# Kerim Frei - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

# Kerim Frei

Cevap: # Kerim Frei

Türkiye'de herkesin kafasına küçükken ya doktor ya mühendis ya da öğretmen olma fikri sokulur ve diretililir aileler tarafından, okullarda buna göre eğitim verilir, beden eğitimi dersi yerine matematik dersi işlenir, 14 yaşındaki bi çocuk sınavlara girdiği için dershanelerde çürür ömrü 10 yaşından itibaren spor yapmaya vakti bile kalmaz. Yani Türkiye'de halen anca %2-3'lük bi kısım çocuğun ailesi futbolcu ya da sporcu olma fikrine sıcak bakar sadece.

Sorun futbolcular'da degil, sorun alt yapi'da. Mesele oyuncu'nun olmayisi degil ki? Mesele kaliteli oyuncunun olmayisi.

Yoksa genç futbolcu çok Türkiye'de zaten. Ama alt yapi düzgün olmadigi için abuk sabuk futbolcular oluyorlar.

Türkiye'de herkesin kafasına küçükken ya doktor ya mühendis ya da öğretmen olma fikri sokulur ve diretililir aileler tarafından, okullarda buna göre eğitim verilir, beden eğitimi dersi yerine matematik dersi işlenir, 14 yaşındaki bi çocuk sınavlara girdiği için dershanelerde çürür ömrü 10 yaşından itibaren spor yapmaya vakti bile kalmaz. Yani Türkiye'de halen anca %2-3'lük bi kısım çocuğun ailesi futbolcu ya da sporcu olma fikrine sıcak bakar sadece.

Bakınız ben. Olduk mühendis.

Kaldı ki o dönemlerde Aydınspor A-genç takımında ve okullarımın ortaokul - lise takımlarındaydım. İyi bir şutördüm. Halı sahada attığım plaseler falan daha hala şaşırır bir çok kişi. Haa futbolcu olmayı zaten istemedim. Ama benim başıma gelenler gibi hayatı şekillenip "futbolcu olmak isteyen" yüz binlerce genç var.

Bakınız ben. Olduk mühendis.

Kaldı ki o dönemlerde Aydınspor A-genç takımında ve okullarımın ortaokul - lise takımlarındaydım. İyi bir şutördüm. Halı sahada attığım plaseler falan daha hala şaşırır bir çok kişi. Haa futbolcu olmayı zaten istemedim. Ama benim başıma gelenler gibi hayatı şekillenip "futbolcu olmak isteyen" yüz binlerce genç var.

Özellikle Aydın'daki okullarda çok var gerçekten bu, il eğitimde başarılı olacak diye çocuklar yarış atı gibi görülüyor. O değil de Aydınspor da kalmadı yahu :( Neyse yeri burası değil :D

Türkiye'de maalesef spor kültürü hic yok. almanya'yi örnek veriyorum. burda mesela fitness salonuna gitmek artik mc donalds'da yemek yemek gibi. en basit örnek bu. onun disinda gerek okullarda olsun, en ufak kasabalarda, köylerde bile inanilmaz spor yapma imkanlari var. 7 yasindaki kardesimi futbola yazdirdim. o yastaki cocuklarla bile inanilmaz ilgileniyor antrenörler. her konuda oldugu gibi bu konudada türkiye'de eksik olan sey egitim ve profesyonellik. Avci da ayni seyi söylüyor zaten. bosuna gurbetci oyunculara asilmiyor adam.

Transfer donemi soyluyordum alinmali diye sadece Amrabat icin odedigimiz yetistirme bedeli ile bile alabilirdik.

Milli takimi secmis onun adina uzuldum yazik olacak cocuga buyuk turnuva gormeden milli kariyerini sona erdirmis.

Çocuklar sadece 4 aptal derse mahkum ediliyor.Bence Türkiye'nin bugün bu durumda olmasının en büyük sebebi bu.Topçu olacak adam doktor oluyor.Doktor olacak adam gidiyor başka bir şey oluyor.

Üst Alt