Lauro Júnior Batista da Cruz , Dorlan Pabon ve Türk İnsanı


Yazıya başlarken ; Geride bıraktığımız sezonun başına yani neredeyse bir yıl öncesine döndürmek istiyorum sizi .Manisaspor, Gençlerbirliği ayarındaki takımların performansıyla nihayetlendirdiğimiz bir sezonun ardından başkan ve yönetim değişmiş, futbolun başına Fatih Terim ve kurmayları konuşlandırılmış ; Bir yandan o kara sezonun izleri silinmeye çalışılırken, dört bir koldan da transfer çalışmaları başlamıştı.Transferde en büyük önceliğimiz kanayan yara ; Kaleci pozisyonuydu. O günlerde ortaya Buffon, Muslera, Handanovic gibi isimler atılırken bir anda Lauro Júnior adlı bir kaleciyle anlaşma aşamasına geldiğimiz duyuruluştu.Kimsenin tek bir canlı maçını izlememiş olmasına rağmen neredeyse tüm forum Terim ve yönetime ; Kesin olmayan istatistikler yardımıyla acımasızca saydırmaya, hatta utanmasalar istifalarını istemeye başlamıştı.Bende üzerine şöyle bir şey karalamıştım blogumda : jbcimbom.blogspot.com/2011/06/lauro-junior-batista-da-cruz-ve-turk.html?m=1Şimdi aynı durum Pabon mevzusuyla başımıza tekrar gelmekte. Başında Fatih Terim'in bulunduğu futbol takımımızın Pabon'la anlaştığı ciddi bir iddia olarak karşımızda. Ama kendilerini Ronaldo'nun dahi kesemeyeceğini düşündüğüm r'daşlar gene usul usul başlamışlar sallamaya.Pabon'a verileceği iddia edilen yıllık 700.000 Euro'nun hesabına düşen maliyeciler, Libertadores kupası görmemiş adam diye niteledikleri futbolcuyu ve tabi ki transfer komitesini yaylım ateşine tutmakta. - Pabon bu sezon bahsedilen kupada 8 maçta 7 gol attı :asd: -Açık söyleyim bahsettiğim oyuncunun bende tek bir maçına dahi denk gelmedim. Sadece videolardan ve yabancı kaynaklardan okuduğum kadarıyla yorum yapıyorum.Aklı selim üyeler ne söylemeye çalıştığımı buraya kadar olan kelamlardan da çoktan anlamıştır da ben diğerleri için özet geçeyim.Bu takımın başında Fatih Terim var. Onun onayı olmadan herhangi bir transfer mevzusu bırakın gerçekleşmeyi, dillendirilemez bile.Fatih Terim onaylı bir futbolcuyu izlemek düşer size. Eleştiri tabi ki olacaktır ama yapmadan önce gerekli bilgi donamınına sahip olup olunmadığına bakılmalı önce. Hangi niyetle yapacağın da önemli tabi de eleştiri şiddetini ayarlayamayan dürzüler de bir zahmet klavyeyi bırakıp uzaklaşsın zaten.Anlatmaya çalıştığım şey Pabon, Lukunku, Ronaldo değil ; Zihniyet.Haydi eyvallah.
 
Cevap: Lauro Júnior Batista da Cruz , Dorlan Pabon ve Türk İnsanıHocam, yazdıklarına eyvallah ama aynı adamlar yıllarca futbolun içindeler ve özellikle transferlerde yapılan hatalar ortada iken birilerinin görüş belirtmemesi mantıklı olmaz. Bu taraftar herşeyin iyisini bilir demek değil ama sen ucuz etin yahnisi kaleye Leo Franzo'yu koymuşsun bir sezon önce, önüne Servet, ortayı BAMlamışsın. Önlerine de yıldız diye aldığın adamları. Takım iflas etmiş. Tarihin en kötü sezonunu geçirmiş. İllaki taraftar başka adamlar görmek ister.Kusura bakma ama kimse 3 kuruşa gelecek Lauro'nun bize 12 milyona mal olan Muslera'dan daha iyi bir yatırım olduğunu söyleyemez. Tıpkı şampiyon olmamıza rağmen 2,5 milyonluk Yiğit'in Shaqiri'den daha iyi bir yatırım olmadığı gibi. Fatih Terim bile söylese yanlış söylüyordur hatalıdır derim.Pabon meselesine gelirsek FM'den başka bir yerde ne gördüm, ne izledim. Ama bu tip transferlere de yatırım yapmak lazım. Pabon ve Lauro'ya aynı gerekçelerle itiraz edilemez bence. Birisi yatırım dahi değil. Brezilya liginin bir takımının yedek kalecisi ile söylenenlere göre Udinese gibi takımların izlediği adam aynı transfer mantığı ile değerlendirilemez.
 
Cevap: Lauro Júnior Batista da Cruz , Dorlan Pabon ve Türk İnsanıYazındaki seviyesiz bölümü kaldırdım.Ne diyordun tam olarak? Fikir sahibi olmadan bilgi sahibi mi olmak gerekiyordu?
 
Cevap: Lauro Júnior Batista da Cruz , Dorlan Pabon ve Türk İnsanıBu forumda Lauro 'yu reddederek, bir anlamda Muslera ' nın bu takıma kazandırılması sağlayan üyelerimize de tekrar helal olsun.
 
Cevap: Lauro Júnior Batista da Cruz , Dorlan Pabon ve Türk İnsanıPabonun gelmesine karşı olan yok sanıyorum ancak şu adamı bile alırken sözleşmesine ŞLye gitmezsek fes edilsin maddi külfet maddesi koyulacaksa yıllık 2.5 milyon euro alacaksa ona tepki gösterir insanlar.Ayrıca Lauro apayrı bişey onu karıştırmayın bence.
 
Cevap: Lauro Júnior Batista da Cruz , Dorlan Pabon ve Türk İnsanıben de bir oyuncunun yıllık ücretini yorumlayanlara kıl oluyorum. sana ne lan adamın alacağı paradan sana ne, sana ne.
 
Cevap: Lauro Júnior Batista da Cruz , Dorlan Pabon ve Türk İnsanıyillik 2.5 milyon ne lan maradona mi buoyle para istiyosa kalsin
 
Cevap: Lauro Júnior Batista da Cruz , Dorlan Pabon ve Türk İnsanıpabon kim lan? karşı olurum böyle adama ben. terim riera'yı da istedi, yiğit'i de. tamam güvenmek gerek de terim'in her yaptığı transfer dünyayı fethetmiyor 1 yıl içinde. ikinci dönemini hatırlatırlar adama.2.5 milyon verdikten sonra üstüne pabon'un bonservisini de koy berbatov'u al gel, tertemiz iş olur.
 
Cevap: Lauro Júnior Batista da Cruz , Dorlan Pabon ve Türk İnsanıMuslera gelmiş, kaleyi korumuş, kalitesini ispatlamış. Biraz paraya kıymanın ne kadar büyük yatırım olduğunu gözler önüne sermiş. Ben bu yazının amacını anlayamadım hakkaten. Muslera gelmez demişsiniz zamanında, buyrun geldi işte. Demek ki olabiliyormuş bazı şeyler. Galatasaray da bu kadar küçük bir kulüp değil. Avrupa'ya katılamasa da iyi bir planla ve yabancılara hedefli bir kulüp olduğu hissi verilirse ve tabii ki parasını da verdiğin sürece alınabilir.
 
Cevap: Lauro Júnior Batista da Cruz , Dorlan Pabon ve Türk İnsanıLauro ne hakikaten abi bir daha düşündüm de..En azından ligde şampiyonluk yaşamış, yanılmıyorsam 23 gol ile rekor seviyede az gol yemiş Aykut ile devam edecğim dense daha mantıklıydı o dönemde.Muslera belki de taraftarın yaptığı en iyi şeydi. Bugüne kadar Lucescu'nun mucizevi takımını saymazsak kalitesiz 3. sınıf topçularla başarılı olan bir takım görmedim. 80 tane adam alıp göndermektense 2 tane adam gibi topçu pahalı olsa bile alınmalı benim mantığıma göre.
 
Cevap: Lauro Júnior Batista da Cruz , Dorlan Pabon ve Türk İnsanılauro ile karşılaştırman çok yanlış olmuş renktaş
 
Eyvallah eyvallah bende katılıyorum Lauro ve Pabon alakasızlığına da benim anlatmaya çalıştığm hakikaten transfer politikası değil. İnsanların niyet ve kafa yapıları. Ondan öyle örnekledim.Kaldı ki ne Servet Barış Mustafa üçlüsünü Terim kurguladı kadroda ne de Franco'yu takımın en kritik yerine o koydu.M. Suarez, Shaqiri gibi isimleri takımına isteyen Terim'di unutmayalım ki.Taraftarın tüm endişesine bende sahibim ama bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktan daha kötü bir şey varsa o da : Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup, hunharca laf sokmak.Yoksa koyayım Lauro'ya, İmparator'a bir şey olmasın.Hocam, yazdıklarına eyvallah ama aynı adamlar yıllarca futbolun içindeler ve özellikle transferlerde yapılan hatalar ortada iken birilerinin görüş belirtmemesi mantıklı olmaz. Bu taraftar herşeyin iyisini bilir demek değil ama sen ucuz etin yahnisi kaleye Leo Franzo'yu koymuşsun bir sezon önce, önüne Servet, ortayı BAMlamışsın. Önlerine de yıldız diye aldığın adamları. Takım iflas etmiş. Tarihin en kötü sezonunu geçirmiş. İllaki taraftar başka adamlar görmek ister.Kusura bakma ama kimse 3 kuruşa gelecek Lauro'nun bize 12 milyona mal olan Muslera'dan daha iyi bir yatırım olduğunu söyleyemez. Tıpkı şampiyon olmamıza rağmen 2,5 milyonluk Yiğit'in Shaqiri'den daha iyi bir yatırım olmadığı gibi. Fatih Terim bile söylese yanlış söylüyordur hatalıdır derim.Pabon meselesine gelirsek FM'den başka bir yerde ne gördüm, ne izledim. Ama bu tip transferlere de yatırım yapmak lazım. Pabon ve Lauro'ya aynı gerekçelerle itiraz edilemez bence. Birisi yatırım dahi değil. Brezilya liginin bir takımının yedek kalecisi ile söylenenlere göre Udinese gibi takımların izlediği adam aynı transfer mantığı ile değerlendirilemez.
 
Cevap: Lauro Júnior Batista da Cruz , Dorlan Pabon ve Türk İnsanıderdini anlatamamışın o zaman sen. çünkü herkes benzer odaklı yorumlar yaptığına göre problem yazıda.
 
Riera ve Yiğit zaten kaliteli adamlar ilk senelerinde gerekli katkıkıyı veremedikleri için ikinci Terim dönemini hatırlatacaksan konu uzar da uzar.Eboue, Muslera, Tomas, Engin, Necati, Selçuk, Melo der susmam, birinci Terim dönemini de hatırlatırım.pabon kim lan? karşı olurum böyle adama ben. terim riera'yı da istedi, yiğit'i de. tamam güvenmek gerek de terim'in her yaptığı transfer dünyayı fethetmiyor 1 yıl içinde. ikinci dönemini hatırlatırlar adama.2.5 milyon verdikten sonra üstüne pabon'un bonservisini de koy berbatov'u al gel, tertemiz iş olur.
 
Cevap: Lauro Júnior Batista da Cruz , Dorlan Pabon ve Türk İnsanıTek söyleyebileceğim şey, her insan hata yapar.Fatih Terim transferde özellikle 2.döneminde çokta hata yapmıştı. Bu dönemde az hata yaptı ( şu an için Yiğit ,Riera (aslında biraz da yönetimin hatası istediklerini almadılar o güne kadar) ; ama bu Fatih Hoca'mızın da hata yapmayacağı anlamına gelmez.Faruk Süren'in bir lafı vardı Hagi,Popescu gibi oyuncuları Fatih Hoca istememişti biz aldık,o da çok güzel oynattı sonra diye.Fatih Hoca bazen maliyeti yüksek oyuncuları veto edebiliyor, yerine daha genç ve maliyeti düşük oyuncuları tercih edebiliyor, zaten hata yaptığında da o zaman yapıyor genelde. Yurt dışından adlığı ve bizde başarılı olan oyucnular genelde 27-31 yaş arası tecrübeli oyunculardır Fatih Hoca'nın.Ben öyle 20 yaşında bir adam getirip de bizde yıldız olduğunu hatırlamıyorum onun döneminde.Bir de ayrıca olayın şu boyutu var.Genç oyuncu alıp yıldız yapmak tarzı bir gelenek Türkiye'de yok. Bu nedenle bu tarz POTANSİYELİ OLAN OYUNCULAR BİZİ TERCİH ETMİYOR VE DAHA 20 YAŞINA BİLE GELMEDEN ARSENAL ,BARCELONA, AJAX ,PORTO gibi yetiştiren takımlar tarafından kapılıyor.O nednele 24 yaşına gelmiş ama Avrupa deneyimi olmayan bu tarz isimler genelde hayal kırıklığıdır.Carrusca, Pino ,Stancu ,Petre, Bratu ,Tamas ,Sarr , Victoria ,Pinto gibi isimler hala akıllarda iken bir daha bu tarz transferlere pek girmemeliyiz. Ha bu adam alınır, gelir bizde patlama yapar ben de yanılırım, çokta iyi olur.Ama pek sanmıyorum.İSTATİSTİK HER ŞEY DEĞİLDİR AMA ÇOK ŞEY SÖYLER.Ve kesin olan şudur ki bizim tarihimizde Ribery dışında bu tarz bir transfer başarısı yok.Zaten onun da kaçması 4 ay sürdü buradan.
 
Cevap: Lauro Júnior Batista da Cruz , Dorlan Pabon ve Türk İnsanı' Aklı selim üyeler ne söylemeye çalıştığımı buraya

kadar olan kelamlardan da çoktan anlamıştır da

ben diğerleri için özet geçeyim.Anlatmaya çalıştığım şey Pabon, Lukunku,

Ronaldo değil ; Zihniyet. 'Demişim Sertaç üstüne basa basa neyini anlamadın ki ?
 
Üst Alt