Kendi Kendine Konuşmak Faydalı Olabilir mi?


Günümüzde toplum tarafından kendi kendine konuşmak yadırgansa da yapılan araştırma ile bu davranışın faydalı olduğu kanıtlandı. Detaylar için haberimize göz atabilirsiniz.

Çoğu toplumda kendi kendine konuşan insanlar yadırganır. Bilim adamları bu davranışın etkilerini araştırdıklarında oldukça ilgi çekici sonuçlar elde etmiş. Rapora göre kendi kendine konuşmak birey için oldukça faydalı bir etkiye sahip.

Michigan Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan deney sonucunda bir olay karşısında bireyin kendi kendine konuşmasının olay karşısında duyguların kontrolü açısından oldukça etkili bir yöntem olduğu kanıtlandı.

Kişinin yaşadığı stresli bir gelişme karşısında kendi kendine konuşması zihinsel olarak kişide sanki olayı yaşayan farklı bir kişiyle konuşuyormuş hissi uyandırdığı için kişi o anda içinde bulunduğu ortamdan uzaklaşabiliyor ve bu sayede daha doğru kararlar verilebiliyor.

vJyR0p.png


Süre kısalıyor

Üstelik bu davranış bireyin kendini o olayın içinde hissederek yatıştırmasına nazaran daha az efor sarfetmesini sağlıyor. Moser Klinik Psikofizyoloji Laboratuvar’ında yapılan deneyde katılımcılara rahatsız edici görüntüler gösterilmiş. Bunlardan birisinde bir insanın kafasına silah doğrultan bir şahıs gösterilmiş. Elektroensefalograf ile yapılan ölçümlerde deneye katılanlar 3. şahıs üzerinden kendilerine seslendiklerinde bu tablo karşısındaki beyin faaliyetlerinin 1 saniye içinde azaldığı saptanmış.

POGBRb.png


Duygu kontrolü daha etkili olabilir

Konu ile ilgili olarak üniversitenin Psikoloji Profesörü Ethan Kross eğer çalışma planlandığı gibi sonuçlanırsa irade mekanizmamızın daha iyi anlaşılabileceğini ve böylece bilimin insanlara günlük hayatta duygularını kontrol edebilmeleri konusunda daha iyi yardımcı olabileceğini aktardı. Son olarak çalışmanın ne zaman ilk hastalarda uygulanacağına dair bir bilgi henüz mevcut değil.

Donanımhaber
 
kendi kendime konuşmak benim için zevkle yaptığım özel bir aktivitedir. hatta ıslandığım bile olur.
 
Üst Alt