'Maç öncesinde İstiklal Marşı kaldırılsın' | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

'Maç öncesinde İstiklal Marşı kaldırılsın'

'Maç öncesinde İstiklal Marşı kaldırılsın'

Sporda şiddet ve kulüplerin sorunlarına yönelik oluşturulan Meclis Araştırma Komisyonu'na Dünyada ABD dışında örneği bulunmayan, 'maçlarda Milli Marş okunması' uygulamasına son verilmesi önerildi.

Meclis Araştırma Komisyonu, 4 Ocak'ta spor spikeri Abidin Aydoğdu ve Eurosport Türkiye Yayın Yönetmeni Bağış Erten'i dinledi. Milli Marş konusunu gündeme getiren Aydoğdu, 'Sizden bir şey rica ediyorum; maçlardan önce Ulusal Marşı kaldırsınlar' dedi.

ABD DIŞINDA DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK

Komisyonun CHP'li üyesi Fatih Atay, 'Neden?' diye sorunca, devreye giren Erten 'Dünyada örneği yok, bir Amerika'da var' karşılığını verdi. Aydoğdu daha sonra konuşmasına şöyle devam etti: 'Ulusal Marş söylenirken herkes esas duruşta. Bir takımın 11 oyuncusu var, 6 tanesi saksı gibi duruyor, kafasını kaşıyor, öbür 5 Türk çocuğu söylüyor. Büyük laubalilik. Ulusal Marşımızın bir onuru var.' Aynı zamanda Gençlerbirliği Genel Sekreteri olan Fatih Atay da 'Yöneticiden kaynaklı. Bizde de yaptı iki çocuk, gereği yerine getirildi. İki tane saygısız adam' diyerek Aydoğdu'ya destek verdi.

KİMSE CİDDİ ANLAMDA SÖYLEMİYOR

Daha sonra söz alan Erten'in, Milli Marş ile ilgili sözleri ise tutanaklara şöyle geçti: İstiklal Marşı ciddi anlamda yıpranmakta. İlgisiz maçlarda, gerekli olmayan yerlerde söylendiği için kimse ciddi anlamda söylemiyor. Bütün deplasmanlara gidiyorum, Türkiye liginde gitmediğim maç yok. İstiklal Marşı'nın doğru söylendiği bir tek stat gösteremezsiniz.'

'Maç öncesinde İstiklal Marşı kaldırılsın' - Milliyet.com.tr

Cevap: 'Maç öncesinde İstiklal Marşı kaldırılsın'

80 ihtilalinin dayatmaları. İstiklal Marşı'nın başımızın üstünde yeri var ama futbol bir eğlence, o yüzden maç öncesi resmi bir şeyler değil Almanya'daki gibi şovlar olmalı.

Kaldırılsın,elin brezilyalısı,yunanı,ispanyolu bizim marşımız da saygı duruşun da durmak zorunda değil ki,milli takım maçları mı sanki bu.

Ya öyle bir konu ki,kaldirilsin diye yazinca insanin vatan haini diye itham edilebilme tehlikesi var.Ama kendi kanimca her macdan önce istiklal marsinin söylenmesi banada acayip sacma geliyor.Ya adi üstündedir,ulusal mars,milli mars,yani uluslararasi maclarda,milli takimlar sahaya ciktiginda söylenmesi icap eden bir etkinlik.Zaten okul yillarinda pazartesi leri ve cuma lari bol bol söyledik,simdide her mac öncesinde söyleniyor:) söylenmesinde cok büyük bir SIKINTI yok ama söylenmesede birsey kaybedecegimizi sanmiyorum.

Birde şöyl bir durum var. Amatör müsabakalarda okunmuyor. 3.lig ve yukarısında okunuyor. Amatördekiler sanki başka ülkede maç yapıyor. Bence okunmamalı. Ulusal maçlarda anlaşılır ama lig maçında anlamsız oluyor. Çok güzel olan İstiklal Marşımız doğru düzgün okunmuyor.

Milli marşa saygımız sonsuz.

Lakin futbol maçlarından önce söylemek bence de kaldırılmalı.

Dün aklımda bu konu vardı, haberi Milliyet yapmış. :eek:

aslında herkes sırf okunsun diye okumasa, 1 dk bile olsa anlamını kavramaya çalışsa hiçbir sorun kalmaz...

benim en uyuz olduğum konu şu;

marşımız okunurken bazen kameralar trübinini gösteriyor...

ordan bi kaç angut pişmiş kelle gibi sırıtıp, bak bizi çekiyolar dercesine birbirini dürtüyo ya tutup boğasım geliyo...

Ne tesadüf bu kararlar 2002'den beri alınmaya başlandı nedense !

sadece milli maçlarda okunmalı bencede diğer ülkelerde öyle yapıyor

Milliyetçi biri değilim ama kaldırılmasını bende mantıksız buluyorum; neden var ki, yok olsun hesabı...

Gayet mantıklı bir yaklaşım , millyetçiyiz vatanseveriz ama sabit beyinlide değiliz... Ne mantıkla marş okunur hiç anlamadım zaten. Sanki milli dava var.

Millet iyice unutur Istiklal Marsini. Ben Almanya'da yasiyorum ve sadece Maclarda duyuyorum yoksa müzigi bile aklima gelmez.

Yıllardır söylediğim şey.

Çok gereksiz bir uygulama zaten.

Üst Alt