Alper Yılmazlar

Süper Moderatör
Yönetici
Süper Moderatör
Alman bilim insanları, Marmara Denizi‘nde 7.1-7.4 büyüklüğünde bir depremin meydana gelebileceği uyarısında bulundu.

Geomar-Helmholtz Merkezi'nde Okyanus Araştırmaları yapan jeofizikçi Dietrich Lange, Nature Communications dergisine Marmara Denizi’nde meydana gelebilecek büyük bir deprem olabileceğine ilişkin açıklamalar yaptı. Almanya’nın Kiel kentinde Geomar-Helmholtz Okyanus Araştırma Merkezi‘nde araştırmalar yapan Lange, “Marmara Denizi altındaki tektonik gerginlikler büyük bir depremin oluşabilme potansiyelini tetikliyor. Bu 7.1 - 7.4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelebilmesi için yeterli“ şeklinde açıklamalar yaptı.

Geomar tarafından geliştirilen ölçüm sistemi GeoSEA ile Marmara Denizi‘nin 800 metre altında iki buçuk yıl araştırmalar yapan bilim insanlarından GeoSEA Proje yöneticisi Heidrun Kopp, “Gerginlik bir deprem sırasında çözülürse fay hattı birden bire dört metreden fazla hareket eder" dedi.

Depremin ne zaman olacağı konusunda bir tahminde bulunamadıklarını söyleyen Kopp, olası bir depremin 17 Ağustos 1999 tarihindeki deprem gibi sonuçlarının olabileceğini belirtiyor.

Kuzey Anadolu fay hattı Marmara Denizi'nin altında bulunuyor.

Aydın Aslan

Taçsız Kral
Bir duyum : Deprem yarın'da olabilir 50 sene sonrada olabilir

Bu bilinen bir şey zaten. Merak edenler google amcaya "kuzey anadolu fay hattı" yazarsa detaylarını öğrenebilir. Belki bugün, belki yarın, belki 10 sene, 20 sene sonra. Büyük bir deprem olacak. Peki bu depreme hazır mıyız? Kesinlikle hayır.

Can BÜYÜK

I am the one who knocks!
GSC Efsanesi
Dün mü ne bununla ilgili yabanci bir kaynakta haber görmüstüm. Tüm Istanbul seferber olmus ve olasi bir depreme hazirlaniyor diye birsey yaziyordu, beni bir gülme tuttu. Evet öyle iyi hazirlaniyorlar ki.

Kubat Tokmakçı

Tecrübeli Üye
Mustafa Denizli diye okudum
Tıraktör başlığına koşucaktım ki
Marmara denizi imiş :red:

Berat Ulucan

Moderatör
Yönetici
Moderatör
Zaten uzun zamandır uyarı geçiyorlar. Celal Şengör filan da söylüyor. Hazırlık mıyız? Hayır.

Barış Çetiner

Baba Gündüz
3 4 ay sonra istanbula taşınmayı düşünüyorum 3 ay daha rahatsınız istanbullular ben gelince ama her türlü felakete hazır olun :D

Üst Alt