maçlardan önce istiklal marşı okunması | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

maçlardan önce istiklal marşı okunması

son dönemde alınan yabancılardan sonra sürekli gündeme gelen bir konu. Başka bir ülkede böyle uygulama yok. Bizde de sanırım 90'larda ortaya çıkmış bir olay.

Milli maçlarda okunması gayet doğru ama lig maçlarından önce bana kalırsa çok saçma kalıyor. Hepimiz Türküz,hepimiz marşımızı seviyoruz ama artık bu kadar yabancı oyuncu da varken her şeyden önce absürt kalıyor. Bu sene çoğu maçta 22 oyuncunun en az 17-18 tanesi yabancı olacak.

Futbol dışında hiç bir ligimizde istiklal marşı okunmuyor ama sadece futbolda okunuyor. Bu olayın milliyetçilikle de alakası yok. Sonuçta hiç bir ülkede veya futbol dışı branşlarımızda olmayan bir uygulama. Artık bu konuyu birinin gündeme getirmesi lazım.

Kimseyi kırmadan,güzel ve doğru şekilde açıklayıp kaldırılması uygun olur.

Okullarda haftanın 2 günü İstiklal Marşı okunmasıyla ölümüne yarışabilecek saçma uygulama.

Vatanı mı kurtardıklarını sanıyorlar İstiklal Marşı okutarak anlamak güç.

Hepimiz bu vatanın ferdiyiz. İstiklal Marşı'mıza elbette sahip çıkacacağız. Elbette ülkemizi seveceğiz, öne taşıyacağız ama bunu İstiklal Marşı okutarak değil; bilime önem vererek, eğitime önem vererek yapacağız. Ders kitaplarından Atatürk'ü, laikliği, evrimi teorisini vs çıkartıp yerine cihad gibi insanları aptallaştırmaya ve eğitime balta vurmaya yönelik uygulamalarla yapmayacağız. Bunu yapmaya çalışanlara izin vermeyeceğiz. Dünyanın başka bi ülkesinde olsa bu olay milyonlar o Eğitim Bakanlığı'nı başlarına yıkardı. Ama sorsan vatandaşa şimdi müfredat değişti haberiniz var mı diye; 10 kişiden 1-2 kişi anca haberdardır.

Geleceğimizi bitirmeye çalışıyorlar ve ülke olarak ayakta uyuyoruz.

İstiklal Marşı okutmak değil; Atatürkçü nesiller yetiştirmektir bizi kurtaracak ve yükseltecek olan. Sen Atatürk'ün izlerini, düşüncelerini, hayatını, vatandaşlık bilincini kazandırmak yerine; aksine bunları silmeye ve yok etmeye çalıştıktan sonra gece gündüz İstiklal Marşı okutsan ne olur ki.

Son düzenleme:
İstiklal marşına can kurban da iki Türk takımı oynarken cidden gerek yok. Hem marşın değeri düşüyor hem de orada eğlenceli seromoniler merhaba mümkün olmuyor.

TRT 3'ün 24 saat yayın yapmadığı, akşam 9 gibi kapandığı dönemde babamın bizleri ayağa kaldırıp saygı duruşunda durduğu günler aklıma geldi.

Okullarda haftanın 2 günü İstiklal Marşı okunmasıyla ölümüne yarışabilecek saçma uygulama.

Vatanı mı kurtardıklarını sanıyorlar İstiklal Marşı okutarak anlamak güç.

Hepimiz bu vatanın ferdiyiz. İstiklal Marşı'mıza elbette sahip çıkacacağız. Elbette ülkemizi seveceğiz, öne taşıyacağız ama bunu İstiklal Marşı okuyarak değil; bilime önem vererek, eğitime önem vererek yapacağız. Ders kitaplarından Atatürk'ü, laikliği, evrimi teorisini vs çıkartıp yerine cihad gibi insanları aptallaştırmaya ve eğitime balta vurmaya yönelik uygulamalarla yapmayacağız. Bunu yapmaya çalışanlara izin vermeyeceğiz. Dünyanın başka bi ülkesinde olsa bu olay milyonlar o Eğitim Bakanlığı'nı başlarına yıkardı. Ama sorsan vatandaşa şimdi müfredat değişti haberiniz var mı diye; 10 kişiden 1-2 kişi anca haberdardır.

Geleceğimizi bitirmeye çalışıyorlar ve ülke olarak ayakta uyuyoruz.

İstiklal Marşı okutmak değil; Atatürkçü nesiller yetiştirmektir bizi kurtaracak ve yükseltecek olan.

Yoksa gece gündüz İstiklal Marşı okusan ne olur okumasan ne olur.

biz ne yazık ki milliyetçiliğin şov kısmındayız. En milliyetçi bizim ülke,asarız-keseriz diyoruz. Sanki İtalyanlar miliyetçi bir ülke değil. Bence bizden çok daha milliyetçiler. Milliyetçilik çocuklukta öğrenilmesi gereken bir şey. 30 yaşında istiklal marşını birine 100 kere de okutsan o adamdan milliyetçi olmaz.

Mesela askerlik de böyle bir şey. Bana kalırsa askerlik tıpkı polislik gibi profesyonel olmalı. Adam sırf asker olmamak için 30 yaşına kadar okuyor. Bu adam asker olsa ne,olmasa ne..

Askerlik profesyonellik,ciddiyet,vatan sevgisi isteyen bir şey. Asker olarak nasıl vatana hizmet ediliyorsa mühendis,mimar,doktor,öğretmen,çöpçü,temizlikçi olarak da hizmet edilebilir.

Bir çöpçünün yerleri süpürmesi vatana bir hizmet değil midir? Bir doktorun hasta iyileştirmesi? Bir mimarın tasarımı? Bir öğretmenin çocukları eğitimi? İşte bu yüzden bizim bu konuları zihniyet olarak aşmamız lazım artık.

bu ve benzer uygulamalar sıkıyönetim dönemlerinden kalma ve çok mantıklı olmayan darbe zihniyetinin ürünleridir.

teamülen gerçekleştirilen bir uygulama zaten

ancak değerler konusunda bizim millet gösterişi sever ve gösterişi sevmeyeni sevmez. kağıt üzerinde evet gereksiz sonucuna ulaşılsa dahi hiç bir takım veya federasyon böyle bir uygulamayı değiştirmeyi göze alamaz.

gereksiz tekrarlar kıymet azaltır. marş gibi kıymetli bir değeri sürekli ve gereksiz tekrar edersen anlamı kaybolur. ancak bunu izah edemezsin. büyük tepki çeker. ilk uygulayan takım direk tepki odağı olur.

biz ne yazık ki milliyetçiliğin şov kısmındayız. En milliyetçi bizim ülke,asarız-keseriz diyoruz. Sanki İtalyanlar miliyetçi bir ülke değil. Bence bizden çok daha milliyetçiler. Milliyetçilik çocuklukta öğrenilmesi gereken bir şey. 30 yaşında istiklal marşını birine 100 kere de okutsan o adamdan milliyetçi olmaz.

Mesela askerlik de böyle bir şey. Bana kalırsa askerlik tıpkı polislik gibi profesyonel olmalı. Adam sırf asker olmamak için 30 yaşına kadar okuyor. Bu adam asker olsa ne,olmasa ne..

Askerlik profesyonellik,ciddiyet,vatan sevgisi isteyen bir şey. Asker olarak nasıl vatana hizmet ediliyorsa mühendis,mimar,doktor,öğretmen,çöpçü,temizlikçi olarak da hizmet edilebilir.

Bir çöpçünün yerleri süpürmesi vatana bir hizmet değil midir? Bir doktorun hasta iyileştirmesi? Bir mimarın tasarımı? Bir öğretmenin çocukları eğitimi? İşte bu yüzden bizim bu konuları zihniyet olarak aşmamız lazım artık.
Kesinlikle katılıyorum. Yıllardır söylerim. Bir yaş belirlenmeli. O yaşa ulaşan erkeklere güncel hayatını etkilemeyecek şekilde günün belli bir saatinde askeri eğitim verilmeli. Silah kullanmasını öğrenmeli, dövüş sporları hakkında eğitim verilmeli. Atıyorum 6 ay gibi bir süre boyunca.

Ailelerinin çocukken bir fiske bile vurmaya kıyamadığı 18-19 yaşındaki gençlere askerlik adı altında komutanları tarafından eziyet edilmesini, dövülmesini ve teröristlerce şehit edilmesini ben yediremiyorum kendime.

Askerlikmiş... Böyle askerlik mi olur yahu? Tuvaletleri temizletmek, komutanların ayak işlerini yaptırmak, etrafı temizletmek mi askerlik?

Hiç boşa vatan millet sakarya edasında konuşmasınlar.

Vatan için öldüğünü söylüyorlar o askerlerin, oysa kuyruklu yalan bu. Aslında siyasetçiler için, silah tüccarları için, hükumet için ölüyorlar.

Param olursa ve o dönem şartlar da el verirse gideceğim ben de bedelli yapacağım.

Kimsenin rant oyunları için ölemem veya eziyet çekemem kusura bakmayın. Bunun vatana hizmet ile alakası yok.

Şehit haberlerinden çok, magazin haberlerinin ilgisini çektiği, onlar ölmek için para alıyor diyen, şehitlere gram saygısı olmayan bir halk için ölmek enayiliktir.

Son düzenleme:
Türk futbolunun içine edilirken, şike ve adaletsizliklerle boğuşurken, TFF yoluyla halk soyulurken, Türk sporu siyasetin pis emellerine alet edilirken milliyetçilik adına olsun ses çıkarmayan zevat bu tür sembolik şeylerle tatmin olur. Milliyetçilik adına...

İki Türk takımı oynarken gereksiz bence de.

yeniden gündeme geldi ve tekrar hatırlatalım. Dünyada eşi benzeri olmayan bu uygulamaya son verilmeli ve bütün tartışmalar da bitmeli artık. 90'lı yıllardaki sıkıntılı süreçte çıkmış bir uygulamaydı ama artık gerek yok.

Eğer bir marş vs. illa çalınacaksa da bir SüperLig marşı bestelersin o çalar. Futbolda bu kadar milliyetçilik kasmaya gerek yok.

kupa finali ve milli maçlar hariç okunması saçma.92-93 senelerinde şehit sayılarının arttığı dönemde millete motivasyon olsun diye getirilmişti o zamandan beri devam eden bir uygulama.

Konunun özünün Fenerbahçe'nin son yıllarda yabancı oyuncu transferinde Beşiktaş ve Galatasaray'ın gerisinde kalması olduğunu düşünüyorum.
-taner karaman

Bozuk saat arada doğruyu gösteriyor

abv asamoah

yaklaşık 1.5 sene önce açtığım konu.. Artık bu konu gündeme gelmeli. İstiklal marşının değerini de düşürüyor bu durum.

Artık bitmesi gereken zorunluluk.

Resmen Milli Marşı'n önemini düşüren bir hareket. 80 kafasının bir ürünü. Milli Marş milli veya uluslararası maçlardan önce söylenmeli. Neden her maç gereksiz yere bu aktiviteye girişiliyor anlamıyorum. Marş üstelik gerektiği önemi de görmüyor. İlginç bir durum.

Üst Alt