Kenevir Üretimi Yasal olmalı mı?

  • Konbuyu başlatan Doruk Ata TANRIVERDİ
  • Başlangıç tarihi

Doruk Ata TANRIVERDİ

JOHN WICK
10 Numara!
D
Katılım
23 Ara 2008
Mesajlar
15,240
Beğeniler
4,874
Puanları
373
Konum
Bana bir silah verin ?
#1
Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir. Bir dönüm kenevirden, dört dönüm ağaca eş kâğıt çıkar. Bir ağaç 20-50 yılda yetişir, kenevir dört ayda… Kenevir 8 kez kâğıda dönüştürülebilir, ağaç 3 kere… Dönüşümlü ziraatta uygun yaz bitkisidir, dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişir. Çok az suya ihtiyaç duyar. Kendisini böceklerden korumak için tarım ilacına ihtiyacı yoktur, dayanıklıdır. Tüm petrokimya ürünleri yenilenebilir olarak kenevirden daha ucuza üretilebilir.

kenevir_1.jpg


Konuyla alakalı yazının detayını buradan okuyabilirsiniz;

Dünyanın bizi üzerinden silkelemesine çok az kaldı. Bu nüfus artışıyla, bu tavırda tüketmeye devam edersek tekmeyi yiyeceğiz. Ağaçları yok ettik, dereleri kuruttuk, atmosferi kirlettik, plastik çöplerimiz biz gitsek bile milyon yıl yok olmayacak. Tüm dünyayı beton ve çelik ile ördük. Şehirlerimize gökyüzünden baktığımızda, yaşadığımız beton içinde nasıl nefes alabildiğimize şaşırmamak mümkün değil. 1974 yılında Almanya’da bir yıl yaşamıştım. Bulunduğumuz kasabayı planlayanlar, etrafını çember gibi orman ile örmüşlerdi. Ormanı gördüğümdeki şaşkınlığımı hala unutamam. Bu orman insan eliyle oluşturulmuştu ve inanılmaz büyüktü. Leylak ağaçlarını saymaya kalkmıştım umutsuzca. Lakin sayılmayacak kadar uçsuz bucaksızdı orman. Almanlar bizim yıllardır yok ettiğimiz doğal ormanlarımıza özenip, yapay ormanlar oluşturmuşlardı. Ormanın içinde dağ çileği ve yabani mantar bile vardı. Aileler hafta içi çalışır, hafta sonu bu ormanın içinde toprakla haşır neşir olur, halk havuzunda yüzer, alışverişini yapıp evine dönerdi. Ve inanılmaz bir şekilde arkalarında tek bir çöp bırakmazlardı. Hafta sonları çilek, mantar toplamanın keyfini hala unutamam ve hatırlarım.

Batı ülkeleri sanayileşmeye ve şehirleşmeye bizden önce başladı. Biz de onları takip edip şehirleştik. Ama onlar şehirlerini ormanla çevrelerken, biz doğamızı bitirdik, ormanımızı kestik, yaktık, tarlalarımızı söktük. Sıra şehir ve doğal parklarımıza, dağlarımıza geldi. Bu arada, dünyanın tahıl ambarı olan Anadolu’muza şimdilerde buğday bile ithal ediyor-muşuz. Ne mutlu bize…

cvr.jpg


Şimdi, bizim iki-üç kuşaktır uyuduğumuz bu uykudan uyanma saatindeyiz. Yıllardır katlettiğimiz doğa, bizden öcünü almadan bir şeyler yapmalıyız. Doğa katliamını engellemeliyiz, ağaçları kurtarmalıyız, tekrar doğal besin ve doğal ilaç kullanımına geçmeliyiz. Bu niyetle neler yapabileceğimize göz atmaya çalışırken, bilmediğim bazı şeyler keşfettim. Ben şaşırdım, amacım biraz da sizi şaşırtmak…
Konuğumuz Kenevir… Hani ekimi yasak olup, özel izinle üretilen, uyuşturucu sınıfından sayılan bu bitki, meğer masummuş… Hak etmediği bir sicil ile fişlenmiş emperyalizm tarafından. Kenevir, insanlık tarihini en eski bitkilerinden. Kenevir, dişisi ve erkeği gözle ayırt edilebilen tek bitki.
Kenevirin kullanıldığı sektörleri sıralayalım:
İlaç yapımında,
Kâğıt yapımında,
Yakıt yapımında, (bio yakıt)
Kumaş yapımında,
Otomotiv sektöründe,
Petrol ve petrokimyanın kullanıldığı her alanda alternatif,
Kozmetik ve sabun yapımında…


hemp01.gif


AİDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini azaltma, glokom, artrit, romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, psikoloji, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalıkta kullanılan kenevirin etken maddesi olan THC’nin sentetiği, gerçeğinin yarısı kadar iyileştirebiliyor. Bazı doktorlar bilinçaltı temizliği için kenevirin tek yöntem olduğunu söylüyor. Eski yıllarda, eski medeniyetlerde bu gerekçe ile yoğun olarak kullanılıyordu. Kenevir bataklık kurutmada çok etkilidir. Radyasyon temizleyicidir. Olağanüstü miktarda Oksijen üretir. Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir.
Bir dönüm kenevirden, dört dönüm ağaca eş kâğıt çıkar. Bir ağaç 20-50 yılda yetişir, kenevir dört ayda… Kenevir 8 kez kâğıda dönüştürülebilir, ağaç 3 kere… Dönüşümlü ziraatta uygun yaz bitkisidir, dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişir. Çok az suya ihtiyaç duyar. Kendisini böceklerden korumak için tarım ilacına ihtiyacı yoktur, dayanıklıdır. Yani kenevir ile yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşsa tarım ilacı sektörüne de gerek kalmaz!
Kanvas kelimesi kenevir ürünlerin adıdır, ilk kot pantolon kenevirden yapılmıştır. Sicim, ip, halat, çuval, çanta, halı, torba, döşeme, ayakkabı, şapka yapımında dayanıklı ve idealdir. Tohumunun besin değeri ideal, protein değeri çok yüksek, içindeki iki yağ asidi doğada başka hiç bir yerde yok ve kolesterol dostu. Omega 3-6-9 yağlarını taşıyor. Soyadan çok daha ucuza üretilebiliyor. Hayvan beslemekte ideal bir besin. Onunla beslenen hayvanlarda hormon takviyesine gerek yok. Şu anda hormonlarla ve kimyasallarla dolu fastfood reklamları serbest ama, kenevir kotunun reklamını yapmak yasak! Yani kimyasal olan yasal, doğal olan yasak… Yararlı olan hapiste, zararlı olan ise özgür ve serbest.
Plastikten elde edilen ürünlerin tümü daha sağlıkla ve kolaylıkla kenevirden üretilebiliyor. Kenevir plastiği çok kolayca doğaya dönüşebiliyor. Plastik ise doğada bir milyon yılda yok olmayacak kadar zararlı. Gövdesi kenevirden yapılan arabaların dayanıklılığı çelikten on kat fazladır. Kenevir bazlı asfaltlar asırlarca bozulmadan kalabiliyor. Binaların yalıtımında kullanıldığında son derece dayanıklı, ucuz, esnek ve zararsız. Boya ve vernik üretiminde olağanüstü ucuz ve verimli, dayanıklılık etkileri var. Kenevirle yapılan sabunlar ve kozmetikler doğa dostu ve suları kirletmiyor. Bunları öğrendiğimde, sanayi ve ilaç sektörü, petrol ve suni kimyasallar ile kurulmasaydı dünya bugün hangi durumda olurdu diye hayal ettim ve gözyaşlarıma engel olamadım. Dünya anamız bizi affetsin…
Kenevirin bu özellikleri bilinmiyor muydu da biz petrole ve kimyasala dayalı bir medeniyet kurduk?
Elbette biliniyordu ve tüm yan ürünleriyle kenevir, bir zamanlar dünyada önemli bir üretim bitkisiydi, kullanım alanı çok genişti. Ekolojik, çok faydalı ve kullanım alanı saymakla bitmeyen bu bitkiye ne oldu da bugün yasak? Bugün üretimi yasak olan kenevir,18. yüzyılda Amerika’da zorunlu olarak yetiştiriliyordu. Kenevir üretmeyen çiftçi hapse bile atılıyordu. Bugünse üreten hapse atılıyor… Nasıl bu hale geldi, merak ediyorsanız bir bakalım öyküsüne: Bu öyküde tanıdığımız isimler var yine…
* Amerika’da 1900’lü yılların altın madeni sahibi, siyasetçi, yayıncı, film yapımcısı W. R. Hearst, ülke çapında gazete, dergilerin ve medyanın sahibiydi. Kâğıt üreticiliği yapıyordu ve ormanları vardı. Kenevirden yapılan kâğıt yüzünden milyonlarca dolar kaybedecekti.
* Rockefeller dünyanın en zengin adamıydı ve petrol şirketi vardı, bio yakıt kenevir yağı onun en büyük rakibiydi. İlaç sektöründeki kenevir bazlı doğal ürünler de düşman edilmişti Rockefeller tarafından.
* Dupont şirketi ana hissedarı Mellon, petrol ürünlerinden plastik üretmek için patentler almıştı. Plastik, selofan, naylon, metanol, rayon, dakron artık petrolden üretilecekti. Ama kenevir endüstrisi Dupont’un pazar payına yüzde seksen engel oluyordu. Derken, birden Andrew Mellon, ABD Başkanı Hoover’in hazine bakanı oluverdi. Yeğenini de Federal Narkotik Bürosunun başına atadı. Hearst, Dupont sahibi Mellon, Rockefeller ve ilaç firmaları, kendi aralarında yaptıkları toplantılarda, kenevirin milyonlarca dolarlık imparatorluklarını tehdit eden düşman olduğuna karar verdiler. Kenevir ortadan kalkmalıydı. Meksikalıların kullandığı argo bir kelime olan Marihuana sözcüğünü, Hearst’ün gazeteleri aracılığıyla en tehlikeli uyuşturucusu olarak beyinlere kazıdılar. Marihuana ismiyle kenevirin aynı şey olduğunu tüm insanlara unutturmak istiyorlardı ve başardılar. Marihuana’yı yasaklatmayı başardıklarında keneviri yasaklatmış oldular. Karar verildiğinde komitede olan doktor bile keneviri yasakladıklarını bilmiyordu.
Kitaplar, dergiler, filmler ile sürdürülen kampanyada, marihuana hakkında sahte raporlar ve veriler kullanıldı. 1930’lu yıllardı ve halk eğitimsizdi, subliminal yöntemler konusunda cahildi. Irkçılık henüz bitmemişti ve bu kişiler aynı zamanda ırkçılık üzerinden de kampanya yapıyorlardı. Kenevir ilaçları yasaklandı, kenevir en tehlikeli uyuşturucu olarak haksız yere fişlendi. Tek bir marihuana sigarası satmak bile ömür boyu hapis demekti. Kenevir ilaçları tıp dünyasından çekilerek yerine bugünün öldürücü kimyasal ilaçları geldi. Kâğıt, ormandan üretilmeye başlandı ve tüm dünyada ormanlar katledildi. Petrol yakıtı, egzoz gazlarıyla atmosferi geri dönülemez şekilde tahrip etti, zehirledi. Doğal rezervlerimiz hızla tükendi, dünyanın dengesi bozuldu.

kirli.jpg

Plastik ve naylon ürünler dünyayı ve denizleri çöplüğe çevirdi. Kenevir yerine kullanılan pamuk nedeniyle kullanılan tarım ilaçları ile zehirlenme ve kanser arttı. Bugün kenevir yasaklı olduğu için, yasadışı kenevir üretimi üzerinden kara para kazanan çok sayıda insan var. Bu paranın kullanıldığı yasadışı örgütler var. İnsanların bazen hayatlarına bile mal olan bu ticaret yüzünden kontrol edilemeyen çıkar ilişkileri ile uluslararası kaçakçılıklar var. Varlığının faydaları çok, yasaklanması nedeniyle ise ülke bazında ve global olarak inanılmaz derecede zarar var. Dünyayı petrokimya ve zararlı kimyasallar ile kirletmek yerine, kenevirin üretimini disiplinli bir kontrol ile yapabilseydik, bugün çok daha güzel bir dünyada yaşıyor olacaktık belki de… Hala da geç kalmış değiliz aslında. Dünyayı kurtarmak için neden olmasın?

Keneviri temize çıkarıp, üretime geçsek mi acaba?
 

Şevket Atakan

Adventurer
Yönetici
Moderatör
Şevket Atakan
Katılım
3 Ağu 2009
Mesajlar
6,130
Beğeniler
738
Puanları
288
#2
Neden yasaklanmış önce bunu araştırsın insanlar sonra ön yargılar değişebilir.

Yoksa doğada yetişen ve gayet faydalı bir bitkiyi sadece yatıştırıcı etkisi var diye yasaklamak abest.

Üstüne konusulması gereken bir konu ama ülkemizde kenevire karşı büyük bir ön yargı var. O yüzden konusmakta boş olacaktır.
 

Enes Kaplan

Parçalı Üye
E
Katılım
17 Kas 2014
Mesajlar
1,380
Beğeniler
74
Puanları
158
Yaş
26
#5
internetten okuduğunuz her boş safsataya balıklama atlamayın. Bu aralar ne hikmetse uyuşturucuya ve özellikle esrar'a güzellemeler görüyorum internette heryerde. Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan boş boş safsatalar yazıyorlar millette inanıyor çıkar altından birşey. En çokta güldüğüm kısım hint kenevirinden bütün petrokimya ürünlerinin üretilebileceğini, buna inanan insan gerçekten ağır gerizekalıdır. Yarın öbürgün arsenik aslında çok faydalı kan dolaşımını hızlandırıyor diye bir dedikodu yaysalar onadan inanır bu insanlar.
 

Sertan Nalbant

Aslan Üye
Sertan Nalbant
Katılım
1 Eyl 2015
Mesajlar
7,218
Beğeniler
1,631
Puanları
253
#7
zararlarının bilinmediği zamanlarda afyon yetiştirilen bölgelerde çocuklara afyon sakızı verilirmiş,çocuk en azından bir kaç saat uyusunda tarlada evde işimizi rahat rahat yapalım diye.siz görmemiş olabilirsiniz ama ben çok gördüm ,bu bölgelerde zeka geriliği çok yaygındı bir zamanlar.o bölgelerin bir neslinin en az yüzde 25 i heba olmuştur.

inanın böyle şeylere devam
 

Şevket Atakan

Adventurer
Yönetici
Moderatör
Şevket Atakan
Katılım
3 Ağu 2009
Mesajlar
6,130
Beğeniler
738
Puanları
288
#8
Üniversite de bölüm başkanı olan hocamız mide kanseri teşhisiyle Amerika'ya gitti. 2 sene orada yaşadı. Haftalık 5 gr esrar tüketmesini reçeteli olarak tavsiye etti doktorları.

Adam mide kanserini haftalık 5 gr esrarla yendi. Bu adamda sizler gibi doğadan çıkan bir bitkiye karşıydı.

Geçen yaz beraber Antalya Kaş'ta takıldık ne yalan söyleyeyim. Adam marijuananın etkisini kendisi gördüğü için şuan Colarado'da yaşıyor ve evinde marijuana üretiyor.

Yani bilimsel bir dayanağı yok demek açık açık saflık olsa gerek. Bilimsel dayanakları ingilizce makaleler olarak var. Buyurun açın okuyun en azından yanlış bildiğiniz şeyden dönersiniz.

A haber izleyene göre zaten ülke ekonomisi uçuyor herkese borç veriyoruz falan. Algı ve manüplasyona gelmeyin. İnternet var açın okuyun. İsteyene makale linkleri de atarım eğer onuda araştırmaya üşeniyorsanız.

Herşeyin fazlası zarar olduğu gibi esrarında tabiki zarar.En belirgin yan özelliği unutkanlık yapması.Okul cağında ki arkadaşlarıma kardeşlerime önermiyorum. Kimsenin kullanmasını önermiyorum. Ama boş boş bilgilerle de insanları yanlış yönlendirmeyin.


Ülkemizde yıllarca esrarı tecavüzcü coskunun nuri alconun filmlerine koydular. Millette sanıyor ki esrar içen tecavüz ediyor Alakası yok.
 

Selami Görmezler

10 Numara!
S
Katılım
5 Şub 2018
Mesajlar
12,199
Beğeniler
6,444
Puanları
253
#9
Madem şeriatla yönetilmiyoruz neden yasal olmasın? Hem mafya biter hem de devlet vergi toplar...İslami açıdan da bir sıkıntı yok sınavdır içen günahını alır; Ahlaki açıdan da sıkıntı yok başkasına zarar gelmediği sürece...

 

Enes Kaplan

Parçalı Üye
E
Katılım
17 Kas 2014
Mesajlar
1,380
Beğeniler
74
Puanları
158
Yaş
26
#10
Üniversite de bölüm başkanı olan hocamız mide kanseri teşhisiyle Amerika'ya gitti. 2 sene orada yaşadı. Haftalık 5 gr esrar tüketmesini reçeteli olarak tavsiye etti doktorları.

Adam mide kanserini haftalık 5 gr esrarla yendi. Bu adamda sizler gibi doğadan çıkan bir bitkiye karşıydı.

Geçen yaz beraber Antalya Kaş'ta takıldık ne yalan söyleyeyim. Adam marijuananın etkisini kendisi gördüğü için şuan Colarado'da yaşıyor ve evinde marijuana üretiyor.

Yani bilimsel bir dayanağı yok demek açık açık saflık olsa gerek. Bilimsel dayanakları ingilizce makaleler olarak var. Buyurun açın okuyun en azından yanlış bildiğiniz şeyden dönersiniz.

A haber izleyene göre zaten ülke ekonomisi uçuyor herkese borç veriyoruz falan. Algı ve manüplasyona gelmeyin. İnternet var açın okuyun. İsteyene makale linkleri de atarım eğer onuda araştırmaya üşeniyorsanız.

Herşeyin fazlası zarar olduğu gibi esrarında tabiki zarar.En belirgin yan özelliği unutkanlık yapması.Okul cağında ki arkadaşlarıma kardeşlerime önermiyorum. Kimsenin kullanmasını önermiyorum. Ama boş boş bilgilerle de insanları yanlış yönlendirmeyin.


Ülkemizde yıllarca esrarı tecavüzcü coskunun nuri alconun filmlerine koydular. Millette sanıyor ki esrar içen tecavüz ediyor Alakası yok.
Senin söylediğin son derece yanıltıcı bir örnek çünkü bu bitkinin 4 binden fazla alttürü var ve o bitkinin nasıl işlendiği neresinin kullanıldığına görede etkileri değişebilir. Eroin'inde ham maddesi haşhaştır ama haşhaşı biz baharat olarak sofralarımızda kullanıyoruz bu durumda eroin aslında zararsız zararlı olsa baharat olarak kullanılmazdı diyemeyiz çünkü bizim yemeklerde baharat olarak kullandığımız haşhaş bitkinin farklı bir şekilde işlenmesinden ve farklı bir yerinden elde ediliyor eroinde farklı bir şekilde işlenerek elde ediyor. Senin hocanında amerikada tükettiği esrar %99'9 ihtimalle bildiğimiz esrar değil onunla aynı alttürden olan başka bir bitkidir ve ilaç haline getirilmiş farklı şekillerde işlenmiş farklı kullanım amaçları olan bir bitkidir muhtemelen. ilaç sektöründe kullanılan hammaddeden daha önemli olan onların nasıl işlendiği hangi aşamalardan geçtiğidir. Bizim eczanelerden aldığımız ilaçlarında çoğunda ham halde tüketilse ölümcül olacak etken maddeler olabiliyor ama bu maddeler ilaç haline gelene kadar bazen 100'lerce farklı işlemden aşamadan geçiyor o yüzden bunun ayrımını iyi yapmak lazım.
 

Arif Ulu

GSC Efsanesi
GSC Efsanesi
Arif Ulu
Katılım
26 Kas 2008
Mesajlar
56,549
Beğeniler
3,488
Puanları
528
#11


Ana Sayfa

Kategoriler

Galeri

Video

Yazarlar

Künye

İletişim

Kapat

Masaüstüne Git

×

YENİ MESAJ GAZETESİwww.yenimesaj.com.trÜcretsiz - Google Play'de

Göster(0)

Kanada'da esrar yasallaştı

20 Haziran 2018, 17:36

Kanada Senatosu esrar kullanımını yasallaştırdı

Kanada Senatosu esrar kullanımını yasallaştırdı. Temsilciler Meclisi'nin revize ettiği yasa tasarısını 52'ye karşı 29 oyla kabul eden Senato, 8 ile 12 hafta içinde yasal marihuana satışına başlanmasının önünü açtı. Kanada böylece keyif için esrar kullanımına müsaade eden 7 ülkeden biri oldu. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde marihuana tüketicilerine yönelik cezai yaptırımlar uygulanmıyor ve çok sayıda ülke tıbbi amaçlı marihuana tüketimini yasallaştırdı. Esrarın üretimi, kullanımı ve satışı daha önce Avusturya, Hollanda, İspanya, Uruguay, Jamaika ve Güney Afrika'da legal hale getirilmişti. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nin 8 eyaletinde de marihuana yasal. Hint keneviri bitkisinden üretilen marihuananın artık legal olarak tüketilebileceği Kanada'da bu yasayla birlikte yeni bir sektör iç pazara dahil edilmiş oldu.

Şimdiden Kanadalı marihuana üreticilerine milyonlarca dolar yatırım yapan uluslararası yatırımcılar Kanada'nın yeni uygulamayı pratiğe dökeceği süreci merakla takip ediyor. Kanada Başbakanı Justin Trudeau bu yasayla 2015 seçim kampanyasının öne çıkan vaatlerinden birini yerine getirmiş oldu. Esrarın keyif için kullanılmasının önünü açan yasal düzenleme ülkede satışa sunulacak marihuana üretiminin federal hükümet tarafından denetlenmesini öngörüyor. Ancak satışa dair kararları yerel yönetimler verecek. DIŞ HABERLER SERVİSİ