Kolombiya'yı Tanıyalım | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Kolombiya'yı Tanıyalım

photo-1533699224246-6dc3b3ed3304

Kolombiya (İspanyolca: Colombia) ya da resmî olarak Kolombiya Cumhuriyeti (İspanyolca: República de Colombia), Güney Amerika'da yer alan bağımsız, üniter ve anayasal bir cumhuriyettir. 32 alt departmandan oluşmaktadır. Başkenti, ülkenin orta bölümünde yer alan Bogotá şehridir.

Güney Amerika'nın kuzeybatı bölümünde bulunan ülke, kuzey batısında Panama, kuzeyinde Karayip Denizi, doğusunda Venezuela ve Brezilya, güneyinde Ekvador ve Peru, batısında Büyük Okyanus ile çevriidir.

nws-st-colombia-colonial-streets.jpg

Ülke, yüzölçümüne göre Güney Amerika'nın en büyük 4., dünyanın en büyük 26. ülkesidir. Nüfusa göre ise, 46 milyondan fazla nüfusu ile dünyanın en büyük 27. ülkesidir. Aynı zamanda; İspanyolca konuşan ülkeler arasında, Meksika'dan sonra nüfusa göre en büyük ikinci ülkedir.

guatape-colombia-reka.jpg

Kolombiya, bir orta güçtür ve Güney Amerika'nın en büyük üçüncü, Latin Amerika'nın en büyük dördüncü ekonomisine sahiptir. Kahve, çiçek, zümrüt, kömür ve petrol endüstrileri, Kolombiya ekonomisinin başlıca sektörleridir. HSBC, 2050 yılında Kolombiya'nın özellikle Amerika olmak üzere dünya ekonomisinde karar verici bir rol oynayacağını; GSYİH bakımından dünyanın en büyük 25. ekonomisi olacağını öngörmektedir.

3_ESCOBAR_NEIGHBORHOOD.jpg

Şu anda Kolombiya olarak bilinen topraklarda, başlangıçta Muisca, Quimbaya ve Tairona gibi Kolombiya Kızılderilileri yaşamaktaydı. İspanyollar, bu bölgeye 1499 yılında gelmiş ve bu bölgede işgal ve kolonizasyon dönemini başlatmıştır.

"Kolombiya" adı (Kristof Kolomb'un ülkesi) Venezuela devrimci Francisco de Miranda tarafından oluşturuldu. İspanyol ve Portekiz egemenlikleri altında topraklarına sevk edilmişti.

Kristof Kolomb'un adıyla anılan ülke topraklarına Kolomb hiç ayak basmamıştır. Kolombiya toprakları, 16. yüzyılın başlarında Ganzalo Jiménez de Quesada ve Sebastian de Belalcázar komutasındaki İspanyollar tarafından bulunmuş ve sömürge haline getirilmiştir. 1525 yılında Rodrigo de Bastidas Santa Marta kentini kurdu. Bunun ardından ülkenin kuzeyinde Karayib Denizi kıyısında Cartagena şehri kuruldu. 1538 yılında Gonzalo Jiménez de Quesada yerli halkın Bacatá adını verdiği yerleşim yerini ele geçirerek burada Bogotá şehrini kurdu.

Medellin-Transformacion-2-5.jpg

On sekizinci yüzyıla kadar ülke, İspanyol asıllı beyazlar tarafından yönetildi. Bundan sonra başlayan bağımsızlık mücadelesini Kuzey Amerika ve Fransa İhtilalleri daha da kuvvetlendirdi. 1808 yılında Napolyon, İspanya'yı işgal edince Amerika´daki İspanyol sömürgeleri bağımsızlık savaşlarını ilan etti. Böylelikle Simón Bolívar önderliğindeki güçler Cartagena´da bağımsızlıklarını ilan ettiler ve 1821 yılında Büyük Kolombiya adıyla bugünkü Kolombiya, Ekvador, Panama ve Venezuela topraklarını kapsayan bir federasyon kuruldu. 1829 yılında Venezuela ve 1830 yılında ise Ekvador federasyondan ayrıldı.

1886’da ülkeye, kıtayı keşfeden Kolomb’un ismi verildi ve Kolombiya Cumhuriyeti ilan edildi. 1903 yılında, ülke topraklarına dahil olan Panama, ABD’nin yardımı ile Kolombiya’dan ayrılarak bağımsız bir devlet oldu. Panama aynı yıl Panama Kanalı´nın kullanım hakkını ABD´ye verdi. Bu ayrılma yüzünden ABD ile Kolombiya arasında 1921 yılına kadar süren bir gerginlik yaşandı. Bu tarihten sonra Kolombiya yönetimine iki büyük parti olan Liberaller Partisi ile Muhafazakarlar Partisi hâkim oldu. Fakat bu iki parti arasındaki sürtüşmeler, iç karışıklıklara ve ülkenin uzun süre diktatörler tarafından yönetilmesine sebeb oldu. Sivil hükümetle yönetilen Kolombiya’da günümüzde iç karışıklıklar devam etmektedir.

Ufak bilgiler vereyim. Kolombiya bizim vatandaşlarımızdan 90 güne kadar vize istemiyor. Türkiye'den her gün karşılıklı olarak İstanbul-Bogota uçuşu başladı. Eğer biraz paranız var ise gidip gezmenizi tavsiye ederim. Fırsatım olursa bende gidip gezmek istiyorum. Özellikle Narcos'tan sonra Medellin'i baştan aşağı gezmek istiyorum. Nasip bakalım. Türkiye dışında gezmek istiyorsanız ideal adreslerden biri olabilir. Evet uzak bir ülke ama hakikaten çok güzel bir ülkedir. Kahvelerini de denemeyi unutmayın.

Ufak bilgiler vereyim. Kolombiya bizim vatandaşlarımızdan 90 güne kadar vize istemiyor. Türkiye'den her gün karşılıklı olarak İstanbul-Bogota uçuşu başladı. Eğer biraz paranız var ise gidip gezmenizi tavsiye ederim. Fırsatım olursa bende gidip gezmek istiyorum. Özellikle Narcos'tan sonra Medellin'i baştan aşağı gezmek istiyorum. Nasip bakalım. Türkiye dışında gezmek istiyorsanız ideal adreslerden biri olabilir. Evet uzak bir ülke ama hakikaten çok güzel bir ülkedir. Kahvelerini de denemeyi unutmayın.

Medellini bastan asa gezebilecegini sanmiyorum mudur

Üst Alt