Koronavirüs Haberleri | Arşiv #1 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Çin, Güney Kore, Tayland gibi ülkelerden sonra ABD ve Kanada'ya da yayıldığı söyleniyor.

ÇİN’DEKİ SALGINDA ÖLÜ SAYISI 6’YA ÇIKTI

Çin'de ortaya çıkan yeni tür corona virüsünden kaynaklı salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 6’ya yükseldiği bildirildi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Wuhan'da corona virüsü nedeniyle rahatsızlanan ve tedavi altına alınan 48 yaşındaki bir kadın ile 66 yaşındaki bir erkeğin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Ülkede şu ana kadar görülen toplam vaka sayısı ise 291 olarak açıklanırken, vakaların 270'inin, salgının ilk kez ortaya çıktığı Wuhan'da görüldüğü ifade edildi. Ayrıca 15 sağlık personelinin salgından etkilendiği, bu kişilerden birinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

TAYVAN’DA İLK VAKA

Diğer yandan, Tayvan'da da söz konusu virüsten kaynaklı ilk vakaya rastlandığı açıklandı. Salgının başladığı Wuhan kentinden yakın tarihte Tayvan'a giden 55 yaşındaki bir kadının zatürre teşhisiyle tedavi altına alındığı, hastanın vücudunda yeni corona virüsüne rastlandığı kaydedildi. Daha önce Çin sınırları dışında Tayland'da iki, Güney Kore'de ve Japonya'da birer vaka tespit edilmişti. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2019-nCoV adı verilen virüse ilk kez Çin'in orta kesimindeki Hubei eyaletinin merkezi Wuhan kentinde rastlanmıştı. Çinli sağlık birimleri, 11 milyonluk nüfusa sahip kentteki tedbirlerin sıkılaştırıldığını, tur gruplarının kenti terk etmelerinin yasaklandığını açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü, yeni virüsün yayılma tehlikesine karşı dünya genelindeki hastaneleri uyarmıştı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu uzmanlarından Zhong Nanshan da dün Çin devlet televizyonunun yayınına katılarak hastalığın insandan insana bulaşabildiğini açıklamıştı.

BAYRAM TRAFİĞİ ÖNCESİ ENDİŞE

Çin'de Ay takvimine göre gelecek hafta yeni yıla girilecek. Yeni yılla birlikte başlayacak Bahar Bayramı'nda yaşanacak yoğun seyahat süreci salgının yayılması konusunda da endişelere yol açıyor. Çinli yetkililer, dünyanın en büyük iç göç hareketi olarak nitelendirilen dönemde vatandaşlara maske takmaları ve hijyene önem vermeleri gibi uyarılarda bulunuyor.

İHA

Ne alakası var yav
Halkını zaptedebiliyor silah zoruyla ama hastalıklar, kazalar, facialar istemdışı patlak veriyoruz. Çin 100 senede bir denize açılır sonra bir 50 sene iflas eder sonra yine aynı döngü. Şimdi de bizim geçirterek montreauxyü deldiğimiz varyag ile uçak gemisi, makao, hong kong, yapay adalar, tayvan derken yine bölünecekler.

Sonra gelsin buraya köpekler ve çinliler giremez tabelaları :) En az amerikan, yahudi, fransız, alman, ingiliz ve rus kadar zalimler bedel ödeyecekler

Keşfedilene kadar kaç kişiye bulaştı acaba.
plague inc evolved'e sarmıştım bir ara yayılım simülasyonu vs. bayağı korkutucu bir iş

Tabi gel gelelim laboratuvar virüsü olduğu konusunda hemfikir olalım, nüfus kontrolü şart tabi. Bünya o.ç kaynıyor.

Valla çeyrek asır önce sadece oyuncak gönderiyorlardı şimdi utanmadan çinin dış ticaretteki payımızı arttıryoruz :( millet gider mersine biz gideriz tersine
Üstat bilmiyordum açıkçası pek ihtimal de vermiyordum neticede Türkiye buğday ülkesi, instant noodle dedikleri şeyin ana maddesi de buğday unu şimdi biraz bakındım da Türkiye'de satılanların alayı Türk malı ve Türkiye'de üretilmiş. Türkiye'de üretilmesine rağmen uzak doğu mutfağına ait diye virüs kapmazlar diye düşünüyorum :LOL::LOL:

Üstat bilmiyordum açıkçası pek ihtimal de vermiyordum neticede Türkiye buğday ülkesi, instant noodle dedikleri şeyin ana maddesi de buğday unu şimdi biraz bakındım da Türkiye'de satılanların alayı Türk malı ve Türkiye'de üretilmiş. Türkiye'de üretilmesine rağmen uzak doğu mutfağına ait diye virüs kapmazlar diye düşünüyorum :LOL::LOL:
Virüs için değil ama 1.25lik noodle gördüm

İzmir nasıl ki Türkiye'nin en büyük köyüdür, Çin de dünyanın en büyük laboratuvarı... Bir şey deniyorlarmış gibi!..

Bizimkilerde öyle ucuz zaten, öğrenci işi yav genelde onunla besleniyor parası olmayan öğrenciler hem pratik hem de aşırı ucuz. İçeriğine baktım da maşallah kimya fabrikası gibi yok yok.
Aslında makarna daha ucuza geliyor. Ucuza yemek bizim işimiz :) Et de dahil olmak üzere tıkabasa ucuza yenebilir ama insanlar hep revaçta olanı tercih ediyorlar. Galiba özenilenle aynı şeyleri tüketmek insanlarda daha doğrusu liboşlarda sınıf atlama hissi uyandırıyor hep demişimdir Türkiyede sınıflar üretim araçlarına göre değil tüketim alışkanlıklarına göre oluşuyor diye. Eğer baş örtülü bir kadın da pegasustan ucuza bile bulup hafta sonu romadan instagramına foto koyuyorsa onun da ilk fırsatta türkiyeden s... olup gitmek istiyorum diyen liberal yahut sosyal demokrat tayfadan ne farkı var?

Yahut dünyanın en zengin adamı dağ evinde yaşıyorsa, köylü gibi giyiniyorsa şimdi onu hangi sınıfa dahil edeceğiz de onu köylüden ayıracağız?

Tükettiklerimizle kategorize oluyoruz ve tüketmek isteyip tüketemediğimizde hoşnutsuzluk çıkarıyoruz oysa ki toplumsal kaynamalar çok daha ulvi, maddiyattan uzak, ilmi, doktrinsel mevzular üzerinden dönmeli; ırk, mezhep, din, husumet gibi... Diğer türlü hayvandan bir farkın yok... Millet rüyalarındaki karıyı gondikleyemiyor, lüks arabaya binemiyor, küçükbaş parasına steak yiyemiyor diye muhalefet ediyor ulan memleket peşkeş çekilip elden giderken neredeydiniz???

O yüzden ucuz yemek tüyolarını liboşlara vermekten vazgeçtim çin malı 1.25lik noodlela greencard başvurusu yapmaya devam etsinler, selo ile kemo gelip ab sürecini tamamlayıp size schengeni geçirecek devam rüyalanmaya... Hürmetler üstat...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt