in

yerine çekip Fabregas'ı sola yakın bir bölgeye,

monte edebilir.

Yani kanat adamı yok, forvet arkası yok....

6 tane "mc" diyebileceğimiz adam. Ya da sola

yakın oynayan bitirici bir adam(Villa-Kewell).

-------------------XXX-------------

Arda----------------------Kallström--

----Elano--------------------------

-----------------------------------------Kewelll

-------------- Baros-----------------

Bu da bizimki. MC karakterli dört adam, forvet-kanat tarzı oynayan bir Kewell ve tek forvet Baros. Belki bu tarz birşey düşünülüyordur.

--------------Xabi Alonso---Busquets--------

-------------------------Xavi---------------------

------------İniesta----------------------------

-----------------------------------------Villa---

---------------------Torres-------------------

Bu İspanya'nın muhtemel yarı final kadrosu.

Biraz daha abartırsa Bosque Villa'yı Torres'in

yerine çekip Fabregas'ı sola yakın bir bölgeye,

monte edebilir.

Yani kanat adamı yok, forvet arkası yok....

6 tane "mc" diyebileceğimiz adam. Ya da sola

yakın oynayan bitirici bir adam(Villa-Kewell).

-------------------XXX-------------

Arda----------------------Kallström--

Elano--------------------------Kewelll

-------------- Baros-----------------

Bu da bizimki. MC karakterli dört adam, forvet-kanat tarzı oynayan bir Kewell ve tek forvet Baros. Belki bu tarz birşey düşünülüyordur.

Sezon yarısını en azında 2-3 ayında bizi yalnız bırakın KeweLl ilk 11 düşünlmemeli bence. Bunların dışında bu sistemdeki İspanya'daki arkadaki ikli hariç diğer oyucular hem çok hareketli hem Arda'ya hem de Elano'ya kıyasla; bir de hız konusunda çok daha fark yaratırlar. Kalite konusunda zaten çok öndeler. Bu tür taktikle ancak böyel Xavi gibi İniesta gibi futbolcun varsa, normalin çok üstünde futbolcuya sahipsen götürebilirsin.

Takıma iki kanat adamı gerekli benim gözümde.

--xxxxx----xxxxx

xxxx--Arda----xxxxx

-------Baros

Sezon yarısını en azında 2-3 ayında bizi yalnız bırakın KeweLl ilk 11 düşünlmemeli bence. Bunların dışında bu sistemdeki İspanya'daki arkadaki ikli hariç diğer oyucular hem çok hareketli hem Arda'ya hem de Elano'ya kıyasla; bir de hız konusunda çok daha fark yaratırlar. Kalite konusunda zaten çok öndeler. Bu tür taktikle ancak böyel Xavi gibi İniesta gibi futbolcun varsa, normalin çok üstünde futbolcuya sahipsen götürebilirsin.

Takıma iki kanat adamı gerekli benim gözümde.

--xxxxx----xxxxx

xxxx--Arda----xxxxx

-------Baros

Onlar kadar mükemmelini oynamayız. Türkiye standartlarında oynarız. Bu ligdeki takımları ufak bir pas trafiğiyle her türlü yeneriz. Fenerbahçe geçen sezon birazcık pas yapabildiği için sonuna kadar götürdü işi. Arda'nın o isimlerden eksikleri var ama fazlası da var. Elano'da sistemin içinde kesinlikle sırıtmayacak bir adam. Gana'lı Annan ve Kallström takviyeleriyle ligi her türlü alırız. Kanatta adamlarının önü tıkanabilir( ki çok gördük bu sezon) ancak bu tarz bir formatın açığı bulunamadı henüz.

Herkes bir şekilde bu futbola dönmeye çalışıyor. Farklı tarzlarda oynayanlar var. Barca daha yumuşak ama zeki Xavi-İniesta ile bu şi götürmeye çalışırken Chelsea direkt Ballack-Essien-Lampard'ı kullanıyor. Farklı yorumlar var ama başarı yüzdesi en yüksek organizasyonun bu olduğunu düşünüyorum. Bir de Xavi ve İniesta bu sistem için ne kadar önemliyse bu sistem de o adamlar için o kadar önemli. Belki bizim sistemimiz de kendi yıldızlarını yaratır...

Onlar kadar mükemmelini oynamayız. Türkiye standartlarında oynarız. Bu ligdeki takımları ufak bir pas trafiğiyle her türlü yeneriz. Fenerbahçe geçen sezon birazcık pas yapabildiği için sonuna kadar götürdü işi. Arda'nın o isimlerden eksikleri var ama fazlası da var. Elano'da sistemin içinde kesinlikle sırıtmayacak bir adam. Gana'lı Annan ve Kallström takviyeleriyle ligi her türlü alırız. Kanatta adamlarının önü tıkanabilir( ki çok gördük bu sezon) ancak bu tarz bir formatın açığı bulunamadı henüz.

Herkes bir şekilde bu futbola dönmeye çalışıyor. Farklı tarzlarda oynayanlar var. Barca daha yumuşak ama zeki Xavi-İniesta ile bu şi götürmeye çalışırken Chelsea direkt Ballack-Essien-Lampard'ı kullanıyor. Farklı yorumlar var ama başarı yüzdesi en yüksek organizasyonun bu olduğunu düşünüyorum. Bir de Xavi ve İniesta bu sistem için ne kadar önemliyse bu sistem de o adamlar için o kadar önemli. Belki bizim sistemimiz de kendi yıldızlarını yaratır...

Xavi ve İniesta takımı yaratabiliyorlar. Ben onların özelliği olduğunu düşünüyorum; bu sistemin olması için.

Chelsea'de ise Essien-Lampard-Ballack kullanılsa da en uçta Drogba , sağa yakın forvet gibi Anelka, hız, güç, yaratıcılık anlamın bir Malouda oynuyordu.

Şu an İspanya milli takımı hariç bu fark yaratan kanat adamı olmayan bir takım pek yok gibi.Bu kanat adamlarının tıkandığı maçların çok daha fazlasını kazandırma potansiyeline sahip. Şu anda benim için hız çok önemli eğer sizin dediğiniz gibi olucak ise Kewell yerine bir Robinho türü lazım.

Hadi diyelim Keita gitmek istedi.Hadi diyelim Rijkaard istemedi.Bunların hepsi kabul.

Peki 8 milyon gibi komik ücrete satmak olayı nedir? Bunun mantığını açıklayabiliecek olan var mı? Her halta para saçan arapları kandıramadık mı yani?

Doğru bir karar.Rıjkaard yol vermişse vede değerini bulmuşsa daha ne istiyoruz?

Arap takımlarından başka kim verir o parayı sanıyorsunuz.

Xavi ve İniesta takımı yaratabiliyorlar. Ben onların özelliği olduğunu düşünüyorum; bu sistemin olması için.

Chelsea'de ise Essien-Lampard-Ballack kullanılsa da en uçta Drogba , sağa yakın forvet gibi Anelka, hız, güç, yaratıcılık anlamın bir Malouda oynuyordu.

Şu an İspanya milli takımı hariç bu fark yaratan kanat adamı olmayan bir takım pek yok gibi.Bu kanat adamlarının tıkandığı maçların çok daha fazlasını kazandırma potansiyeline sahip. Şu anda benim için hız çok önemli eğer sizin dediğiniz gibi olucak ise Kewell yerine bir Robinho türü lazım.

Xavi sistemin devamıydı. Guardiola'nın yerini aldı. O da aynı tarz bir adamdı. Sistemi Xavi yaratmadı ona iyi uyum sağladı ve yıldız oldu. Ondan sonra da başkasını monte edecekler Xavi kadar oynamayacak belki. Belki de oynayacak ama o tarz bir adamı koyacaklar yerine, iyi-kötü.

En uçta drogba sağ forvet gibi oynayan bir anelka ve daha çok orta sahaya dönük oynayan Malouda var Chelsea'de. Benim söylediğimden çok farklı değil. Tabii Robinho gibi bir adamda konulabilir. Ben şu anki şartlarımızda elimizdekinden en iyisini çıkartmaya çalıştım.

Valla arap kazığından ziyade alelacele verilmiş bir karar gibi. Elano ya da Keita'dan birisi ilk gelen teklife satıldı çünkü yerlerine alınacak adamlar belli maddi yönden elimizi güçlendirmek için hiç pazarlık falan uğraşmayıp çabucak elden çıkardık. Şu an durum böyle gözüküyor.

İlk duyduğumda üzülmüştüm. Lakin sağlam kafayla düşündüğün vakit , hiçbir Avrupa takımı Keita'ya bu kadar parayı kısa sürede vermeyecektir. Hem artık birşeylerin değişmesi lazım ; şimdi doğruya doğru Keita tamam iyiydi hoştu , candı ama deplasmanda yoktu.

Benim asıl üzüldüğüm nokta Haldun Üstünel gittikten sonra , onun getirdiklerinin de gönderilmesi. Birşeyler dönüyor ama haydi hayırlısı.

Yıldız gelecek deyip,yıldız elden çıkartmak taraftarı ne duruma sokmaktır?Pek hoş bir durum değildir bence.Bu kadar söylüyorum.

Gonderilmesini bekliyormuydum? Evet.

Galatasaray yonetiminin transfer sezonunun basindan beri sergiledigi transfer politikasina tam anlamiyla dogru orantili bir davranis oldu. Yuksek maliyetli, sakatlik problemleri olan, takim disiplinini sekteye ugraticak hareketleri bulunan bu hareketler hem saha ici hem saha disi icin gecerli isimlerle yollari ayirip kemik gibi bir kadro kurmak hedefinde Galatasaray.

Simdi bu hedefin neresinde onu gozlemelemek icin bir sebeb buldum, yazalim uzun uzun.

Takimin yuksek maliyetli oyunculari var. Elano, Keita, Kewell, Baros gibi. Bu oyuncular arasinda yuksek maliyetlerinin yani sira diger istenmeyen ozelliklere sahip isimlerde gonderilebilecekler listesinin en basina dizildi. Kewell sakatlik problemleri nedeniyle sozlesmesi yenilenmeden takimdan yollandi. Keita ise bir cok kez sahada takim arkadaslarini zora dusurecek davranislarda bulundu. Birkac kez Arda ile saha icinde yasadigi tartismalarda akillara geliyor tabiki, ancak bu gonderilmesi icin tek sebeb degil. Hem Keita'nin hem de Elano'nun Dunya Kupasi'nda kendilerini gosterme firsatina sahip olmasi para sikintisi ceken Galatasaray yonetiminin elini ovusturmasi icin sebeb oldu. Keita'da gelen en yuksek teklife erkenden yollandi. Meblag Katar'a gore dusuk gozukebilir, ancak ve ancak Avrupa'ya satista olusacak taksitlendirme vs. 'den ziyade direk kasaya girdisi olacak 8 M€ cazip gorunuyor hakikatten.

Kewell ve Keita takimdan tamamiyle ayrildilar. Bu duruma bakinca da Elano'yu da ilk uygun teklifte takimdan ayriliken gormek beni sasirtmayacak.

Sadece yabanci oyuncularimiz icin mi gecerli idi bu transfer politikasi, tabiki hayir. Mehmet Topal'in akli zaten Galatasaray'da degildi bu sezon. Guzel bir ucrete takimdan ayrilmak istedi ve yollandi. Emre Gungor ve Ugur Ucar'in gitmesinin sebebi ise tamamiyle dayaniklilik gerekliligini karsilayamadiklarindan kaynaklaniyor bana gore. Rijkaard kesin ve net bicimde her oyuncusundan istedigi her zaman yararlanmak istiyor, hakli da.

Keita'nin bu sebeble satilmasina sasirmadim. Yonetimin bir plani ve programi oldugunu gozlemleyebiliyorum ve bu yuzden transfer donemi sona ermeden elestriler getirmeyi mantikli bulmuyorum.

Gel gelelim her ne kadar rasyonel bakmaya calissam da duygusal acidan baktigimda bir Galatasaray taraftari olarak kafamda bir kac cevaplayamadigim soru olmasi beni hayal kirikligi hissiyatina da surukluyor.

Eger elimizdeki kadro bu sekilde yeniden yaratilacak ve tamamiyle yenilenecek idiyse neden Rijkaard gecen yil bu oyuncularla sistem oturtmaya, onlari egitmeye calisti. Skora yonelik bir oyun oynasaydi, en azindan belki elimizde Sampiyonlar Ligi vizesi olmaz miydi?

Madem bu kadar oyuncu sirkulasyonu yaratilacakti, bir duzen, bir takim olgusu yaratilamayacakti neden Galatasaray bir sezon boyunca bir total futbol sevdasi pesinden kosturuldu?

Herseyi geciyorum, Keita ozelinde bakarsak olaya :

Galatasaray Keita'dan elde ettigi miktardan dusuk ucrete sisteme uygun, skora ayni Keita seviyesinde katkida bulunabilecek bir oyuncu takviyesi yapabilecek mi?(!)

Gönderilmesini aklımın ucundan bile geçirmezdim. Ama kulüp buna mecburdu. Transfer için kaynak lazımdı çünkü. Ya Elano ya Keita gidecek gibiydi ama kimse Keita'nın gideceğine ihtimal vermiyordu. Şimdi elimizde çok güzel kaynak oluştu. Yaklaşık 20 milyon euromuz var. Bu parayla büyük ihtimal Kim gelecek, bir Defansif orta saha ve isteğe göre stoper yada kanatta oynayabilen forvet oyuncusu gelebilir. Keita'nın Brezilya maçında ki centilmenlik dışı hareketi ve ligde de buan benzerlerini yapması yönetimin de tekisini çekmiştir muhakkak. Keita'nın gitmesiyle bence Kewell'ın gelme ihtimali arttı gibi. Ama Keita'dan fazla kâr sağlayamamamız bu transferde en büyük olumsuzluklardan biri. Ama yönetime de hak vermek lazım. Çünkü transferlerin hepsi kampa yetiştirilmeye çalışılıyor. Bunun içinde bir an önce sıcak paraya ihtiyaç vardı.

Keita satılmasa gelecek sene orta saha felç olacaktı. Ama bu sene orta sahayı güçlendirip, kanatlarda alternatif oyuncularla idare edceğiz gibi. Bir kez daha söylüyorum, Keita'nın gitmesi keyfi bir hamle değildi. Tamamen mecburiyetti. Tabi ki üzüldüm ama Galatasaray'ın iyiliği ve geleceği için bu lazım olan birşeydi. Yolun açık olsun Keita...

Yönetimin transfer politikasını kestiremiyorum,onun için 2-3 gün bekleyip olan bitenleri izlemeyi tercih edeceğim.

Herkesede bunu tavsiye ediyorum.

Bir bakmışsınız 2 gün sonra büyük bir bomba patlatıp geçen yıllar gibi yıldız transferine devam edecek yada sezon başında ki demeçlere endeksli taş gibi takım yaratmak için,genç mücadele gücü yüksel yıldız olmayan oyuncular alınacak - biz bu tarz adamları almak yada bulmak konusunda pek becerikli olmadığımız için bu tarz adamlar bizde her zaman hüsran yaratıyor -

Bekleyip göreceğiz.

Yalnız kestirdiğim çok net birşey var ki,taraftarın Keita'nın satılması konusunda ki üzüntüsünü ört bas etmek için iyi yada kötü - bizler dandik oyuncu gelse bile seviniriz - bir oyuncuyu 2-3 gün içerisinde açıklayacağını düşünüyorum.

Bence çok doğru ve çok cesur bir karar oldu. Rijkaard'ın futbol felsefesine uygun bir oyuncu değil Keita. Eminim satılmasını bizzat kendisi istemiştir. Bu tip oyuncular büyük takımlarda uyum ve disiplin problemi yaşıyorlar. Gösterişli, spektaküler, yeri geldiğinde çok etkili bir oyuncu olduğu ortada ama saha içi disiplini zaafa uğratıyordu. Bir yerden sonra takım Keita'nın ayağına bakar olmuştu. Bunu çok tehlikeli buluyordum. Total futbol diyorsak, takım oyuncusu olmayan ve bireysel yetenekleri ön plana çıkan oyunculara hayran olamayız. Ben Keita için maçlara gitmiyorum, güzel futbol seyretmek için gidiyorum ve Keita'lı Galatasaray'da bunu çok az gördüm bu sene. Demek ki bir yerlerde yanlış giden birşeyler vardı. Bir hamle yapmak gerekiyordu ve Keita'nın gönderilmesi bu açıdan doğru bir hamledir.

İşin elbette ekonomik yönü de var. Borcumuz ortada. UEFA'nın 2012'den itibaren uygulayacağı kriterler ortada. Borcu olan, futbolcularına karşı ödeme güçlüğüne düşen takımlar lisans alamayacak. Bunu da düşünmek lazım. Takımın maliyeti çok yüksek ve hala para eden futbolcu varken elden çıkarmak çok mantıklı. Ayrıca adamın gittiği yere bakınca zaten satılmasının ne kadar doğru olduğunu anlayabiliyorsunuz. Keita'dan gelen para olmasaydı belki de yarım bir yıldız alınıp transfer kapatılacaktı. Şimdi çok daha iyisini yapma şansımız var.

Bir de Keita'nın futbolu çirkinleştiren tavırları ve hareketleri var tabii, atlamamak lazım. Bütün sezon boyunca yaptığı centilmenliğe, fair play ruhuna aykırı hareketler hala gözümün önünde. Özellikle Trabzon maçındaki hareketi benim açımdan bardağı taşırmıştı. Brezilya maçında sahnelediği tiyatro da iyice gözümden düşürmüştü. Adnan Polat da aynı şekilde düşünmüş ki, yaptığı açıklamada o hareketinden dolayı Keita'dan utandığını söylüyor.

Sonuç olarak çok yerinde bir hamle. Yerine daha kalitelisi veya daha yeteneklisi değil belki, ama takım oyununa daha çok katkı verecek bir oyuncu alınacaktır.

Keita'nın satılması doğru bir karar değil bence.Takımda,top ayağına geldiğinde taraftarı heyecanlandıran tek oyuncuydu.Rijkaard'ın taktiğine uymuyor diye satıldığını sanmıyorum.Öyle olsa geçen seneki kadronun yarısını göndermek lazımdı.Kötü bir hamle oldu bu.Mali açıdan bakarsak Keita gibi bir futbolcuyu sattığımız paraya alabilir miyiz? Zor.Kenarda otursa bile sonradan oyuna girerek maçın kaderini değiştirebilecek bir futbolcu.Keita'nın takımda kalması ile ilgili pekçok sebep sayabiliriz.Artıları eksilerinden fazla olan bir futbolcuydu ama maalesef takımdan ayrıldı.

Diğer taraftan önemli bir futbolcuyu kaybettik ama bu dünyanın sonu olmamalı.Galatasaray camiası kişilere bağlı olmayan büyük bir camiadır.Bugün Keita gider,yarın başka Keita'lar gelir.Üzülsek bile olayları abartmanın bir anlamı yok.İki transfer yapılır ve herkes bugünleri unutur zaten.:)

Kapalı'nın önünde,maç öncesi/sırasında/sonunda bizleri ayağa kaldıran hareketlerini ve gol sonrası sevinçlerini unutmayacağız Abdul Kader Keita...:tiphat:

Üst Alt