Küme Düşme Yok


Başta Fenerbahçe olmak üzere şike ve teşvikten dolayı suçlanan hiçbir takım küme düşmeyecek.1- Futbol Federasyonu, 26 Ocak’ta Olağanüstü Genel Kurul’a gidecek.2- Kulüpler kongrede bir kereliğine küme düşmeyi kaldıran karar alacak.3- 58. madde değişmeyeceği için federasyon bu kararı destekleyecek.4- Şike ve teşviğe küme düşürme değil para ve puan silme cezası verilecek.UEFA ONAY VERDi, TEHDiT ORTADAN KALKTIVe Türk futbolu aylardır içinden çıkamadığı kaosa bir çözüm yolu buldu.

- Şike ve teşvikten dolayı küme düşme 1 kereliğine affa uğrayacak.

Yani, başta Fenerbahçe olmak üzere şike ve teşvikten dolayı suçlanan hiç bir takım küme düşmeyecek.

Peki bu nasıl olacak?

Bu sorunun yanıtını vermek için biraz gerilere uzanalım.

3 Temmuz’dan bu yana Türk futbolu krizin içinde.

Şike, teşvik primi iddiaları, tutuklamalar ve küme düşürme kararı bu krizi tırmandırdıkça, tırmandırdı.

Büyük kulüplerin içinde olduğu bu soruşturmada karar almak güçleşiyordu.

Fenerbahçe’nin olmadığı bir lige Kulüpler Birliği ve yayıncı kuruluş sıcak bakmıyordu.

Ama öte yanda talimatname vardı. Futbol Federasyonu talimatnamesinin 58. maddesi, “Şike yapan, şikeye teşebbüs eden, teşvik primi veren ya da vermeye teşebbüs eden kulüpler küme düşürülür” diyordu.

Kulüpler bu maddenin değiştirilmesini, hükmün, “Küme düşürülebilir” diye değiştirilmesini istiyordu. Bu durumda 58. madde hükmüne giren suçlara puan silme cezası verilebilecekti.

Ancak Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, “58. madde değişmeyecek” diyerek bu teklifin önünü tıkamıştı.Kulüpler Birliği formülü paylaştıKURTULUŞ formülü Kulüpler Birliği’nden geldi.

58. madde değişmeyecekti. Ona “Tamam” diyordu kulüpler. Ve önerilerini sıralıyorlardı:

- Olağanüstü Genel Kurul’a gidelim. Genel Kurul’un 58. maddeyi değiştirme hakkı zaten yok. 58. maddeyi sadece Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu değiştirebilir. Ama biz genel kurul üyeleri “Şike ve teşvik konusunda” bir karar alalım. Ve 3 Temmuz operasyonu konusunda bir kereliğine küme düşme cezası değil, sadece puan silme ve para cezası uygulanması yönünde karar alalım.

Bu formül 2 önemli kaygıyı ortadan kaldırıyordu:1-Mehmet Ali Aydınlar, 58. madde değişmeyecek sözünün arkasında duracaktı. O madde gerçekten değişmeyecekti.2-Yine Mehmet Ali Aydınlar başkanlığındaki federasyon küme düşürme kararı almayacaktı. Herkes sorumluluktan kurtuluyordu.Kulüpler Birliği bu formülü önce Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Suat Kılıç ile paylaştı.

Daha sonra da Mehmet Ali Aydınlar ile..

Sonunda hem Kulüpler Birliği’ni, hem yayıncı kuruluşu, hem Fenerbahçe ve diğer adı kulüplerle Türkiye Futbol Federasyonu’nu memnun edecek bir formül bulunmuştu.UEFA’nın itirazının önüne geçildiAma bunun bir de UEFA ayağı vardı.

Öyle ya, “SIFIR” tolerans diyerek yola çıkan UEFA bu karara ne diyecekti?

Hemen temasa geçildi. Türk futbolununun dinamikleri anlatıldı. “Genel kurul iradesi herşeyin üstündedir” denilerek, futbolun asıl sahiplerinin yani kulüplerin alacağı bu karara UEFA’nın da yapacağı itirazın önüne geçildi.

Şimde artık gözler Futbol Federasyonu Genel Kurulu’nda.1 taşla 4 kuş birden vurdularBu formülle federasyon küme düşürme konusunda topu kulüplere atacak.Şikeden dolayı sıkıntıda olan yayıncı kuruluş rahat bir nefes almış olacak.Kulüpler de ekonomik olarak rahatlayacak, yayın paralarına dokunulmayacak.UEFA’nın da onayı alındığı için Türk futbolun başı Avrupa’da ağrımayacak.İşte TFF’nin açıklamasıTÜRKİYE Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu 26 Ocak 2012 Perşembe günü TFF Olağanüstü Genel Kurulu yapılmasına karar verdi. Toplantıda; haklarında şike ve teşvik primi iddiası bulunan kulüplere uygulanması muhtemel yaptırımların değiştirilip değiştirilmemesinin görüşülmesi ve karara bağlanması için, TFF’nin en yetkili karar organı olan Genel Kurulu’nun olağanüstü olarak çağrılmasına karar verildi. TFF Yönetim Kurulu, futbol ailesinin tüm kesimlerini ilgilendiren bu konunun futbolun tüm paydaşları tarafından TFF Genel Kurulu’nda tartışılmasının en doğru çözüm olduğunu belirtti.Genel kurul kararına uyarızYaklaşık 4 saat süren toplantıda Futbol Federasyonu Başkanı, “Genel kurul kararı alalım. Kulüpler ne karar verirse onu uygularız” dedi.FUTBOL Federasyonu dün Mehmet Ali Aydınlar başkanlığında toplandı. Saat 17.00’de başlayan ve yaklaşık 4 saat süren toplantıda olağanüstü genel kurul kararı alındı. Toplantıda Kulüpler Birliği’nin formülü ile ilgili olarak yönetim kurulu üyelerini bilgilendiren Aydınlar şöyle konuştu:Kulüpler Birliği ile konuştum. 58. madde konusu sürekli gündeme geliyor. Bunun değişmeyeceğini söyledim. Ama onlar bu kez farklı bir formülle geldiler. Olağanüstü Genel Kurul’a gitmek istiyorlar.Genel kurulda şike ve teşvik primine karışan kulüpler için, “Sadece bir kereliğine küme düşme cezası yerine para ve puan silme cezası uygulanır” kararı alacaklar. Bunu bizden rica ettiler.Biz de kulüpleri temsil ettiğimiz için UEFA ile bu formülü paylaştık. Onları bilgilendirdik. Sıcak baktılar, olabilir dediler. Genel kurul kararı alalım. Kulüpler ne karar verirse onu uygularız.Mehmet Ali Aydınlar’ın bu konuşması sonrası oy birliği ile Olağanüstü Genel Kurul kararı alındı.DELEGE SAYISISüper Lig: 126 delege

1. Lig: 36 delege

2. Lig: 34 delege

3. Lig: 57 delege

Diğer: 30 delege

Not: Bank Asya ve Süper Lig takımlarının teklife “Evet” demesi yeterli.
 
Cevap: Küme Düşme YokUEFA'nın onay verdiği detayı komple yalan. UEFA'nın uyarısına rağmen amaçlanan bu.

Merakla neler olacak diye bekliyorum. Gene Cornu gibi birini gönderirse UEFA o zaman işler değişir.
 
Cevap: Küme Düşme Yokdunyanin hicbir yerinde suclulara ceza verilsin mi verilmesin mi diye bizzat kendilerine oylama yaptirmamislardir ,utanmaz herfler kendi pisliginizde bogulun
 
Cevap: Küme Düşme YokBunu hükümet istemese yapamazlar Bakan zaten sinyali vermişti... Eğer bu yasa değişirse o oy sandığı pankartı vardı ya onun gerçeğini uygularım ben. Şimdi içinizde sporla siyaseti birbirine karıştırmayın vs vs diyenler olacaktır. Bu zamana kadar pisliklerin üstü örtülüyordu, Bunların en övündüğü şey bakın biz pisliklerin üstünü örtmüyoruz ortaya çıkarıyoruz diyorlardı, Şimdi göreceğiz nasıl üstlerini örttüklerini
 
Cevap: Küme Düşme YokAcaba şike soruşturmasında sadece Antep, Eskişehir gibi Anadolu takımlarının adı geçiyor olsaydı malum maddenin değiştirilmesine yönelik bir adım atarlarmıydı?
 
Cevap: Küme Düşme YokUEFA diyor ki: "if necessary, we will certainly not hesitate to take necessary measures" (gerekl olursa, gerekli kararları almaktan çekinmeyeceğiz)

Fener'i gene timsaha yatıracaklar ha, nasıl MAA herkes Avrupa'ya gidecek kardeşim diyip 1 gün kala Fener'i atmak zorunda kaldıysa, büyük ihtimalle 26 ocakta cezaya af getirip 2-3 gün sonra ceza vermek zorunda kalacak.
 
Cevap: Küme Düşme YokEğer bu haber doğruysa, kimse demokrasiden bahsetmesin. Kimse insan haklarından bahsetmesin. Kimse namustan bahsetmesin.
 
Cevap: Küme Düşme YokAyağa kalk taraftar vakit İsyan Vakti!!!Bırak Transferi, Ligi , Futbolu!!Önce pislikleri ve şerefsizlikleri temizle! Sonra topunu oyna!!
 
Cevap: Küme Düşme Yokhükümet yanlış yaptı. bir avuç çapulcu 3-5 bin kişilik miting yaptılar diye gözlerimi korktu.m.aydınlar başbakanla görüşüyor sonra hemen küme düşme kaldırılsın diye genel kurul ilan ediyor.inşallah birşeyler yaparken Galatasaray taraftarını unutmamışsınızdır.
 
Cevap: Küme Düşme YokEğer bu haber doğruysa, kimse demokrasiden bahsetmesin. Kimse insan haklarından bahsetmesin. Kimse namustan bahsetmesin.bu haberin bir çok kısmı doğru sadece uefa ile tff nin anlaştığı tamamen yalan.dikkat edilirse zaten tff den bir yetkiliden alınan bir bilgiye göre uefa ile tff anlaşmışlar. yani medya bu yalanı ortaya atıyor insanları kandırabilmek zayıflatabilmek dirençlerini düşürmek için.
 
Cevap: Küme Düşme YokYemişim genel kurul iradeni!Futbolda bu 2 merci her şeyin üstündedir;1-FIFA

2-UEFASiz bu yalanlarla ancak kendinizi kandırırsınız.Millet uyandı artık efendiler,karşınızda saf yok her attıgınız yemi yiyecek!Eger sırf Fb ugruna Türk futbolunu bitirirlerse,hepinize;

YAZIKLAR OLSUN!YAZIKLAR OLSUN!YAZIKLAR OLSUN!
 
Cevap: Küme Düşme YokAdamlar siz yapmazsanız gerekeni biz yaparız diyor alelenHürriyetin getirdiği bu yorumun tek bir açıklaması varSatılık kalemler
 
Cevap: Küme Düşme YokPeki burada şöyle bir değişiklik kararı çıkarsa ne olur?Şike veya Tevşik suçunu işleyenler küme düşürülür.

Teşebbüs edenlere ağırlığına göre puan silinme cezası verilir
 
Cevap: Küme Düşme YokYemişim genel kurul iradeni!Futbolda bu 2 merci her şeyin üstündedir;1-FIFA

2-UEFASiz bu yalanlarla ancak kendinizi kandırırsınız.Millet uyandı artık efendiler,karşınızda saf yok her attıgınız yemi yiyecek!Eger sırf Fb ugruna Türk futbolunu bitirirlerse,hepinize;

YAZIKLAR OLSUN!YAZIKLAR OLSUN!YAZIKLAR OLSUN!Amaç futbola heycan katmak diye,santra vuruşundan önce rus ruleti yapılacaktır diye karar alsa genel kurulFifanın açıklaması:Adamların iradesi bu yönde olucak değilmiSövsem günahın adı günah
 
Cevap: Küme Düşme YokPeki burada şöyle bir değişiklik kararı çıkarsa ne olur?Şike veya Tevşik suçunu işleyenler küme düşürülür.

Teşebbüs edenlere ağırlığına göre puan silinme cezası verilirZaten akıllarındaki fikir bu sanırım.

Fener'in şikeleri sahaya yansımamıştır denir. Şike olduğu kesin görülen maç 3-4 tane denir. -12 ile bu sene şampiyonluk yarışısında biraz geriye alınır. Tamam işte bitti.
 
Cevap: Küme Düşme YokSpor ile siyaset birbirine karışmış durumda şuan. MAA talimat alıyor devletten ve hemen bu olağan üstü toplantı yapılıyor. Fenerbahçe kulübü 14 maç ta şike yaparak suç işlemiştir ve bunun cezası açık net olarak küme düşmektir. Bunu yapamayacak kadar korkak bir ülkeyiz mağlesef. Herkes birilerinden korkuyor.Olan yine cebinden 3 5 kuruş arttırıp maça giden veya Lig tv ödeyen ve bu tiyatro yu izleyen vatandaşa oluyor. Türkiye de zaten her zaman olan vatandaşa oluyor.Bir konu vardı Hollanda dan Türkiye ye dönmek isteyen bir abimiz.Gelme abi, sakın gelme.
 
Cevap: Küme Düşme YokAmaç futbola heycan katmak diye,santra vuruşundan önce rus ruleti yapılacaktır diye karar alsa genel kurulFifanın açıklaması:Adamların iradesi bu yönde olucak değilmiSövsem günahın adı günahSacmalıktan baska birşey degil abi,diger ülkelerde ceza alanlar(küme düşürme) niye aldı o zaman,onlar bilmiyormuydu Genel Kurul falan yapmayı.
 
Üst Alt