Leandro Remondini


remendiniedis22091917es7.jpgLeandro Remondini

Galatasaray Eski Teknik Direktörü17 Kasım 1917 yılında Verona / İtalya 'da doğdu. Profosyonel olarak futbol kariyerine 1935 yılında Verona takımında Savunma oyuncusu olarak başladı. Daha onra sırasıyla ; Milan, Modena, Varese, Casale, Lazio, Napoli, Lucchese ve tekrar futbol kariyerine başladığı Verona takımına dönerek 1955 yılında Savunma oyuncusu kariyerine son noktayı koydu.

1949-1950 yılları arasında 4 kez İtalya Milli Takımı Savunmasında görev aldı.Galatasaray Teknik Direktörü George White Dick'in ayrılmasından sonra 1959-1961 yılları arasında Galatasaray Teknik Direktörlüğünü yaptı. Fakat bir türlü Şampiyonluğa ulaşamadı. Sonra yerini 1961-192 sezonunda Gündüz Kılıç'a devretti ve 4 sezon aradan sonra Galatasarayımız Gündüz Kılıç ile yeniden Lig Şampiyonluğunu kazanmış oldu..

Eski Teknik Direktörümüz, Leandro Remondini 1979 yılında vefat etti.

Bu vesile ile kendisini saygıyla yad ediyoruz..Saygılarımla ; sevgiyle kalın...
 
Cevap: Leandro Remondinileandroremondinilazio19ub2.jpg
Eski Teknik Direktörümüz, Leandro Remondini 'li Lazio

Ayakta soldan 2 nci futbolcu

 
Cevap: Leandro Remondinigalatasaray195960qc0.jpg
Teknik Direktör, Leandro Remondini 'nin görev yaptığı dönemde çalıştırdığı Galatasarayımız ve Kalemizde "Yüksel Alkan" var. Belki çoğu Galatasaray'lı renkdaşlarımız "Yüksel Alkan" ismini ilk kez duyacaklardır. Diye düşünüyorum :)

 
Cevap: Leandro Remondiniremondini5tz3.jpg
UNUTULMAYAN FİNAL1959'da lige yeni bir statü verildi. Kent turnuvalarından vazgeçilip takımlar iki grupta toplandı. Grup birincileri iki maçla şampiyonu belirleyecekti. Bir grubu Fenerbahçe önde bitirdi, diğerini ise Galatasaray. Lig öncesi transfer sezonunda Remondini, Galatasaray'la anlaşmıştı. Fenerbahçe'nin antrenörü ise Ignace Molnar'dı. O sevimli Macar. İki final de Dolmabahçe'de oynandı. İlki 10 Haziran 1959'da. Kadrolar? Alın bir tutam daha nostalji:

Galatasaray: Turgay Şeren, Saim Taysengil, İsmail Kurt, Ahmet Berman, Ergun Ercins, Nuri Aşan, İsfendiyar Açıksöz, Suat Mamat, Metin Oktay, Dursun Baran, Mete Basmacı.

Fenerbahçe: Özcan Arkoç, Osman Göktan, Basri Dirimlili, Avni Kalkavan, Naci Erdem, Niyazi Tamakan, Mustafa Güven, Can Bartu, Şeref Has, Lefter Küçükandonyadis, Yüksel Gündüz.

(Biz tıfıllar, onların sakızlardan, gofretlerden, şekerlemelerden çıkan fotoğraflarını biriktirirdik. Çikolata bizim için ulaşılamayacak bir hayaldi o yıllarda...)

Maçı Galatasaray 1-0 kazandı. Metin Oktay'ın 39'uncu dakikada attığı golle. Rövanş 4 gün sonra, 14 Haziran 1959'da oynandı. Fenerbahçe'de tek değişiklik vardı: Mustafa Güven'in yerine Seracettin Kırklar. Galatasaray'da da öyle: Turgay Şeren kaleyi Yüksel Alkan'a bırakmıştı. Sonuç? Fenerbahçe: 4, Galatasaray: 0! Goller: Yüksel (dakika 9), Naci (dakika 44), Seracettin (dakika 70), Şeref (dakika 83).

Buna rağmen Galatasaray iki sezon daha Remondini'yle yoluna devam etti. Daha sonra? 1917 doğumlu, gençliğinde Modeno, Ferme ve Lazio takımlarında savunma oyuncusu olarak top koşturup 244 maçta 28 gol kaydetmiş, 1950 Dünya Kupası finalleri için milli takıma seçilip 2 Temmuz 1950'de Sao Paulo stadında Paraguay'la oynanan maçta ilk 11'de yer almış (İtalya 2- 0 kazandı ama hiçbir işe yaramadı, elenip gitti) Remondini, Türkiye dönüşü epey süre işsiz kaldı. 1969-71 arası ikinci ligten Modeno'yu çalıştırdı, birinci lige yani Seri A'ya çıkardı, bu başarısı görevinin bir yıl daha uzatılmasını uzatılmasını sağladı, sonra Seri B'den Toranto ve Peruse takımları, sonra Seri C'den Messia!
Kaynak :

Sabah Gazetesi - Erdal Şafak
 
Üst Alt