Köpek Bakım ve Önerisi


Beyler, kız kardeşimin doğum günü için ona golden retriever almayı düşünüyorum. Daha önce hiç köpek beslemedik. Golden nasıl beslenir, huyları falan nedir bilgisi olan söylerse sevinirim.

Ayrıca başka köpek öneriniz varsada beklerim.:tiphat:
 
Cevap: Köpek Bakım ve ÖnerisiRottweiler'ı öneririm. Namussuzlar çok sevimli oluyor ama büyüyünce ortalığı toza dumana katıyorlar, benden söylemesi... :)rottweiler-yavru.jpg
 
Cevap: Köpek Bakım ve ÖnerisiBir Kangallı olarak tabiki de Sivas Kangalı öneririm. Yok lan şehirde kangal olur mu hiç :eek: Asla esarete gelemeyen köpeklerdir saf kangallar. Memlekette var iki tane benim. Hedefi göster, "yığ" de yığsınlar; hey yavrum. Şehir için Golden gayet makul..
 
Cevap: Köpek Bakım ve ÖnerisiEnder;Kardeşin ve siz en azından 10-15 yıl boyunca bir canlıya bakabileceğiniz konusunda kararlımısınız?Hedi edilen hayvanlar bir süre sonra bıkılıp başkasına verilmeye çalışılıyor.Sadece böyle uzun bir sürece hazırlık lımısınız?Köpek seçimi için bir kaç bilgi rica edeceğim.Nerede bakacaksın ( ev/ bahçe/ geniş bir arazi)

Besleyeceğin köpekten kız kardeşinin beklentisi ne? ( Bir kız olduğu için daha ufak bir köpek düşünülebilir)
 
Cevap: Köpek Bakım ve ÖnerisiKöpek

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Git ve: kullan, araBaşlığın diğer anlamları için Köpek (anlam ayrımı) sayfasına bakınız.Vikipedi:Taksokutu

Köpek

Korunma durumu: Evcilleştirilen

Diğer köpek resimleri

Diğer köpek resimleri

Bilimsel sınıflandırma

Alem: Animalia (Hayvanlar)

Şube: Chordata (Kordalılar)

Sınıf: Mammalia (Memeliler)

Takım: Carnivora (Etçiller)

Alt takım: Caniformia (Köpeğimsiler)

Familya: Canidae(Köpekgiller)

Oymak: Canini (Asıl köpekler)

Cins: Canis

Tür: C. lupus

Alt tür: C. l. familiaris

Trinominal adı

Canis lupus familiarisKöpek (Canis lupus familiaris), köpekgiller (Canidae) familyasından görünüş ve büyüklükleri farklı, 300'den fazla evcil çeşidi olan etçil hayvan.

Konu başlıkları

[gizle]* 1 Köpeklerin hayatı

* 2 İnsanlarla etkileşim

* 3 Üreme

* 4 Tarihçesi

* 5 Ayrıca bakınızKöpeklerin hayatı [değiştir]Köpeklerin koku alma ve işitme duyuları keskindir. Görme mekanizması, sarı ve mavi renkleri daha iyi algılayabilen yapıdadır. Zeki olduğundan kolayca terbiye edilebilir. Sahibine bağlılığı ile ün yapmıştır. Parmakları üstünde koşar ve iyi yüzer.Erkek köpekler arka bacaklarından birini kaldırarak idrar bırakırlar. Ağaç kökü, kaya gibi yerlere kokulu olan tuvaletlerini yaparak, bölgelerinin sınırlarını çizerler. Daha sonra, arka ayaklarıyla boğa gibi tepinerek, idrar ve dışkı bıraktığı yere patilerindeki bezde bulunan hormonları bırakır. Bu hormonlar köpeğin cinsiyeti, yaşı, statüsü ve üreme durumu gibi konularda, diğer köpekleri bilgilendirmek içindir. Her köpek komşu köpeklerin kokulu işaretlerini tanır ve bölgelerine girmekten çekinir. Köpeklerin koku hafızası son derece gelişmiştir ve yeni bir kokuyu aldıktan hemen sonra, burnunu yalayarak bu kokuyu hafızasına alır. Beş ayda bir eşleşirler. 63 günlük bir gebelik devresinden sonra, dişi, gözleri kapalı ve 6-8 yavru doğurur. İki hafta sonunda gözleri açılarak işitmeye başlarlar. Altı hafta süt emerler. Eğitim görecek köpeklerin 6 haftalıkken eğitilmeye başlanması önerilir. On aylık olunca erginleşir, 15-20 yıl kadar yaşarlar. Çikolata köpeklerde körlüğe neden olabilmektedir. Köpeklerin kedileri yediği bir söylentidir. Zira köpekler kedileri bazen eğlence, bazen yaralamak veya öldürmek için kovalar. Ancak köpeğe verilecek eğitim ile bu sorun aşılabilir. Bunun yanında köpeğin yavru iken kediler ile tanıştırılması ve bir arada yaşayabileceklerini göstermek ileride olabilecek sorunları engelleyecektir.

İnsanlarla etkileşim [değiştir]Evcil köpekler kurt atalarından miras kalan kompleks bir sosyal hiyerarşiye sahiptirler. Köpekler, her bir köpeğin hiyerarşideki yerini belirleyen karmaşık hareketler gösterirler ve akıllarından geçenleri anlatmak için değişik duruşlar sergilerler. Bu gelişmiş sosyal iletişim, köpeklerin eğitilebilir, oyuncu olmasını ve evlerde rahat yaşabilmesini sağlamıştır. Bu sayede tehlikeli avcı hayvanlar olmalarına karşın insanlarla eşsiz bir bağ kurmuşlardır.Her ne kadar uzmanlar köpeğin evcilleştirilmesinin detayları üzerinde uzlaşamasalar da, insanın köpek alttürleri oluşumunda önemli bir rol oynadığı kabul edilir. Evcilleştirilmelerinden hemen sonra köpekler insan topluluklarında sıkça rastlanan hayvanlar haline gelmişlerdir, ve tüm dünyaya yayılmışlardır. Sibirya'dan göçenler Bering Boğazı'nı geçerken köpeklerden yararlanmıştır. Uzmanlar 12,000 yıl önce göçmenlerin Kuzey Amerika'ya varabilmesinde köpeklerin önemli rol oynadıklarını söylemektedirler. Köpekler Kuzey Amerika'daki Atabask Kızılderililerinin hayatında önemli bir yere sahipti ve o halkın tek evcil hayvanıydı. Köpekler ayrıca Apaçi ve Navaho kabilelerinin göçünde yükün büyük bir bölümünü taşımışlardır. Bu kabilelerde köpeklerin yük taşımak için kullanımı, atın Kuzey Amerika'ya girmesinden sonra bile devam etmiştir.

Üreme [değiştir]Erkek köpeklerin eşleşme güdüsü, kızana gelmiş herhangi bir dişi kokusu aldığında devreye girerken, dişiler 180 günde bir eşleşme dönemine girerler ve sadece bu dönemin uygun günlerinde çiftleşebilirler. Regl dönemi, 180 günde bir, 21 gün süren bir siklustur. Kanamanın 8. ve 13. günleri arası, eşleşme için uygundur. 63 günlük bir gebelik devresinden sonra, dişi, burnu tamamen açık, gözleri kapalı ve sağır 2-9 yavru doğurur. Yavru sayısı, eşleşme sıklığı, eşleşme zamanı, dişiyi dölleyen erkeklerin sayısı ya da erkeğin döl kalitesi gibi etkenlere bağlıdır. Yavru doğduğunda, sadece burnu açıktır, 14. günde gözler, 21. günde kulaklar açılır. Anne köpek, doğumda, son yavrunun gelmesiyle beraber, yavru toplama motor şablonunun etkisiyle, 14 gün boyunca yavrularına muazzam bir ilgi gösterir. 14. günde yavruların gözleri açıldığında, annedeki oksitosin hormonu tamamen normal seviyeye gelmiş ve anne yavruları ile ilgisini hemen hemen keser. Yavrular için çözüm üretme, kaybolduklarında arama, yardım için çağırdıklarında yanlarına gitme gibi eylemleri keser. Yavrular altı hafta süt emerler.Köpeklerin ter bezleri pati yastıklarındadır. Yeterince ter atamadıkları için, ağız ve salya yoluyla sıvı atarlar. Özellikle sıcak zamanlarda dillerini ağızlarından sarkıtarak hararetlerini dışarı atarak serinlerler.

Tarihçesi [değiştir]Köpek; Etçiller takımının Köpekgiller familyasından, evcilleştirilmiş ilk hayvandır. Avrasya’da 12-14 bin yıl önce ortaya çıkmıştır. Köpeklerin insanlarla ilişkisi yaklaşık 10 bin yıl önce başladığı sanılmaktadır.İyi düşün...

Ender dost...

Kolay değil köpek bakmak...;)
 
Cevap: Köpek Bakım ve ÖnerisiLabrador yada husky tavsiye ediyorum.Benim husky köpeğim sürekli işiyor, kendini kontrol edemiyor.1 yıldır böyle.Artık dayanamıyorum.Çok pis kokuyor, arka tarafı hep çiş affedersiniz.Bir gün bile altına yapmadan duramıyor.Veterinere gönderdik, 1 ay iğne verdiler ama nafile.Başka veterinerlere gönderdik ama yine boş.Şu son günlerde de vajinasında top gibi birşeyler çıktı, çok iğrenç.Bir türlü düzelmedi.En sonunda artık dayanamayıp çarşamba günü köpeğimi köper barınağına yollayıcam malesef.Başka çaresi yok.Daha 1.5 Yaşında :(Siberian_Husky_by_Nessy01.png
 
Cevap: Köpek Bakım ve ÖnerisiEnder;Kardeşin ve siz en azından 10-15 yıl boyunca bir canlıya bakabileceğiniz konusunda kararlımısınız?Hedi edilen hayvanlar bir süre sonra bıkılıp başkasına verilmeye çalışılıyor.Sadece böyle uzun bir sürece hazırlık lımısınız?Köpek seçimi için bir kaç bilgi rica edeceğim.Nerede bakacaksın ( ev/ bahçe/ geniş bir arazi)

Besleyeceğin köpekten kız kardeşinin beklentisi ne? ( Bir kız olduğu için daha ufak bir köpek düşünülebilir)Kardeşimin zaten böyle bir isteği vardı abi. Yani birden bire köpek hediyesi değil.

Hazır olduğunu görmesem kesinlikle kalkışmam zaten abi.

Evde bakacağım ama ev oldukça büyük. Bahçe yok.

Bende ufak köpek düşündüm(fino, terrier, chihuahua, vb) ama kardeşim goldenlara merak sardı. :)
 
Cevap: Köpek Bakım ve ÖnerisiDostum türden önce, bakabileceğinize emin misiniz ve 5-10 vs... daha uzun yıllar sıkılmadan bakabilecek misiniz? Bunlar önemli. Eğer hayvandan 2-3 sene sonra sıkılıp, başkasına fln vermeye kalkarsanız, hiç almayın. Köpekler ikinci bir sahibi kaldıramıyor çünkü. Onun dışında, kız kardeşin daha çok ilgilenecekse, Golden türleri iyi bence.
 
Cevap: Köpek Bakım ve ÖnerisiDostum türden önce, bakabileceğinize emin misiniz ve 5-10 vs... daha uzun yıllar sıkılmadan bakabilecek misiniz? Bunlar önemli. Eğer hayvandan 2-3 sene sonra sıkılıp, başkasına fln vermeye kalkarsanız, hiç almayın. Köpekler ikinci bir sahibi kaldıramıyor çünkü. Onun dışında, kız kardeşin daha çok ilgilenecekse, Golden türleri iyi bence.Panpa, emin olmasam emin ol kalkışmam öyle bir şeye. Kesinlikle sıkılma durumları olmaz.

Büyük ihtimal Labrador veya Golden'dan birini tercih edicez ama bakalım.

Birde bunları ne kadar gezdirmeli, tüy dökme şekilleri falan, besleyenler varsa söylesin bir zahmet. İnternette araştırdığımda her kafadan başka ses çıkıyor. :eek:
 
Üst Alt