Meltdown ve Spectre Güvenlik Açıkları | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
xmeltdown-spectre.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+ws+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.g24jTTSM9k.jpg

Modern işlemcilerde kritik güvenlik açıklarından yararlanmakta olan Meltdown ve Spectre nedir, hangi sistemleri etkiliyor ve nasıl korunabiliriz?

Telefonlar, bilgisayarlar, sunucular… Meltdown ve Spectre olarak adlandırılan bu açıklar sayesinde her an tehlike altındalar. Intel, AMD ve ARM işlemcilerde bulunan bu açıklar sayesinde;

1 Sanal makinalardan bilgi sızdırılabilir
2 Şifre yöneticinizde veya tarayıcınızda saklanan şifreler okunabilir
3 Kişisel fotoğraflarınız görüntülenebilir
4 E-Postalarınız ve anlık mesajlaşmalarınız görülebilir
5 Belgeleriniz sızdırılabilir.

Peki Meltdown ve Spectre nedir, hangi sistemleri etkiliyor ve korunmak için neler yapmak gerekiyor?

Meltdown ve Spectre nedir?

Meltdown, kullanıcı uygulamaları ve işletim sistemi arasındaki en temel izolasyonu ortadan kaldırır. Bu saldırı, bir programın diğer programların ve işletim sisteminin belleğine, dolayısıyla da sırlarına erişmesini sağlar.

Spectre, farklı uygulamalar arasındaki izolasyonu etkisiz hale getirir. Bir saldırganın, hata vermeyen ve sorunsuz olarak çalışan uygulamaları atlatmasına olanak tanır. Aslında, söz konusu uygulamalardaki güvenlik kontrolleri saldırı yüzeyini artırmak ve Spectre için uygulamaları daha duyarlı hale getirmek için kullanılabilir.

Hangi Sistemleri Etkileniyor?

Meltdown‘dan; 1995 yılından günümüze kadar gelen hemen hemen tüm işlemciler bu açıklıktan etkilenmektedir. (Intel Itanium ve Intel Atom Hariç) Şu anda, ARM ve AMD işlemcilerinin Meltdown’dan da etkilenip etkilenmedikleri belli değil.

Spectre ‘den; Hemen hemen piyasada bulunan tüm işlemciler ve sistemler bu açıklıktan etkilenmektedir. Özellikle, Spectre Intel, AMD ve ARM işlemciler üzerinde doğrulanmıştır. Düzeltmesi Meltdown açıklığına oranla daha uzun sürmesi beklenmektedir.

Peki çözümü nedir?

Meldown için ; Her işletim sisteminde %5 ile %30 arasında bir performans düşüşü gerektiren bir yama gerekecektir. Yada direk olarak işlemciyi çöpe atıp yenisini almanız gerekecek.

Spectre için; Yazılımsal olarak hemen yapılabilecek bir yama bulunmadığından dolayı şimdilik bu açıklık ile yaşamaya devam edeceksiniz. İşletim sisteminin yapısında yapılacak değişiklikler ile bu sorunun önüne geçilmesi bekleniyor olsada. İşlemci mimarisinde değişiklik yapılması gerektiği için yeni işlemci almanız şart.

Korunmak için yapılması gerekenler

Android Cihazlar: Dünya genelinde en yaygın mobil işletim sistemi Android olduğundan Android telefonlarla başlamak gerek. Eğer Google markalı bir telefona sahipseniz (Nexus 5X veya Nexus 6P gibi) 5 Ocak’ta yayınlanacak güvenlik güncellemesini telefonunuz otomatik olarak indirecek; size sadece yüklemek kalacak. Pixel veya Pixel 2 telefona sahipseniz daha da kolay; güvenlik güncellemesi otomatik yüklenecek. Google’ın kendi telefonları için güvenlik güncellemesini hemen sunması zaten olması gereken bir şey ancak diğer Android telefon üreticileri aynı hassasiyeti göstermiyor. Ne yazık ki bu noktada son kullanıcı olarak üreticinin veya operatörün güvenlik güncellemesini vermesini beklemekten başka yapacağımız bir şey yok. Samsung, LG, Sony gibi öne çıkan markaların üst seviye telefonlarını kullanıyorsanız şanslısınız.

Windows yüklü bilgisayarlar: Masaüstü platformda ise daha çok kullanıcısı olduğundan Windows ile devam edelim. Microsoft, söz konusu güvenlik açığından haberdar olduğumuz günün akşamında güncellemeyi yayınladı. Windows 10, gerekli güvenlik güncellemelerini otomatik olarak indirdiğinden (aksini ayarlamadıysanız) size sadece indirip yüklemek kalıyor. Tabii ki her önemli güncelleme gibi uzun bir indirme, yeniden başlama sonrası yükleme işlemi sizi bekliyor. Güncellemeyi uygulamadan kayıt almayı unutmayın.

Apple cihazlar; Bir güvenlik açığı oluştuğunda Apple’ın ne kadar hızlı davrandığını hepimiz biliyoruz. Geçtiğimiz macOS ve iOS için yeni beta güncellemesi sundu ancak söz konusu güvenlik açığının kapatılıp kapatılmadığına dair bir açıklama, resmi destek sayfasında bilgi paylaşmadı. Mac bilgisayar veya iPhone / iPad kullanıcısı olarak zaten en son iOS / macOS sürümünü kullanıyorsanız yapacağınız ekstra bir şey yok.

Meltdown ve Spectre nedir?

Nasil grip ve nezle insan icinse bu aciklarda teknolojik aletlerin hastaliklari.

Bu bilisime fazla kafa yormamak lazim kafayi yersin.

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Verileri incelemek isteyenler için buraya bırakıyorum direk linki. Copy paste'yi kapatmışlar galiba.
Intel CPU'larda %21'e varan Performans Kaybı Gercekleşti(PS ve Illustrator performansında da duşuş) >> Sayfa 1 - 31

Olay hakkında bilgisi olmayanlar için:

Intel işlemcilerdeki kritik acık kapatılacak, performans %30 duşecek >> Sayfa 1 - 27

Intel'in Yavaşlatacağı İşlemcilerin Tam Listesi

Kısaca, yıllardır süregelen bir güvenlik açığını kapatmak için Intel işlemcileri için bir patch yayımlayacak. (Yayımlamış)
Ancak sorun şu ki, bu patch işlemcilerin performansını ciddi bir şekilde düşürüyor.

Bu patchin etkilerini daha net ve doğru bir şekilde görürüz birkaç güne. Guru3d, Techpowerup, Hexus gibi profesyonel siteler çoktan bu testleri yapmaya başlamışlardır zaten.

Bu konu hakkında doğru yorum yapabilmek için, aslında olayların öncesine gitmek şart bana göre.

Intel, 2XXX serisinden beri performansı bilerek gıdım gıdım arttırıyor. Çünkü yakın zamana kadar ortada bir rakibi yoktu. AMD yanlış zamanda ve yanlış segmente çıkardığı Bulldozer serisi FX'lerden sonra, APU ve FX'lerin güncellenmiş hali olan FX 8300 gibi işlemciler haricinde ortaya yeni bir ürün gamı çıkarmamıştı. Hal böyle olunca, Intel istediği gibi at koşturdu.

Intel 2XXX serisindeki işlemcilerin müthiş OC kapasitesi, satış rakamlarına yıllarca balta vurdu. Niye mi? Çünkü kolayca çok ısınmadan 4.5 - 5 GHZ hızlara çıkıyordu. Müthiş bir OC kapasitesi vardı bu işlemcileri. Bu sebeple de, i7 2600K - i5 2500K işlemci sahipleri yıllarca işlemci değiştirmek zorunda kalmadı. Dayadılar OC'yi, dayadılar OC'yi. Hala bu işlemcilerin birçok orta/üst seviye ekran kartını darboğazsız besleyebiliyor oluşları, bunu da kanıtlar nitelikte zaten. Hala ortada yeni bir mimari vs yok. Sözde yeni işlemci aileleri bile mevcut mimarinin stok/turbo saat hızlarının arttırılmış ve mimarisel açıdan biraz elden geçirilmiş halinden öte bir şey değil. Çünkü dediğim gibi ortada rakip yok. En azından yakın zamana kadar yoktu. AMD Ryzen ile sağlam gelince, 8XXX serisinde bolca çekirdek dayadılar. Yeni neslin 250 dolarlık i5 8600K'sı, bir önceki nesil 350 dolarlık i7 7700K gibi çoooook güncel bir işlemci ile denk, hatta yer yer daha iyi konuma geldi. Çünkü yıllar sonra, i5 segmentindeki 4 Core sınırını kaldırdılar. 8XXX serisi i5'ler 6C/6T oldu. Büyük abi i7 8700K ise 6C/12T oldu.

Bu 2XXX serisindeki OC işi satış rakamlarına olumsuz etki edince, Intel gitti işlemcilerde lehim yerine macun kullanmaya başladı. (Hatta yakın zamanda, Extreme serisi işlemcilerde bile lehimi kaldırdılar) Bu da OC meraklılarını üst seviye hava/sıvı soğutma sistemlerine ve Delid vs gibi extreme işlere itti. Çünkü işlemciler OC'yi bırakın, stok halde bile ısınıyor. Forumları biraz takip ederseniz, yeni çıkan 8700K'ların filan bile nasıl ısındığını görürsünüz.

K olsun veya olmasın, i7 sahibi kullanıcılar OC'yi bırakın, stok haldeki ısınma sorununu bile aşmak için min Hyper 212 EVO vs gibi kule tipi hava soğutucuları kullanmak zorunda kaldı. Önceki nesillerde stok fan koyuyorlardı, ama yetersiz geliyordu. Şimdi hatırladığım kadarıyla hepten kaldırdılar K serisi işlemcilerde. OC ise hak getire hava soğutmalarla. K serisi i5/i7'leri iyi bir OC için min 120M radyatörlü sıvı soğutma + min 8 fazlı bir anakart şart oldu. Yani var olanın aksine, ısınan AMD değil, Intel'di uzun zamandır.

Her yeni (!) seride yeni bir şey olmamasına rağmen kullanıcıları sürekli yeni anakart almak zorunda bırakması ve artık çoğu işlemci için stok fan koyma zahmetine bile girmemesi ayrı konudur.

Uzun lafın kısası, bu Intel'in ne ilk ne son rezaleti. Gram şaşırmadım. PC toplayacak arkadaşlar varsa, Intel yerine Ryzen serisi işlemcilere yönelmesini öneririm. Intel'i hiçbir zaman sevmedim, sevmeyeceğim de. Ama bunu sevmediğimden demiyorum. Bu patch olayı ne olur büyük belirsizlik. Benim tahminim, birkaç ay sonraki updateler ile bu sorunu aşacaklardır. Ama bu riske girer mi? Orası sizin kararınız artık. Biz standart kullanıcıyı geçersek, pro pazarındaki etkisi beklenildiğinden de kötü olabilir. AMD'nin Threadripper serisi sunucu/workstation odaklı işlemcileri zaten çok başarılıydı ve burdaki pazar payı ilerleyen zamanda ciddi miktarda artabilir. İşin bir de kurumsal işyerlerinde Intel CPU kullanan makineler durumu var, orası da ayrı konu...

Eğer AMD Ryzen 2 ile dersine iyi çalışırsa, ciddi bir Intel kullanıcı kesimini kendine çekeceği aşikar...

Günümüzde asıl pazar,mobil sektörde.AMD mobil işlemcilerinde bir atılım yapmazsa Intel'in tekelini kırması zor.
Mobil pazar ciddi bir gelir kaynağı elbette ama, gelirin en kaymaklı olduğu yer her zaman masaüstü segmenti olmuştur. Eskiden böyleydi, şimdi de öyle. Çünkü gaming diye adlandırdığımız pazarın yanında, artık sunucu/workstation pazarı da ciddi ve üstüne düşülen bir yer haline geldi. Benim bildiğim kadarıyla Intel eskiden burada rakipsizdi ama, artık AMD de çok ciddi bir rakip oldu.

Neyse, konu dağılmasın. Neden masaüstü en önemli gelir kaynağıdır sorunsalı... AMD'nin son çıkan VEGA'larına bak. AMD artık Nvidia ile gaming pazarda direk rakip olacak kartlar çıkarmayacak. Bunu direk söylemedi elbette ama, Raja'nın ayrılmadan önceki açıklamalarına bakarsan bunu net bi şekilde görürsün. (Raja'nın VEGA tanıtımındaki açıklamaları) AMD ekran kartlarında daha çok workstation pazarına yönelecek artık. Bu ne kadar devasa bir pazar olduğunu kanıtlıyor. Zaten Raja da bu yüzden ayrıldı. AMD'yi yeniden Gaming pazarda ciddi bir konuma sokacak planları vardı. Çünkü gcn mimarisi artık sınırlarına ulaştı ve Ryzen gibi yepyeni bir mimari gerekiyor. Aklındakileri AMD'de yapamayacağını anlayınca Intel'e geçti. (Radeon Grup'un başına geçmişti ve birtek Lisa Su'ya hesap veriyordu. Yatırımcılar böyle olmasını istediler demek ki) İddialar o ki Intel GPU pazarına giriyor. Bunun için görevlendirdi Raja'yı. Intel daha önce bunu denemişti ama başarısız olmuştu. Tabii şimdi hiç olmadığı kadar güçlü ve dominant. Sıfırdan bir GPU mimarisi tasarlama işi öyle 4-5 yılda olacak iş değil, ama ilerleyen yıllarda bunu görebiliriz. Benim daha realist bulduğum iddia ise, AMD'nin Radeon departmanını Intel'in gelecekte satın alması. Bakalım neler olacak. Kendi chip fabrikalarıa, devasa ar-ge ve pr bütçesine sahip bir Intel, pazarda yeni dev konumuna gelebilir ki inşallah olur, çünkü pazara yeni bir oyuncu gerekiyor. Nvidia da son nesillerde Intel'in 2xxx serisindeki mantığında gidiyor ve bu yeşil deve tokat atıp uyandıracak bir firma varsa, Samsung'un yanında Intel'dir. Samsung iddiası da yıllardır var ama bi bok çıkmaz bence o iddialardan.

Amd mobil 2500u ve 2700u su an inteli geride birakiyor 8550u ya karsi ozellikle oyunlarda

LG-D723 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi
+1. Bana göre asıl olay Ryzen 2'de olacak. Çünkü Ryzen bu kadar yeni bir mimari olmasının sancılarını yaşıyor hala. RAM uyumluğu, OC kapasitesinin azlığı (eee kaç nesildir aynı mimari üzerinden giden ve üretim teknolojisi olgunluğunun sınırlarına ulaşmış Intel'in yanında normal), oyunların Ryzen ile uyumluluk ve stabilite durumları...

Ryzen 2'de benim yabancı haber sitelerinde okuduğum kadarıyla, çok büyük değişiklik olmayacak mimarisel açıdan. Ki şu anda ihtiyaç da var olan defoların kapatılması zaten. Özellikle TDP ve güç tüketimi konusunda Ryzen inanılmaz verimli ve önü çok açık. Mobilde bu 2 konu hayati malum. O yüzden Ryzen 2'yi beklemek lazım. Ryzen büyük potansiyel.

Mobil pazar ciddi bir gelir kaynağı elbette ama, gelirin en kaymaklı olduğu yer her zaman masaüstü segmenti olmuştur. Eskiden böyleydi, şimdi de öyle. Çünkü gaming diye adlandırdığımız pazarın yanında, artık sunucu/workstation pazarı da ciddi ve üstüne düşülen bir yer haline geldi. Benim bildiğim kadarıyla Intel eskiden burada rakipsizdi ama, artık AMD de çok ciddi bir rakip oldu.

Neyse, konu dağılmasın. Neden masaüstü en önemli gelir kaynağıdır sorunsalı... AMD'nin son çıkan VEGA'larına bak. AMD artık Nvidia ile gaming pazarda direk rakip olacak kartlar çıkarmayacak. Bunu direk söylemedi elbette ama, Raja'nın ayrılmadan önceki açıklamalarına bakarsan bunu net bi şekilde görürsün. (Raja'nın VEGA tanıtımındaki açıklamaları) AMD ekran kartlarında daha çok workstation pazarına yönelecek artık. Bu ne kadar devasa bir pazar olduğunu kanıtlıyor. Zaten Raja da bu yüzden ayrıldı. AMD'yi yeniden Gaming pazarda ciddi bir konuma sokacak planları vardı. Çünkü gcn mimarisi artık sınırlarına ulaştı ve Ryzen gibi yepyeni bir mimari gerekiyor. Aklındakileri AMD'de yapamayacağını anlayınca Intel'e geçti. (Radeon Grup'un başına geçmişti ve birtek Lisa Su'ya hesap veriyordu. Yatırımcılar böyle olmasını istediler demek ki) İddialar o ki Intel GPU pazarına giriyor. Bunun için görevlendirdi Raja'yı. Intel daha önce bunu denemişti ama başarısız olmuştu. Tabii şimdi hiç olmadığı kadar güçlü ve dominant. Sıfırdan bir GPU mimarisi tasarlama işi öyle 4-5 yılda olacak iş değil, ama ilerleyen yıllarda bunu görebiliriz. Benim daha realist bulduğum iddia ise, AMD'nin Radeon departmanını Intel'in gelecekte satın alması. Bakalım neler olacak. Kendi chip fabrikalarıa, devasa ar-ge ve pr bütçesine sahip bir Intel, pazarda yeni dev konumuna gelebilir ki inşallah olur, çünkü pazara yeni bir oyuncu gerekiyor. Nvidia da son nesillerde Intel'in 2xxx serisindeki mantığında gidiyor ve bu yeşil deve tokat atıp uyandıracak bir firma varsa, Samsung'un yanında Intel'dir. Samsung iddiası da yıllardır var ama bi bok çıkmaz bence o iddialardan.

10 sene önce olsa,yazdığına katılırdım.Bugün desktop ama gelecek mobilde derdim.Ama kesinlikle bugün ve gelecek mobil sektörde.

Kesinlikle.Rakipsiz kalan,kalite yerine kısa yoldan kâr etmeyi seçer.Çünkü rakibi olmadığı için,ne üretirse üretsin satacak.AMD'nin 2011'deki Bulldozer faciası çıkmadan önce,Intel i9'u çıkartacaktı mesela 2011'in son çeyreğinde.AMD'nin Bulldozer'i tam bir facia olunca,Intel tam 6 yıl erteledi i9'u.Eldeki i7'leri kırparak satmaya devam etti.Ne zaman Ryzen çıktı ve gelecek vaadettiği anlaşıldı,o zaman çıkardı i9'u.Threadripper 1950x 16/32 olmasa mesela Intel hayatta 18/36 i9 çıkarmazdı bu kadar çabuk.Sırf geri kalmamak için yapılan bir hamleydi,zamanında yapılan Pentium 4 Extreme Edition gibi.

Benim pc donuyor bu sey yuzunden mi acaba
safe modeda bisey olmuyo ama
hilf pls
Olabilir. Ama bu tür sorun okadar başka nedenleri olabilir ki. Bide yeterince bilgi paylaşmadan bizimle Hayri.

CPU nedir. Driver Update yaptınızmı son zamanlarda veya Auto Update yapışmış mı diye kontrol et.

RAM sorunu da olabilir. Power Adapter bile bu tür donma sorunu Ortaya çıkarta bilir.

Olabilir. Ama bu tür sorun okadar başka nedenleri olabilir ki. Bide yeterince bilgi paylaşmadan bizimle Hayri.

CPU nedir. Driver Update yaptınızmı son zamanlarda veya Auto Update yapışmış mı diye kontrol et.

RAM sorunu da olabilir. Power Adapter bile bu tür donma sorunu Ortaya çıkarta bilir.

slm heis
anladığım kadarını yazayım çok anlamıom çünkü bu işten
cpu heralde processor, intel core i5 m 460 2.53 ghz 2.67 ghz
windows 7
driver update bilinçli olarak yapmadım
windows update bu safe mode göremiyom yapmış mı diye
şöyle bişi var safe modda çalışınca donmuyor. normal modda ctrl del yapınca bi sürü bok püsür program çıkıyor kesin orada bir ipnelikle karşı karşıyayım
mal ware aratma şeyinden bakıyorum bişey çıkmıyor
kendim de baktım bugün bişey girmiş mi diye bulamadım
sinir etti yaw.

slm heis
windows 7
şöyle bişi var safe modda çalışınca donmuyor. normal modda ctrl del yapınca bi sürü bok püsür program çıkıyor kesin orada bir ipnelikle karşı karşıyayım
sinir etti yaw.
Tafsiye :

Crystal disk ile hdd testini uygula...

Adware cleaner indirip taratır bilgisayarını (bedavadır)

Chkdisk uygula

İkinci hdd veya fazla büyüklükte önemli dosyaların yoksa usb Stick de olur, oraya kopyala.

Win7yi tekrar yeniden yükle.

Veya ikinci hdd mevcut ise eskisini çıkart ikinci hdd ye yükle test amaçlı win7 yi. Sorun ortadan kalkacak mı bak.

Aklıma kendinde yapa bileceğin gelenler şimdilik bunlar.

Tafsiye :

Crystal disk ile hdd testini uygula...

Adware cleaner indirip taratır bilgisayarını (bedavadır)

Chkdisk uygula

İkinci hdd veya fazla büyüklükte önemli dosyaların yoksa usb Stick de olur, oraya kopyala.

Win7yi tekrar yeniden yükle.

Veya ikinci hdd mevcut ise eskisini çıkart ikinci hdd ye yükle test amaçlı win7 yi. Sorun ortadan kalkacak mı bak.

Aklıma kendinde yapa bileceğin gelenler şimdilik bunlar.

msjlarin icin tesekkur ederim heis

fakat sorunu cok tesadufi bir sekilde cozdum

step 1
system restore yaptim (bu olmadi)

step 2
CLEAN BOOT diye bisey gordum onu yaptim
ilk seferinde olmadi yine kitlendi
sonra bi daha acinca windowsun key'ini girer misin diye msj cikti
pcyi amuda kaldirip yazdim dalgayi
ve oldu

sonra virus check falan yaptim hatta defragment fln da
su ana kadar sorun yok
garip birsey

msjlarin icin tesekkur ederim heis

fakat sorunu cok tesadufi bir sekilde cozdum

step 1
system restore yaptim (bu olmadi)

step 2
CLEAN BOOT diye bisey gordum onu yaptim
ilk seferinde olmadi yine kitlendi
sonra bi daha acinca windowsun key'ini girer misin diye msj cikti
pcyi amuda kaldirip yazdim dalgayi
ve oldu

sonra virus check falan yaptim hatta defragment fln da
su ana kadar sorun yok
garip birsey
Heis önyüklemedeki tüm uygulamaları ve hizmetleri devre dışı bırakarak hızlanmayı sağlanmışsın, sorun yeni olmaya başladıysa son yüklediğin uygulamları bi incelersen kaynağı bulursun

ASUS_Z01BD cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

slm heis
windows 7
sinir etti yaw.
İyi ki anlamiyor mussun,benim yanimda Jobs gibi kaldin,biz ne yapalim

HUAWEI RIO-L01 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Heis önyüklemedeki tüm uygulamaları ve hizmetleri devre dışı bırakarak hızlanmayı sağlanmışsın, sorun yeni olmaya başladıysa son yüklediğin uygulamları bi incelersen kaynağı bulursun

eyw baskan
walla yeni bisey yuklemedim acaba torentten fln mi oldu dedim de kesin windowsun bana key girdirmesiyle ilgili biseydi ama tam ne oldugunu anlamadim

eyw baskan
walla yeni bisey yuklemedim acaba torentten fln mi oldu dedim de kesin windowsun bana key girdirmesiyle ilgili biseydi ama tam ne oldugunu anlamadim
Abi işte ne yaptıysan devredışı kaldı artık.
Fazla cpu ve ram yoran uygulamalar aynı anda başlangıçta açıldığı için oluyo.

Bu arada tşk :) bende de kasma var açılışta, sen clean boot dalgasını yazınca aklıma geldi bnde yapim bari.

Üst Alt