Kurt Cobain Teorisi / Jordan İlişkisi | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Kurt Cobain Teorisi / Jordan İlişkisi

Socrates dergisinde okuduğum bir makale üzerine,
konuyu görüşlerinize açıyorum.

Önce hatırlayalım.
Kurt Cobain 27 yaşında çok genç ve şöhretin zirvesindeyken (Nirvana, In Utero, NTV Unplugged),
dünya ayaklarının altındayken, kafasına dayadığı av tüfeği ile intihar etti.

Bill Simmons ise, Book of Basketball kitabında ortaya Kurt Cobain teorisi diye bir kavram attı.
Teoriye göre, bazen en doğru zamanda ve en doğru yerde bırakmak gerekir.
Kurt Cobain zirvede intihar etmeseydi, o ara uyuşturucu kullanımı arttığından,
belki birkaç sene sonra bir rehabilitasyon merkezinden bitik halde çıkarken çekilmiş fotoğrafları
ve bitmiş bir kariyeri ile hatırlanacaktı.

Olayın Michael Jordan ile ilişkisi nedir ?
Michael Jordan ise, 1998'te şampiyonluğu getiren, o efsane son şutundan sonra basketbolu bıraksaydı,
bugün ölümsüz bir efsane olacak, Jordan mı Kobe mi Lebron mu ? tartışmaları dile bile alınamayacaktı.
Ama birkaç sene sonra Washington Wizards ile geri dönünce, onu bir ölümlü gibi gösterdi.
Jordan miti zedelenmişti.
Cobain ise aynı yoldan gitmedi, tetiği çektiği anda mite dönüştü.

Sönüp gitmektense, yanmak daha iyidir. (Veda Mektubu'ndan alıntı)

Son düzenleme:
kurt cobain bir günahkar olarak ölmüştür. michael jordan bir efsanedir. ne saçma sapan teoriler lan bunlar.

Sacma, yaşasaydı belki daha iyi işler yapmayacağının garantisi var mı? Yok. Ne kadar rehabilitasyon da falan düşünülse de.
Olaylara hangi pencereden baktığınla alakalı biraz. Hiçbir neden de, insanın kendi canına kıyması kadar gecerli değildir. Bunun tek bir nedeni vardır oda kafayı sıyırmaktır.

Ben aslında, Cobain'in yaptığı doğru muydu yu tartışmak istemedim.

Kariyerini doğru zamanda bitiren üst düzey sporcuların/ünlülerin,
sonrasındaki hayatlarında sanki bir mit bir efsane gibi yaşadıkları aşikar.

Bakınız Pele en büyük örnek. Bizden Metin Oktay.

Ama, mesela Michael Phelps yarattığı büyük efsanenin sonunu iyi getiremedi.
Getiremediği içinde dönüş dedikoduları var.

Roger Federer, bence kariyerini bu kadar uzatmamalıydı.

Michael Schumacher, kariyerini efsane şekilde bitirdikten sonra,
Mercedes'e dönüp bir yarış dahi kazanamadan bitirmemeliydi.

Şu an bitişini en çok merak ettiklerim ise, Usain Bolt ve Lionel Messi.

Mekanı cennet olsun, zaten efsane olan Senna'nın yeri başkadır.

e9be7a33392ceaa1ae1f1031c46b4fdb.jpg

Belki ayni şey degil ama
İnsanların gözünde yıllarca biriken karizma imaj marka on saniyede gidebiliyor ulusal anlamda olmasa da İbo nun son halini görmesekte olurdu.

Ozaman Hagi icinde oyle mi demek lazim. TD olarak hic gelmeseydi efsane Hagi kalsaydi. Bunu merak ettim. Bence Hagi icin istisna ama bu teoriye gore ?

Sent from my HTC One using Tapatalk

Ozaman Hagi icinde oyle mi demek lazim. TD olarak hic gelmeseydi efsane Hagi kalsaydi. Bunu merak ettim. Bence Hagi icin istisna ama bu teoriye gore ?

Kesinlikle bıraktığında, bizim için UEFA Kupası'nı kazandırmış efsane Hagi'ydi.
Döndüğünde ise, sahada protesto edilmesi, onun mitine de zarar verdi.
Şimdi yine kalbimizdeki yeri farklı ama içim bu yönde buruk.

Aynı yorum, Fatih Terim içinde yapılabilir.

Saçma bir teori

İnsanları intihara sürüklemenin bir manası yok.Bunun yazan yazarında akıl sağlığından şüpheliyim

Saçma bir teori

İnsanları intihara sürüklemenin bir manası yok.Bunun yazan yazarında akıl sağlığından şüpheliyim

Makalenin yazarı Onur Erdem.
Twitter adresi @medreruno

Makale, Socrates dergisinin Ağustos 2015 sayısında, 10.sayfasındaki "Çekim Alanı" bölümünde yayınlandı.
Makalenin ismi, Cobain Teorisi ve Tercihler.

serhan abi

jordon bir sporcu, onun için en doğru zamanda bırakıp daha büyük efsane olabilirdi diyebilirsin ama kendi kafasına sıkacak kadar sorunları olan birinin bu örnekte yeri olacağını düşünmüyorum. rehabilitasyon merkezinde bitkin görüntü vermek kafaya sıkmaktan iyidir.

Bu mantıkla çıtayı yukarıya koymanın imkânı yok.
Atiyorum terim uefadan sonra bıraksa bir yıl sonrasında cl neden olmasin? Bilemezsiniz ki. Olaylar farklı gelişti o ara orasi ayrı tabi.
Aynı şekil hagi uefada bıraksa süper kupayı nasi alacaktı?
Tamamen, kişinin kendini geliştirememesi teorisi olarak sunsa daha hoş olurmus.

XT1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

serhan abi

jordon bir sporcu, onun için en doğru zamanda bırakıp daha büyük efsane olabilirdi diyebilirsin ama kendi kafasına sıkacak kadar sorunları olan birinin bu örnekte yeri olacağını düşünmüyorum. rehabilitasyon merkezinde bitkin görüntü vermek kafaya sıkmaktan iyidir.

Selamlar,
Haklısın seninle aynı fikirdeyim, aslında bende konuyu intihar anlamında düşünmüyor.
Konuya, kariyer bitirişini zirvede bırakmak ile geri dönüşler anlamında dikkate alıyorum.

Üst Alt