Kim Jong İl Öldü - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Kim Jong İl Öldü

Cevap: Kim Jong İl Öldü

Oncelikle Koreye bikac saat yakin ve birsuru Koreli arkadasi olan birisi olarakta bikac yorum yapiyim.Kuzey Koreyi anlamak icin once Guneyini iyi bilmek lazim.Guney Koreli arkadaslarimin bikacinin isimlerini soyliyim Jerry,Sheldon,Anne v.s boyle gider.Hristiyan Misyonerlerin hegomanyasi altinda kulturleri yozlasmistir bu arkadaslarin ha sen dersin bu iyi bisey sana gore oyledir kultur emparyalizmi Guney Tarafini vurmustur.

Kuzeye gelince Bunun tam zitti bir tutum vardir orda yasayan Koreliler bunun tam tersi bi tutum sergilemisler.Yanlis veya Dogru Bir DURUS sergilemisler ve buna tum varliklarini adamislar.Iste bu durusun simge adami oldu diye bu insanlar agliyor inanarak,kalpten zorla filan degil Bati Medyasinin gazina gelmeyin.Bu durusun birsuru elestirilecek kismi var dogrudur.Ama insan haklari bakimindan Cin Kuzey Koreden cok farkli degil(belki daha beterdir).He ama adamlar dis dunyayla baglantili ticaret o su bu full kapitalist o yuzden Bati Medyasi bisey demez bunlara olan garibim Kuzey Koreye olur hep tukaka hep kotu ornek.

Singapur devlet baskaninin ismini søylesek de futbolcu mu denir hatta Japonya ve Cin de aynisi olur. :) Cinlilere sormak gerek. Cografi yakinlik falan cok gøz ardi ediyorsunuz. Ekstra Ortadogu su anda kaynayan kazan ve dunya politikasinin merkezlerinden birisi. Yani birakalim da bilinsin biraz. Petrol siyasi dengeler vs. vs. O cografyadaki insanlar da bilir ismini. Siradan birisi ben de dahil Afrika'daki devlet baskanlarini da bilmez. Ayni mantik ki kapali kutu degil demiyorum. Kapali kutu ve ekstra ABD karsitligindan dolayi bire bes katip anlatilmasi oldugundan daha beter gøsterilmesi. Sorun bu. Ki karsit onlarca ørnekte insanlar ABD'nin payini gørur ve bu durum øne cikartilir diger ulkelerdeki sert rejimlerden diktatørluklerden daha cok. Fakat Kore søz konusu olunca nedense sert rejimlere søz ettirmeyenler demokrasi savunucusu cikiyor. Sorun bu.

Ben hala ısrarla coğrafi bir olaya sığdırmanı anlamıyorum. Bu işin coğrafi boyutu varsa siyasi boyutu da var derim. Misal Kore savaşı ile doğan Güney Kore ilişkilerimizin bile Kuzey Kore'ye dair bir kafamızda soru işaretleri oluşturmasına ve "acaba" dedirtmesine zemin hazırlaması gerekirken, Dünya'da ve ülkemizde anlamsız bir uyutma politikası/ya da umursamazlığı nedeniyle sıfır bilgiye sahibiz. Ne kadar anlamsız ve bir o kadarda ironik değil mi? Orada hiç olay olmuyor mu sanki? Oluyordur elbet, Güney Kore'ye saldırmaları bile ufacık satır aralarında geçiştiriliyor nedense...

Singapur yahut başka bir ülke ismini sayarak olayı çarpıttığını düşünüyorum ve bunu sana yakıştıramıyorum doğrusu. :) Gerçi son zamanlarda Singapur'u da araştırıyorum, onu hiç katma bence. Bu ülkeler Dünya siyasetini meşgul edecek yetiye sahip ülkeler değil; kısaca bir Kuzey Kore, bir Çin yahut bir Suriye vs. değil. ABD baş düşmanı bir ülkenin bu kadar kıyıda köşede kalmış olmasına rağmen hiç ön plana çıkmaması anlaşılacak bir durum değil, dolayısıyla ölen liderleri hakkında bu kadar kelamın edilmesi de göz yumulması gereken bir hareket. Bu şekilde birbirini eşitlemiş oldu.

Singapurda yasiyorum.Kore veya diger Asya ulkeriyle alakasi yoktur.Avrupanin yuzde doksanindan daha iyi bir hayat standartina ve yasam kalitesine sahiptir.Ama bilmememiniz normal sonucta Asya uzak kita.

Edit:Singapurun coguda Baskaninin ismini bilmez zaten..Dunya nerden bilsin.

Öğrenci misin? Nasıl yerleştin oraya? :)

Ogrenciyim daha uzun bir sure olmadi 2,5 aydir burdayim.Suan icin dilimi ilerlitiyorum(ingilizce degil singilizce:) ve bir yandan Master icin arastirma yapiyorum(yada farkli bir bolum okucam)

Singapur 1 aya kadar vize uygulamiyor Turkiyeye.Eger sorcagin daha spesifik sorular varsa cevaplamaya calisirim :)

Ogrenciyim daha uzun bir sure olmadi 2,5 aydir burdayim.Suan icin dilimi ilerlitiyorum(ingilizce degil singilizce:) ve bir yandan Master icin arastirma yapiyorum(yada farkli bir bolum okucam)

Singapur 1 aya kadar vize uygulamiyor Turkiyeye.Eger sorcagin daha spesifik sorular varsa cevaplamaya calisirim :)

Ne kadar masrafı oldu senin için? Ben üniyi bitireli epey oldu ama yurt dışında okumak isteyen bir kuzene sahibim. Abilik yapmak istiyorum. :)

Ne kadar masrafı oldu senin için? Ben üniyi bitireli epey oldu ama yurt dışında okumak isteyen bir kuzene sahibim. Abilik yapmak istiyorum. :)

Singapur ufacik bir ulke olmasina ragmen(bi ucundan bi ucuna gitmek yarim saat) egitim konusunda asmis biyer.Ilk 100 un icinde 2 tane universitesi vardir (nus ve nanyang) Bunlara girmek gercekten cok zor ozel yetenek sinirinda olmak lazim okumak icinde.Bunlar devlet universitesi bu arada tabi bide ozeller var onlarda kaliteliler ama fiyatlari bize gore yuksek.Bunun nedeni de Singapurda en dusuk maasin 3000 dolar olmasindan kaynakli diyebiliriz.Onun disinda yasamda cok pahali burda kaldigim odanin kirasi suan 1400 dolar(Polat rezidans gibi biyer) Ama daha ucuzlari var tabi en dusuk 600 filandir daha ucuza yok oda.

Ama herseye ragmen Kuzeninin burda okumasini kesinlikle oneririm.Devletin yaptigi bir mulakat var eger seni yeterli gorurlerse devlet tum egitim masraflarini 80nini karsiliyor(turkiyedeki kredi gibi dusun) Bunu almak cok zor degil eger cok kotu bir sicilin yoksa(belli bir seviyede oldugunu varsayiyorum kuzeninin)Ve bu parayi devlete geri odemek zorunda degilsin,sadece Singapura Bagli bir firmada 3 sene calisma zorunlulugu var ki harika bir durum bence(10000 dolardan baslar maas eger iyi bir bolumse)Buraya gelirsek eger kanunlarini disina cikmazsan dunyanin en yasanilir bikac yerinden birisi(sigara yere atmicaksin 200 dolar sakiz atmicaksin 200 dolar).Zaten normal insanda yere bisey atamaz burda benim odamdan temiz caddeler :D

Ben hala ısrarla coğrafi bir olaya sığdırmanı anlamıyorum. Bu işin coğrafi boyutu varsa siyasi boyutu da var derim. Misal Kore savaşı ile doğan Güney Kore ilişkilerimizin bile Kuzey Kore'ye dair bir kafamızda soru işaretleri oluşturmasına ve "acaba" dedirtmesine zemin hazırlaması gerekirken, Dünya'da ve ülkemizde anlamsız bir uyutma politikası/ya da umursamazlığı nedeniyle sıfır bilgiye sahibiz. Ne kadar anlamsız ve bir o kadarda ironik değil mi? Orada hiç olay olmuyor mu sanki? Oluyordur elbet, Güney Kore'ye saldırmaları bile ufacık satır aralarında geçiştiriliyor nedense...

Singapur yahut başka bir ülke ismini sayarak olayı çarpıttığını düşünüyorum ve bunu sana yakıştıramıyorum doğrusu. :) Gerçi son zamanlarda Singapur'u da araştırıyorum, onu hiç katma bence. Bu ülkeler Dünya siyasetini meşgul edecek yetiye sahip ülkeler değil; kısaca bir Kuzey Kore, bir Çin yahut bir Suriye vs. değil. ABD baş düşmanı bir ülkenin bu kadar kıyıda köşede kalmış olmasına rağmen hiç ön plana çıkmaması anlaşılacak bir durum değil, dolayısıyla ölen liderleri hakkında bu kadar kelamın edilmesi de göz yumulması gereken bir hareket. Bu şekilde birbirini eşitlemiş oldu.

Evet kendinde diyorsun ilk basta ulkemizde anlamsiz bir uyutma ya umursamazlik politikasi sonucu diye. Sorun bu zaten. Direk insanlarin bilgileri Bati medyasi kaynakli ve Bati ABD Kore'ye dusman. Yani cok basit dediklerim niye uzuyor anlamiyorum bu nedenle de Bati olsun ABD olsun Kore'ye dair bire bes katip anlatiyor. Bu demek degilki Kore'deki rejim mukemmel ve kapali kutu degiller ki yazdim evet kapali kutular ve sert bir rejimleri var. Ki Turkiye bu ise bulasti NATO'ya girmek icin emperyalist destekcisi oldu gitti Kore'ye. Hani su anda elestirilen Suriye ve Iran Irak falandaki emperyalizmin destekcisi olmustu bu yuzden cok da yadirgamiyorum Turkiye'deki cogu insanin direk tukaka ilan ederken benzer cogu ulkeyi tukaka ilan etmemesini.

Ki diger ulke ørneklerini de bilerek verdim. Neden mi ? Cunku o ulke ile bøyle bir gelisme olsa Kaddafi olsun Iran olsun ya da Saddam diktatøru olsun isin diger Bati tarafi ABD tarafi medya boyutu ve bilerek o ulkeleri daha beter gøsterdikleri hemen sunulur fakat Kore olunca sunulmaz ki acik acik da yazdim bunda da buyuk bir sebep ulke isimlerinden ønce gelen øn ekler. Kapali kutu diyoruz evet yanlistir da Saddam denilen adam 5000 kisinin ølumune yol acan kiyasal silah kullanan bir katliamci. Bak onda bile ABD ve Bati'nin emperyalist politikalari abartmalari gørulur fakat Kore'de gørulmez.

Hayir carpitma degil gayet de acik yazdiklarim. Cogu kisi Ortadogu cografyasini az cok bilir ordaki liderleri bilir vs. vs. cunku o bølgeye yakindir ve o bølge politikalari direk kendini de ilgilendirir ve bunun ustune din eklenir. Su anda yakici sorunu daha fazla oldugu icin o cografya ile daha fazla ilgilenilir. Cok da acik yani cogu kimse Singapur'u da bilmez Cin'i de bilmez devlet baskanlari da bilmez Afrika'yi da bilmez Fransa ve Almanya disinda gene bilmez baskanlari. Ki cok da acik yazayim Kore olsun Kuba olsun sosyalist cevrelerde bilinen ve tartisilan seylerdir. Nepal mesala o da tartisilir kac kisi Nepal hakkinda bilgi sahibi ? Ki ekstra Cinlisi olsun yakin komsulari olsun hepsi de daha haberdardir Kore'nin ic gelismelerinden liderlerinin isimlerinden falan direk o da var. Ekstra yakici sorun olarak Ortadogu daha yakici sorun dedim. Turkler ne kadar haberdar Ortadogu disindan. Sen ne kadar haberdarsan Ortadogu konusunda Korenin komsulari ve cevresi de o kadar haberdardir ordaki cekismelerden ve ic politikalardan ki gene diyorum su anda Ortadogu sorunu dunyanin en yakici sorunu. Kac kisi Sudan olaylarini biliyordu Turkiye'de.

Ki o kadar yazdim gene yaziyorum. Medya bilerek orayi oldugundan daha beter gøsteriyor. Insanlar bu durumda diger ulkeler Iran Suriye falan søz konusu olacakken direk emperyalizm ve onun etkisini gørurken Kore'ye gelince diktatørdu deyip bu etkiyi gørmeden gecistiriyorlar. Zaten temel sorun da bu idi bunu onca defa da yazdim. Ekstra cografi yakinlik uzaklik dunya politikasinda tuttugu yer ( petrol ve politik catismalarin merkezi olmasi ) vs. vs. arka plana atilacak seyler degil. Ki Libya kac kisi biliyordu Kaddafi'nin isminden baska. Ya da simdi kac kisi biliyor Misir'da tekrardan neler oluyor vs. vs. Yani kapali kutu evet sert rejim evet fakat medya abartmasi ve bilincli olarak oldugundan daha beter tukaka ilan edilmesi sorun bu. Ki yazmistim Kore icin demokrasi kesilen søzculerin ( ki sert rejim kapali kutu diktatørluk acik acik yaziyorum ) ayni tutumu Iran da olsun Arabistan da olsun zamaninda Kaddafi Libya'si olsun sergilemezler. Sorun bu celiski burda.

Kim-Jong-nam-006.jpg

Yeni liderinde öldürüldüğü söyleniyor çinde....

Baya baya doğru gibi..

Hayri Cund'un adamıydı :) ... sıra sana mı geliyor yoksa..hayri..

Üst Alt