Kıbrıs Doğalgaz Faaliyetleri - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Kıbrıs Doğalgaz Faaliyetleri

Kıbrıs kararı ne sadece erbakanın ne de sadece Ecevit’in o karar bütünüyle hükümet ve ordu kararıdır hepsinin payı ortaktır doğal olarak son karar vericiler erbakan ve Ecevit olduğu için ikisinin başarısı olarak görülebilir ama ülke kararıdır hatta İnönü’nün dahi payı olan çıkartmadır bu çünkü daha öncesinde çıkmak istediğimizde ordu hem çıkacak teknolojiye sahip değildi hemde baskı vardı 74 e kadar bunun için çalışıldı ülke içinde bütünüyle

Ayrıca şanslıyız ki 2004 de rumlar hayır dedi referandum’a, yoksa bugün kısıtlanacaktı o karasularındaki hakkımız

Hiçbir şekilde Kıbrıstan uzak durmamalı faaliyetlerimizden vazgeçmememiz lazım. En ufak taviz verirsek ondan sonra bizi bitirmek için her şeyi yaparlar.

Amerika, İsrail, İtalya, Fransa ve Yunanistan bu bölge de doğal gaz aramaktadır. israil Mısır ile anlaşma yapmıştır, diğerleri Güney Kıbrıs ile arama yapmıştır. Bizim arama faaliyetimiz de Kuzey Kıbrıs'tan gelmektedir. Çok büyük petrol ve doğal gaz rezirvi var.

Yunanistan'ın küstahca tehditleri natoya güvrnmesi ve arkasında güçlü devletler olmasıdır. Türkiye'nin S-400 almak istemesinin nedeni hava sahanı koruduğun müddetçe kara da hiçbir kuvvetin kolay kolay bizimle baş çıkılmayaçağının bilinmesidir. Ermenistan, Suriye, İran, Mısır, İsrail şuan oturdukları yerden füze ile ülkemize ağır tahribat verebilecek durumdalar. S-400 vazgeçmezsek, doğal gazdan da vazgeçmeyeceğiz anlamına gelir.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, eski Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas'ın cenazesine katılmak için ziyaret ettiği Lefkoşa'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine yönelik sözlerine yanıt verdi.

"YUNANİSTAN TEK BAŞINA DEĞİLDİR"
"Sayın Cumhurbaşkanı'na buradan sesleniyorum. Ben kendime göre değil; uluslararası hukuk adına, Avrupa Birliği adına ve hukuk kurallarına saygılı olan uluslararası toplumun adına, mantıklı ve gerçekçi bir dil kullanarak konuşuyorum. Yunanistan tek başına değildir. Bölgedeki istikrarın ve barışın sütun taşlarından biridir.

"Gerek Yunanistan'ın gerekse Kıbrıs'ın egemenlik haklarını, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde korumakta kararlıyız."

"TÜRKİYE'NİN AB İLİŞKİLERİNE BÜYÜK ZARAR VERECEKTİR"
Çipras aynı konuşmada, "Yunanistan'ın ya da Kıbrıs'ın egemenlik haklarını ihlal edecekler bilmelidir ki; bunun maliyeti büyük olacaktır. Türkiye'nin AB ilişkileri ile bölgedeki işbirliği olanaklarına büyük zarar verecektir" ifadesini kullandı.

Türkiye'ye bir de çağrıda bulunan Çipras, "Bölgede bile bile anlamsız sondajlar yaparak tahrik unsuru olan faaliyetlerinizden vazgeçin. Bu gibi faaliyetler gücünüzü değil; zafiyetinizi göstermektedir" diye konuştu.

hıyara bak ab mi kaldı lan hırbo

Yunanistan kendi çıkarmaya kalksa sorun yoktu ama bütün sağlam ülkelerin firmalarını getirdi koydu,engelleme şansımız pek yok,3-5 km ötemizde ki adalarda belediye kurup yerleşirlerken seyirci kalmamızın bedelini milyarlarca euro kaybederek ödüyecez.Umarım bize bırakılan yerde iyi bir rezerv vardır.

Yunanistan kendi çıkarmaya kalksa sorun yoktu ama bütün sağlam ülkelerin firmalarını getirdi koydu,engelleme şansımız pek yok,3-5 km ötemizde ki adalarda belediye kurup yerleşirlerken seyirci kalmamızın bedelini milyarlarca euro kaybederek ödüyecez.Umarım bize bırakılan yerde iyi bir rezerv vardır.
farz edelim ki doğalgaz rezervi yok, yine de bu adalara el koyulmasına göz yumulmaması gerekirdi. ben bunun gerçekten art niyetli olduğunu düşünüyorum

farz edelim ki doğalgaz rezervi yok, yine de bu adalara el koyulmasına göz yumulmaması gerekirdi. ben bunun gerçekten art niyetli olduğunu düşünüyorum

Kesinlikle art niyetli bir olay aynı zamanda planlı,bizim sessiz kalmamızda planlı bir olay bir proje ürünü 17 yıldır devam eden bir proje hemde,tıpkı milyonlarca suriyeliyi bir anda ülkemize almamız gibi.

HErseyde oldugu gibi bundada yanlis bir politika izledik. Adalarin bunlara birakilmasindan (uzerine sadece belediye kurulan) baslayarak. @Mustafa Özbaş dedigi gibi butun parseller buyuk firmalara peskes cekildi basa cikmamiz cok zor. Ayrica kurduklari sozde petrol ortakligi filan kabul etmesi zor ama onlar dogru adimlari atarken biz uyuduk. Karsimizda bu kadar ulke varken nasil basa cikariz bilmiyorum ama tabiki istegimiz bizim yararimiza bir sekilde sonuclanmasi. Cogu kisi imkan vermiyor ama petrol ve dogalgaz miktarina bakilirsa bu isin sonu savasa bile gider.

Bire sure once izleyip begenmistim aciklamasini

Azerbeycan ve Kerkük'de yapılan hataları burada tekrar edersek kaybederiz. Hakkımız olanı almak için tüm siyasi liderler bir araya gelip bu duruma el atmalıdır. Konu önemli gün birlik olma günüdür. Elin Yunan'ı kimde bizi tehdit eder duruma geldi. O Yunanistan borç batağı yüzünden tüm adalarını İsrail füzeleri ile donattı. Her açıdan büyük kuşatma altındayız, bu ülkenin var olma mücadelesidir. Ya büyük israil projesinin kuklası olacağız ya da bu projenin sonuna kadar karşısında duracagız.

Üst Alt