Leblebi Mehmet | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Leblebi Mehmet

leblebimehmetuy.jpg

Leblebi Mehmet

Galatasaray Eski Futbolcusu

1908 yılında Pınarhisar - Kırklareli 'de doğdu. Galatasaray Lisesinde okurken futbola başladı. 12 yaşında genç takımda oynarken 14 yaşında A takıma alındı. Çok erken başlayan futbol hayatı çok erken yaşta da sona erdi.

16 yaşında Paris Olimpiyat Oyunlarına katıldı. 16 kez Milli formayı giyerek o günün koşullarına göre çok büyük başarı sayılabilecek bir erdemliliğe ulaştı. Kısa zaman içerisinde 5 kez Şampiyonluğu tattı. Futbolu bıraktıktan sonra Galatasaray Kulübünde uzun yıllar yöneticilik yapmıştır.

İş hayatında da oldukça parlak dönemler yaşamış ; Taksim Gazinosu ve Liman Lokantası İşletmeciliği ile "Gazinocular Kralı" olarakta anılmıştır.

1925 yılında Fenerbahçe stadında yapılan bir maçta Galatasaray-Vefa 'yı 20-0 yenmiş ve bu maçta 14 gol atan Leblebi Mehmet Galatasaray tarihine kırılması belki de mümkün olmayan bir rekora imza atmıştır.

"Leblebi" lakabı ise Yusuf Ziya Öniş Bey'in takımda ki başarısız oyuncularımıza " şu leblebi çocuk kadar" olamıyorsunuz lafı üzerine takılmıştır. O günden sonra da bu değerli futbolcumuz Leblebi lakabını soyad olarak kullanmıştır.

Bu vesile ile efsane futbolcumuz "Leblebi Mehmet" i saygı ve rahmetle bir kez daha anıyorum...

Saygılarımla ; sevgiyle kalın..

Cevap: Leblebi Mehmet

Leblebi Mehmet'i bir marşta söylüyordu çok gülmüştüm ismini duyunca yakından tanımış olduk,rahmetle anıyorum...

Cevap: Leblebi Mehmet

Galatasaray'yın 1925-1927 yılları arasında üst üste üç kez şampiyon olan tarihi kadrosu ve bu güçlü takımın yaratıcısı İskoçyalı hoca Hunter, Taksim Stadı'nda bir maç öncesinde. Soldan sağa Billy Hunter, Leblebi Mehmet, Muhlis Hoca, Rebii Erkal, Mithat Ertuğ, Ercüment Işıl, Aslan Nihat, Suphi Batur, Kemal Rıfat, Burhan, Mehmet Nazif, Ulvi Yenal.

Ekli dosyayı görüntüle 982

Ekli dosyalar

• 2a42bf485f824548aa25395eb7611683_m.jpg
    2a42bf485f824548aa25395eb7611683_m.jpg
    29.7 KB · Görüntüleme: 39
uk5gb.jpg

1928 Yaz Olimpiyatları'ndaki Mısır maçı öncesi çekilen ulusal takım fotoğrafı. Sağ başta Leblebi Mehmet. Macar hoca Toth Bela'nın hemen yanında.

Üst Alt