Lorik Cana Üzerine | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Lorik Cana Üzerine

Yeni modamız Lorik Cana'ya atıp tutmak oldu.Bazı arkadaşlar Lorik Cana'dan İniesta'lık Xavi'lik yapmasını bekliyorlar.

Öncelikle futboldan anlayan adam,Cana'nın oynadığı bölge itibariyle asist,gol,adam geçme vb. özelliklerinin olmayacağını bilir.Cana'dan bunları bekleyen adam kusura bakmayın ama futboldan anlamıyor demektir.Bu özellikler Cana'nın oynadığı bölge için extra özelliklerdir.

Gelelim Cana'nın bize verdiklerine veya vermesini bekleyebileceğimiz özelliklerine.

1-Bu adam ruhuyla oynar,oynadığı takım için sahada elinden geleni verir,vurdumduymaz değildir.(Bunu yaptığını kimse inkar etmez heralde)

2-Sahada korkusuzdur,fiziğini en iyi şekilde kullanır.

3-Topla gereğinden fazla oynamaz,oyunu yavaşlatmaz ve basit oynar.

4-Durması gereken yeri iyi bilir ve rakip atakları zamanında karşılar.

5-Liderlik özelliği vardır,bunu Marsilya ve Sunderland kariyerlerinde göstermiş.

6-Kariyerine baktığımızda kolay sakatlanmaz ve çabuk iyileşir.Bunun Galatasaray için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.(Bitmek bilmeyen sakatlıklar)

Yukarıda saydığım özellikler Cana'da var.Kesici bir orta saha bunları yapıyorsa yeterlidir.Kimse Cana'yı neden extra işler yapmıyorsun diye eleştiremez,bu vicdansızlık olur.Kaldı ki yapması gerekenleri bile yapamayan orta sahalar var takımımızda.

Tabi Lorik Cana'nın da olumsuz yönleri var.Şu şekilde sıralayabiliriz;

1-Agresifliği nedeniyle gereksiz kartlar görebilir ve takımını yalnız bırakabilir.

2-Basit pas hataları yapabiliyor.(Bu genellikle takımı hızlandırmak adına yapılan pas hataları)

3-Bazı pozisyonlarda yavaş kalabiliyor.

Cana'yı şu şartlarda hızlı değil,çalım atamıyor vb. diyerek eleştirmek gerçekten akıllı adamın yapacağı iş değil.Bu Messi'yi neden rakip forvetlerden top çalamıyor,defansda krtik hamleler yapamıyor diye eleştirmek gibi olur.

Bide Cana gibi Bank Asya'dan 40 adam bulurum diyenler var,bunları kutlamak lazım.Keza bu adam EPL'den Sunderland takımının kaptalığını yapmış bir adam.Meğer Bank Asya'da 40 tane EPL'lik adam varmış biz bilmiyormuşuz,büyük adamlar vesselam.

Son olarak Ege Kılıç adlı arkadaşımızın Cana hakkındaki yorumunu yazıyorum,kendisine sormadım umarım tepki göstermez;Lorik Cana taraftar profili arasında turnusol kağıdı gibi.Futboldan anlayanlarla anlamayanları yada skor taraftarlarıyla gerçek-detaycı taraftarları ayırt etmeye yarıyor.

Saygılarımla.

Cevap: Lorik Cana Üzerine

Lorik Cana birebir Galatasaray'ın oyuncusu. Çünkü Cana'nın yapması gerekenler çok basit ve tam istediği şeyler. Topu bir sonraki bölgeye taşımak, rakip oyuncular arasındaki hücum organizasyonunu kesmek ve yapısıyla takıma savaşçı kimliği kazandırmak. En büyük artısı sorumluluk alan bir oyuncu olması ve bu da onun hayat hikayesinden kaynaklanıyor. Ondan orta sahayı kontrol etmesini, pas trafiğini sağlamasını isteseydiniz bunun için yetersiz kalırdı. Lakin öyle birşey zaten bekleyemezsiniz. Sahadaki futbola bakmanız yeterli.

Lorik Cana birebir Galatasaray'ın oyuncusu. Çünkü Cana'nın yapması gerekenler çok basit ve tam istediği şeyler. Topu bir sonraki bölgeye taşımak, rakip oyuncular arasındaki hücum organizasyonunu kesmek ve yapısıyla takıma savaşçı kimliği kazandırmak. En büyük artısı sorumluluk alan bir oyuncu olması ve bu da onun hayat hikayesinden kaynaklanıyor. Ondan orta sahayı kontrol etmesini, pas trafiğini sağlamasını isteseydiniz bunun için yetersiz kalırdı. Lakin öyle birşey zaten bekleyemezsiniz. Sahadaki futbola bakmanız yeterli.

Ah bunu anlayabilseler:)

"Basit oynamak" tabiriyle burada da karsilastim. Rahatsiz oldugum icin degil aksine memnuniyetimi dile getirmek adina "Karsilastim" tabirini kullandigimi belirtmek isterim... Sanirim Galatasaray icin önemli bir detay olsa gerek "Basit oynamak". Üzerine kimi arkadaslar yazi yazdilar, yorumlar yaptilar ki ben fazla detaya inmeden sunu demek istiyorum; "Basit oynamak" tabiri üzerine bir kere daha durup, düsünmemiz gerektigi kanisindayim.

Tesekkürler.

Harika bir yazi yazmissin reis..

Seninde bahsettigin gibi Cana dan gol,asist vs bekleyenler futboldan anlamayan insanlardir.

Cana bir on liberodur. Yilladir bu mevkiye abuk subuk isimler aldik. Saido-Linderoth-Inamoto gibi. Ve bu sene gelen Cana onliberoya nokta transfer oldu.

Canadan gol bekleyenler, onliberonun ne oldugunu bilmeyenler izlesin.Ön liberonun takımdaki görevi nedir? - UZMANTV

Basit oynamak elbette yanlış anlaşılabilir. Bir oyuncu topu yan pas, geri pas yaparak da koşturabilir. Bu takım hücumuna zaman kaybettirir. Geçen yıl Mehmet Topal'ın belli başlı sorunları olduğu çok açıktı, özellikle pas konusunda. Cana'yı bu konuda kıyasladığımızda daha basit düşünebiliyor. Topu ileriye oynamaya çalışıyor ve bu takım için artı bir özellik. Ve onun karakterinin takıma kattıkları. Bu kıyaslamayı yaptığımızda daha iyi bir defansif oyuncuya sahibiz. Bunu sorgulamak en son yapılacak iş sanırım çünkü takımın eksik olduğu o kadar mevki var ki...

Ofansif katkı beklemeyeceğimize göre , geldiğinden beri oynadığımız maçlardaki defansif performansına bakalım , sonuç ; yetersiz , oyuncuların isimlerine göre eleştirilmelerine karşıyım , Cana henüz takıma hiçbir şey vermemiştir, ha bunda sadece onun suçu mu vardır? Tabii ki hayır

Beğenmeyen beğenmez. Hagi Misimovic'i beğenmediyse herkes herkesi beğenmeyebilir. Bence Cana şu anki kadroda gözüm kapalı 11'e yazacağım adamlardan bir tanesidir. Ama herkesin futbol mantalitesi farklı. Lucescu Cana'yı belki çalıştırsa Barca'da bile oynatır. Guardiola idman maçında bile oynatmaz. Bunun doğrusu yanlışı başarılı bir takımın yaratılmasında katkı sağlayabiliyor mu sağlayamıyor mu ona göre belli olur.

Kulub kac gundur bas bas bagiriyor onceligimiz forvet ve topu iyi kullanabilen bir on libero diye,hala Cana'nin(kendiside on libero olur) ,ilk onbirin degismezi oldugundan ,faydalarindan ,etinden sutunden falan filan bahsedip duruyorsunuz,begenmeyenlerede olmadik ithamlarda bulunuyorsunuz.Kendisi bazi takimlarin ihtiyaci olabilir normaldir ama bizim takimin oyuncusu degildir buda benim gorusum.Yabanci engeline takilmaz ise stoperde yer bulabilir ordaki oyuncularimiz hali malum,onun disinda orta sahada yeri yok.Bekleyip gorecegiz hep beraber.

1-Bu adam ruhuyla oynar,oynadığı takım için sahada elinden geleni verir,vurdumduymaz değildir.(Bunu yaptığını kimse inkar etmez heralde)

5-Liderlik özelliği vardır,bunu Marsilya ve Sunderland kariyerlerinde göstermiş.

6-Kariyerine baktığımızda kolay sakatlanmaz ve çabuk iyileşir.Bunun Galatasaray için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.(Bitmek bilmeyen sakatlıklar)

bu özeelikler 3.ve 4. madded haric M.sarp tada yokmu :D

Kulub kac gundur bas bas bagiriyor onceligimiz forvet ve topu iyi kullanabilen bir on libero diye,hala Cana'nin(kendiside on libero olur) ,ilk onbirin degismezi oldugundan ,faydalarindan ,etinden sutunden falan filan bahsedip duruyorsunuz,begenmeyenlerede olmadik ithamlarda bulunuyorsunuz.Kendisi bazi takimlarin ihtiyaci olabilir normaldir ama bizim takimin oyuncusu degildir buda benim gorusum.Yabanci engeline takilmaz ise stoperde yer bulabilir ordaki oyuncularimiz hali malum,onun disinda orta sahada yeri yok.Bekleyip gorecegiz hep beraber.

Kesinlikle katılıyorum.Anlaşılan o ki Galatasaray taraftarının bir kısmının vizyonu daralmış durumda.Bir düşünelim şimdi başarıdan başarıya koştuğumuz yılları.Emre Okan suat üçlüsünden hangisini kesebilirdi Cana? Yahut şöyle diyelim o kadroda kendine yer bulabilir miydi? O gün bulamazsa şimdi neden bulsun?Neden daha iyisi varken Cana 'ya emanet edelim ortasahamızı?

bu özeelikler 3.ve 4. madded haric M.sarp tada yokmu :D

Mustafa Sarp ruhuyla oynuyorsa yemişim öyle ruhu,adam gibi ikili mücadeleye bile girmiyor ki sahada korkusuz olduğunu görelim.Evet kendisinin büyük bir liderlik özelliği var haklısın.Ayrıca 3. ve 4. madde olmayan kesici orta saha mı olur.Sarp ve Cana kıyasınız futbol hakkındaki bilginizi ortaya koyuyor bence.

Loric Cana birincil görevlerini yerine getiriyor ondan birde oyun kuruculuk yapmasını beklemeyin, öyle bir oyuncu olsa 20 mn eurodan aşağı olmazdı heralde.Ortada bir sorun var ancak bu Cana nın önüne 'top oynamasını bilen' 2 oyuncu alındığında çözülecek.

Yeni modamız Lorik Cana'ya atıp tutmak oldu.Bazı arkadaşlar Lorik Cana'dan İniesta'lık Xavi'lik yapmasını bekliyorlar.

Öncelikle futboldan anlayan adam,Cana'nın oynadığı bölge itibariyle asist,gol,adam geçme vb. özelliklerinin olmayacağını bilir.Cana'dan bunları bekleyen adam kusura bakmayın ama futboldan anlamıyor demektir.Bu özellikler Cana'nın oynadığı bölge için extra özelliklerdir.

Gelelim Cana'nın bize verdiklerine veya vermesini bekleyebileceğimiz özelliklerine.

Yukarıda saydığım özellikler Cana'da var.Kesici bir orta saha bunları yapıyorsa yeterlidir.Kimse Cana'yı neden extra işler yapmıyorsun diye eleştiremez,bu vicdansızlık olur.Kaldı ki yapması gerekenleri bile yapamayan orta sahalar var takımımızda.

Tabi Lorik Cana'nın da olumsuz yönleri var.Şu şekilde sıralayabiliriz;

1-Agresifliği nedeniyle gereksiz kartlar görebilir ve takımını yalnız bırakabilir.

2-Basit pas hataları yapabiliyor.(Bu genellikle takımı hızlandırmak adına yapılan pas hataları)

3-Bazı pozisyonlarda yavaş kalabiliyor.

Cana'yı şu şartlarda hızlı değil,çalım atamıyor vb. diyerek eleştirmek gerçekten akıllı adamın yapacağı iş değil.Bu Messi'yi neden rakip forvetlerden top çalamıyor,defansda krtik hamleler yapamıyor diye eleştirmek gibi olur.

Bide Cana gibi Bank Asya'dan 40 adam bulurum diyenler var,bunları kutlamak lazım.Keza bu adam EPL'den Sunderland takımının kaptalığını yapmış bir adam.Meğer Bank Asya'da 40 tane EPL'lik adam varmış biz bilmiyormuşuz,büyük adamlar vesselam.

Son olarak Ege Kılıç adlı arkadaşımızın Cana hakkındaki yorumunu yazıyorum,kendisine sormadım umarım tepki göstermez;Lorik Cana taraftar profili arasında turnusol kağıdı gibi.Futboldan anlayanlarla anlamayanları yada skor taraftarlarıyla gerçek-detaycı taraftarları ayırt etmeye yarıyor.

Saygılarımla.

Ey Mustafa ulu Mustafa, lafınla fikrin eylemin bir olsun Mustafa. Herkes aynı gorusu paylaşmak zorunda değil Mustafa. Saygılar diyip, atıp tutan ettin bizi buyuk Mustafa. Sana gore on libero o işleri yapsa yeter bana göre yetmeyebilir, sen adamı begenirsin ben begenmeyebilirim Mustafa ama ben seni itham ediyor muyum Mustafa ama sen ediyorsun ustune lafı çakıyorsun Mustafa. Ey Mustafa, kıssas gereği ben de sana ''futboldan anlamıyorsun diyebilir miyim'' Mustafa ama diyemem Mustafa, fikirlerini guzelce yaz, dayanaklarını açıkla, boylece altını doldurmuş olursun ki doldurmuşsun eyvallah Mustafa. Ama o kadar Mustafa. Bunu aşıp, yargılamaya hakkın yok Mustafa. Ben de sen de fikirlerimizi yazabiliriz bir de mantıklı dayanak sunduk mu en güzeli Mustafa ama niye durduk yere farklı fikre sahip olanlara saldırıyosunuz Mustafalar.

Not: Mustafa san özel yazmadım aslında yeri gelmişken bu forumda fazlasıyla olmaya başladı artık, bir konuda bir kısım diger kısma ustunluk sağlamaya çalısıyor ve bunu sadece arguman-ikna yoluyla değil, bazen neredeyse hakaret boyutuna varacak şekilde yapıyor gerek yok yahu forum burası. Ustelik karsındakine saygısızlık.Bu forumda barış özbek geldiginde hiç begenmeyip bundan dolayı eleştirildigim de lafı yiyip oturmuştum genç arkadaslardan. Bu tehlikeli boyutlara varmaya başladı, daha Galatasaray formasını birkaç ay önce surtına geçirmiş oyuncuya zırh giydirip, dokunulmaz yapılmaya başllandı, Hakan'lar, Ergun'ler nesli bunu hak ediyordu ama son donemde kim gelse kalkana alındı bu nedir yahu? Lincoln ayagına top degmeden kral oldu, Elano oyle, Barış genç gurbetçi diye ilk yıl laf soyleyemedik, Cana daha geleli 5 ay oldu, Marsilya taraftarı mısınız? Cana Galatasaray'a bugune kadar ne kadar hizmet verdi, diğer oyuncularla karşılaştırın, iyi oynaması farklı birşey, oyuncular için bu kadar çabuk ve kolay olmamalı eleştirilmez olmak.

Ey Mustafa ulu Mustafa, lafınla fikrin eylemin bir olsun Mustafa. Herkes aynı gorusu paylaşmak zorunda değil Mustafa. Saygılar diyip, atıp tutan ettin bizi buyuk Mustafa. Sana gore on libero o işleri yapsa yeter bana göre yetmeyebilir, sen adamı begenirsin ben begenmeyebilirim Mustafa ama ben seni itham ediyor muyum Mustafa ama sen ediyorsun ustune lafı çakıyorsun Mustafa. Ey Mustafa, kıssas gereği ben de sana ''futboldan anlamıyorsun diyebilir miyim'' Mustafa ama diyemem Mustafa, fikirlerini guzelce yaz, dayanaklarını açıkla, boylece altını doldurmuş olursun ki doldurmuşsun eyvallah Mustafa. Ama o kadar Mustafa. Bunu aşıp, yargılamaya hakkın yok Mustafa. Ben de sen de fikirlerimizi yazabiliriz bir de mantıklı dayanak sunduk mu en güzeli Mustafa ama niye durduk yere farklı fikre sahip olanlara saldırıyosun Mustafa.

Haklısın abi yazıda hatalı olduğum yerler var:)

Haklısın abi yazıda hatalı olduğum yerler var:)

Uzatmayalım kardeş, boşver zaten sana hitaben yazmadım yanlış anlama.Fikilere katılalım ya da katılmayalım, karsımızdaki hakkında olumlu da dusunmeyebiliriz eyvallah ama kimse kimseyi iğnelemesin. Durduk yere kimseye sırf fikilerinden ötürü iğneleme yapmadım sadece iğneleme yazısı olursa yaptıklarını göstermek amaçlı yazdım bir iki kere yoksa kimseyle kişisel bir hesabım yok. Kimseyi de futbol nedeniyle iğnelemem.

Üst Alt