Mehmed: Bir Cihan Fatihi (Ocak 2018) | Kanal D - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Mehmed: Bir Cihan Fatihi (Ocak 2018) | Kanal D

Fatih ile ilgili dizi yapılacağını öğrenince trtde zannedip aha gelmiş geçmiş en vizyonlu Türk hükümdarlardan birini ideolojilerine alet edip rezil edecekler, binlerce genç yine dizilerden yalan yanlış tarih öğrenecek diye üzüldüm baya da KanalD'de olduğunu öğrenince ve kadroyu görünce rahatladım biraz. Tarih danışmanları çok önemli. Başarılı Fatih'e yakışan bir yapım olur umarım..

İzlediğim tek dönem dizisi Deli Saraylı'ydı. O da çok sürmedi. Çok uzun sürüyor diziler.

Fatih döneminin ünlü bir vakanüvisi var (adını hatırlamıyorum,yaşlandım uleyn),eski bir derlemesi vardı ,Fatih döneminin bazı olaylarını anlattığı,İstanbul a giriş ganimet taksimi ,bunları anlatıyordu.

ben okuduğum da kitap 30 senelikti ben okuyalı 20 sene geçmiştir,bulup okumanı tavsiye edecektim vazgeçtim :D

Metin Akpınar(Akşemsettin), Çetin Tekindor(Çandarlı Halil Paşa), Altan Erkekli(Mimar Muslihiddin)
Normalde izlemezdim lakin şu kadro için izlenir en azından bir denenir iyiyse devam edilir. Bizimkiler bu işi şu ana kadar hiç beceremediler. Muhteşem Yüzyıl adı altında bu toprakların gördüğü belki de en ihtişamlı dönemi hakkıyla çekmeyi dahi tam beceremediler. Hatta birkaç bölüm dışında büyük ölçüde sıvadılar. Oyunculuklar konusunda bir sıkıntı yok lakin yönetmen, senaryo, aşırı bölüm süreleri ve görsel efektler konusunda ciddi sıkıntılar var. Ortada "Slow Motion'ı keşfeden masum Türk yönetmen" gibi acıklı bir durum var. Umarım bu sefer becerirler diyeceğim lakin pek umudum yok. Büyük ihtimal yine ellerine yüzlerine bulaştırırlar.

Bunun dışında Fetih 1453 filmi de büyük hayal kırıklığı idi hatta hayal kırıklığını geçtim bildiğin komediydi. Kaç sahnesinde kahkahalarla güldüğümü hatırlarım. Dediğim gibi umarım bu sefer başarırlar. Tarihi konuları ele alan tv serileri hususunda bu ülkenin imza attığı en büyük ve en iyi yapım "Kurtuluş" dizisidir.

YouTube

1990 yapımı lakin daha bunun üzerine çıkabileni görmedim.

Daha önce denemişlerdi tutmamıştı ama bunun oyuncu kadrosu baya sağlam gözüküyor bakalım
Fatih-dizi-afi%C5%9Fi.jpg

Kadro iyi olmasa izlenmezdi umarım iyi olur.

Kuruluş ve Kurtuluş çok küçük bütçelerle çekilen harika diziler. Türk süvari hücumu müziği efsane dizi müziklerinden bence.

Fatih Sultan Mehmed boyu kısa bir adamdı. kenan 1.90. yine kafamızdan uydurma şeyler katmışlar kafalarından ne gibi görmek istiyorlarsa öyle yapıyorlar. trtnin şövenizmin zirvesine ulaşan abdülhamid dizi de hakeza abdülhamidi çok sert yüzlü bülent inal oynuyor sürekli birini dövecek gibi bir hiddet var. halbuki alakası yok abdülhamid en sakin padişahlardan biriydi. muhteşem yüzyıla girmiyorum bile apayrı bir vaka idi o tarihsel açıdan.

Üst Alt