Klasik 10 Numara Devri Kapandı mı? - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Klasik 10 Numara Devri Kapandı mı?

Alex, Lincoln tarzı tüm maç yürüyüp birkaç harekette maç bitiren 10 numara adamı kalmadı bence artık. 10 numaralar yine var ama topsuz ve savunma oyununa çok daha dahiller. Ek olarak oyun içinde çok daha aktifler. Alex 90 dk topa değmeyip 90’da topu köşeye bırakırdı misal ama artık öyle oyuncu kalmadı. Olsa da topçudan saymıyorlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Zidane klasik bir 10 sayılmaz. Kendi ağzından şöyle söylemiş röportajında;
'Real Madrid'de bana teknik adamların 'Kafana göre oyna, istediğini yap' dediğini sandı insanlar ama her zaman yanıldılar. Ben takımın bir parçasıydım. Bir kanatta Figo diğerinde ben vardım, forvette de Raul ve Morientes. Başka nasıl oynabilirdik ki? Topu aldığımda sola kaçar sonra ceza sahasına doğru yönelirdim. Ya bir pas ya da bir şut. Zaten baksanıza göbekte oynayan 10 numara mı kaldı? Mesut da kanattan geliyor benim gibi..'
Keza Hagi de bana kalırsa klasik bir 10 değil. Kanattan top taşırdı, geriye gelip oyun kurardı. Takım oyununa da elinden geldiğince yardımcı olurdu. 35 yaşında yaptıkları misal; YouTube

Modern futbol daha çok savunma yapmaya, mücadele gücüne önem verdiği için 10 numaralar da daha çok koşmak ve topun arkasına geçmek zorunda kaldılar artık. Yukarıda ismi geçen adamlar, şu an top oynasalar onlar da mecbur takım oyununa adapte olmak zorunda kalacaklardı. Yaratıcılığı yüksek, tabelayı değiştirebilen 10 numaraların hala yeri var modern futbolda.

EA-NqZwWsAErniS

Son düzenleme:
Belhanda gitti gidiyor...

10suz mu oynayalım mı yoksa bir modern / klasik Playmaker ister misiniz?

GSC Transfer İstihbarat Şefi

O devir 4-3-3’le yıllar evel kapanmıştı, o da yunanistanın iğrrnç defans futboluyla avrupa şampiyonu olmasıyla kapandı
Artık bir 6, iki 8 devri
8’lerden en az biri 10 no gibi ofansif yaratıcılığı olacak, diğeri de dripşing yapabilen, direkt kaleye gidebilen adam olacak, ama her ikisi de top kaybedildiği an pres yapabilen, top kapabilen adam olacak
Arkalarında da baskıda sakin, uzun pasta isabetli, sağlam bir ön libero
Kanatların da forvet özellikli olacak, yani orta açan değil, ortayı değerlendirip gol atabilen
Biri hızlı biri ortasaha özellikli olacak
Beklerin de kanadı otoban yapan cinsten olacak
Günümüz futbolunda başarılı kadro seçimi budur

Üst Alt