Kiralık ve Satılık Ev İlanlarına, "Fen Lisesi Yakını" İbaresi Eklendi | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Kiralık ve Satılık Ev İlanlarına, "Fen Lisesi Yakını" İbaresi Eklendi

emlakcilar-harekete-gecti-fen-lisesi-yaninda-daire-var-10198147.Jpeg

TEOG yerine öğrencilerin adrese göre yerleştirileceği sistemi ilk benimseyenler emlakçılar oldu. Kiralık ve satılık ev ilanlarına “Fen lisesi yakını”, “Sosyal bilimler lisesi karşısı” ibareleri eklendi.

Liselere girişte uygulanacak yeni sistemde eve en yakın okul önem kazanınca eğitim kalitesi yüksek okulların yanındaki ev fiyatları şimdiden arttı. Eğitimciler birçok velinin evini taşıyacağını söylüyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, pazar günü liselere girişte yeni sistemi açıkladı. Yeni sistemde öğrenciler adreslerine en yakın 5 okulu seçecek. Türkiye’nin gözde okullarına ise sınavla öğrenci alınacak. Bakan Yılmaz bu okulların sayısını 600 olarak açıklarken, liste dışında kalan ancak kaliteli eğitim veren okullar günün tartışması oldu. Çünkü sistem gereği bu sınav olmadan öğrenci alacak kaliteli okullar için kriter ‘eve yakın olmak’. Bu durumun ortaya çıkmasıyla birlikte emlakçılar ‘Çocuğunuzun geleceği için fen lisesine yakın’ ilanlarını vermeye başladı bile.

YÜZDE ELLİ ZAM

Sınav sisteminin değişmesinin ardından gözde okulların yanındaki emlakçılar da nasibini aldı. İkametgahla girilebilecek olan liselerin yanına taşınmak isteyen ailelerin bin lira gibi bir farkı gözden çıkarmaları gerekiyor. Hüseyin Avni Sözen Anadolu lisesi yakınındaki Umut Emlak sahibi Jale Söğütoğlu şunları söyledi: Normalde bu çevredeki yaklaşık 100 metrekare evin kirası bin 500- 2 bin lira arasında değişiyor. Fakat sınav sisteminin değişmesinden dolayı kiralar yükselecek. Rakam rahatlıkla 3 bin TL’Ye çıkacak. Maltepe Anadolu lisesi yakınlarındaki İlke Emlak Satış danışmanı Özlem Kaplan: Kiralarda düşüşler vardı. Şimdi ise bin 600 lira olan bir ev kirasını 2 bin-2 bin 500 gibi bir fiyata çıkarmayı düşünüyoruz.

Milliyet

Peki ya ekonomik gücü olmayanın çocuğu ne olacak.Güzel pahalı semtlerde oturmayanların çocukları ? Eğitim eşit olmalı . Parası olana ayrı olmayana ayrı davranılmamalı.

Eğitimdeki bu radikal değişiklik, aslında feodalite düzene yani orta çağ sistemine dönüşümüzü simgelemektedir.

Kitleleri elde ettikleri gelirlere ve statüsüne göre sınıflandırmaktadır..

Sosyal statünüzü ölçmek için aşağıdaki sınıflandırmaya göz atabilirsiniz..

Feodalite düzende halkın sosyal sınıflaması şu şekilde idi;
Asiller
Rahipler
Burjuvalar
Köylüler ve köleler

*Evininiz yakınında hiç kaliteli okul yoksa, Köylü-köle sınıfına göz kırpıyorsunuzdur..
*Evinizin yakından bir iki tane kolej veya fen lisesi falan varsa burjuva sınıfı..
*Birden fazla eviniz var ve hepside zengin ve elit yerlerde ise Rahipsinizdir..
*Yurt içindeki okullara mahkum değilseniz ise Asilsinizdir..

Mesela Cumhuriyette böyle bir şey göremezsiniz, çünkü orada halk eşittir.

Çok cahiliz, çok. Akıllarınca mizah yapıyorlar. İnternetin en büyük zararı böyle ilanlar yüzünden bazı yanlışlar gerçek olarak kabul edilmesidir.

Bu yeni sistemde başladığımız noktaya geri dönüyoruz. Evi Fen Lisesi'ne yakın öğrenciler Fen Lisesi'ne gidemeyecek. Fen Lisesi ve diğer nitelikli okullar bizim çocukluğumuzdaki gibi Anadolu Lisesi, Fen Lisesi vs. sınavları adı altında öğrenci alacak. Bu tip sözde mizahi ilanlarla insanlar yanlış bilgilendiriliyor.

Yeni sistemde anlamadığım, kaygılandığım tek bir şey var. O da ortalama bir öğrenci, yani mahallesindeki liseye gidecek olan öğrencinin mahallesinde sadece İmam Hatip Lisesi varsa o çocuk zorunlu olarak İmam Hatip Lisesi'ne mi gidecek ya da İmam Hatip Lisesi'ne gitmek isteyen öğrencinin mahallesinde İmam Hatip Lisesi yoksa o çocuk İmam Hatip Lisesi'ne gidemeyecek mi?

imam hatipler baya gereksiz oldugunu dusundugum okullar

cunku bu sayida imama ve hatibe gerek yok

bir de imam hatip mezunu kadinlarin is alani nedir hic cozemedim

Öncelikle getirdikleri sistemi mikeyim.

Diğer yandan, fen lisesine sınavla girebiliyor öğrenciler. Yani çocuğunuz sınavdan çakarsa, fen lisesinin yakınında oturmanın bir anlamı olmayacak. Kira ücreti de boş yere girdi. Yazık.

İyi de bu kafayla fen lisesi -anadolu lisesi ayrımı kalmaz ki mal çocuk fen lisesine gitse ne olacak o okulun kalitesi düşecek zamanla.. başka bir yerde vasat denen okul başarılı öğrencilerle popüler hale gelebilir.. sistemi tam bilmiyorum ama sadece mahalli yerleştirmeyle olacak olan bu

Eğitimdeki bu radikal değişiklik, aslında feodalite düzene yani orta çağ sistemine dönüşümüzü simgelemektedir.

Kitleleri elde ettikleri gelirlere ve statüsüne göre sınıflandırmaktadır..

Sosyal statünüzü ölçmek için aşağıdaki sınıflandırmaya göz atabilirsiniz..

Feodalite düzende halkın sosyal sınıflaması şu şekilde idi;
Asiller
Rahipler
Burjuvalar
Köylüler ve köleler

*Evininiz yakınında hiç kaliteli okul yoksa, Köylü-köle sınıfına göz kırpıyorsunuzdur..
*Evinizin yakından bir iki tane kolej veya fen lisesi falan varsa burjuva sınıfı..
*Birden fazla eviniz var ve hepside zengin ve elit yerlerde ise Rahipsinizdir..
*Yurt içindeki okullara mahkum değilseniz ise Asilsinizdir..

Mesela Cumhuriyette böyle bir şey göremezsiniz, çünkü orada halk eşittir.

Cumhuriyetle bir alakası yok. Baştakiler adil olmadığı müddetçe yönetim şeklinin önemi yok. iş kılıfa her türlü uydurulur.

eğitim sistemi de artık oyuncak gibi oldu. Sürekli değişiyor ve ben bu değişimlerin pek planlı, pek ileriyi gören bir sistemler olduğunu görmüyorum.

Üst Alt